Kovinar
MOŽE SE! BRAVO! Uklonjena je uništena telefonska govornica u Frankopanskoj kod Šećerane
Po gradu ih još ima na nekoliko lokacija, nisu u funkciji i predmet su iživljavanja vandala
Na različitim pozicijama po cijelom se gradu nalazi niz neispravnih telefonskih govornica. Besmisleno je njihovo postojanje, jer se kartice za njihovu upotrebu više ne prodaju. Pa su onda te iste govornice u većini slučajeva uništene, išarane i devastirane. Telefonske slušalice često su iščupane, zasloni prebojani auto lakovima ili porazbijani, tipke povađene ili utisnute u podlogu, a s vanjskih oplata često je otkidana plastika pa su nek od njih i opasne za prolaznike.
O jednoj od njih smo već pisali – bila je postavljena u Frankopanskoj ulici u blizini nekadašnje Šećerane. Telefon je već devastiran i iz jednog dijela su virile žice. Kako objekt nije služio ničemu onda se događalo da su najprije neki s njega skidali dijelove ili eventualno vrijednije komade, ali najčešće su ga šutirali mladići u prolazu. Odosno, još je bilo dobro kad su se samo likovno izražavali…
No, ta je govornica konačno uklonjena. Sad bi trebalo nastaviti u istom ritmu i potražiti ostale koje još stoje ponegdje u gradu pa to što prije riješiti ili donijeti nekakav projekta kroz koji bi ih možda mogli na nekinačin konzervirati i učiniti turističkim atakcijama.
Treba vidjeti što s beskorisnim javnim telefonskim govornicama jer su magnet za iživljavanje
JAVNE GOVORNICE Devastirane, polomljene i išarane, kao izlošci muzeja starina na otvorenom
Foto: Komarilos
Kovinar
DAN GRADA Ime Osijeka staro je više od 800 godina, a danas slavimo njegov 238. rođendan
Zbog razmirica oko održavanja sajmova do ujedinjena je došlo tek 2. prosinca 1786.
Danas, 2. prosinca Grad Osijek slavi 238. rođendan. Iako se ime grada po prvi puta u povijesti spominje u mađarskoj inačici Eszék 1196., u starom je vijeku Osijek poznat kao Mursa. No, evo i pojašnjenja zašto grad na Dravi ima tako malo godina, a tako dugu povijest?!
Na Dan grada zapravo slavimo ujedinjenje tri gradske cjeline u jednu, a to se dogodilo 1786. odlukom Josipa II. o spajanju Gornjeg grada, Donjeg grada i Tvrđe. Tada je zapravo i nastao Osijek kakvog danas poznajemo. Konkretno, reforme i politika Marije Terezije dovele su do pregovora između tri komorske općine o ujedinjenju, no zbog razmirica oko održavanja sajmova do ujedinjena je došlo tek 2. prosinca 1786.
Ranije, u vrijeme Hrvatsko-ugarskog kraljevstva Osijek je bio bogati trgovački i obrtnički gradić, dok ga 1526. nisu osvojili vojnici Osmanskog carstva. Krajem 17. stoljeća grad je vraćen Hrvatskoj u sastavu Austro-ugarskog carstva. Tada je izgrađena velika utvrda uz Dravu, a grad je obnovljen u baroknom stilu. Početkom 18. stoljeća u Donjem i Gornjem gradu formiraju se zasebni magistrati, pa te dvije jedinice počinju funkcionirati kao samostalne gradske općine.
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
Kovinar
RAZGLEDNICA IZ SREDIŠTA Ovo je Vijenac Ljube Babića, građani javljaju da žive u blatu
Dok su građene nove stambene višekatnice građevinci su zdušno teškim kamionima drobili ceste i evo sad
U nekad idiličnom naselju smještenom praktički u središtu grada, unutar velike zelene površine koja je funkcionirala poput parka – danas je život potpuno promijenjen. Zadnjih godina na Vijencu Ljube Babića su intenzivno građene višekatnice koje su promijenile atmosferu u naselju. Građanima koji ondje žive oduvijek sad sve izgleda preizgrađeno, a definitivno je i prenapučeno.
No, ako zanemarimo što se netko bolje ili loše osjeća zato što se praktički preko noći probudio među zgradurinama koje sad zaklanjaju pogled i onemogućuju strujanje zraka na koje je naviknuo – ostaje činjenica da je opet, kao što je to kod nas pravilo, tijekom građevisnkih radova temeljito gažena i uništavana prometna infrastruktura naselja.
Na fotografijama koje nam građani šalju lijepo se vidi kako to izgleda ovih dana kad su doslovce zdrobljene ceste postale pune ogromnih rupa, a onda su okupane kišama koje su velike nakupine prašine pretvorile u blato. Naravno, pješaci moraju bježati od automobila u prolazu jer ih uredno zašpricavaju tim blatom, a ako imaju sreće da su se provukli čisti onda opet to blato na cipelama donose u stanove.
I kao uvijek, što je više zgrada s novim stanovima to je onda više i automobila koji nemaju gdje parkirati pa zauzimaju nogostupe i cijele trake na cestama. S druge strane, neki od tih problema su rezultat lošeg održavanja, a bilo bi posla i za komunalne redare. Ukratko, nekad elitno naselje pretvoreno je u jedan od stambenih ćumeza u središtu. Barem vizualno.
Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
CIJENA OZELENJAVANJA Sadnica svakog od 1700 stabala plaćena je u prosjeku 242 eura
Trošak Unikoma, u kojemu je 51 osoba angažirana na poslovima sadnje, je nešto više od 255.000 eura
Do kraja godine u Osijeku će biti posađeno 1700 novih stabala (preciznije 1697 stabala, kad se zbroje konkretne brojke mladih stabala namijenjenih sadnji u gradu te drugim gradskim površinama i na periferiji), a taj će posao zajedno s nabavkom sadnica ukupno stajati 666.685 eura, s uključenim PDV-om, odnosno u javnosti se prilikom početka sadnja baratalo iznosom od oko 700.000 eura. Valja napomenuti da čak 80% tog iznosa financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a preostalih 133.307 eura bit će plaćeno iz gradskog proračuna.
Sadnja je krenula početkom prošlog tjedna i do kraja tog prvog tjedna već je posađeno 245 stabala, većinom u Gackoj ulici i uz cestu prema Podravlju te u Kanižlićevoj. Također iskopane su i sadne jame na početku Trpimirove ulice. Ostatak stabala potrebno je posaditi do kraja godine jer projekt sadnje do tada mora biti dovršen kako bismo ostvarili propisane uvjete za sufinanciranje. Iz toga razloga Unikom je na tim poslovima angažirao 51 zaposlenika koji su načelno podijeljeni u timove od po pet osoba koje predvode urbani šumari, a raspolažu potrebnim strojevima za transport sadnica, iskop, sadnju i transport viška zemlje.
Od kad je objavljena infomacija o tako velikom pothvatu ozelenjavanja grada, pa kad se tome pridoda i javno izgovorena ambicija gradonačelnika Ivana Radića da će (zajedno sa stabllima koja su posađena ove i nekoliko prethodnih godina) tijekom njegova mandata u Osijeku biti posađeno ukupno oko 6.000 novih mladih stabala – javnost sve češće postavlja pitanja o cijenama stabala i radova na sadnji. U tom kontekstu, provjerili smo cijene koje dobavljači sadnica i radova u ovom trenutku mogu ponuditi.
NOVA STABLA U GACKOJ Krenuo je mega projekt ozelenjavanja Osijeka i prigradskih naselja
Cijene sadnica za ozelenjavanje unutar grada kreću se od 112,50 eura, pa 198, 295, do čak 447,6 eura po komadu, bez PDV-a. Otprilike je slična situacija i s cijenama sadnica stabala namijenjenih sadnji na gradskoj periferiji. Ovdje su cijene najjeftinijih sadnica nešto skuplje, ali su zato najskuplje sadnice znatno jeftinije. U konačnici, 1697 sadnica za ozelenjavanje Osijeka plaćene su 411.225 eura (s uključenim PDV-om od 5%), što znači da je jedna sadnica u prosjeku plaćena oko 242 eura.
Nadalje, ostatak iznosa do 666.685 eura, koliko iznosi cijela investicija, odnosno 255.460 eura bit će plaćeno Unikomu za poslove sadnje i nabave opreme koju koriste prilikom sadnje. Važno je napomenuti da je u ovom iznosu uključen i PDV od 25%.
Inače, Unikomove cijene za sadnju pojedinih sadnica mogu se promatrati u sljedećem tenderu (cijene su bez PDV po svakom zasađenom stablu):
- ISKOP (dvije vrste jama) od 10,20 do 11,65 eura
- ODVOZ ISKOPA 11,65 eura
- SUPSTRAT ZA SADNJU 34,88 eura
- GRANULE ZA TRETIRANJE SADNE JAME 9,16eura
- BIORAZGRADIVA DRENAŽNA MREŽA 11,80 eura
- SADNJA STABLA, DVA SIDRENA KOLCA I ZAŠTITA OD TRIMERA od 37,49 do 49,69 eura
- ZDJELICA ZA AKUMULIRANJE VODE KOD KORJENA 1,73 eura
- MAPIRANJE STABLA U MEĐUNARODNU PLATFORMU 5,62 eura
- ovome treba dodati i troškove postvljanja info ploča i vreće za zalijevanje sa sporim propuštanjem vode
Foto: Komarilos
Kovinar
CRNI PETAK Šamaraju nas popustima sa svih strana, pazite da ne kupite ono što vam ne treba
Reklame iskaču iz svih kutova malih i velih ekrana i sve su ponude s “nevjerojatnim” cijenama
Svatko ima neko svoje veselje, a mnogi ga imaju upravo ovih dana – Crni petak ili Black Friday, još jedna američka fora koja godinama dobro prolazi i kod nas i čijem ludilu svjedočimo već nekoliko dana.
Uhvati popuste, Black Friday do 80% popusta, Ne propusti priliku, Iskoristite priliku do isteka zaliha, Crni petak prije Crnog petka – iskače iz svih smjerova na velikim i malim ekranima gdjegod se na internetu zapravo zaputili, a o tretmanu na društvenim mrežama da i ne govorimo. I tako, htjeli ili ne, nađete se u situaciji da krenete u razgledavanje. I onda, potpuno neplanski, kupite nešto što ste odavno željeli, a ustvari vam uopće ne treba. No, šteta je propustiti priliku jer baš sada i samo danas možete kupiti po 50% nižoj cijeni.
Iako je službeno 29. studenog, dakle idući petak, Black Friday akcije već sada možete pronaći u svakoj internetskoj trgovini. Ima i nekih fizičkih koje su već krenule s akcijama, no većina ih organizirano ima baš na crni petak.
Kroz godine ovakvih akcija, nekako se uvriježilo da je zapravo najisplativije u Black Friday ponudama kupovati elektroničke uređaje i bijelu tehniku, jer ako doista uhvatite nešto sniženo 40% ili više, to je onda pun pogodak. Osim toga, planiranjem i dobrom organizacijom možete uloviti i odjeću i obući po sniženim cijenama, a ovo je idealna prilika da u jednom mahu kupite i božićne poklone – pogotovo dječje igračke koje možete pronaći po zaista sniženim cijenama.
No, gotovo svugdje postoji neka kvaka – sniženje se, recimo, ne odnosi na određene brandove ili na određene artikle (često su to baš one stvari koje želite). Naravno, i dalje ima onih koji se koriste bombastičnim najavama o sniženjima, a da zapravo spuste cijenu na malom broju artikala koji i inače nisu puno skuplji u redovitoj prodaji, ali je i to dovoljno da vas namame kod sebe. Zapravo, kad bolje pogledate, na tim “velikim” sniženjima najčešće se nalazi roba koja vam uopće ne treba.
No, kako god, još imate vremena. Online ponuda je nepresušna, a za one koje će juriti u fizičke trgovine u petak 29. studenog – zbog malog broja stvarno konkretno sniženih artikala bit će presudna brzina.
Foto: Freepik
Kovinar
GAZE TVRĐU Teški kamioni danas su ušli u stari grad natovareni dijelovima lunaparka
Prilikom prezentacije Adventa nije bilo spomena da će bilo gdje unutar zidina biti ovakvih instalacija
Stanovnici Tvrđe zabilježili su oko podneva prodor velikih kamiona s prikolicama koji su na srednji ulaz ušli natovareni izgleda teškim vrtuljcima i opremom za lunapark. Promet automobila Tvrđom nakon obnove nije dopušten, no ovdje je očigledno riječ o nekoj opremi koja je potrebna za stvaranje adventskog ugođaja pa su teška vozila izgleda iz tog razloga Franjevačkom prošla to Trga sv. Trojstva.
Kamioni su potom do popodneva tako natovareni parkirani na trgu, a sugrađani koji šalju fotografije opravdano su zabrinuti jer prilikom prezentacije adventskih programa nigdje nije bilo spomena da će dijelovi lunaparka biti instalirani bilo gdje po Tvrđi – nego je za tu namjenu bila određena pozicija u Parku kralja Držislava, kod Školjke.
Stanovnici Tvrđe, otkako je ovaj dio grada kompletno uređen, gotovo svakodnevno kritiziraju promet koji se odvija pred njihovim očima, unatoč činjenici da Tvrđom više formalno nije dozvoljeno prometovanje ni parkiranje. Osim toga, pod teškim kotačima zanju pucati opločnici, pa i o tome treba voditi računa.
Foto: Građani Komarilosi
-
Mobilia2 dana od objave
VRT JAGODE TRUHELKE Sada je konačno ozelenjen obnovljeni urbani gradski kutak u centru
-
Pija raport2 dana od objave
PRIPREME ZA BOŽIĆ Orasi su postali luksuz, na tržnici je kilogram nevjerojatnih 14 eura!
-
SPEEDWAY2 dana od objave
SPEKTAKL U GRADSKOM VRTU Briljirali osječki nokauteri Antonio, Andrej i Niko!
-
Klopa2 dana od objave
DUBAI ČOKOLADA Svi su poludjeli za slasticom koju vrlo jednostavno možete napraviti kod kuće
-
SPEEDWAY22 sata od objave
NK OSIJEK – LOKOMOTIVA 3:0 Uraganski start bijelo-plavih Lokomotivu ostavio “bez pare”
-
Mobilia21 sat od objave
GDJE JE ZNAK?! Biciklisti, oprez! Kotač bi vam lako mogao upasti u ovu, opet neobilježenu, rupu
-
Šećerana19 sati od objave
PSEĆANJ Novo izdanje najljepšeg kalendara na svijetu dobilo je 13. mjesec, dođite na promociju!
-
Kombinirke15 sati od objave
ZAVRŠNA FASADNA ŽBUKA Ono što je u startu skuplje dugoročno je isplativije jer duže traje
-
Kožara17 sati od objave
RUTINSKA KONTROLA Vozio auto iako mu je oduzeta vozačka, pa će 13 dana provesti u zatvoru