Connect with us

Mobilia

NASTAVAK Na 30-ak metara su 2 kante za pseći izmet prazne i jedna za papiriće puna dreka

Gadljivo je kako su nekoliko kilograma psećih govanaca nagurali u košaru za otpatke

Objavljeno

.Dana

Ovo, naravno, nije priča o psima nego o njihovim vlasnicima. Krenulo je lijepo jer je, za razliku od prethodnih godina i kratkotrajnih bijelih pokrivača, ovaj puta na dijelovima Ulice Gornjodravska obala uočeno kako na pješačkim stazama nema puno psećeg izmeta jer su ga vlasnici pokupili, pa je s otapanjem snijega manja šansa da netko u prolazu ugazi u drek. To je ok.

ODGOVORNI VLASNICI Nećete nagaziti na mine u šetnji, kante su pune vrećica sa psećim drekom

No, onda je primijećeno kako vlasnici pasa taj izmet natrpavaju u košare za otpatke uz pješačke staze. Pa je onda primjećeno da je tog psećeg dreka sve više. Onda su neki prolaznici počeli slati fotografije iz kojih je vidljivo da su košare za otpatke pretrpane kakicom i da iz daljine izgledaju kao božićne jelke okićene smrdljivim bombicama.

Za one koji ne znaju, ovo je ulična posuda za otpatke i papiriće, ne za pseću kakicu

Ovo je specijalizirana posuda za odlaganje psećeg izmeta

Potom se razvila diskusija o tome da nema dovoljno tih kanti u koje se može odlagati pseći izmet. Nadalje, mogli smo pročitati da mnogi vlasnici pasa čak ni ne znaju razliku između specijaliziranih posuda za odlaganje psećeg izmeta i uličnih košara za otpatke. Naravno, ne znaju ni da te ulične košare za otpatke čiste redari koji na triciklima guraju kante za miješani komunalni otpad te često i ručno prazne ulične košare. Normalno nikome nije palo na pamet da je besmisleno da ti ljudi ručno skupljaju i po nekoliko kilograma psećih govana koje tamo netko ostavlja jer mu nije bilo zgodno s ljubimcem prošetati do prve specijalizirane posude za odlaganje.

Dodatno, posude specijalizirane za odlaganje psećeg izmeta su izvedene tako da odložena kakica iz njih ne smrdi, a ako ubacite drek u uličnu košaru za otpatke onda drugim prolaznicima stvarate atmosferu kao do prolaze pokraj poljskog zahoda.

Čak i u parkovima za pse imamo paralelno postavljene košare za otpatke i posude za pseći izmet, ne može biti jasnije koja je za što namijenjena

Uglavnom, dok raste količina naslaganog dreka u uličnim košarama, primjerice u Ulici Gornjodravska obala u krugu od tridesetak metara nalaze se dvije gotovo prazne posude specijalizirane za odlaganje psećeg otpada, ali zato vlasnici pasa zatrpavaju onu treću koja je namijenjena za bacanje papirića.

Ukratko, nitko nema ništa protiv pasa, ali postoje pravila. Ne možete pseći drek bacati u košare za otpatke jer ulični higijeničari sa teleskopskim štapovima za prikupljanje papirića nisu čistači klozeta za pse. Ako neodostaje posuda za odlaganje psećeg otpada onda ne treba bacati govanca po ulici nego pisati nadležnim službama, a ne drugima ostavljati svoj drek. Kud bismo došli kad bismo se svi razbacivali govnima po ulici.

Foto: Komarilos

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Odvezen auto koji je mjesecima bio na parkingu dječjeg vrtića Jaglenac

Zauzimao je jedno od 10 mjesta namijenjenih djelatnicima i roditeljima

Objavljeno

.Dana

Objavio

Mjesecima je na jednom od deset natkrivenih parkirališnih mjesta ispred Dječjeg vrtića Jaglenac u Donjem gradu bio parkiran automobil prekriven debelim slojem prašine. Iako je imao registarske pločice, po njegovom vanjskom izgledu bilo je vidljivo da ga je netko „zaboravio“.

Kako je ovo parkiralište namijenjeno djelatnicima i roditeljima, a ne napuštenim vozilima, građani su s razlogom iskazali nezadovoljstvo. Posebno zbog činjenice što će upravo ovaj vrtić biti dežuran tijekom ljetnih mjeseci i u njega će dolaziti djeca iz drugih dijelova grada. A slobodnih mjesta nikada dovoljno.

Auto, prekriven debelim slojem prašine, mjesecima je zauzimao jedno mjesto

Mjesto je sada konačno slobodno i za druga vozila

Iako je na vozilu prije nekog vremena bila zakačena i kazna, vlasnik nije reagirao. Sve dok širu javnost nismo upoznali s ovim problemom, pa je reakcija bila promptna – vozila na parkingu više nema.

BAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

ZRINJEVAC Beskorisna nekadašnja telefonska govornica magnet je za iživljavanje vandala

Izgleda ružno, nema svrhu i trebalo bi ju ukloniti

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zrinjevac nije jedinom mjesto u gradu na kojem se nalazi telefonska govornica koja više ničemu ne služi. Uređaja nema, ostalo je samo postolje koje je postalo metom vandala. Išarano, prljavo i ružno – ničemu ne služi i zapravo bi ga trebalo ukloniti.

