Connect with us

Analit

PROMAŠAJ Jedina poruka SDP-ove presice je Kušecov vic “Fata je Fata, al’ dvaput je dvaput”

Ostalo je nejasno zašto su uopće okupljali novinare u Županijskoj dok traju popravni radovi na tramvajskoj pruzi

Objavljeno

.Dana

Krajem rujna objavljeno je kako novouređena cesta i tramvajska pruga u Županijskoj ulici na dionici od Trga Ivana Pavla II do Ulice Hrvatske Republike tijekom kišnog razdoblja plivaju u vodi, pa je od izvođača radova zatraženo da obavi popravne radove. Zbog toga je ulica zatvorena za promet do kraja listopada, a izvođač radova preuzeo je na sebe sve troškove tih dodatnih radova.

Inače, investitor u radove je GPP jer se radi o segmentu velikog projekta Modernizacije javnog gradskog prijevoza u Osijeku, pa je njihov direktor Goran Pajnić tom prigodom rekao i kako su slični ili isti nedostaci utvrđeni i u Vinkovačkoj, te na dijelovima Strossmayerove i Radićeve ulice, odnosno da će i ti popravci biti također obavljeni na trošak izvođača radova.

Također, važna je informacija da u trenutku upućivanja izvođača radova da ponovi svoj posao obnovljena ulica još uvijek nije dobila uporabnu dozvolu.

LOŠE IZVEDENI RADOVI Županijska se zatvara za promet na mjesec dana, po kiši pliva u vodi

To je bila prilika za sipanje drvlja i kamenja na izvođače, nadzorne inženjere, investitore, procedure javne nabave i odabira izvođača radova, pa čak i na gradsku upravu koja je osnivač GPP-a. No, nije se dogodilo ništa, a mogli su se recimo svi politički akteri u Osijeku dizati na stražnje noge zbog pomicanja rokova konačnog završetka radova i činjenice da kasni ponovo uspostavljanje tramvajskog prometa. Krenula je nova školska, a u međuvremenu i studentska godina, i konačna normalizacija javnog gradskog prijevoza je tu prevažan faktor.

No, tjedan dana kasnije, nakon očito duže koncentracije, gradska organizacija SDP-a odlučila je danas (7. listopada) održati konferenciju za novinare na tu temu.

Predsjednik gradske organizacije, gradski vijećnik Vjeran Marijašević ispravno je konstatirao kako su građani na kraju sa strpljenjem zbog djelimice kaotičnog prometa u gradu, kako su neke prometne dionice bile zatvorene i mjesec dana i da sad još moramo čekati da se obavljaju popravci gotovih radova. No, iznenadio je nejasnim pitanjima: “Zašto je vodstvo Grada odnosno GPP-a odabralo očito nekompetentnog projektanta ili izvođače radova? Kakvi su interesi ovdje u pitanju i može li tko povjerovati da je sve ovo slučajno? Odgovara li iz nekog razloga ponavljanje radova izvođačima koji prema tvrdnjama iz GPP-a sami moraju snositi troškove? S obzirom da je riječ o više dionica, postavlja se pitanje gdje je isplativost…”.

Naime, tvrtka koja je izabrana na javnom najtečaju, dakle sukladno zakonu, nešto je loše napravila i zato će, opet sukladno zakonu, morati taj posao odraditi ponovo. I to o svom trošku. Građani se mogu ljutiti i negodovati jer ne mogu koristiti ulicu i zato što gradski prijevoz nije ponovo uspostavljen, ali stvarno je u najmanju ruku čudno da bi netko imao poseban interes iznova za iste novce raditi posao koji je već napravio. Ako postoje nekakve sumnje, onda ih je pred javnošću trebalo i izgovoriti, naročito zbog toga što je poziv novinarima da dođu u Županijsku sadržavao i zanimljivu navlakušu u naslovu “Dobar majstor dva puta mjeri, a jednom reže”.

Na Marijaševića se potom nadovezao i potpredsjednik gradske organizacije SDP-a, također gradski vijećnik Goran Kušec koji je konstatirao: “Zatvaranja ulica zbog često nekoordiniranih i loše izvedenih radova postali su nepodnošljivi, a kada se prometnice nakon završenih radova ponovno zatvaraju stvaraju se prometni čepovi i gužve. Ako uz sve to dodamo i poznati osječki „crveni val“ koji blokira čitave dijelove grada tijekom prijepodnevnih i poslijepodnevnih špica, čini se da Osijek, ako nije grad slučaj, postaje grad iz lošeg vica.”

I onda Kušec nije izdržao nego je ukratko i živopisno spomenuo taj vic, citirajući: “Fata je Fata, al’ dvaput je dvaput”.

Potom nijedan od njih dvojice nije imao ideju kako odgovoriti na pitanje što bi oni napravili u situaciji da su radovi loše izvedeni i da izvođač prihvaća da je pogriješio te preuzima na sebe obaviti dodatne popravne radove o svom trošku.

Čini se da bi pressica koja se odvijala u buci radnih strojeva u Županijskoj mogla biti zapamćena eventualno po Kušecovom vicu ili po mogućoj prijavi izvođača radova koji bi policiji mogao dojaviti da je skupina građana bez zaštitne opreme ušla u prostor gradilišta i tako možda ometala izvođenje radova i ugrozila svoju sigurnost. To bi, moguće, bio jedini smisleni efekt ovakvog javnog nastupa. Sve ostalo je, nažalost, promašaj. Ili, ako baš hoćete da bude i zabavno – sve ostalo je bio vic.

Foto: SDP

Analit

VUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina

Trenutno nema radova, a uz oštećeni dio već su mjesecima odbačeni znakovi

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dio biciklističke staze na Vukovarskoj 434, najistočnijem dijelu prema Nemetinu, već je duže vrijeme uništen. Veliko ulegnuće i nekoliko pukotina nastali su prije nekog vremena, a vjerojatno su uzrokovani prolaskom teških kamiona na obližnje gradilište.

Iako se neko vrijeme ovdje ništa ne gradi, na zelenoj su površini uz biciklističku stazu, odbačeni prometni znakovi. Prostor se redovno kosi, no znakove nitko ne miče, a ni staza se ne sanira.

Stanovnici ovog dijela grada pitaju se tko je odgovoran za ovu situaciju i tko bi  nastalu štetu trebao sanirati?! Biciklistička staza praktički je nova, izgrađena je prije četiri godine i doista ne bi trebala biti u ovakvom stanju. Do konačne sanacije ne bi bilo zgoreg postaviti znak upozorenja, kako se netko od biciklista ne bi pao i ozlijedio se.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

DAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“

Svečani mimohod u nedjelju kreće iz Tvrđe do Kapelice Kraljice Mira, cestovni most bit će zatvoren od 19,30 do 20 sati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Predstavljen je program obilježavanja ovogodišnjeg Dana osječkih branitelja i dana 106. Brigade ZNG RH i Dana Hrvatskog dragovoljca Osječko-baranjske županije. Program velike, okrugle i važne 35. godišnjice predstavio je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin. 

– I sam gradonačelnik uvijek ističe koliko su nam važni branitelji i koliko podupiremo udruge hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskoga rata. To ćemo činiti i dalje, jer doprinos tih ljudi je nemjerljiv – naglasio je Vulin, dodajući kako Dan osječkih branitelja ove godine pada na nedjelju, 28. lipnja.

Program će započeti već u subotu, 27. lipnja, kada se dogodio „Crveni fićo“. Održat će se memorijalno trčanje „Crveni fićo“ u 20 sati. U nedjelju program počinju već u 8,30 sati misom za poginule i umrle hrvatske branitelje i civile u župnoj crkvi Sv. Mihaela u Tvrđi. U 10 sati na lijevoj obali bit će taktičko-tehnički zbor HV-a, a nakon toga u 11 sati slijedi svečana Akademija u Dvorani Franjo Krežma. Program se nastavlja u 18,30 sati kada će krenuti okupljanje građana i branitelja na Trgu Vatroslava Lisinskog. U 19 sati počinje svečani program i postrojavanje branitelja, a u 19,30 sati planiran je početak svečanog mimohoda do Kapelice kraljice mira na lijevoj obali. U 20 sati položit će se vijenci i zapaliti svijeće kod kapelice, a od 21 sat slijedi koncert Stjepana Jeršeka Štefa, Vlatke Kopić Tene, Igora Delača i TS Žitna polja, koji je besplatan za sve sugrađanke i sugrađane, te bakljada udruge Kohorta na pješačkom mostu.

Zbog promijenjene rute mimohoda, koji se od Tvrđe preko Europske avenije i Mosta dr. Franjo Tuđman kreće prema lijevoj obali, odnosno Kapelici Kraljice mira, za sav će promet biti zatvoren cestovni most u nedjelju, 28. lipnja, od 19,30 do 20 sati.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj

Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere

Objavljeno

.Dana

Objavio

Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.

Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.

I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika

Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu  u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.

– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.

Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.

Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.

– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu

Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.

Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.

Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije