Connect with us

Šećerana

ZLATNI PIR Parove koji slave 50. godišnjicu braka Grad Osijek će darivati s po 100 eura  

Ako ispunjavate uvjete trebate se samo prijaviti, a možete doći i na prigodnu zabavu

Objavljeno

.Dana

Odlukom gradonačelnika, svi osječki bračni parovi koji su se vjenčali tijekom 1974. i do 31. siječnja 1975. dobit će novčani dar u iznosu od 100, a mogu se pridružiti i prigodnom obilježavanju 50. godišnjice braka, odnosno Zlatnoga pira.

Zainteresirani, koji ispunjavaju ove uvjete, trebaju se prijaviti: (1) e-mailom na adresu umirovljenici@osijek.hr, (2) poštom (Grad Osijek, Ulica Franje Kuhača 9 s naznakom: Prijava za obilježavanje 50. godišnjice braka) ili (3) osobnim dolaskom u gradski odjel za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo (Ulica Ruđera Boškovića 1).

Prilikom prijave potrebno je dostaviti ispunjen prijavni obrazac te vjenčani list ili izvod iz matice vjenčanih. Sve dodatne informacije slavljenici mogu dobiti i pozivom na broj 031/229 102.

Foto: Komarilos

Šećerana

SPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima

Sva sreća u ovo ljeto Osijek je ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih kupališta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dok traju sulude visoke temperature i dok je pred nama stalno prijeteća opasnost najavljenog crvenog meteo alarma, odnosno ozbiljnog toplinskog udara tijekom nedjelje, ponedjeljka i utorka – najuptunije je vrijeme provododiti unutar klimatiziranog prostora ili uz vodu.

Tijekom subote građani su maksimalno koristili bazenski kompleks novouređenog kupališta Copacabana, silazili su u Dravu i praktički gdje god je to bilo moguće – na nekom od kupališta Pampas, Željo, Kopika i Kod kompe, a primijećeni su i kako se u manjim skupinama osvježavaju čak u plićaku kod platoa uz Trg Nikole Tesle u Donjem gradu (u neposrednoj blizini restorana Javor).

21.06.2026., Osijek – Visoke temperature i prvi dan ljeta osjecani provode na obnovljenoj Kopiki. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Osijek je u ovo ljeto ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih i održavanih kupališta (nedosaje još samo mali kapacitet Gradskih bazena koji će u funkciji biti od jeseni) i stvarno te kapacitete treba koristiti sad kad su praktički jedini spas od nesnosnih vrućina.

21.06.2026., Osijek – Visoke temperature i prvi dan ljeta osjecani provode na obnovljenoj Kopiki. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice

Sestre koje brinu o bolesnicima u Osijeku su, zbog propasti štednje, 1937. uz doplatu dobile dvorac Pejačević

Objavljeno

.Dana

Objavio

U povodu 100 godina samostalnosti Družbe Marijinih sestara Čudotvorne medaljice, gradonačelnik Ivan Radić i njegov zamjenik Dragan Vulin posjetili su njihov samostan u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića.

– Drago mi je i izuzetno sam ponosan što se ovo događa u Osijeku. Mi brinemo o sakralnim objektima i imamo odlučnu suradnju sa svim župama. Samo u konkatedralu smo 2021. uložili 400.000 eura. Jedan od ponosa i simbola Osijeka će uskoro ići u temeljitu obnovu i uključit će se i Ministarstvo kulture. Družbi Marijinih sestara želim puno zdravlja, snage i božjeg blagoslova – rekao je gradonačelnik Radić.

Osvrnuo se i na nagradu  Europskog Najgradonačelnika koju je primio prije dva dana:

– To je nagrada svim Osječankama i Osječanima, svima koji znanjem, radom i predanošću rade za svoj grad. I svakako je vidljivo da su ti rezultati koje zajedno postižemo prepoznati i izvan Hrvatske. U gradu imamo rekordno nisku nezaposlenost i rekordno visoku zaposlenost – rekao je gradonačelnik.

Provincijalna poglavarica Družbe Marijinih sestara, Samuela Markanović, objasnila je kako je Družba osnovana krajem 19. stoljeća da bi služile bolesnicima.

– Samostanost se pravno dogodila 1926. U Hrvatskoj nas ima 54 sestre. Imamo i slovensku provinciju i delegaturu u Ukrajini. U Osijeku su sestre najprije bile u dvorcu Pejačević i tada su stanovale u kući u Rokovoj ulici. Sestre su 1937., zbog propadanja banke u kojoj su štedjele, uz doplatu dobile dvorac Pejačević. Od tada do 2000. smo boravile u dvorcu, a onda smo se preselile u ovaj prostor. Ovdje smo sretnije jer smo bliže narodu, a prostor je prilagođen za bolesne i starije sestre. Ovdje nas je 17 sestara – rekla je sestra Markanović.

Objasnila je da obilaze nemoćne, stare i osamljene te beskućnike. Rade s djecom, mladima i obiteljima. Imaju radionice i mjesečne susrete štovatelja Gospe Čudotvorne medaljice i jednom godišenje idu u jedno od marijanskih svetišta.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Šećerana

HRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića

Osijek noćas opet neće spavati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Hrvatska večeras u 23 sata igra svoju treću utakmicu na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Susret protiv Gane počinje u 23 sata, pa je pred Osječankama i Osječanima još jedna besana noć.  Srećom, vikend je pa će se većina stići naspavati.

Kako je ranije najavljeno, u vrijeme kada Hrvatska reprezentacija igra, osječki kafići imaju dozvolu za produljeno radno vrijeme, pa će noćas raditi do 3 sata. Novost je da će osim velikog ekrana na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi biti postavljen i veliki ekran na Trgu Ante Starčevića, pa će svi posjetitelji prve ovogodišnje Osječke ljetne noći moći pratiti i Vatrene.

Foto: Marko Šeper/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

ČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom

Subota, 27. lipnja od 10 do 13 sati u TC Portanova

Objavljeno

.Dana

Objavio

Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC prije ljetne stanke održava akciju u sklopu projekta „Čuj, Srce Ti Priča!“ koja će se održati u subotu, 27. lipnja od 10 do 13 sati u trgovačkom centru Portanova (prizemlje). 

Građani će imati priliku besplatno snimiti jednokanalni EKG, izmjeriti krvni tlak, razinu šećera u krvi i zasićenost krvi kisikom, kao i u svega nekoliko sekundi analizirati sastav tijela pomoću metaboličke vage.

Ovo je zadnje mjerenje prije ljetne stanke, a s projektom nastavljaju u listopadu na istom mjestu u isto vrijeme.

Foto: CroMSIC

Nastavi čitati

Šećerana

KINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!

Lilo & Stitch, Superman, Zootropolis 2 i F1: The Movie od 21 sat

Objavljeno

.Dana

Objavio

Savjet mladih Osječko-baranjske županije i Savjet Mladih Grada Osijeka i ove godine organiziraju već tradicionalno Kino pod zvijezdama! Projekcije će se održati u petak, 26. lipnja i subotu, 27. lipnja kod secesijskog zdenca na Šetalištu Franje Šepera.

Projekcije počinju u 21 sat, a u petak su na programu Lolo&Stitch i Superman, a u duboru Zootropolis 2 i F1: The Movie.

Iz Savjeta mladih poručuju da ponesete dekice, prostirke ili jastuke za sjedenje, udobno se smjestite pod zvjezdanim nebom i uživate u filmskoj čaroliji ovogodišnjeg Kina pod zvijezdama.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije