Analit
SADA JE KONAČNO Ulica u kojoj je Opus Arena u ožujku postaje Ulica Specijalne policije Orao
Jednoglasno je izglasano, ali bilo je rasprave
Od ožujka, na 35. godišnjicu postrojbe Specijalne policije „Orao“ produžetak Kanižlićeve ulice koji vodi do Opus Arene nosit će ime Ulica Specijalne policije „Orao“. Ovaj je prijedlog na današnjoj sjednici Gradskoga vijeća prihvaćen jednoglasno, iako se o njemu pitanje povuklo već na samom početku sjednice.
Uz primjedbu vijećnika Vjerana Marijaševića, da su im tek pred sjednicu dostavljeni materijali vezano za Veteranski centar i preimenovanje ulice, gradonačelnik Ivan Radić odmah je odgovorio kako su za imenovanje dijela Kanižlićeve ulice od Strossmayerove prema Opus Areni čekali odluku povjerenstva Vlade koja je stigla u zadnji tren, isto kao i za Veteranski centar za koji se čekao upis u Katastar kako bi česticu mogli donirati na današnjoj sjednici.
– Specijalna jedinica Orao naša je legendarna postrojba koja je sudjelovala u svim akcijama u Domovinskom ratu i dala velike ljudske žrtve u obrani domovine i grada. Dobit će ulicu kakvu i zaslužuje. Na dan njihove postrojbe, u ožujku, na 35. godišnjicu ulica će dobiti ime Ulica Specijalne policije Orao – naglasio je gradonačelnik. U raspravu se uključio vijećnik Marijašević koji je odmah istaknuo kako podržava taj prijedlog, no kako smatra da ovakva postrojba zaslužuje reprezentativniju ulicu od ove male ulice.
– Inicijativa je došla upravo od strane Specijalne jedinice Orao, naših heroja kojima ste vi, dok ste obnašali vlast, mogli dati ime. Isto kao i Ulici 3. gardijske brigade „Kune“ u koju smo preimenovali nekadašnju Gacku. Ali niste to učinili. Vas tada nije bilo briga za branitelje, osim sada kada izađete na govornicu i kažete „Mi to podržavamo, ali to je mala ulica“. To nije mala ulica, ona je velika iz jednog jedinog razloga. Stadion NK Osijeka, na kojemu igra i naš klub i hrvatska reprezentacija će nositi ime naše slavne postrojbe. I s kim god Osijek ili reprezentacija igraju, znat će se da se igra na stadionu koji se nalazi u Ulici Specijalne policije „Orao“. Iz tog razloga su dečki i tražili to ime i tko sam onda ja ili bilo tko drugi da kaže ne – naglasio je Radić, te se s govornice zahvalio pripadnicima postrojbe za sve što su dali za obranu grada i domovine.
– Ovo je najmanje što vam Grad može dati – poručio je.

Zadovoljstvo što će ova ulica nositi ime „Orao“, nije krio ni predsjednik Udruge specijalne policije Orao, Ivan Vidić.
– To nam znači puno. Zahvaljujemo se Gradu i gradskim vijećnicima što su donijeli odluku da se jedna ulica u gradu zove po našoj postrojbi. Mi smo prva oružana postrojba koja je na prostoru županije počela sa djelovanjem, dok još nije postojala niti jedna gardijska brigada , a vojska je tek bila u formiranju. Poginulo je 19 pripadnika postrojbe, preko 60 ih je ranjeno, a prošli smo sva ratišta – od Slavonije do Dubrovnika, što bi se reklo „na noge“ – naglasio je Vidić.
Foto: Komarilos (naslovna) i Grad Osijek
Analit
AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika
Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada
Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.
– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.
Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.
Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.
– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
Analit
DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu
Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika
Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.
Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.
Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.
Foto: Komarilos
Analit
GOTOV PROJEKT Najveća investicija u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka
Ukupno je uloženo gotovo 48 milijuna eura
Na završnoj konferenciji EU projekta „Modernizacija tramvajske infrastrukture na području grada Osijeka“, koja je održana u galerijskom prostoru osječkog Kulturnog centra, istaknuto je da je u projekt uloženo gotovo 48 milijuna eura te da je to najveće ulaganje u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz dvije faze – kroz Program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. i Program Konkurentnost i koheziija 2021 – 2027.
– Dobili smo 9,5 km nove tramvajske pruge, isto toliko nove kontaktne mreže, 23 nova tramvajska stajališta, dvije obnovljene ispravljačke stanice i jednu potpuno novu. U budućnosti je plan još puno ulagati u javni gradski prijevoz i u proširenje mreže. Iduće godine stiže još 10 novih tramvaja, pa će ih na ulicama biti ukupno 20 novih. Dodatno, stiže i 19 novih električnih autobusa a do tada će biti pripremljena i infrastruktura za njihovo punjenje. Uz onih prethodno nabavljenih 13 autobusa s Euro 6 normom, praktički će cijeli autobusni vozni park biti praktički novi – rekao je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.

Također je najavio i projekt obnove Strossmayerova ulice u sklopu kojega će biti i kompletno obnovljena tramvajska infrastruktura. Rekao je da postoji i projekt nove tramvajske remize, a plan je tramvajskom prugom spojiti gradske četvrti Donji grad i Jug 2 i to baš kod nove remize.
Upravo završeni projekt modernizacije realiziran je s ciljem unapređenja kvalitete i sigurnosti javnog gradskog prijevoza, povećanja učinkovitosti prometnog sustava te podizanja kvalitete života građana. Tijekom završne konferencije kroz petominutni su film predstavljeni ključni rezultati projekta i ostvareni infrastrukturni zahvati, a bilo je govora i o učincima projekta na sustav javnog prijevoza i urbanu mobilnost te o daljnjim razvojnim planovima u području održivog prometa u Osijeku.
– Bilo je to vrlo izazvno, ali sve smo realizirali kako je planirano. Sad imamo jednu od najmodernijih tramvajskih pruga u Europi. Tramvajska stajališta su posebno prilagođena osobama s invaliditetom i starijim sugrađanima kako bi što jednostavnije ulazili u nove niskopodne tramvaje. A na noseće stupove naše nove kontakne mreže Grad Osijek je dodatno instalirao novu LED rasvjetu – pojasnio je Darijan Rudan, direktor GPP-a.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek
Analit
OŠTRO Možemo i SDP potegnuli pitanje obnove kazališne zgrade najavljene prije dvije godine
Pozvali su i ministricu Obuljen-Koržinek da obrati pozornost da je kod nas Anto Đapić predsjednik Kazališnog vijeća
Na konferenciji za novinare, koju su predstavnici Možemo i SDP-a održali pred zgradom osječkog HNK, najkonkretnija je bila saborska zastupnica Urša Raukar-Gamulin. Najprije je govorila o tome kako se trenutno na mjesta glumaca koji odlaze u mirovinu ne zapošljavaju novi glumci, odnosno da se mladim glumcima ne produžuju ugovori. Rekla je kako u osječkom HNK trenutno ima 17 članova glumačkog ansambla i da će ih uskoro biti 16 te je to dovela u kontekst s činjenicom da osječka Akademija dramskih umjetnosti svake godine izbacuje nove generacije glumaca za koje u Osijeku nema mjesta.
Također, Raukar-Gamulin je istaknula i kako je prije dvije godine najavljeno ulaganje sedam milijuna eura za obnovu zgrade HNK iz EU fondova, ali da do sada nema informacija da bi se takvo što moglo dogoditi. Zbog toga je pozvala i ministricu kulture Ninu Obuljen-Koržinek da obrati pozornost na situaciju s kazališnom zgradom, a županicu Natašu Tramišak da svojim znanjem, s obzirom da je nekad bila ministrica regionalnog razvoja i EU fondova, pomogne u pronalaženju rješenja za obnovu zgrade. Dodatno, Raukar-Gamulin je ministricu kulture prozvala i da obrati pozornost na činjenicu da je predsjenik Kazališnog vijeća Anto Đapić koji, smatra ona, nema apsolutno nikakve veze s kulturom, pa po zakonu ne bi ni smio biti član vijeća.
