C.Dananect with us

Pija raport

STIGLE SU! Domaće lubenice na svakom uglu tržnice, svi traže 1 euro za kilu

Nisu izostale reakcije iz trgovačkih centara, neki ovog vikenda imaju i upola nižu cijenu lubenica

Objavljeno

.Dana

Zeleni se i crveni na svakom uglu osječke glavne tržnice. Lubenice su stigle, prekrasno izgledaju, no to naravno nije garancija hoće li unutrašnjost biti slatka ili ne. Naravno, uvijek se možete kupiti polovicu ili već narezane četvrtine većih plodova, pa isprobati. Kome se svidi, doći će opet.

U ponudi su sve s natpisima „Domaće“, pa ih ima iz Bijeloga Brda, Petrijevaca, Baranje… Ne morate puno obilaziti, jer cijena je svugdje ista – 1 euro po kilogramu. Istovremeno, u nekim trgovačkim centrima lubenice su trenutno u ponudi po znatno nižoj cijeni, do čak 50%.

Ovo ljetno voće ima brojne dobrobiti za organizam. Sadrži više od 91% vode, a kada pojedete prosječan komad lubenice zapravo u organizam unosite cijelu čašu vode. Lubenica je također niskokalorična – jedna šalica narezane lubenice sadrži samo 46 kalorija. Iako je slatka, nije previše bogata šećerom, pa ne uzrokuje nagle skokove razine šećera u krvi.

Foto: Komarilos

Pija raport

ŠTA KAŽETE? Kila jesenskog grožđa na osječkoj piji stoji 4 eura, postalo je luksuzna roba

U trgovačkim centrima može se uhvatiti bolja cijena jedino kad je akcijska ponuda

Objavljeno

.Dana

Objavio

Grožđe je odličan izvor vitamina C i vitamina skupine B koji su važni za izmjenu ugljikohidrata i povoljnu utječu na živčani sustav. Grožđe obiluje polifenolima – prirodnim tvarima koje štite srce i krvne žile. Oni su snažni antioksidansi i štite tijelo od prijevremenog starenja, bolesti i propadanja. Ovo voće normalizira rada crijeva i bubrega, a šećer iz grožđa izvanredno brzo ulazi u krvotok i zato je prikladan prilikom fizičkih i psihičkih napora.

No šećer bi vam još i više mogao skočiti kada na nekoliko tezgi na tržnici ugledate cijenu grožđa. Prodaje se pod egidom „super slatko“ i stoji 4 eura po kilogramu. Na jednom smo štandu grožđe puno sitnijih bobica vidjeli i za 3,5 eura po kilogramu, no cijena mu se, neovisno je li riječ o bijelom ili crnom, fiksirala uglavnom na 4 eura.

Po nižim ga cijenama nećete naći ni u trgovinama, osim ako ne naletite na neku akciju, pa s pravom možemo reći kako je ovo tipično jesensko voće postalo pravi luksuz kojeg si ne može danas svatko priuštiti.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Pija raport

CIJENE NA PIJI Peršin na komad ide za 3 eura po kili, a ako kupite cijeli kg onda je 1 euro

Postoje i vezice u kojima je peršin pomiješan s mrkvom kao komplet za juhu, cijena ovisi o veličini vezice

Objavljeno

.Dana

Objavio

Trenutno na glavnoj piji kilogram korijena peršina stoji čak 3 eura ako ga uzimate na komad. No, nešto manji izdanci s listom mogu se naći za 1 euro po kilogramu ali je u tom slučaju potrebno kupiti najmanje jedan kilogram.

Oni koji planiraju nešto kuhati s većom količinom peršina možda će imati interesa pronaći se u ovoj “akcijskoj” cijeni. Inače, po različitim je cijenama peršin moguće pronaći i u vezicama s mrkvom, odnosno u kompletima za juhu.

Korijen peršina najčešće ide u juhe ili kao dodatak varivima, a list je uglavnom u potrebi kao začin. Peršin je jako zdrav, bogat vitaminom C i željezom, može smanjiti nadutost i regulirati lošu probavu, smanjuje krvni tlak i jača imunitet. Ujedno, peršin je diuretik, a jesti se može čak i sirov.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Pija raport

PAŽLJIVO Kila krumpira na piji stoji 1 euro na veliko, a u trgovinama ga ima i po 0,40 eura

Ako dođete kupiti samo kilogram krumpira onda stoji i više – 1,5 euro, kao suho zlato

Objavljeno

.Dana

Objavio

Oni koji pažljivo prate ponudu u katalozima trgovačkih centara primijetit će kako je u najmanje jednom od njih tijekom tjedna krumpir na akciji. I to u pakiranjima od 5 kilograma, kada ćete kilogram platiti 0,40 eura. I tako, za 4 eura iz trgovačkog centra kući donesete 10 kilograma krumpira, dok ćete vreću od 10 kilograma na tržnici platiti – 10 eura.

