C.Dananect with us

Svilana

OBLJETNICA U Muzeju Slavonije možete pogledati stvaralački opus Julija Njikoša

“Čovjek iza glazbe“ naziv je izložbe koja se svečano otvara u utorak, 9. travnja u 18 sati

Objavljeno

.Dana

Otvorenje izložbe „Čovjek iza glazbe“ prigodno obilježava Njikošev rođendan 9. travnja. U 18 sati u Muzeju Slavonije svečano je otvorenje izložbe koja će se moći pogledati sve do 27. listopada 2024.

Izložba je nastala pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, a posvećena je stogodišnjici rođenja osječkog melografa i skladatelja Julija Njikoša. Posvećena je ovom doajenu i čuvaru osječke i slavonske glazbene baštine, a prikazat će njegov bogat glazbeni život, kao i život njegove supruge, nedavno preminule Vere Svobode, pjevačice starogradske i slavonske tradicijske glazbe.

Julije i Vera pronosili su i popularizirali slavonsku glazbu diljem Hrvatske, ali i puno dalje te Osijek ucrtali na glazbenu kartu Hrvatske. Stoga je ova izložba posvećena njima, njihovoj obitelji i svim zaljubljenicima u glazbu i tradiciju koji su nastavili što su njih dvoje započeli.

Foto: Muzej Slavonije (plakat)

Svilana

ALEMPIĆI Fahra i Dule, sportaši koji su zauvijek zavoljeli Osijek, ona je danas i slikarica

Povodom izložbe “Crno-bijelo u boji” sjećamo se poznate košarkašice i supruga golmana NK Osijeka

Objavljeno

.Dana

Objavio

U donjogradskom ogranku Gradske i sveučilišne knjižnice tijekom listopada možete pogledati izložbu slikarskih radova autorice Fahre Alempić pod nazivom „Crno-bijelo u boji“. Budući da je ta rođena Zvorničanka, koja je svoj radni vijek proživjela u Osijeku gdje je dočekala i mirovinu, već izlagala u istom prostoru, oni koji prate njen rad u najnovijoj prezentaciji lako primjećuju sustavni slikarski napredak.

Okušala se Fahra u različitim tehnikama s tim što se među dosadašnjih stotinjak radova uočava sklonost prema akvarelu i akrilu, a na aktualnoj izložbi odlučila je okupiti tri teme: svijeće i žene, krajobrazi u akrilu i crno-bijeli svijet.

No, brojni su Osječani za Fahru Alempić prvi put čuli još potkraj sedamdesetih godina prošlog stoljeća, ali ne iz umjetničkog nego – svijeta sporta. Naime, prošla su već četiri i pol desetljeća otkako se, zajedno sa suprugom Dušanom, inače vrsnim nogometnim golmanom i s danas odraslim blizancima Ibelom i Ibelom (!) odlučila doći u Osijek i u njemu zauvijek ostati.

Bračni par Alempić, naime, u gradu na Dravi stekao je potpunu sportsku afirmaciju, ona u košarci, a on u nogometu i to oboje u prvoligaškom stupnju natjecanja bivše države pa nije čudno što su ih Osječani objeručke srdačno prihvatili.

Fahra se brzo nametnula novim mlađim suigračicama u Mursi, brzo postala kapetanica ekipe, pridonijela plasmanu i ostanku u Prvoj saveznoj ligi, da bi po završetku karijere obnašala dužnost klupske trenerice. Podsjetit ćemo nakratko na neke njene suigračice iz „zlatnog doba“ osječke ženske košarke: Poljak, Strajnić, Saraga, Manci, sestre Čubrilo, Petrašević i druge. Danas je nekima možda i neshvatljivo da su „malene“ predvođene Fahrom  privlačile u Zrinjevac i nekoliko stotina gledatelja…

Dušan Alempić je desno

Dušan je na vratima NK Osijek prvo imao za konkurenta Dujkovića,  kasnije Davidovića, napustio je Gradski vrt 1983. i stao na vrata vinkovačkog Dinama (sada Cibalia) kad se taj slavonski susjed uvrstio među prvoligaše, proveo je potom sezonu u novosadskoj Vojvodini, da bi karijeru zaključio na Bikari, na vratima Metalca gdje se počeo baviti i trenerskim poslom.

Fahrini radovi osvježili su prozore Donjogradske knjižnice

Umirovljeničke dane, s bezgraničnom ljubavlju prema svojim blizancima, a još više kvintetu unuka (odreda dječaka!) Alempići provode u gradu u koji su se zaljubili došavši prije 45 godina iz Zenice i u njemu zauvijek ostali. Dule posjećuje Opus Arenu i ostala osječka igrališta, Fahra je košarkašku loptu zamijenila kistom i štafelajem, a kako danas vidi svoj grad i što ju zaokuplja u životu, možete pogledati na izložbi u Donjem gradu. Ako vam nije usput, Fahra upravo izlaže na još jednoj lokaciji, u velikom trgovačkom centru u Industrijskoj četvrti.

Foto: Komarilos i prvatna arhiva

Nastavi čitati

Svilana

PROT I DŽ, DŽ Mataković na Filozofskom faksu o Šućri Ušćumliću, Glištunu Gmižiću i Prcmilki

Autor stripova o Malom Ivici s građanima će podijeliti tajne o svojim likovima poput obitelji Škakljivdžija

Objavljeno

.Dana

Objavio

Legendarni strip autor, pokretač PROT Picturesa i profesor na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, Dubravko Mataković održat će otvoreno predavanje o produkciji autorskih stripova. Predavanje pod naslovom “PROT i DŽ, DŽ!” održat će se u učionici 39 na Filozofskom fakultetu u četvrtak, 31. listopada u 18,00 sati u sklopu programa Otvorenog četvrtka kojim studenti populariziraju znanost.

Zbog osobitog interesa publike za život i djelo genijalnog Matakovića predavanje će se moći pratiti i putem video prijenosa na YouTube kanalu Otvorenog četvrtka.

Osim o praksi proizvodnje stripova, autor Malog Ivice govorit će i o ostalim svojim likovima, njihovom nastanku i razvoju, pa je to prilika pobliže se upoznati s društvom koje zabavlja generacije čitatelja – majka Veresija, inspektor Dane, Crvenkapica i Vučko, Protman odnosno Šućro Ušćumlić, Glištun Gmižić i njegova brojna obitelj, supruga Prcmilka koja se u početku zvala Brabonjka, kćeri Cmiljka i Biljka te sinovi Kaćun i Brackan. Naravno, ne treba zaboraviti ni obitelj Vitomira Škakljikavdžije i njegove supruge Marve, Vitomira, malog Ikana, deda Tića, susjede Mokračić, doktora Gajgera…

Detalj s ilustracije plakata za najavu predavanja

Mataković je tijekom karijere razradio i more sporednih likova u kojima su čitatelji mogli prepoznavati osobine prosječnih pripadnika klasičnog hrvatskog puka, a naročito je poentirao kad je u svoje table počeo uključivati tzv. celebritije i političare.

Autor je objavljivao na svim mogućim platformama, krenuo je u omladinskom tisku, pa je prešao na visokotiražne tjedne i dnevne novine, poslije toga i na portale, a cijelo vrijeme izlazile su mu i knjige stripova. Paralelno umjetnički funkcionira i kroz rock sastav Septica.

Za one koji ne znaju, kako stoji u najavi predavanja, DŽ DŽ je onomatopeja koju autor po potrebi koristi u svojim stripovima, a označava duboke tonove heavy metal zvuka.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Svilana

CRVENA VODA Ekipa splitskog HNK u Osijeku igra dramu prema hit romanu Jurice Pavičića

Nova poslastica za ljubitelje teatra temeljena je na jednom od najboljih trilera hrvatske književnosti

Objavljeno

.Dana

Objavio

U nastavku uspostavljene suradnje nacionalnih kazališnih kuća, u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku, koje je u srijedu u svom krcatom gledalištu ugostilo ansambl HNK u Varaždinu s komedijom „Balkanski špijun“, već u subotu, 26. ovoga mjeseca osječkim će ljubiteljima kvalitetnih predstava biti ponuđena nova poslastica. Ovaj put, riječ je o dramskom ansamblu HNK Split s predstavom posve drukčijeg sadržaj ali također vrhunskih vrijednosti.

Riječ je o drami Jurice Pavičića “Crvena voda” koja opisuje nestanak sedamnaestogodišnje djevojke koja je iščezla jedne rujanske subote 1989. nakon ribarske fešte u malom mjestu na dalmatinskoj obali. Policijska potraga ne daje nikakve rezultate, a okolna politička zbivanja – pad jednog sistema, društvene promjene i rat – zasjenjuju nestanak djevojke koji pada u zaborav. Obitelj – otac, majka i brat blizanac – jedini su koji i dalje traže nestalu Silvu. Zato se “Crvena voda” proteže kroz 27 godina, prateći daljnji usud ljudi upletenih u nestanak, od ukućana, osumnjičenih, pa do inspektora komunističke milicije.

