Connect with us

SPEEDWAY

ODBOJKAŠKO FINALE Konačno je sazrelo vrijeme da titula državnog prvaka dođe u Grad na Dravi

Prvu smo dobili, a druga finalna utakmica sa zagrebačkom Mladosti igra se danas u dvorani Jug 2

Objavljeno

.Dana

Odbojkaši Murse-Osijek posljednjih su sezona pokazivali neprijeporni potencijal osvojivši četiri puta hrvatski Kup Vinko Dobrić, ali još nijednom im nije pošlo za rukom dohvatiti i naslov prvaka države. No, prije nekoliko dana, u prvom susretu finala Supersport lige, izabranici Ratka Perisa iznenadili su dosad nedodirljivu Mladost i s 3:1 poveli u seriji čiji će ishod donijeti naslov prvaka momčadi koja ostvari tri pobjede.

I navijačima Murse-Osijek porasli su apetiti, jer su njihovi ljubimci usred metropole preokrenuli rezultat nakon što su „mladostaši“ poveli s 1:0 u setovima, što podgrijava nadanja da je konačno sazrelo vrijeme da – titula državnog prvaka dođe u Osijek. Koliko su takva nadanja i opravdana moglo bi se vidjeti već u subotu u dvorani Jug 2, gdje će biti odigrana druga finalna utakmica, jer bi nov trijumf praktično doveo Mursu-Osijek na prag dugo očekivanog trijumfa.

Mursin korektor u igri Leo Andrić ovako dočekuje subotnji sraz:

– Pozivam sve ljubitelje sporta da dođu udvoranu Jug 2 i podrže nas u ovoj finalnoj seriji, jer iako smo dobili prvu u srijedu u Zagrebu to ništa ne znači. Imamo još dosta posla, može se dogoditi da moramo igrati još četiri utakmice, a trebamo dobiti tri kako bismo osvojili prvu povijesnu titulu tako da treba nam pomoć i podrška s tribina. Vidimo se na Jugu 2!

Subotnji susret Mursa-Osijek igrat će u svom sastavu:  Palgut, Andrić, Wojcik, Đirlić, Janković, Viloria, T. Busak-Vidaković , Bogdanović, Šunjo, Kraljević, Verasto, Škugor i Grgić. Utakmica počinje u 17 sati, a ulaz za gledatelje je besplatan.

Raspored HOS-a odredio je da se treća utakmica, u Zagrebu, igra u srijedu, 24. travnja, a prema potrebi za preostale oglede određeni u 27. ovoga mjeseca u Osijeku i 30. travnja u Zagrebu, sve s početkom u 20 sati.

Najveći optimisti u gradu na Dravi nadaju se da će „mursaši“ gostovati u dvorani Bojan Stranić još samo jednom, ali vidjet ćemo.

Foto: Damir Bečeheli/MOK Mursa

SPEEDWAY

NOVO RAZDOBLJE Bijelo-plavi odradili prvi trening pod vodstvom argentinskog trenera

Federico Bessone počeo je rad s 25 igrača

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na jednom od pomoćnih terena Opus Arene osječki nogometni profesionalci, koji bi sljedeće sezone trebali biti okosnica NK Osijek u prvenstvu Supersport HNL održali su prvi trening na početku priprema pod vodstvom novog trenera Federica Bessonea.

Argentinac je imao na okupu 25 igrača jer su se pozivu odzvali Marko Malenica, Nikola Tony Ćurčija, Petar Tolić, Jon Mersinaj, Emin Hasić, Luka Jelenić, Šimun Begović, Luka Posavec, Krešimir Vrbanac, Roko Jurišić, David Kalem, Oleksandr Petrusenko, Fran Peček, Luka Vrbančić, Niko Farkaš, Šimun Mikolčić, Domagoj Bukvić, Admir Ljatifi, Andrej Mićić, Nail Omerović, Miloš Jovičić, Arnel Jakupović, Jakov Dedić, Marino Žeravica i Mateo Bačić, koji je bio na posudbi u Sesvetama. Izdvojeno od ostalih vježbali su rekovalescenti Stanislav Shopov i Yannick Toure.

Novi će stručni stožer naknadno upoznati darovite Mateja Grahovca, Ivana Kolarika, Jonu Ježića i Ivana Barića, koji su na pripremama U-19 reprezentacije Hrvatske koju uskoro očekuje sudjelovanje na Europskom prvenstvu u Walesu (od 27. lipnja do 19. srpnja).

Zasad su izvan terena još uvijek rekonvalescenti Anton Matković, Mateo Mejia i mladi vratar Jan Hlapčić, dok je još upitan status aktualnog kapetana Borne Barišića. Kao što je poznato, bijelo-plavi će kompletne ljetne pripreme odraditi na svojoj Opus Areni, gdje, kako je istaknuo i Bessone, postoje optimalni uvjeti za odrađivanje planiranog procesa pripremanja i kompletiranja momčadi dostojne nadolazećih izazova.