Ovakve telefonske govornice su besmislene jer kartice za njihovu upotrebu odavno se ne prodaju u poštanskim uredima. A i da se prodaju – vjerojatno je mali postotak onih koji bi, u današnje doba mobilne telefonije, koristili telefonsku govornicu.

U nekim su dijelovima grada govornice uklonjene, no ova na Zrinjevcu, složit ćete se djeluje poput zaboravljenog muzejskog izloška na otvorenom.

Foto: Komarilos i građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

BAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu

Natkriveni parking namijenjen je roditeljima i zaposlenicima, a ne napuštenim vozilima

Objavljeno

.Dana

Objavio

Već mjesecima na parkiralištu Dječjeg vrtića Jaglenac u Krstovoj ulici u Donjem gradu stoji parkirani automobil koji je prekriven debelim slojem prašine. Da je netko „zaboravio“ na njega svjedoči i trava koja raste oko kotača. Roditelji koji svakodnevno dovoze svoju djecu u vrtić kažu kako je na vjetrobranskom staklu jedno vrijeme stajala i kazna/upozorenje komunalca, no automobil je i dalje tamo.

– Zauzima jedno od 10 mjesta predviđenih za djelatnike i roditelje. S obzirom da ide ljeto, a ovaj će vrtić biti dežuran te će ovdje dolaziti i dosta roditelja s djecom iz drugih dijelova grada, jedno parkirno mjesto manje predstavlja veliki problem – ističe sugrađanka koja je i fotodokumentirala ovaj problem.

Osim što je prekriven debelim slojem prljavštine i prašine, onemogućava i održavanje parkinga iz čijih opločnika već raste trava. Natkriveni parking, osim zaposlenicima, namijenjen je i roditeljima kojima je potrebno par minuta da dovedu/odvedu dijete iz vrtića. Nije mjesto na kojem netko može ostaviti svoje vozilo da trune.

MOŽE SE! BRAVO! Odvezen auto koji je mjesecima bio na parkingu dječjeg vrtića Jaglenac

Foto: Građani Komarilosi i Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

GUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla

Nekada neuređen parking u Blok centru sada ima svu potrebnu infrastrukturu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Otvoreno je još jedno novouređeno parkiralište u centru grada. Nakon Strossmayerove i Ulice Hrvatske Republike danas je otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta u Gundulićevoj ulici preko puta Zrinjevca. Od tog je broja pet parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom.

Vrijednost radova je 450.000 eura, trajali su tri mjeseca i ovo nekada neuređeno parkiralište sada ima svu potrebnu infrastrukturu.

– Napravljena je cesta, oborinska odvodnja i uz parkirališna mjesta uskoro će biti postavljena javna rasvjeta. U jesen će biti posađena 22 stabla. Ovo parkiralište, kao i ono u Strossmayerovoj ulici, bilo je potpuno neadekvatno. Parkiralo se u blatu, a ja sam rekao kada Grad Osijek preuzme odgovornost za parking, ovakve se stvari neće događati. I danas imamo sasvim druga parkirališta, od onih sramotnih kakva su ranije bila – naglasio je gradonačelnik Ivan Radić, podsjećajući kako je nakon gotovo 30 godina Grad preuzeo parking koji je bio pod koncesionarom.

Do sada je u gradu uređeno 1.100 parkirališnih mjesta koja će se od 1. rujna postepeno uvoditi u sustav naplate.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Mobilia

UDUBLJENJA Stariji pješaci zapinju za reljefne poklopce šahtova, možda ih treba promijeniti

Ako netko ozbiljnije padne – bit će kasno

Objavljeno

.Dana

Objavio

Građanin koji je poslao fotografije starih poklopaca šahtova na Vukovarskoj ulici objašnjava kako stariji pješaci redovito zapinju za njihovu reljefnu površinu. Riječ je o starim modelima koji imaju udubljenja.

Bez obzira što su poklopci i dalje čvrsti i vjerojatno mogu izdržati još desetke godina, zanimljive su i primjedebe ljudi koji tamo svakodnevno prolaze.

“U Vukovarskoj ulici na sjevernoj strani postoje tri poklopca od šahta s udubljenjima za koja zapinju pješaci, a kada pada kiša tek nakon pet dana se voda isuši. Nalaze se na križanju s Dobriše Cesarića, križanju s Istarskom i kod mimoilazo-zaštitne ograde pružnog prijelaza s istočne strane. Na njima piše: Telefon. Postoji mogućnost da su ti šahtovi izvan upotrebe. Takvi poklopci se više ne smiju upotrebljavati. Na snazi je propis o tehničkim uvjetima o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti. Mislim da to mora promijeniti korisnik infrastrukture.” – stoji u informaciji koju je poslao čitatelj.

Ako je doista tako, onda će biti zanimljivo pratiti koliko će vremena trebati onome tko upravlja tom infrastrukturom da bi poklopce doista promijenio. U protivnom, riskiraju kazne. Naročito ako građani počnu dostavljati fotografije starijih pješaka koji su možda pali i ozlijedili se jer su zapeli za poklopac.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Najlaćarnije