C.Dananect with us

Analit

IVANA KEKIN U OSIJEKU Potrebno je zabraniti kladomate u kafićima jer tamo regrutiraju djecu

Predsjednička kandidatkinja podsjetila je i na osječkog ginekologa koji je silovao pacijenticu te zatražila promjene Zakona o liječništvu

Objavljeno

.Dana

– Postoje jasne indicije da je ginekolog KBC Osijek osuđen za silovanje pacijentice nastavio činiti kaznena djela narušavanja spolne slobode, odnosno da je nastavio zlostavljati žene. Tek nakon višemjesečnog rada i pritiska ženskih udruga, primarno osječke udruge Adela, te potom pritiska medija, javnosti  i nas, oporbenih političara, ali i tisuća i tisuća građanki koje su na ministarstvo poslale mailove i tražile reakciju postigli smo to da je dotični prvo poslan na bolovanje, a potom da je konačno i zaista udaljen s radnog mjesta – rekla je predsjednička kandidatkinja Možemo! dr. sc. Ivana Kekin pred novinarima prilikom posjete konferenciji AgroRocks u Osijeku.

Podsjetila je da i u Vukovaru radi liječnik koji je osuđen za bludne radnje nad studentima, kojega je grupa studenata i prijavila. Konačno, konstatirala je kako nakon višemjesečnog zavlačenja u Osijeku, isto sad gledamo i u Vukovaru.

Stoga zahitijeva izmjene i dopune i Zakona o liječništvu i Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje bi apsolutno spriječile da se takvi slučajevi ponavljaju.

Kekin je potom upozorila i na problem velikog broja kladionica i kladomata u gradovi, naznačivši da je to problem i u Osijeku.

– Upozorila bih da smo upravo između dva čitanja zakona o kockanju. No, prijedlog koji je došao na prvo čitanje u Sabor apsolutno je nedovoljan i neće riješiti golemi javnozdravstveni problem kojeg imamo, a to je 40.000 ljudi ovisnih o kockanju, 250.000 pogođenih i 12% ovisnih srednjoškolaca – rekla je Kekin i dodala da se zalaže za zabranu kladomata u kafićima jer se tako regrutiraju djeca. Također, smatra da treba zabraniti oglašavanje kockanja putem društvenih mreža i influencera i sportaša, odnosno odmicati kladionica i kasina iz škola.

Foto: Borna Jaksic/PIXELL i Možemo

Analit

MOŽE SE! BRAVO! Očišćena je cijela dravska obaloutvrda, pa ni brod nije zatrpan trupcima

Prošloga tjedna još je plutao i hladnjak u Zimskoj luci, ali sad je konačno sve čisto

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nekadašnji brod-bar na vodi već je duže godina usidren na istom mjestu, no bez ikakve namjene. Zatvoren je zbog tehničkih nedostataka, pa je sada samo privezan, bez funkcije. I dok propada, u svakom smislu te riječi, Drava na njega nanosi velike količine smeća, trupaca i granja.

Nakon posljednjeg vodenog vala krajem rujna još smo prije tjedan dana u Zimskoj luci, te duž cijele obaloutvrde gledali njegove posljedice – smeće koje je stiglo tko zna otkuda, velike trupce, prljavštinu i granje, a javnost se naročito zabavljala činjenicom da je u luci danima plutao i hladnjak. Tradicionalno, smeće se zadržava na mjestima gdje rijeka nema slobodan tok, a jedno od njih je i ovaj usidreni brod.

I evo, tjedan dana kasnije, obala je očišćena. Od svega osim od broda koji ovdje i dalje stoji bez ikakve namjene. Ali barem nije zatrpan trupcima kao inače.

Ni Hrvatske vode nisu u stanju riješiti problem napuštenog broda jer je vlasnik u Srbiji

GRADSKO RUGLO Gdje je zapelo, do kada će brod uz Promenadu služiti samo nakupljanju smeća?

Problem napuštenog broda na Promenadi riješen postavljanjem vrpce upozorenja. I to je sve!

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

PLAN Od Nove godine država sufinancira 1/3 troška ugradnje dizala, tko će platiti ostatak?

Prosječna cijena nabave i ugradnje lifta je 60.000 eura, dakle i nakon subvencije treba još dosta novca

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nakon što 1. siječnja 2025. na snagu stupi novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, mnogi će suvlasnici koji žive u višestambenim zgradama bez lifta odahnuti jer će se otvoriti mogućnost da država sufinancira 1/3 troškova njihove ugradnje. Sufinanciranje bi moglo biti i veće, posebno za one gradove i općine koje se odluče priključiti i pomoći svojim sugrađanima. Već je najavljeno, primjerice, da će Grad Zagreb sufinancirati tih 33% troškova nabavke i ugradnje dizala.

