C.Dananect with us

Pija raport

JE LI REALNO?! Kilogram jagoda na piji je 7 eura, a za pola kilograma prodavači traže 4

Tek su se pojavile, a već nas ostavljaju bez daha – svojom cijenom

Objavljeno

.Dana

Je li realno za kilogram jagoda dati 7 eura, vjerojatno se pitaju svi oni koji su proteklih dana bili na glavnoj gradskoj tržnici. Iako im se zona nije još službeno ni započela, na nekoliko se klupa mogu kupiti po prilično visokoj cijeni.

Koliko nas sjećanje služi, jagode su prije koju godinu koštale oko 20 kuna za kilogram, a sada preračunato u kune – čak 52! I to ako ćete kupiti košaricu od kilograma. A ako bi prije reda zadovoljili svoju želju za jagodama – u ponudi su i košarice od 0,5 kg koje na tržnici stoje 4 eura.

Pitanje je jesu li ove koje smo vidjeli na nekoliko klupa domaće. No ni to ne opravdava ovako visoku cijenu. U trgovačkim centrima pakiranje od 0,5 kg možete kupiti za 1,99 eura. Što bi u prijevodu značilo – za 1 kg jagoda s pije dobijete 1,75 kg jagoda iz trgovine.

Foto: Komarilos

Pija raport

CIJENA USKRSNOG STOLA Najveća stavka je šunka, kilogram domaće je od 14 do 18 eura

Na piji je već gužva, kupuje se bez obzira na cijene – od šunke, preko jaja, do mladog luka i rotkvica

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ne pamtimo kada je posljednji puta bila ovako velika gužva na glavnoj tržnici. Uskrs se bliži, pa su svi pohitali po neizostavne namirnice uskršnjeg stola – šunku i jaja. I dok se u trgovačkim centrima jaja prodaju po akcijskim cijenama (1,79 eura 10 komada ili 4,59 eura 30 komada), na tržnici se komadno prodaju od 0,20 do 0,24 eura, dok 30 komada ponegdje možete kupiti za 5 eura.

Naravno, najveću stavku uskršnjeg stola predstavlja šunka. Ako ste od onih koji vole domaću šunku, morat ćete za nju izdvojiti pozamašnu svotu – od 14 do 18 eura po kilogramu. Naravno, ne možete kupiti samo kilu, šunke uglavnom teže i po nekoliko kilograma, no ponegdje će vam eventualno prerezati polovicu koja u najboljem slučaju teži 3 kg.

Gužva ispred vitrine s jajima

Ponuda dimljenih koljenica, bunceka, dimljenih šunki za kuhanje i rolovanog pečenog mesa u mesnicama na tržnici je odlična – nećete ostati bez svog komada i ako kupnju obavite u posljednji tren. Cijene variraju – najniža je za dimljeni buncek (5,50 eura/kg), a najviša za classic šunku koju bi opisno mogli nazvati domaćom šunkom (13,99 eura/kg).

Vezica mladog luka i dalje drži cijenu – 1 euro, dok rotkvice već možete pronaći od 0,50 eura po vezici. U ponudi su i razni uskršnji ukrasi – od dekorativnih jaja, do zečeva i gnijezda od slame. Gnijezda ovisno o veličini stoje do 3 do 4 eura, a simpatične zečje glave 5 eura.

Zanimljivi ukrasi od slame i ručno odlikana jaja

Iako možda nije tipična uskršnja namirnica u nas, na piji su se pojavile i šparoge. I to domaće iz Ivankova. Vezica – od 2 do 4 eura.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Pija raport

IZNENAĐENI?! Maslinove grančice od 1 do 3, a grane za uskršnje ukrašavanje 4 do 5 eura

Grane koje smo nekada plaćali 5 kuna, sada su 7 puta skuplje

Objavljeno

.Dana

Objavio

I na glavnoj se gradskoj tržnici, barem kada je ponuda u pitanju, bliži Uskrs. Sve se zeleni i šareni – mladi luk i zelena salata dominiraju svakom tezgom, zacrveni se pokoja i rotkvicama, a cijene vjerojatno više nikoga ni ne iznenađuju, jer odavno je poznato da se na piji ne može kupiti ništa ispod 1 euro.

No cijene nekih proizvoda kupce mogu ostaviti bez teksta. Ove će nedjelje, na Cvjetnicu, većina sugrađana na misu nositi maslinove grančice na blagoslov. Na tržnici ih ima, ponuda je dobra, no cijene baš i ne, jer jednu ćete grančicu platiti 1 euro! U ponudi su i manji zavežljaji, čija je cijena od 2 do 3 eura.