Foto: NK Osijek

Nastavi čitati

SPEEDWAY

PRVENSTVO BALKANA Hrvati(ca)ma u Grčkom Volosu pet medalja, Mia peta među preponašicama

Mia Wild je 100 m s preponama istrčala za 13,45

Objavljeno

.Dana

Objavio

Proteklog vikenda u grčkom Volosu održano je atletsko Prvenstvo Balkana za seniore i seniorke, na kojem su nastupili predstavnici 22 zemlje od kojih su najviše odličja osvojili predstavnici Turske (29) kojima je pripalo i 13 naslova prvak(inj)a, a iza njih poredani su atletičari i atletičarke Grčke s 39 (11), Grčke s 8 (4) i Ukrajine sa 7 medalja (3 zlatne). Za Hrvatsku su naslove prvaka zaslužili Nina Vuković na 800 m (2:01,76) i Bruno Belčić na 3000 m sa zaprekama (8:40,05); „srebra“ su osvojili Nino Jambrešić na 1.500 m (3:40,78) i Ivan Geronimo Šerić u skoku s motkom (5,45 m), dok je brončanu medalju osvojila Natalija Švenda na 400 m prepone (57,12).

U reprezentaciji Hrvatske nastupila je i Osječanka Mia Wild, koja je 100 m s preponama istrčala za 13,45 (njen državni mlađeseniorski rekord iznosi 13,24), što je bio peti rezultat natjecanja „preponašica“ od kojih je najbrža bila 27-godišnja Milica Emini (Srbija) s 13,22.

Foto: Ak Slavonija-Žito

Nastavi čitati

SPEEDWAY

WTF U SARAJEVU Osječke taekwondašice Dea i Petra solidne na međunarodnom turniru

Sudjelovalo je oko tisuću natjecateljki i natjecatelja iz osamdesetak zemalja sa svih kontinenata

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Sportskoj dvorani „Goran Čengić“ u Sarajevu prošlog je vikenda održan dvodnevni međunarodni taekwondo turnir „Bosnia and Herzegovina open,“ WTF klase „G-1“ klase za senior(k)e i „E-1“ za junior(k)e i kadet(kinj)e.

Sudjelovalo je oko tisuću natjecateljki i natjecatelja iz osamdesetak zemalja sa svih kontinenata. Uz ostale, predstavila su se i mnoga poznataimena tog sporta, osvajača medalja s olimpijskih igara, svjetskih i europskih prvenstava.

U toj respektabilnoj konkurenciji Taekwondo klub Osijek predstavio je dvije svoje članice, u juniorskoj konkurenciji PetruŽaper (-63kg) i među seniorkama Deu Marković (-53kg). Petra se u prvo kolu borila s grčkom predstavnicom Rafailiom Eftychia Tigkiropoulou s kojom odrađuje zanimljivu borbu ali na kraju ipak gubi s 2:0 (nakon 4:4, elektronski sustav prepoznao je kaopobjednicu Grkinju zbog više kontakata s oklopom,; 5:1), pa je Petra zauzela plasman od 9. do 16. mjesta.  Njena starija klupska kolegica Deaimala je za suparnicu Gruzijku Linu Shavadze, koju glatko pobjeđuje s 2:0 (13:2; 16:2), a potom joj je ždrijeb, u drugom kolu, dodijelio za suparnicu prvu nositeljicu kategorije Andreu Bokan iz Srbije, od koje gubi 2:0 ( 5:2; 14:2) i ostaje na diobi 9.-16. mjesta.No, na povratku iz Sarajeva, Dea Marković ima dosta razloga za zadovoljstvo, jer je na svom drugom seniorskom nastupu uspjela doći do prvih bodova za svjetsku rang-listu.

Foto: TK Osijek

Nastavi čitati

SPEEDWAY

PREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone

Imao je zanimljivu igračku karijeru u Španjolskoj, gdje se školovao i razvijao u prestižnoj akademiji Barcelone La Masia

Objavljeno

.Dana

Objavio

Novi trener osječkog nogometnog prvoligaša, Federico Bessone, 42-godišnji Argentinac sa španjolskom putovnicom, u utorak je predstavljen osječkim novinarima na posebnom skupu u Opus Areni. Trener koji je od rujna 2025. godine proveo na klupi ljubljanske Olimpije ima iza sebe zanimljiv put nogometnog stručnjaka. Započeo ga je u Andori, gdje je Inter d’Escaldesom osvojio i titulu i Superkup, a potom je prešao u Atletic d’Escalades s kojim je također bio državni prvak i za to bio proglašen najboljim trenerom sezone. Preuzeo je nakon toga Santa Colomu protiv koje je i NK Osijek svojedobno igrao nekoliko europskih utakmica. A s kojim je Bessone bio uspješan u kvalifikacijama Konferencijske lige kad je priredio iznenađenje eliminiravši banjalučki Borac prakticirajući različite sustave i formacije na terenu, te tražeći od svojih igrača napadački i atraktivan nogomet.

Prethodno, novi trener NK Osijek imao je zanimljivu igračku karijeru u  Španjolskoj, gdje se školovao i razvijao u prestižnoj akademiji Barcelone La Masia, a zatim u Espanyolu B i Gimnasticu, da bi najbolje igračke dane, ipak, proveo u Engleskoj. Igrao, je za Swansea, Leeds, Charlton, Swindon Town, Oldham i Millwall, a jedno je vrijeme proveo „preko velike bare“ u SAD-u, u redovima Kansas Cityja.

Odrastao sam u La Masiji i volim kad mi momčad ima loptu u nogama i stalno traži posjed. Tako je bilo i kad sam bio igrač u Španjolskoj i Engleskoj – opisao je Bessone samoga sebe. – Razvijao sam se pod utjecajem velikih trenera kao što su Paul Sosa, Robert Martinez, Michael Laudrup, JoanFrancesco Ferera i(li) Gabri Garcia. Uvijek sam nogometu i kao trener pristupao s ambicijom i željom da postignem velike stvari – završio je izlaganje novi šef stručnog stožera osječkog prvoligaša.

Ključne ideje Bessone donosi na temelju svog jasnog nogometnog identiteta i profesionalnog igračkog iskustva. Usmjeren je na performance i razvoj igrača, sa snažnim naglaskom na izgradnju tima i međusobnog povjerenja. Vrlo mu je bitna usredotočenost na svakog pojedinca kroz razumijevanje individualnih potreba i uloga, na prilagodljiv i fleksibilan način, a bez gubitka temeljnih principa. Traži od svoje momčadi što veći posjed lopte, u najboljim uvjetima i na protivničkoj polovici, gdje želi što prije i učinkovitije prebaciti težište igre, čineći to momčadski, po linijama. Voli pustiti igru da se razvija, ali i kontrolirati tempo upravo kroz posjed. U defanzivnom dijelu cilj mu je natjerati protivnika da što manje vremena provodi pred našim kaznenim prostorom, dok u napadu teži biti što jednostavniji i okomitiji. Na svakom dijelu terena mu je bitno ostati kompaktan, također biti intenzivan i proaktivan. Svojim igračima često govori da je važno pokazati hrabrost i osobnost s loptom, preuzimati inicijativu na terenu. Podrazumijeva se i da mu je jako važno zadržati strukturu i disciplinu momčadi u svim fazama igre.

Foto: NK Osijek

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ATLETSKO PRVENSTVO Kladivašima Pauli i Marku u Karlovcu zlatna i brončana medalja

Na istom su natjecanja mladi slavonijaši osvojili i četiri četvrta mjesta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Najdarovitiji hrvatski atletičari i atletičarke nastupili su u Karlovcu na pojedinačnom prvenstvu Hrvatske za juniorski uzrast, godišta od 2007. do 2010. Usprkos sparnom vremenu, postignuti su brojni zapaženi rezultati, a od članova Slavonije-Žito ovaj put prednjačili su bacači kladiva osvojivši dvije medalje. Paula Šljivac još jednom pokazala je da se nalazi u vrlo dobroj formi, bacila je spravu na 47,47 metara i postala juniorska prvakinja Hrvatske. Njen klupski kolega, Marko Adamović, također učenik trenera Benjamina Lovrića, donio je kući „broncu“ jer je s daljinom 43,82 metra zauzeo treće mjesto.

Na  istom su natjecanja mladi slavonijaši osvojili i četiri četvrta mjesta, dakle zamalo su im izmakle brončane medalje. Naime, Eva Martinović trčala je 100 m s preponama za 14,87 sekundi, Lana Barišić preskočila je 1,55 m u vis, Lovre Baranić s motkom dosegnuo je 3,60 m, a četvrta je bila i Slavonijina štafeta 4 x 100 m (49,09) u kojoj su trčale Patricija Kladarić, Lana Barišić, Eva Martinović i Lucija Rajković. 

Na toj dvodnevnoj smotri mladih hrvatskih atletičarki i atletičara osječki su klub još zastupali: Marta Anić, Ana Zara Perić, Katja Mioš, Marta Polčić, Karlo Lešić Krznarić, Dominik Matoković, Gabriel Bolarić, Mihovil Vegar, Janko Jozić i Gabriel Ovničević.  Još jednom su dominirali zagrebački klubovi kojima je pripalo i najviše odličja: Agramu je pripalo 25, a Dinamu-Zrinjevac i Mladosti po 21…

Foto: AK Slavonija-Žito

Nastavi čitati

Najlaćarnije