Gradski vijećnik Vjeran Marijašević govoreći o HNK ustvrdio je kako gradska politika kazalištem upravlja kroz pitanje racionalizacije te na taj način ne dobiva nikakvo rješenje. Također je kao primjer lošeg upravljanja kulturom u Osijeku istaknuo i pripajanje Gradskih galerija Kulturnom centru koji je zapravo postao dvorana za “gaže stand up komičara”.
Predsjednik osječkog SDP-a, Goran Kušec je rekao kako se stožernu instituciju hrvatske kulture u Osijeku ne smije tretirao kao gradsko poduzeće.
Foto: David Jerković/PIXSELL
Analit
NIŽE CIJENE Od danas Unikom počinje s obavljanjem dimnjačarskih poslova, uveden novi cjenik
Za individualne stambene objekate čiji vlasnici koriste kruto ili tekuće gorivo redovni pregled iznositi 19,11 eura
Gradska komunalna tvrtka Unikom od danas (15. lipnja) započinje s obavljanjem dimnjačarskih poslova koje joj je povjerio Grad Osijek. Uz promjenu isporučitelja, uvodi se novi cjenik koji građanima donosi pregledniji obračun usluga i niže cijene u više kategorija redovitih pregleda.
Tako će primjerice za korisnike individualnih stambenih objekata koji koriste kruto ili tekuće gorivo cijena redovitog pregleda iznositi 19,11 eura, što je smanjenje za 10,41% u odnosu na uslugu koju je naplaćivao koncesionar prije poskupljenja.
Uz niže cijene usluga, jedna od najvažnijih promjena odnosi se na ukidanje zasebne naplate pojedinih stavki. Uz to, izdavanje dimnjačarske potvrde više se neće posebno naplaćivati. Isto vrijedi za kontrolu dimovodne cijevi, a kod plinskih sustava i za kontrolu dozračnog sustava, koje će biti sastavni dio redovitog pregleda bez dodatnih troškova za korisnike.
– Nakon više od dva desetljeća dimnjačarskih poslova koji su se obavljali kroz koncesijski model, odlučili smo ovu komunalnu uslugu povjeriti gradskoj tvrtki Unikom. Naš je cilj jasan – da građani točno znaju što plaćaju, da usluga bude transparentna i da se uklone nepotrebne zasebne naplate – izjavio je gradonačelnik Ivan Radić.
Foto: Magnific
-
Mobilia1 dan od objaveIVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNK ELEKTRA Prvaci Druge županijske lige ušli su u Prvu, u 20 utakmica 16 pobjeda i 1 poraz
-
Kožara6 sati od objavePRODUŽENI VIKEND Čak 43 pijana vozača u prometu, rekorder u Čepinu napuhao 2,24 promila
-
Mobilia7 sati od objaveNA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice
-
Šećerana1 dan od objaveOSIJEK BEZ GRANICA Super fora događaj u parku na Šenoinom trgu okuplja lokalce i strance
-
Šećerana1 dan od objaveOGRJEV Narezani jasen, bukva, hrast i grab u oglasnicima stoje i do 75 eura za kubik
-
SPEEDWAY1 dan od objavePLIVANJE Osječanin Čarapović na „Zlatnom medvjedu“ dvaput isplivao državni rekord
-
Šećerana3 sata od objaveDRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
-
Šećerana4 sata od objaveTEKMA Hrvatska igra u 1 sat protiv Paname, kafići rade do 5, a ekran u Tvrđi vas čeka
-
Mobilia46 minuta od objaveRETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