Ako kupujete domaće, imate svog proizvođača kojemu vjerujete i želite podupirati hrvatsku poljoprivredu, možda vam neće biti žao na tržnici kupiti krumpir koji je više nego dvostruko skuplji od onog iz trgovine. I to samo ako ga kupujete „na veliko“, jer ako ćete na tržnicu otići po kilogram krumpira, on će vas stajati nevjerojatnih 1,5 eura.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kovinar

BLAGDAN SVIH SVETIH Krizanteme u kalićima koje su prije koštale 20 kuna sad kreću od 5 eura

Ako obilazite, primjerice, 5 grobova – na cvijeće i svijeće možete potrošiti i do 100 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Bliži se blagdan Svih svetih, 1. studenoga. Prema gužvama na parkiralištima oko tržnica vidljivo je da su mnogi su već u potrazi za cvjetnim aranžmanima, krizantemama u kalićima te lampionima. Iako je ponuda iznimno bogata i zapravo ista kao i svake godine – bilo da ju razgledate po trgovačkim centrima, cvjećarnicama, na tržnicama ili u vrtnim centrima, više nego bogata – cijene su puno više nego nego inače.

Krizanteme u kalićima teško da ćete pronaći po cijeni nižoj od 5 eura, a ako ih i nađete to su kalići malenog promjera. S većim promjerom kalića raste i cijena – 10, 15, pa čak i 20 eura. Ovisno o broju počivališta koja posjećuju, mnogi će možda morati zavući ruue duplje u džep i posegnuti za nekom skrivenom štednjom. Jer, nisu tu samo aranžmani, tu su i lampioni, čija se cijena kreće od najmanje 0,70 eura do čak 4,50 ili 5 eura za veće lampione u staklenim posudama. I oni električni su skuplji u odnosu na prošlu godinu i teško da ćete ih naći po cijeni manjoj od 3,50 eura.

Ukratko, posjet groblju postao je investicija za koju u tren oka građanin može izdvojiti i stotinjak eura ako posjećuje više grobova.

Ako usporedimo cijene s onima otprije dvije godine, dok smo još plaćali u kunama, krizanteme u kalićima mogli smo kupiti već za 20 kuna, a sad su 5 eura (dakle 37,67 kuna), gotovo dvostruko.

Sigurno je da će u trgovačkim centrima cijene vjerojatno već od idućeg tjedna biti nešto niže, posebno dan ili dva prije 1. studenoga, pa ako kupujete u zadnji tren ili pazite na kućni budžet, možda je bolje da pričekate još koji dan. Hoće li tako biti i kod cvjećara i prodavača na tržnici, ostaje za vidjeti.

Foto:  Komarilos

Nastavi čitati

Pija raport

ZIMSKE LJEPOTICE Još uvijek stignete posaditi maćuhice i uživati u njima do proljeća

Cijena jedne sadnice na tržnici je trenutno 0,70 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Iako je njihova sadnja obično početkom listopada, još nije kasno da u vrt ili balkonske žardinijere posadite omiljene jesensko/zimske ljepotice – maćuhice. Ovo je cvijeće vrlo otporno na niske temperature i hladnoću, pa vrtu ili balkonu daje posebnu čar.

Maćuhica je cvijet u kojem možete uživati tijekom cijele jeseni i zime, sve do pojave prvih velikih vrućina. Ako ih do sada niste posadili, stignete još uvijek. Cijena jedne sadnice je 0,70 eura, ima ih u ponudi na glavnoj tržnici, a važno je da prilikom kupnje birate biljke s puno cvjetnih pupova i sa zdravim zelenim listovima.

Ako ih sadite u vrtu, najbolje je odabrati osunčane i djelomično zasjenjene lokacije. Nakon sadnje, maćuhice je potrebno kontinuirano zalijevati, te uklanjati ocvale cvjetova jer se tako sprječava tvorba sjemena koja iscrpljuje biljku. Na taj način biljka će duže cvjetati.

Uz pravilnu njegu u maćuhicama ćete uživati sve do prvih vrućina kada s dolaskom visokih temperatura prestaje razdoblje njihove cvatnje.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije