SPEEDWAY
RK GORICA – RK OSIJEK 33:30 Naši rukometaši zauzeli zlatnu sredinu u Hrvatskoj ligi
Na utakmicu u Veliku Goricu osječka momčad otputovala je u pomlađenom sastavu
Utakmicama posljednjeg kola, minulog vikenda okončano je prvenstvo Paket24 Premijer hrvatske lige. No, ono najvažnije, odluku o naslovu prvaka morat ćemo još pričekati jer prema važećim propozicijama dvije prvoplasirane momčadi, a to su RK Zagreb (19 bodova) i našički Nexe (17) odlučit će o konačnom poretku na vrhu ljestvice u doigravanju s još najmanje dvije međusobne utakmice.
Naime, posljednji veliki derbi, između „zagrebaša“ i Našičana, u subotu je donio dramatičan rasplet i konačni neriješen ishod 31:31. U doigravanju u Ligi za prvaka, inače, ostalim sudionici su ovako poredani: 3. RK Sesvete 11, 4. RK Čakovec 5, 5. RK Poreč 5 i 6. Bjelin Spačva Vinkovci. U Ligi za ostanak dvojbi nema, jer je Gorica iz Velike Gorice zadržala prvo mjesto s 26 bodova pobijedivši u posljednjem kolu drugoplasirani RK Osijek s 33:30 (17:15), pa su izabranici Frane Veraje na kraju u tom društvu bili drugoplasirani odnosno u državnom prvenstvu 2024./2025. plasirali su se na osmo mjesto. Iza njih plasirani su: 3. (ukupno 9.) Rudar 21, 4. (10.) Zamet 20, 5. (11.) Moslavina 20, 6. (12.) Varaždin 1930 19, 7.(13.) RK Trogir 17, 8. (14.) Metković-Zalmo 14, 9. (15.) Dubrava 13 i 10. (16.) RK Karlovac 7 bodova. Prvoligaško društvo napuštaju dvije najslabije plasirane momčadi: Dubrava i RK Karlovac.
Na utakmicu u Veliku Goricu osječka momčad otputovala je u znatno pomlađenom sastavu, bez nekolicine najiskusnijih igrača, pa su priliku za dokazivanje dobili posve mladi i(li) igrači s nešto manjom minutažom od standardnih prvotimaca tijekom sezone. No, Goričanima nije bilo jednostavno svladati i takvu kombinaciju iz grada na Dravi, iako se iz kretanja rezultata može izvući baš takav zaključak. Naime, osim početnih 1:1 i 2:2, sve do kraja rezultat više nije bio nijednom izjednačen, s tim što je najveće vodstvo prvak Lige za ostanak stjecao u 13. i u 37. minuti, kad je vodio s po pet pogodaka razlike, odnosno 16:11 i 21:16. Perspektivni Osječani, rasterećeni svih imperativa, uporno su (do)stizali suparnikovo vodstvo, da bi Jakov Ćurak iz sedmerca u 56. minuti smanjio rezultat na samo 30:29. Ipak, u posljednjim minutama Grubišić, Ceković, Čakarić i ostali gorički rukometaši pobrinuli su se da i u završnoj prvenstvenoj utakmici ove sezone uknjiže dva boda.
– Naši su mladići opravdali ukazano povjerenje, pa je i njima to bio odličan trening u sklopu priprema za nastup na nadolazećem Festivalu rukometa u Poreču i susret s RK Dugo Selo, u okviru polufinala Kupa hrvatske, kazao je nakon utakmice trener Veraja.
Na vratima RK Osijek opet je bio zapažen Lovro Frajhaut(s deset obrana, Kampić je dodao jednu), a igrali su i Bošnjak 2, Oršolić 5, Budač 2, Čurić 6(3), Kekez, Mandić 4, Benja, Ćurak 2(2), Maganić 3, Bolanča 1, Kovačević 5, Podunavac, Šunda i Šarić. Pred oko 150 gledatelja, u Gradskoj sportskoj dvorani Velika Gorica, sudili su Karlovčani Kasunić i Nikolovski.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
MIŠINO BRDO Okupili se bivši košarkaši Olimpije, osvajači Kupa Slavonije i Baranje 1981.
Sjećaju se oduševljenja u Donjem gradu i finalne utakmice u kojoj su pobijedili favorita i gradskog rivala
Na Mišinom brdu, između Aljmaša i Erduta, nekoliko sati prije utakmice u Dallasu, našlo se u srijedu, nesvakidašnje društvo. U pažljivo uređenoj vikendici Srećka Škondre, naime, poslije mnogo godina okupilo se desetak nekadašnjih košarkaša donjogradske Olimpije, kluba čije je djelovanje trajalo nešto više od desetljeća potkraj postojanja bivše države. Za to su, ustvari, postojala samo dva razloga od kojih je jedan opisan u monografiji „Olimpija simbol Donjeg grada“ posvećenoj tom sportskom društvu iz najistočnijeg dijela Osijeka, a drugi je pokojna osoba čije je ime, i na tom okupljanju nekadašnjih „olimpijaša“, u svim razgovorima izazivalo neprijeporno divljenje.
S međunaslovom „Povijesni 5.6.1981.“, dakle, prije koji dan više od točno 45 prohujalih godina, u monografiji je opisano oduševljenje koje je u Donjem gradu izazvala pobjeda njihovih košarkaša protiv velikog favorita i gradskog rivala SKK Osijek u finalu kupa Slavonije i Baranje (85:83). Sliku, koja na najbolji način ilustrira euforiju onih koji su priredili tu senzaciju, dodajemo i uz ovaj tekst, jer njome s visoko uzdignutim rukama dominira kreator tog događaja – Slobodan Novaković.

Prerano preminuli osječki košarkaški fanatik, naime, bio je trener čije su zasluge za prosperitet dinamične igre pod obručima ostale neizbrisive i u drugim klubovima, koji su ga itekako željeli vidjeti u svojim sredinama. Trebali ste, naime, slušati razgovore sudionika tog okupljanja u Škondrinoj vikendici i na livadi oko nje, u kojima skoro nijedan nije mogao zaobići uspomene na Dedija i brojne anegdote vezane uz tog čovjeka koji je imao na skupu svog „zastupnika“, najstarijeg sina Marina. Danas uspješni odvjetnik (nekima poznat i kao sudionik brojnih kvizova, pa i onih na HTV-u) čak i stasom je slikoviti podsjetnik na svog oca, čiji se život nažalost prerano ugasio veljače 2009., nakon što je već sproveo u djelo osnutak kluba Olimp u Tenji, mjestu gdje je proveo posljednje godine svog života.
Dugo se s neskrivenim simpatijama prepričavala i neuspunjena Dedijeva želja, da mu Bog daruje petorku mladića pa da osnuje svoj – obiteljski klub! No, nakon Marina, Tvrtka, Ivana i Luke, supruga i majka Ljerka Novaković (nažalost, također nedavno preminula), donijela je na svijet – Ivanicu.


Pod Novakovićevim trenerskim vodstvom („tehniko“ mu je bio Stjepan Marković), inače, Olimpijin su dres nosili na Mišinom brdu prisutni Ivan Barišić, Mario Barjaktarić, Robert Moguš, Željko Šapina, Goran Čorić, Zlatko Benc, Gordan Šestić, susretljivi domaćin Srećko Škondro i Dedijev sin Marin, da bi im se naknadno priključili Željko Bastalić i Miroslav Jocić.
Bela i boćanje, nakon sjajnog roštilja i konzumacije raznovrsnih pića, upotpunili su sate obogaćene prisjećanjima na nezaboravne mladalačke uspomene, pa je brzo stiglo i vrijeme za razilaženje uoči TV prijenosa sa Svjetskog prvenstva.
I kad je stigao kraj jednom od susreta, koji po nepisanom pravilu dokazuju da je sport, uz ostalo, i aktivnost u kojoj se stječu neraskidiva, trajna prijateljstva. Što je na Mišinom brdu lako prepozna(va)o i jedan od gostiju kojeg su Škondrini nekadašnji suigrači s radošću dočekali, jer je na novinskim stupcima prije četiri desetljeća (po)pratio i momčad Olimpije i Slobodana Novakovića.
(Na glavnoj fotografiji: Gordan Šestić, Robert Moguš, Bero Blažević, Željko Šapina, Srećko Škondro, Goran Čorić, Zlatko Benc, Mario Barjaktarić, Drago Kerže i Marin Novaković)
Foto: Privatna arhiva
SPEEDWAY
DORA TOŠA Djevojka teška 57 kg podigla 155 kg i oborila državni juniorski rekord
Osječanka se powerliftingom počela baviti tek prije četiri mjeseca i već je briljirala
Iako se powerliftingom službeno bavi od veljače ove godine, iza 22-godišnje Osječanke Dore Toša, inače studentice psihologije, već su značajni rezultati.
Na nedavno održanom Bjelovar Record Breakres natjecanju oborila je državni juniorski rekord u kategoriji do 57 kilograma!
Iako je odnedavno u ovom sportu, zadnje tri i pol godine rekreativno ide u teretanu. I to je bilo presudno za njezinu odluku i ulazak u powerlifting.
– Prije godinu i pol sam shvatila da mi je fora dizati malo teže kilaže. Počela sam eksperimentirati i to baš nije išlo, pa sam stupila u kontakt s trenerom Markom Kuzmićem iz varaždinskog kluba Galacticos i u veljači sam zapravo počela ozbiljnije trenirati – započinje Dora priču o svom uspjehu.
Već u ožujku nastupila je u Zadru na državnom juniorskom prvenstvu, a početkom lipnja na Bjelovar Record Breakres natjecanju koje uključuje natjecatelje svih dobnih skupina.
– Osvojila sam treće mjesto u kategoriji do 57 kilograma. Natjecanje se sastoji od tri discipline – čučanj, bench i mrtvo dizanje. Svaki natjecatelj ima tri pokušaja, a nakon makar jednog uspješnog pokušaja plasira se na tablicu. Na čučnju sam podigla 135 kg, na benchu 67,5 kg, a na mrtvom dizanju 155 kg iz trećeg pokušaja i oborila državni juniorski rekord u kategoriji do 57 kilograma! – ponosno ističe Dora, koja se kao mlađa okušavala u raznim sportovima. Kratko je trenirala plivanje, a najviše se zadržala u streljaštvu. No kada je krenula u teretanu, stvorila se jedna potpuno neočekivana ljubav.

– Prvobitni cilj mi je bio da izgledam lijepo i da se oblikujem. Onda se to pretvorilo u želju da napredujem, da živim zdravije i da se posvetim sebi. Kako sam sve više napredovala u teretani morala sam podizati veće kilaže. Onda sam primijetila da mi više nije toliko važno izgledati si lijepo, nego mi je važnije biti snažna, imati snage. Tada sam se odlučila za powerlifting – priča i kaže kako je u ovom sportu više muškaraca, ali mu se u zadnje vrijeme priključuje i sve više žena.
Okolina ju podržava, obitelj je uz nju u potpunosti, a njezini su ciljevi vrlo optimistični. U ovom bi trenutku, kaže, htjela sve.
– Trenutno je u planu državno natjecanje u open kategoriji u studenom, a onda ćemo vidjeti što dalje. Treniram četiri puta tjedno, treninzi su dosta specifični. Prehrana čak i nije nešto posebno, moram paziti na unos određenih makronutrijenata radi oporavka i snage, ali što se tiče izbora hrane bitno je birati kvalitetnu hranu što zbog treninga, što zbog zdravlja općenito. Ali da nešto moram izbjegavati, to ne. Od ožujka, odnosno prvog natjecanja kada sam imala premalo kilograma do ovog sam trebala dobiti na kilaži. Tako da je cilj bio jesti više – nastavlja Dora, dodajući kako su joj obroci umjereni. Za doručak to zna biti gris s voćem ili tortilja s jajima. Ručak je uvijek domaća mamina kuhinja, a za večeru su nekada sendviči, nekada wok ili pečena piletina s krumpirom i povrćem.

– Volim eksperimentirati s receptima koje pronađem na internetu. Ugljikohidrati su na prvom mjestu kako bih imala snage, energije i kako bi se oporavljala. Proteini su isto jako važni i onda masti.
Uglavnom sve svoje obaveze – fakultet i treninge „natrpa“ u prijepodne, jer voli kada su joj kasno poslijepodne i večer slobodni.
– Meni je i dalje rekreacija nešto u čemu uživam. Treniram u Fitness centru Central, s trenerom komunikaciju imam online. Powerlifting to omogućuje, jer sve ono što trener treba vidjeti ja na treninzima snimim i pošaljem mu i onda on daje sugestije – ističe Dora.

Foto: Privatna arhiva
SPEEDWAY
PADOBRANSKO PRVENSTVO Helena Janson i Jadranka Zaradić u Sinju se natječu u skoku u cilj
Ambiciozne Osječanke planiraju sudjlovanje i na Svjetskom prvenstvu
Svim nedaćama koje su bitno poremetile, pa djelomice i sasvim paralizirale rad članstva Aerokluba Osijek – a čije se rješenje ne nazire ni u vrijeme rijetkog jubileja od stotinu godina postojanja kluba (1926. – 2026.) s često mnogo važnijim značenjem od isključivo sportskog – ovih će dana na svoj način prkositi Helena Janson i Jadranka Zaradić.
Padobranke koje već dugo spadaju u sam vrh tog sporta u Hrvatskoj, jer su od početka karijere 1987. do danas izvele na tisuće skokova i kao državne reprezentativke sudjelovale na najvećim domaćim, europskim i svjetskim natjecanjima, nisu se mogle pomiriti s činjenicom da su vrata sportskog aerodroma u ulici Sv. Leopolda Bogdana Mandića zatvorena čime je gotovo kompletnom članstvu paralizirano redovno djelovanje.
Skrativši vlastite budžete te vrhunske sportašice otputovale su u petak u Sinj, gdje se tijekom vikenda održava padobransko prvenstvo Hrvatske u klasičnim disciplinama skoka u cilj. Bez obzira na objektivnu (ne)pripremljenost, Helena i Buba suprotstavit će se konkurenciji, čije pripremno razdoblje nije bilo upitno, ali optimistično raspoložene i željne realizacije vlastita cilja za 2026.
– Sinj će biti početak, jer smo planirale nakon državnog natjecanja testirati svoje mogućnosti od 26. do 28. ovoga mjeseca na uglednom tradicionalnom SWCS-AL međunarodnom natjecanju u Lesce-Bledu, a kulminacija bi trebalo biti sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu, od 8. do 16. kolovoza u Slovačkoj – poručile su uglas osječke padobranske junakinje koje ne žele prekinuti karijere ni u pedesetim godinama života.
Nadamo se, da će osječke padobranke po tko zna koji put dokazati svoju klasu.

Foto: AK Osijek
SPEEDWAY
POLA STOLJEĆA Sjećamo se podviga mladih Iktusovaca na Svjetskom juniorskom u Villachu
Modrić i Zibar osvojili su tada broncu, prvu medalju za osječko veslanje na svjetskim prvenstvima
Veslanje u Osijeku ima iznimno bogatu tradiciju, što i nije teško objasniti, jer je Drava oduvijek magičnom snagom privlačila Esekere koji su često odlazili na plivanje, pecanje ili, pak, veslanje. Prvim čamcima, osim ljudi, prevozile su se razne potrepštine s jedne na drugu obalu, da bi 16. lipnja 1892. naši davni sugrađani, prepoznavši užitak koji im pružaju čamci i vesla, osnovali i veslački klub pod imenom Ruderclub Drau (Veslački klub Drava), da bi 1907. u Gornjem gradu osnovan Neptun, a 1932. na drugom kraju grada i Drava.
Mnogo je potom vode proteklo rijekom kad su Osječani shvatili da će im spajanje u jedan klub, umjesto beskorisnog rivaliteta, donijeti napredak, posebice onaj sve zanimljiviji – natjecateljski. Dogodilo se to 1967., kad je „rođen“ Veslački klub Osijek, kojem je pet godina kasnije nadjenuto današnje ime – Iktus.
Pokazalo se to kao mudra odluka sportskih djelatnika tog doba, jer se u Iktusu od prvog dana radilo vrhunski, sustavno i stručno, pa su se selekcijom i stručnim i sustavnim radom od niza posve mladih dječaka i(li) djevojčica iznjedrili brojni vrhunski veslači(ce) koji su počeli nizati sve zapaženije rezultate.
Danas, poslije gotovo pola stoljeća, prisjećamo se Svjetskog juniorskog prvenstva u austrijskom Villachu (Beljak), gdje su sredinom kolovoza Ivica Modrić i Darko Zibar u dvojcu bez kormilara zauzeli treće mjesto (5:10,92) i osvojili brončanu medalju, prvu za osječko veslanje sa SP-a uopće. U samcu je veslao još jedan Osječanin, Goran Nuskern koji je pobijedio u „B“ finalu (5:29,00) i tako zauzeo sedmo mjesto među najperspektivnijim svjetskim skifistima.
Svojevrsni „uvod“ (is)ta generacija trenera Branimira Steinera iz sedamdesetih godina prošlog stoljeća imala je godinu dana ranije, u Montrealu. Debitanti na SP juniora bili su srpnja ’75 gdje su četvorica iktusovaca opravdali prvi izbor u reprezentaciju bivše države i najavili iznimnu talentiranost. Pod nadzorom svog trenera Branimira Steinera, na jezeru Notre Dame koje je već bilo spremno za Olimpijske igre ’76, posada dvojca bez kormilara Ivica Modrić i Darko Zibar zauzela je četvrto, a dvojac na pariće Dražen Sudić i Goran Nuskern peto mjesto u društvu najperspektivnijih veslača planeta.

Uspomene na te događaje i danas njeguju Zipče, Hans, Njus i Sudija koji su već dugo stanovnici Zagreba, gdje se često okupljaju na veteranskim sastancima i na čuvenom Jarunu povremeno opet sjednu u čamce, Kao nekad davno, u nekom drugom vremenu, kad se Iktus mogao s mnogo prava ponositi na one koji već jesu ili će kasnije postati dio nezaboravnog naraštaja uspješnih veslačica i veslača.
Montreal i Villach na svojevrstan je način bivao dodatno oplođen novim imenima, čije bi nas nabrajanje odvelo u opasnost nepotrebnog izostavljanja dostojnih sljedbenika montrealskog kvarteta. Ipak, dopuštamo si slobodu izdvajanja ovih imena: Mirna Rajle Brođanac, najbolja hrvatska veslačica 20. stoljeća, te olimpijci Darko Zibar (Moskva, ’80), Ninoslav Saraga (Barcelona,’92) i Ivan Jukić (Sydney, ’00), kao i još jedini aktivni David Šain koji je, kao prvi (i dosad jedini!) osječki veslač, donio olimpijsko „srebro“ iz Londona 2012.
Naime, svi su oni blistali na najvećim svjetskim priredbama, kao svojevrsni sljedbenici mladića iz Montreala iz Villacha, kojih se, eto, prisjećamo poslije pola prohujalog stoljeća.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
RUKOMET Naši prvotimci Marko Maganić i Borna Oršolić pozvani u juniorsku reprezentaciju
Slijede pripreme za Europsko juniorsko prvenstvo u Rumunjskoj
Rukometna reprezentacija Hrvatske, sastavljena od mladića do 20 godina, od 8. do 19. srpnja nastupit će na Europskom juniorskom prvenstvu u Rumunjskoj. Izbornik Denis Špoljarić u tom kontekstu uputio je poziv za drugo i treće pripremno okupljanje koje će se narednih dana održati u Prelogu i Ivanić Gradu. Prvi susret zakazan je za subotu, 20. lipnja u Zagrebu otkud će naši talentirani rukometaši proslijediti u Prelog, a nakon kraćeg predaha, za treće, završno pripremno okupljanje odabran je Ivanić Grad.
Na popisu dvadesetorice igrača nalaze se i Marko Maganić i Borna Oršolić, prvotimci osječkog prvoligaša, a desna Špoljarićeva rukakao trener i dalje je Frano Veraja, koji je minule sezone sa svojim osječkim učenicima ostvario cilj – ostanak u Paket 24 Premijer ligi Hrvatske za što, dakako, zasluge pripadaju i Maganiću i Oršoliću. No, Špoljarić je odredio i sedmoricu mladih rukometaša za pričuvnu listu ukoliko netko od pozvanih otkaže dolazak u Zagreb, na kojem je i darovito desno krilo RK Osijek Noa Kovačević.

Što se tiče predstojećeg dvostrukog okupljanja, mlada hrvatska reprezentacija odigrat će tri prijateljske međunarodne utakmice. U vrijeme priprema u Prelogu, za suparnike će imati odgovarajuće selekcije Mađarske i Slovenije, a potonja će slovenska selekcija igrati sljedeći tjedan protiv Špoljarićevih izabranika i u Ivanić Gradu.
Što se, pak, tiče EP (na kojem sudjeluju 24 selekcije), naši će juniori imati vrlo neugodne suparnike, jer su u skupini određeni jaki suparnici: Danska, Norveška i Sjeverna Makedonija, a u nastavak natjecanja ići će po dvije prvoplasirane reprezentacije iz svake skupine.
Foto: Arhiva kluba
-
Šećerana2 dana od objaveOTVORENA KOPIKA Kupalište je u potpunosti obnovljeno, a cijene su iste kao i prošle godine
-
SPEEDWAY2 dana od objavePADOBRANSKO PRVENSTVO Helena Janson i Jadranka Zaradić u Sinju se natječu u skoku u cilj
-
SPEEDWAY2 dana od objaveDORA TOŠA Djevojka teška 57 kg podigla 155 kg i oborila državni juniorski rekord
-
SPEEDWAY18 sati od objaveMIŠINO BRDO Okupili se bivši košarkaši Olimpije, osvajači Kupa Slavonije i Baranje 1981.
-
Mobilia2 dana od objaveBAJER NA JUGU 2 Nakon krčenja i čišćenja, krenula izgradnja parkirališta za 52 vozila
-
Kovinar2 dana od objaveNa križanju Svačićeve i Vukovarske prastari razdjelni stup uništen je i nema nikakvu svrhu
-
Klopa22 sata od objaveLJETNI HIT Pogačice od tikvica idealne za vruće dane, brzo se pripremaju i peku u pećnici
-
Pija raport2 dana od objaveVOLOVSKO SRCE Za mnoge najfinija rajčica skuplja nego lani, na tržnici kilogram 3,50 eura
-
Kovinar21 sat od objaveRadovi na novom vrelovodu na Jugu 2, nova opcija za grijanje zgrada koje nisu spojene
-
Šećerana24 sata od objaveDAN JOGE Udobno se odjenite, ponesite prostirku i dođite kod Zdenca na besplatni sat