Inače, taj roman Jurice Pavičića, profesora povijesti i književnosti, višestruko nagrađivanog hrvatskog romanopisca, scenarista, pisca kratkih priča i novinara, smatran je jednim od najboljih trilera hrvatske književnosti, nagrađivan s više inozemnih nagrada, preveden na nekoliko stranih jezika, a napeta potraga za malomišćanskom ljepoticom isprepliće se s recentnom povijesnom dramom jedne zemlje i njenih ljudi. Najlakše je zagolicati zanimanje gledatelja podatkom da je Pavičićev roman „Crvena voda“ (objavljen još 2017.) nakon prijevoda na francuski 2021. dobio nagrade LePoints i Grand Prix de la litterature policiere za najbolji europski kriminalistički roman!

Redatelj predstave je Ivica Boban, a glume Nives Ivanković, Nikola Ivošević, Stipe Zadoja, Ana Marija Veselčić, Goran Marković, Donald Zeko, Bruno Bebić, Nenad Srdelić, Luka Čerjan, Stipe Jelaska, Mijo Jurišić, Marjan Nejašmić Banić, Andrea Mladinić, Katarina Romac i Zdravko Vukelić.

Premijera „Crvene vode“, inače, bila je 23. studenoga prošle godine, traje dva i pol sata bez pauze a subotnja izvedba zakazana je za 19,00 sati.

Foto: Nemi Bulat za HNK Split

Nastavi čitati

Svilana

NA CUGU U KNJIŽARU “Nova” danas poziva na piće s pjesnikom Goranom Remom

Zanimljiv koncept, bez književne promocije, samo druženje i eventualno potpisivanje knjiga

Objavljeno

.Dana

Objavio

Poznata osječka knjižara “Nova” ima novi koncept književnog događaja. Naime, od njihova spiritus movensa Ivice Vuletića pristigao je zanimljiv dopis iz kojega je vidljivo da pozivaju na književni program koji to zapravo nije, a ipak će se sve vrtjeti oko knjiga. U goste im dolazi osječki pisac i književni znanstvenik Goran Rem koji je ljetos napravio megavečer poezije u kafiću Valentino. Sadržaj te specifične pozivnice prenosimo u cijelosti:

“Dragi prijatelji, ljetos nisam mogao biti u Valentinu na predstavljanju Goranovih dviju burnih knjiga, pa vas zovem na Druženje s Goranom u Novoj, gdje vas pozivam, u Mjesecu hrvatske knjige, uz moje i Čegecovo odustajanje od rabata, “uloviti potpise” od autora, uz tu povoljnu priliku vezanu uz knjigu Malo prije svega odavno smo. Šef Valentina, Dražen zvan Tanki, počastit će nas u Novoj “baličem”, preostalim od ljetos u hladnjaku Valosha, a sada Petak, knjižara Nova, 18 sati, 25.10. – Druženje! Druženje s hrvatskim autorom u MHK! Petak, 25. listopada 2024. u 18 sati i naravno da možete povesti sudruge i prijatelje… Ja se svakome od nas noisekustlera posebno odužim za dolaz! Neće biti neki program nego samo družba! Možete susresti i Slade koja tjera supruga na koncerte pa onda postane lik u ovakvoj knjizi koja je apsolutni love story.”.

Dakle, danas u 18,00 sati na cugi u knjižari “Nova”

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Svilana

MJESEC HRVATSKE KNJIGE Danas možete knjige u knjižnicu vratiti bez naplate zakasnine

Ipak, ima trik – knjige je bez naplate moguće vratiti samo između 10,00 i 12,00 te 17,00 i 19,00 sati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek od 15. listopada do 15. studenog obilježava Mjesec hrvatske knjige. Kao i svake godine do sada, korisnicima omogućuje vraćanje knjiga bez plaćanja zakasnine.

Ako ste zaboravili vratiti posuđenu građu na vrijeme, zakasninu nećete morati platiti u četvrtak, 24. listopada, ali samo u određeno vrijeme, tijekom četiri sata. Prijepodne od 10,00 do 12,00 i poslijepodne od 17,00 do 19,00 sati. Vraćanje knjiga bez plaćanja zakasnine moguće je na posudbenim odjelima, kao i u ograncima knjižnice.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Najlaćarnije