Kad se u obzir uzme činjenica da se prosječna cijena ugradnje dizala kreće i do 60.000 eura, vrlo je lako zaključiti da nije riječ o malom trošku i da će se mnogi sugrađani u Osijeku (ulaza u zgrade s 4+ katova bez dizala je ovdje 800) teško odlučiti za ugradnju i uz sufinanciranje od 1/3, jer ih i tada dizalo stoji 40.000 eura. No, ako bi bilo omogućeno i sufinanciranje iz gradskog proračuna, suvlasnici bi lakše donosili odluke.

– Mi smo se još na sastanku, koji smo u Gradu imali s pročelnikom Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, promet i mjesnu samoupravu 7. listopada povodom Svjetskog dana stanovanja, dotakli i te teme. Rečeno nam je da će se Grad aktivno uključiti u tu problematiku. I u onom dijelu koji se tiče pitanja prostorno-planske dokumentacije, odnosno zemljišta za potrebe liftova za zgrade koje nemaju svoj prostor, a i da razmišljaju o mogućem sufinanciranju. Nismo dobili precizan odgovor koliko će sufinanciranje iznositi, ali je rečeno da se o tome vodi računa i da će se uključiti – kaže Milan Kamenko, predsjednik Udruženja stanara grada Osijeka.

U Udruženju znaju da interes postoji još od kada je prije nekoliko godina spominjano sufinanciranje ugradnje liftova putem fondova EU. No, najveći je problem, kaže Kamenko, činjenica što je bilo potrebno napraviti kompletnu građevinsku dokumentaciju i onda se prijaviti. To je iziskivalo određeni trošak za suvlasnike, a bez potvrdnog izgleda da će se nešto moći ostvariti. I tu je većina stala, no sada, kada postoje konkretni iznosi kojim će se ugradnja dizala sufinancirati, vjeruje kako će suvlasnici ponovno pokazati interes.

– Kada se to postavi na zdrave temelje, u smislu da će se znati točno tko će, što i koliko sufinancirati, i sami suvlasnici će se lakše organizirati. Jer, liftovi su danas jako skupi, a sretni su oni koji mogu postaviti stakleni okvir unutar stubišta i postaviti lift, jer će proći najjeftinije. Oni ulazi koji moraju imati konstrukciju izvana, bojim se da će troškovi biti jako veliki. No, važno je znati koliko što košta i koliko tko sudjeluje u financiranju – dodaje Kamenko, napominjući kako se nada da će i u ovom slučaju biti potrebna ona kvalificirana većina od 80%, kao i za sve druge troškove koje suvlasnici zajednički odobravaju.

– Vidjet ćemo još što će konkretno stajati u konačnom tekstu zakona koji se donese. Za vrijeme obje rasprave u Saboru bilo je dosta primjedbi, znamo da će se neke stvari korigirati i vidjet ćemo kako će zakon u konačnici izgledati. U krajnjoj liniji, sigurno je da će biti puno jasnije i puno preciznije nego što je bilo do sada – dodao je.

INICIJATIVA Gradski vijećnik Babić predlaže kako olakšati ugradnju 800 dizala u Osijeku

Poznato je kako je gradski vijećnik Marin Babić još početkom godine rekao da će, nakon donošenja zakona, u Gradskom vijeću pokrenuti inicijativu da se iz gradskog proračuna dodatno subvencionira značajan dio od preostalih 66% troškova koji će za ugradnju dizala imati suvlasnici čiji su projekti prethodno subvencionirani državnim novcem. Tako bi suvlasnici bili dodatno stimulirani za dogovor i podizanje kredita putem kojih bi financirali svoj dio obveze te ga otplaćivali kroz pričuvu. Nadamo se da je inicijativa pripremljena.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Analit

NAJAVLJENO Glavna tržnica ide u obnovu, radove treba ugovoriti 2025. i realizirati do 2027.

Ministar Erlić požurio je u Osijeku najaviti posao, ali još nemamo idejno rješenje pa ne znamo kako će izgledati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Obnova i rekonstrukcija glavne gradske tržnice projekt je vrijedan 5,3 milijuna eura i, kako je danas naglasio zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin, iznimno važan za grad.

– Naša tržnica je najživlji dio grad. Kroz projekt njezine obnove cijeli prostor će se oživjeti, dobiti jednu novu vizuru. Sve postojeće će se temeljito obnoviti, prvo zgrada, a onda i krovna konstrukcija na koju će se postaviti solarni paneli kako bi cijeli prostor bio energetski učinkovit – naglasio je Vulin, dodajući kako je pri kraju izrada idejnog rješenja obnove glavne gradske tržnice, nakon kojeg će cijeli projekt biti predstavljen javnosti.

– Kroz ITU mehanizam za razdoblje od 2021. do 2027. Osijek će dobiti 55 milijuna eura. Uz projekt tržnice imamo još nekoliko velikih infrastrukturnih objekata… Potpunu obnovu dvorane i parka Zrinjevac, nova Gradska i sveučilišna knjižnica, uređenje Trga A. Starčevića, te obnova HNK – dodao je.

S Vulinom je prostor tržnice obišao i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić koji je naglasio da bi posao rekonstrukcije krova te uređenje zatvorenog i otvorenih dijelova tržnice trebalo ugovoriti 2025., a realizirati do 2027.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

SECESIJSKA DVORIŠTA Za dvije godine bit će rekonstruirane zelene oaze iza vila u središtu

Prvo je na redu zapušteno dvorište iza kina Urania, a poslije njega i ono iza Gradske knjižnice

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kroz program Interreg Central Europe 2021.-2027., Grad Osijek planira urediti dvorišta koja se nalaze u nizu secesijskih vila najatraktivnije osječke ulice – Europske avenije, koja ima devet secesijskih i historicističkih vila, od kojih je tu svaka pod najvišim stupnjem zaštićene kulturne baštine.

Prvo u nizu bit će dvorište uz Kinematografe Osijek, koje ima pristup sa Šetališta kardinala Franje Šepera. Sjeverno od njega nalazi se velika, otvorena zelena površina na kojoj je Pejačevićev zdenac, zatim šetnica i rijeka Drava. Drugo dvorište, u koje se ulazi kroz prvo (sa sjeverne strane), te sa zapadne i južne strane kroz dvorište Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek (iz Europske avenije), kao i prvo trenutno je u zapuštenom stanju, a iako prolaznici vide zelenilo, ono je samoniklo.

Dvorišta trenutno nemaju nikakvu funkciju, zatvorena su za javnost, ne koriste se, odnosno vrlo rijetko su se koristila povremeno za neka kulturna događanja.

Ulaz sa Šetališta kardinala Franje Šepera

Kroz program će se izraditi glavni projekti za oba dvorišta. Manje dvorište će se kroz ovaj projekt obnoviti kao pilot aktivnost, te tako postati nova zelena površina u gradu otvorena za javnost, zeleni prostor za manja kulturna događanja poput koncerata i promocija knjiga, te za programe Knjižnice na otvorenom.

Vrijednost projekta je 1.173.894,91 eura, a 80% bit će financirano kroz projekt. To znači da će Grad za 149.840,29 eura dobiti novi, javni, urbani, zeleni kutak u centru grada. Projekt bi trebao biti gotov do siječnja 2027., do kada bi se trebala obaviti sva konzervatorska istraživanja, te napraviti rekonstrukcija i sanacija dvorišta.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

ZAUVIJEK OTVORENO Pola grada spustilo se na Promenadu uz Dravu vidjeti novu obaloutvrdu

Gradonačelnik Ivan Radić danas je poveo vjerojatno najmasovniju šetnju s građanima uz Dravu u povijesti Osijeka

Objavljeno

.Dana

Objavio

Formalno je kamen temeljac budućeg šetališta koje će povezati Donji i Gornji grad još 2009. negdje ispod Željezničkog mosta postavio tadašnji gradonačelnik Krešimir Bubalo. Tada je javno objavljeno koliki je to zapravo zahvat i djelovalo je nestvarno da će u skorije vrijeme biti obavljeni veliki radovi na području nekadašnje Luke Tranzit, zatim izgrađeni novi potporni zidovi osječkog pogona Toplane (HEP) i konačno da će se u sve to uklopiti i kanalizacijska okna Sjevernog kolektora. No, tada je zapravo krenulo tek projektiranje.

Prvi konkretni radovi započeli su tek u siječnju 2016., u drugoj polovici prvog mandata gradonačelnika Ivana Vrkića kad je najavljeno da će građani novu šetnicu moći koristiti praktički od Pampasa do Zelenog polja, da su u planu nova privezišta za čamce i novo putničko pristanište, a u javnosti su se pojavile i prve vizualizacije nove Promenade. Prva trećina šetnice, odnosno dionica između dva mosta bila je dovršena 2017. početkom Vrkićeva drugoga mandata, a radovi koji su nastavljeni 2018. nakon godinu dana su prekinuti zbog neozbiljnosti izvođača koji je kasnio s radovima.

Posao je nastavljen tek 2019. i ta druga trećina nove šetnice dovršena je 2022., u mandatu gradonačelnika Ivana Radića. Potom je u njegovom mandatu započeta izgradnja i trećeg dijela šetnice koja je konačno dovršena i danas je on s građanima obavio vjerojatno najmasovniju šetnju Promenadom u povijesti Osijeka. Posao je gotov, građani su se masovno odazvali prošetati i vidjeti rezultat velikih javnih radova koji su promijenili vizuru cijeloga grada i za mnogo godina u budućnosti odredili nove glavne motive gradskih razglednica.

Svaka čast svima. Ovakvi projekti nam trebaju, tako se doista mijenja grad.

NOVA PROMENDA Danas otvaramo najdužu riječnu šetnicu u Hrvatskoj, svi ste pozvani u šetnju

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Najlaćarnije