Connect with us

Analit

IVANA KEKIN U OSIJEKU Potrebno je zabraniti kladomate u kafićima jer tamo regrutiraju djecu

Predsjednička kandidatkinja podsjetila je i na osječkog ginekologa koji je silovao pacijenticu te zatražila promjene Zakona o liječništvu

Objavljeno

.Dana

– Postoje jasne indicije da je ginekolog KBC Osijek osuđen za silovanje pacijentice nastavio činiti kaznena djela narušavanja spolne slobode, odnosno da je nastavio zlostavljati žene. Tek nakon višemjesečnog rada i pritiska ženskih udruga, primarno osječke udruge Adela, te potom pritiska medija, javnosti  i nas, oporbenih političara, ali i tisuća i tisuća građanki koje su na ministarstvo poslale mailove i tražile reakciju postigli smo to da je dotični prvo poslan na bolovanje, a potom da je konačno i zaista udaljen s radnog mjesta – rekla je predsjednička kandidatkinja Možemo! dr. sc. Ivana Kekin pred novinarima prilikom posjete konferenciji AgroRocks u Osijeku.

Podsjetila je da i u Vukovaru radi liječnik koji je osuđen za bludne radnje nad studentima, kojega je grupa studenata i prijavila. Konačno, konstatirala je kako nakon višemjesečnog zavlačenja u Osijeku, isto sad gledamo i u Vukovaru.

Stoga zahitijeva izmjene i dopune i Zakona o liječništvu i Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje bi apsolutno spriječile da se takvi slučajevi ponavljaju.

Kekin je potom upozorila i na problem velikog broja kladionica i kladomata u gradovi, naznačivši da je to problem i u Osijeku.

– Upozorila bih da smo upravo između dva čitanja zakona o kockanju. No, prijedlog koji je došao na prvo čitanje u Sabor apsolutno je nedovoljan i neće riješiti golemi javnozdravstveni problem kojeg imamo, a to je 40.000 ljudi ovisnih o kockanju, 250.000 pogođenih i 12% ovisnih srednjoškolaca – rekla je Kekin i dodala da se zalaže za zabranu kladomata u kafićima jer se tako regrutiraju djeca. Također, smatra da treba zabraniti oglašavanje kockanja putem društvenih mreža i influencera i sportaša, odnosno odmicati kladionica i kasina iz škola.

Foto: Borna Jaksic/PIXELL i Možemo

Analit

DAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“

Svečani mimohod u nedjelju kreće iz Tvrđe do Kapelice Kraljice Mira, cestovni most bit će zatvoren od 19,30 do 20 sati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Predstavljen je program obilježavanja ovogodišnjeg Dana osječkih branitelja i dana 106. Brigade ZNG RH i Dana Hrvatskog dragovoljca Osječko-baranjske županije. Program velike, okrugle i važne 35. godišnjice predstavio je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin. 

– I sam gradonačelnik uvijek ističe koliko su nam važni branitelji i koliko podupiremo udruge hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskoga rata. To ćemo činiti i dalje, jer doprinos tih ljudi je nemjerljiv – naglasio je Vulin, dodajući kako Dan osječkih branitelja ove godine pada na nedjelju, 28. lipnja.

Program će započeti već u subotu, 27. lipnja, kada se dogodio „Crveni fićo“. Održat će se memorijalno trčanje „Crveni fićo“ u 20 sati. U nedjelju program počinju već u 8,30 sati misom za poginule i umrle hrvatske branitelje i civile u župnoj crkvi Sv. Mihaela u Tvrđi. U 10 sati na lijevoj obali bit će taktičko-tehnički zbor HV-a, a nakon toga u 11 sati slijedi svečana Akademija u Dvorani Franjo Krežma. Program se nastavlja u 18,30 sati kada će krenuti okupljanje građana i branitelja na Trgu Vatroslava Lisinskog. U 19 sati počinje svečani program i postrojavanje branitelja, a u 19,30 sati planiran je početak svečanog mimohoda do Kapelice kraljice mira na lijevoj obali. U 20 sati položit će se vijenci i zapaliti svijeće kod kapelice, a od 21 sat slijedi koncert Stjepana Jeršeka Štefa, Vlatke Kopić Tene, Igora Delača i TS Žitna polja, koji je besplatan za sve sugrađanke i sugrađane, te bakljada udruge Kohorta na pješačkom mostu.

Zbog promijenjene rute mimohoda, koji se od Tvrđe preko Europske avenije i Mosta dr. Franjo Tuđman kreće prema lijevoj obali, odnosno Kapelici Kraljice mira, za sav će promet biti zatvoren cestovni most u nedjelju, 28. lipnja, od 19,30 do 20 sati.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj

Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere

Objavljeno

.Dana

Objavio

Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.

Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.

I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika

Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu  u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.

– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.

Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.

Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.

– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu

Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.

Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.

Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

GOTOV PROJEKT Najveća investicija u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka

Ukupno je uloženo gotovo 48 milijuna eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na završnoj konferenciji EU projekta „Modernizacija tramvajske infrastrukture na području grada Osijeka“, koja je održana u galerijskom prostoru osječkog Kulturnog centra, istaknuto je da je u projekt uloženo gotovo 48 milijuna eura te da je to najveće ulaganje u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz dvije faze – kroz Program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. i Program Konkurentnost i koheziija 2021 – 2027.

– Dobili smo 9,5 km nove tramvajske pruge, isto toliko nove kontaktne mreže, 23 nova tramvajska stajališta, dvije obnovljene ispravljačke stanice i jednu potpuno novu. U budućnosti je plan još puno ulagati u javni gradski prijevoz i u proširenje mreže. Iduće godine stiže još 10 novih tramvaja, pa će ih na ulicama biti ukupno 20 novih. Dodatno, stiže i 19 novih električnih autobusa a do tada će biti pripremljena i infrastruktura za njihovo punjenje. Uz onih prethodno nabavljenih 13 autobusa s Euro 6 normom, praktički će cijeli autobusni vozni park biti praktički novi – rekao je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.

Darijan Rudan, direktor GPP-a i Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika

Također je najavio i projekt obnove Strossmayerova ulice u sklopu kojega će biti i kompletno obnovljena tramvajska infrastruktura. Rekao je da postoji i projekt nove tramvajske remize, a plan je tramvajskom prugom spojiti gradske četvrti Donji grad i Jug 2 i to baš kod nove remize.

Film detaljno prikazuje sve elemente projekta modernizacije

Upravo završeni projekt modernizacije realiziran je s ciljem unapređenja kvalitete i sigurnosti javnog gradskog prijevoza, povećanja učinkovitosti prometnog sustava te podizanja kvalitete života građana. Tijekom završne konferencije kroz petominutni su film predstavljeni ključni rezultati projekta i ostvareni infrastrukturni zahvati, a bilo je govora i o učincima projekta na sustav javnog prijevoza i urbanu mobilnost te o daljnjim razvojnim planovima u području održivog prometa u Osijeku.

– Bilo je to vrlo izazvno, ali sve smo realizirali kako je planirano. Sad imamo jednu od najmodernijih tramvajskih pruga u Europi. Tramvajska stajališta su posebno prilagođena osobama s invaliditetom i starijim sugrađanima kako bi što jednostavnije ulazili u nove niskopodne tramvaje. A na noseće stupove naše nove kontakne mreže Grad Osijek je dodatno instalirao novu LED rasvjetu – pojasnio je Darijan Rudan, direktor GPP-a.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije