Connect with us

Šećerana

IT PARK – SIMPOZIJ Oko 200 obiteljskih liječnika okupljeno u Osijeku na temu bolesti srca

Struka se suočava s ozbiljnim izazovima, naročito s nedostatkom liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti

Objavljeno

.Dana

Danas i sutra, 11. i 12. listopada, u Osijeku se održava simpozij Koordinacije hrvatske obiteljske medicine za mlade liječnike na temu: „Sva lica srca – kardiovaskularno zdravlje u fokusu“. Mjesto radnje je Konferencijski kompleks IT Parka, gdje se u zadnje vrijeme odvijaju mnogobrojni strukovni susreti s različitih dijelova gospodarskog spektra. Liječnici se ovdje okupljaju s ciljem stručnog povezivanja, edukacije i međusobne podrške obiteljskih liječnika, posebno onih koji su tek na početku svog profesionalnog puta.

Mladi liječnici će ovdje nastupati kao predavači i edukatori te na taj način svoja znanja i stručne vještine razmijenjivati s kolegama iz cijele zemlje. Organizatori snose sve troškove organizacije, prehrane i smještaja sudionika, pa je sa sudionike sve besplatno.

Skup je iznimno važan i zbog činjenice da se struka trenutačno suočava s ozbiljnim izazovima, prije svega s nedostatkom liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Ovogodišnja tema usmjerena je na prevenciju i liječenje kardiovaskularnih bolesti, koje i dalje predstavljaju vodeći uzrok smrtnosti u Hrvatskoj i svijetu.

Na simpoziju se očekuje oko 200 sudionika iz cijele Hrvatske, većinom mladih liječnika obiteljske medicine.

Foto: OS Centar

Šećerana

100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice

Sestre koje brinu o bolesnicima u Osijeku su, zbog propasti štednje, 1937. uz doplatu dobile dvorac Pejačević

Objavljeno

.Dana

Objavio

U povodu 100 godina samostalnosti Družbe Marijinih sestara Čudotvorne medaljice, gradonačelnik Ivan Radić i njegov zamjenik Dragan Vulin posjetili su njihov samostan u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića.

– Drago mi je i izuzetno sam ponosan što se ovo događa u Osijeku. Mi brinemo o sakralnim objektima i imamo odlučnu suradnju sa svim župama. Samo u konkatedralu smo 2021. uložili 400.000 eura. Jedan od ponosa i simbola Osijeka će uskoro ići u temeljitu obnovu i uključit će se i Ministarstvo kulture. Družbi Marijinih sestara želim puno zdravlja, snage i božjeg blagoslova – rekao je gradonačelnik Radić.

Osvrnuo se i na nagradu  Europskog Najgradonačelnika koju je primio prije dva dana:

– To je nagrada svim Osječankama i Osječanima, svima koji znanjem, radom i predanošću rade za svoj grad. I svakako je vidljivo da su ti rezultati koje zajedno postižemo prepoznati i izvan Hrvatske. U gradu imamo rekordno nisku nezaposlenost i rekordno visoku zaposlenost – rekao je gradonačelnik.

Provincijalna poglavarica Družbe Marijinih sestara, Samuela Markanović, objasnila je kako je Družba osnovana krajem 19. stoljeća da bi služile bolesnicima.

– Samostanost se pravno dogodila 1926. U Hrvatskoj nas ima 54 sestre. Imamo i slovensku provinciju i delegaturu u Ukrajini. U Osijeku su sestre najprije bile u dvorcu Pejačević i tada su stanovale u kući u Rokovoj ulici. Sestre su 1937., zbog propadanja banke u kojoj su štedjele, uz doplatu dobile dvorac Pejačević. Od tada do 2000. smo boravile u dvorcu, a onda smo se preselile u ovaj prostor. Ovdje smo sretnije jer smo bliže narodu, a prostor je prilagođen za bolesne i starije sestre. Ovdje nas je 17 sestara – rekla je sestra Markanović.

Objasnila je da obilaze nemoćne, stare i osamljene te beskućnike. Rade s djecom, mladima i obiteljima. Imaju radionice i mjesečne susrete štovatelja Gospe Čudotvorne medaljice i jednom godišenje idu u jedno od marijanskih svetišta.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Šećerana

HRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića

Osijek noćas opet neće spavati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Hrvatska večeras u 23 sata igra svoju treću utakmicu na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Susret protiv Gane počinje u 23 sata, pa je pred Osječankama i Osječanima još jedna besana noć.  Srećom, vikend je pa će se većina stići naspavati.

Kako je ranije najavljeno, u vrijeme kada Hrvatska reprezentacija igra, osječki kafići imaju dozvolu za produljeno radno vrijeme, pa će noćas raditi do 3 sata. Novost je da će osim velikog ekrana na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi biti postavljen i veliki ekran na Trgu Ante Starčevića, pa će svi posjetitelji prve ovogodišnje Osječke ljetne noći moći pratiti i Vatrene.

Foto: Marko Šeper/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

ČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom

Subota, 27. lipnja od 10 do 13 sati u TC Portanova

Objavljeno

.Dana

Objavio

Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC prije ljetne stanke održava akciju u sklopu projekta „Čuj, Srce Ti Priča!“ koja će se održati u subotu, 27. lipnja od 10 do 13 sati u trgovačkom centru Portanova (prizemlje). 

Građani će imati priliku besplatno snimiti jednokanalni EKG, izmjeriti krvni tlak, razinu šećera u krvi i zasićenost krvi kisikom, kao i u svega nekoliko sekundi analizirati sastav tijela pomoću metaboličke vage.

Ovo je zadnje mjerenje prije ljetne stanke, a s projektom nastavljaju u listopadu na istom mjestu u isto vrijeme.

Foto: CroMSIC

Nastavi čitati

Šećerana

KINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!

Lilo & Stitch, Superman, Zootropolis 2 i F1: The Movie od 21 sat

Objavljeno

.Dana

Objavio

Savjet mladih Osječko-baranjske županije i Savjet Mladih Grada Osijeka i ove godine organiziraju već tradicionalno Kino pod zvijezdama! Projekcije će se održati u petak, 26. lipnja i subotu, 27. lipnja kod secesijskog zdenca na Šetalištu Franje Šepera.

Projekcije počinju u 21 sat, a u petak su na programu Lolo&Stitch i Superman, a u duboru Zootropolis 2 i F1: The Movie.

Iz Savjeta mladih poručuju da ponesete dekice, prostirke ili jastuke za sjedenje, udobno se smjestite pod zvjezdanim nebom i uživate u filmskoj čaroliji ovogodišnjeg Kina pod zvijezdama.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Šećerana

AKTIVNO GRAĐANSTVO Mladi, dođite na radionicu i podignite svijest o rodnoj ravnopravnosti

DAtelje, četvrtak, 25. lipnja od 17 do 20 sati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ukoliko vas zanimaju teme rodne ravnopravnosti, prevencije nasilja i aktivnog građanstva i imate između 18 i 30 godina, pridružite se projektu Y-PREVENT i sudjelujte u besplatnoj radionici namijenjenoj mladima s područja Osječko-baranjske županije.

Kroz projekt se želi osnažiti mlade za aktivno djelovanje u području rodne ravnopravnosti, prevencije nasilja i izgradnje društva temeljenog na solidarnosti, dijalogu i nenasilju. Projekt okuplja mlade iz Osječko-baranjske županije koji će kroz edukacije, radionice i zajedničko stvaranje sadržaja razvijati znanja, vještine i kampanje usmjerene na podizanje svijesti o rodno uvjetovanom nasilju i nejednakosti.

Radionica pod nazivom Sustav zaštite žena od nasilja i uloga zajednice – od znanja do akcije održat će se 25. lipnja 2026. u prostoru DAtelje-a (Županijska 11) od 17 do 20 sati, a radionica je namijenjena mladima u dobi od 18 do 30 godina, osobama zainteresiranima za teme rodne ravnopravnosti, prevencije nasilja i aktivnog građanstva, te sudionicima spremnima aktivno sudjelovati u projektnim aktivnostima do završetka provedbe projekta.

Kroz radionicu ćete steći nova znanja, razvijati kritičko promišljanje te upoznati druge mlade zainteresirane za stvaranje pravednijeg i sigurnijeg društva. Prijave su otvorene putem ovog obrasca.

Foto: Magnific

Nastavi čitati

Najlaćarnije