I dok će netko za maslinovu grančicu dati određenu svotu novca, prodavači koji na svojim klupama u ponudi imaju grane za uskršnje ukrašavanje, mogli bi ostati kratkih rukava. Potpuno neopravdano za jednu granu na koju možete okačiti uskršnja ukrasna jaja ili druge prigodne dekoracije traže 4 ili 5 eura. Čim čuju cijenu, građani se uglavnom okreću s upitnikom nad glavom, a neki čak i komentiraju kako je sramota za nešto „ubrano usput“ tražiti 5 eura.

Kako god bilo, najavljen lijep i sunčan vikend iskoristite za šetnju prirodom gdje takvih grana ima u izobilju. A na misu, osim maslinove grančice možete ponijeti i neku drugu grančicu na blagoslov.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Pija raport

BLIŽI SE USKRS Mladi luk na svakom koraku, vezicu ćete platiti od 0,70 do 1 euro

Ponuda je odlična, a po istim cijenama u ponudi su i vezice rotkvica

Objavljeno

.Dana

Objavio

Što je Uskrs bez šunke, jaja i mladoga luka?! Kako nam uskoro stiže, tako se i mladi luk – jedan od vjesnika proljeća pojavio na svakom štandu glavne gradske tržnice. Ponuda je odlična, svatko će pronaći vezicu koja mu odgovara – od tankih do onih debljih, s tamno zelenim ili nešto svjetlijim  listovima – cijena vezice se kreće od 0,70 do 1 eura.

Uz mladi luk, za uskršnju su trpezu neizostavne i rotkvice, a cijena jedne vezice identična je cijeni mladoga luka.

Mladi luk je jako zdrav jer obiluje vitaminima, mineralima i antioksidansima. Kako je siromašan kalorijama izvrstan je izbor i za sve one koji paze na liniju. Sadrži vitamine A, C i K te vitamine B-skupine. Iako ga možete pirjati i pripremati na brojne načine, za maksimum zdravstvenih dobrobiti najbolje ga je jesti sirovog.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Pija raport

VRIJEME ZA SADNJU Na osječkim balkonima i u vrtovima u proljeće su najčešće maćuhice

Na piji maćuhice raznih boja možete kupiti za 0,70 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Cvijeće je najljepši ukras svakog vrta i balkona. Kako se vremenske prilike mijenjaju, tako sve ranije sadimo i proljetnice i ljetnice, a one nam zapravo i traju duže nego ranijih godina. Ponuda proljetnica više je nego dobra – krenete li obilaziti trgovačke ili vrtne centre po gradu, kao i tržnice pronaći ćete razne vrste cvijeća.

Tu su neizostavne maćuhice, jaglaci, margarete, tratinčice, ali i lukovice poput zumbula. To je cvijeće otporno na niske temperature, pa ne morate brinuti ako nas proljeće iznenadi pokojim minusom, što zapravo nije neuobičajeno.

Maćuhice raznih boja na piji s eprodaju za 0,70 eura, dok su primjerice sadnice jaglaca 1,50 eura.

Neki su proljetnice već odavno posadili, pa sad za lijepog vremena uživaju u njima. Ako niste od tih, ne brinite, jer još uvijek stignete posaditi cvijeće i uživati u njemu naredna dva mjeseca, kada ćete proljetnice morati zamijeniti ljetnicama.

Ako nas krajem ožujka i početkom travnja počnu grijati neuobičajeno visoke temperature, ljetnice će se moći saditi i ranije. Tako je bilo i prošle godine, pa je za očekivati i ove. A izbor – na osječkim balkonima najčešće viđamo begonije i vince. Jednostavne su za održavanje i dobro podnose sunce.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Pija raport

ŠPINAT Tržnica se zeleni od ponude, kilogram se prodaje uglavnom po cijeni od  3 eura

Ima klupa na kojima je ponuđen i po cijeni od 4 eura, toliko je koštao prošle zime

Objavljeno

.Dana

Objavio

Puno vitamina i minerala, a malo kalorija – špinat je izvrsno zeleno lisnato povrće koje bi na našem jelovniku možda trebalo biti češće nego što je. Njegova je priprema brza, ne previše zahtjeva, a zapravo više vremena izgubite na pranje i čišćenje nego na kuhanje.

Zbog toga se većina odlučuje na kupnju smrznutog špinata, bilo u briketima ili onog pasiranog, no i njegova cijena nije puno jeftinija od cijene svježeg. Istina, kada kupite kilogram svježeg špinata, dok ga očistite i obarite, od kilograma će vam ostati oko 600 grama.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije