Connect with us

Mobilia

REMIZA PRILAGOĐENA Tri tjedna od predstavljanja, novi tramvaj sad čuvamo pod krovom

Obje gradske tramvajske linije sad su potpuno prilagođene prometu novim vozilima

Objavljeno

.Dana

Tri tjedna nakon što je u Osijek isporučen, a potom i predstavljen prvi od 10 novih tramvaja, iz GPP-a su poslali priopćenje u kojemu temeljito obrazlažu sve faze testiranja novog vozila i opreme:

Prilikom predstavljanja prvog osječkog novog niskopodnog tramvaja, 7. ožujka 2025. na kolosijeku ispred remize u Hadrijanovoj ulici, istaknuto je kako će novo vozilo u redoviti prijevoz putnika biti uključeno nakon pet tjedana. To je razdoblje bilo planirano za testiranje novih tramvajskih kola, testiranje naponske mreže i novih ispravljačkih stanica te za izvođenje svih potrebnih tehničkih prilagodbi na prijevoznim rutama.

Riječ je o uobičajenom testnom vremenskom periodu jer nije u pitanju serijski proizvedeno prijevozno sredstvo, nego je novi osječki tramvaj projektiran, razvijen i izgrađen temeljem posebnih tehničkih specifikacija. To je prvo od deset vozila naručenih za našu flotu i značajno se razlikuje čak i od prvog zagrebačkog tramvaja koji je proizveden prema drukčijim tehničkim specifikacijama. Stoga ga je bilo potrebno testirati u realnim okolnostima.

TEHNIČKI PRILAGOĐENA RUTA Tri tjedna nakon predstavljanja novi je tramvaj uspješno prošao kompletnom aktualnom prijevoznom rutom, odnosno novim i starim dionicama pruge na tramvajskoj liniji broj 1 (T1) u dijelu koji je trenutno u upotrebi i dionicama na tramvajskoj liniji broj 2 (T2).

TEHNIČKI PRILAGOĐENA REMIZA Također, poslije tehničke prilagodbe kolosijeka i potrebnih statičkih mjerenja novo je vozilo uspješno parkirano u našu staru tramvajsku remizu, gdje ćemo smještati i sva nova kola kako budu dolazila – dok ne izgradimo novu remizu.

Tijekom perioda testiranja vozila, pruge, naponske mreže i ispravljačkog sustava dogodile su se i dvije izvanredne situacije koje su, zbog različite interpretacije u javnim medijima, moguće među građanima Osijeka stvorile potrebu za dodatnim pojašnjenjima.

ZMIJENJEN PANTOGRAF (TROLA) Najprije je na križanju Europske avenije i Radićeve ulice došlo do popuštanja i djelimičnog pada naponske mreže uslijed čega je oštećen pantograf (trola) novih tramvajskih kola. Mreža je vrlo brzo zategnuta i vraćena u upotrebu, a vozilo je upućeno na početnu postaju zahvaljujući ugrađenom alternativnom baterijskom napajanju, pa nije ometalo redoviti promet drugih tramvaja. Utvrđena je greška prilikom izgradnje naponske mreže te je proizvođač mreže o svom trošku u najkraćem roku nabavio i isporučio novi pantograf koji je onda bez dodatnog troška ugrađen na naš novi tramvaj. Novi pantograf stajao je 15.000 eura, svi su troškovi odmah podmireni tako da to građane Osijeka nije koštalo ništa, a zbog neugodnosti smo primili i ispriku proizvođača naponske mreže. Dodatno, također o trošku izvođača, mreža će na tom potezu biti posebno projektirana i učvršćena na još dva stupa kako ne bi došlo do ponavljanja problema.

ZAMIJENJEN TRANSFORMATOR Nedugo nakon toga dogodio se i požar u novoj ispravljačkoj stanici u Vrtu Jagode Truhelke zbog kojega je tramvajski promet za kratko zaustavljen. Utvrđena je tvornička greška na novom transformatoru i sve troškove njegovog popravka, odnosno zamjene prihvatio je platiti dobavljač, tako da ni u ovom slučaju nije bilo nikakvog troška za naše gradsko poduzeće.

U narednom razdoblju nastavljamo s testiranjem vozila u realnim prometnim uvjetima i predano kontroliramo sustav i opremu. Paralelno, provodimo obuku vozača za upravljanje novim tramvajem i vjerujemo da će u predviđenom roku biti upućen u redovitu vožnju kako bi primio i prve putnike.

Foto: GPP

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Temeljito očišćen Trg Ante Starčevića, ručno i sa dva stroja za čišćenje

U posljednje vrijeme srce grada bilo je puno golubljeg izmeta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dva stroja za čišćenje i pranje javnih površina, te ručno sa visokotlačnim čistaćem Trg Ante Starčevića temeljito je očišćen od svih nečistoća i golubljeg izmeta. A upravo je ovo posljednje zahtijevalo nešto „žešće“ čišćenje,  budući da je sam centar grada prostor na kojem se golubovi hrane, ali i hlade uz fontanu.

Kako će u subotu biti i prva ovogodišnja Osječka ljetna noć valjalo je pripremiti centar za veliki broj sugrađana koji će doći na ovu već tradicionalnu manifestaciju. A upravo je glavni gradski trg mjesto na kojem cirkulira najveći broj ljudi.

POKAKANO Nije lijepo, središte je puno golubova, a cijeli Trg presvučen ptičjim drekom

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Nema više kombija koji je dvije godine stajao na uglu Savske i Murske ulice

Konačno je riješen višegodišnji problem stanovnika ovog dijela grada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez pločica više od dvije godine bilo je parkirano na križanju Murske i Savske ulice u Industrijskoj četvrti. Stanari obližnjih zgrada i kuća konstantno su zvali komunalne redare i policiju, ali kombi kao da se „zacementirao“ za kolnik.

Ostavljen da trune na kolniku, zauzimao je parkirno mjesto, pa su se stanari s pravom ljutili. Srećom, dogodio se obrat – vozila više nema, netragom je nestalo, a stanari su odahnuli. Na njega jedino podsjeća trag uvelog lišća koje se doslovno zalijepilo na cesti oko njegovih kotača.

Ovako je bilo prije nekoliko dana

Ovako je danas

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

RETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu

Grad je za obnovu crkve Uzvišenja sv. Križa donirao 40.000 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Misna slavlja župe Uzvišenja sv. Križa održavaju se u prostoru OŠ Retfala, budući da su u tijeku radovi na obnovi župne crkve u Retfali. Prva je održana u nedjelju, a nazočio joj je i gradonačelnik Ivan Radić koji je naglasio kako Grad Osijek obnovu crkve podupire kapitalnom donacijom od 40.000 eura namijenjenom dovršetku uređenja interijera, uključujući obnovu poda, zidova i stropa, postavljanje klimatizacijskog sustava, nove rasvjete i sjedećih mjesta.

– Crkva Uzvišenja sv. Križa zauzima važno mjesto u životu stanovnika Retfale i Grad želi pomoći da se radovi dovrše do blagdana Uzvišenja sv. Križa 14. rujna, kada je planirano  otvorenje obnovljenog prostora – izjavio je gradonačelnik.

Istaknuo je kako Grad kontinuirano ulaže u očuvanje sakralne baštine te da su za obnovu osječke Konkatedrale sv. Petra i Pavla od 2021. osigurana sredstva u iznosu od gotovo 400.000 eura.

– Grad Osijek ulaže u sakralne objekte diljem grada. Ono što nas posebno veseli je da naša Konkatedrala, jedan od simbola i ponosa grada Osijeka, ide u obnovu, u što će se uključiti i država. Mislim da je to jako bitno. U ovom trenutku radi se podizna platforma za osobe s invaliditetom kako bi im se olakšala pristupačnosti – dodao je.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Mobilia

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Susjedi kažu da redovito zovu policiju i komunalce, no kombi je i dalje tamo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez registarskih pločica već gotovo dvije godine stoji na cesti uz križanje Murske i Savske ulice. Obližnji stanovnici ljuti su i sada već gotovo bespomoćni, jer policiju redovito zovu, ali kombi se ne miče.

– Zovemo i komunalne redare, ali nitko ništa ne poduzima. Dođu pogledaju, odu i više se ništa ne dogodi. Kombi i dalje ovdje trune i zauzima parkirno mjesto. Ovo stvarno više nema smisla – ističe sugrađanin koji je fotodokumentirao ovu situaciju.

Nije ovaj kombi jedino napušteno vozilo u gradu. U gotovo svim dijelovima grada, po parkirnim mjestima, na cesti uz rubnjake redovno svjedočimo napuštenim vozilima na kojima je debeli sloj prašine. Napušteni i ostavljeni da trunu nekom drugom pred vratima, najviše izluđuju obližnje stanare koji su uvijek u potrazi za slobodnim mjestom na koje bi ostavili svoje vozilo.

Osim toga, cesta nije prostor na kojem se ostavljaju vozila da trunu, već mjesto na  kojem se odvija promet. No neke to očito nije briga.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

IVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti

U planu je oživljavanje i uređenje ovog prostora, no stanovnicima VIM-a čekanje je već dojadilo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ivanin trg na Vijencu Ivana Meštrovića uređen je krajem 2019. godine, a ni sedam godina kasnije izgleda oronulo i zapušteno. Iako se o njegovoj obnovi govori već neko vrijeme, još uvijek nema konkretnih informacija kada bi ovaj prostor mogao biti obnovljen.

Trg površine oko 1.500 četvornih metara otvoren je u znak sjećanja na trinaestogodišnju djevojčicu Ivanu Vujić koja je stradala tijekom Domovinskog rata kao prva civilna žrtva. Trg koji je prilikom otvorenja predstavljen kao mjesto druženja i okupljanja stanovnika, danas je mjesto koje stanovnici najradije zaobilaze. Prepun je udubljenja, rupa, iskidan i oronuo, pa se rijetko tko na njemu želi i zadržati. A tako će biti sve dok se prostor ne obnovi i ne dobije izgled kakav zaslužuje.

ZAPUŠTENO Ivanin trg na Vijencu već duže nije mjesto za druženje, već za izbjegavanje 

IVANIN TRG Sve je po starom, i dalje se raspada zapušteni, nekad lijepi trg na Vijencu

Doslovce se raspada četiri godine star, ali vrlo zapušten Ivanin trg na Vijencu

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije