Čušpajz
SVINJSKA KUGA Sad nas uznemiruju slikama usmrćenih svinja, a sutra će visokim cijenama mesa
Neki razmišljaju da treba krenuti praviti zalihe kulena i slanine, dok još ima u ponudi
Jutros ispred prodavaonice Belja na Trgu bana Jelačića u Donjem gradu dvije starije Osječanke razgovaraju o afričkoj svinjskoj kugi i činjenici da je virus ušao u farmu s oko 10.000 svinja u Sokolovcu. Jedna kaže kako je do sada mislila da je to bolest koja se događa samo u svinjcima malih proizvođača jer su mnogi od njih možda neodgovorni i ne pridržavaju se dovoljno strogo higijenskih propisa, ali da ju je ovo što se dogodilo u Belju naprosto izulo iz cipela. Cijeli protekli vikend, kaže, to je bila top tema u njezinoj obitelji i među prijateljima, pa su mnogi praktički preko noći postali eksperti za sve što ima veze s najavljenom eutanazijom svinja.
Druga je gospođa dodala kako su se oni kod kuće još jučer tijekom ručka dogovorili da ona odmah ujutro dođe ovamo do Belja, pa da vidi što se još može kupiti od suhomesnatih proizvoda, naročito kulena i slanine, jer su sigurni da će sada posljedično porasti i cijene mesa i suhomesnatih proizvoda. Još su njih dvije konstatirale kako im se čini da je jutros u trgovini nešto više kupaca, pa su ubrzo i one završile u redu koji se od blagajne produžio do ulaza.
Nešto kasnije tijekom prijepodneva su u medijski eter puštene fotografije posebno opremljenih timova i tehničke operative koja se pod zaštitom policije i privatnih zaštitara pripremala ući u farmu Sokolovac i krenuti s eutanaziranjem svinja.

Situacija je iznimno ozbiljna i ministar poljoprivrede David Vlajčić je u podne o tome govorio pred novinarima u središtu Osijeka. Rekao je kako je prema dosadašnjim saznanjima 99% riječ o ljudskom faktoru, odnosno o ljudskom propustu. Tumačio je kako ništa više neće biti kao prije, kako je u ovom trenutku dobro što nema novih potvrđenih slučajeva i što se ovako veliki postupak eutanazije događa na jednom mjestu.
Provodi se, rekao je ministar, nadzor provođenja biosigurnosnih mjera na svim velikim farmama na kojima je više od 1.000 svinja, a takvih je u naše dvije županije 54. Osim toga, provodi se i 24-satni nadzor nad zaraženim farmama. Uz to nadziru se i rute za ilegalni prijelaz granice. U jednom trenutku ministar je rastumačio kako su početkom godine žarišta virusa bila u Srbiji i Bosni i Hercegovini, a onda se nakon jedne manifestacije na kojoj su se natjecali u kvaliteti suhomesnatih proizvoda – onda se pojavilo i kod nas.
Osječani su već naviknuli na česte priče o virusnim oboljenjima stoke i peradi na farmama malih uzgajivača i u obiteljskim domaćinstvima, ali informacija da je svinjska kuga prodrla u jednu od supermodernih i tehnološki superiornih farmi Belja koje funkcioniraju na način da ljudi skoro u njih i ne ulaze nego procesima upravljaju bez izravnog kontakta sa životinjama – sve je iznenadila. U ovoj fazi ljudi su još uvijek zatečeni i zabezeknuti i strašno im je pratiti medijska izviješća u kojima se vidi kako se transportiraju ogromne količine mrtvih svinja. A u narednoj fazi slijedi ono o čemu su već razgovarale sugrađanke s početka priče. Zakon ponude i potražnje učinit će svoje i ubrzo ćemo u realnom vremenu gledati kako rastu cijene svinjetine i mesnih prerađevina od svinjetine. No, bit će dobro ako ih uopće i bude u ponudi.
Foto: David Jerkovic/PIXSELL i Davor Javorovic/PIXSELL
Čušpajz
JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića
Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica
Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.
Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.


Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.
Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.







Foto: Komarilos
Čušpajz
GUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla
Nekada neuređen parking u Blok centru sada ima svu potrebnu infrastrukturu
Otvoreno je još jedno novouređeno parkiralište u centru grada. Nakon Strossmayerove i Ulice Hrvatske Republike danas je otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta u Gundulićevoj ulici preko puta Zrinjevca. Od tog je broja pet parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom.
Vrijednost radova je 450.000 eura, trajali su tri mjeseca i ovo nekada neuređeno parkiralište sada ima svu potrebnu infrastrukturu.
– Napravljena je cesta, oborinska odvodnja i uz parkirališna mjesta uskoro će biti postavljena javna rasvjeta. U jesen će biti posađena 22 stabla. Ovo parkiralište, kao i ono u Strossmayerovoj ulici, bilo je potpuno neadekvatno. Parkiralo se u blatu, a ja sam rekao kada Grad Osijek preuzme odgovornost za parking, ovakve se stvari neće događati. I danas imamo sasvim druga parkirališta, od onih sramotnih kakva su ranije bila – naglasio je gradonačelnik Ivan Radić, podsjećajući kako je nakon gotovo 30 godina Grad preuzeo parking koji je bio pod koncesionarom.


Do sada je u gradu uređeno 1.100 parkirališnih mjesta koja će se od 1. rujna postepeno uvoditi u sustav naplate.
Foto: Grad Osijek
Čušpajz
SKORO JE GOTOVO Završno asfaltiranje novog parkirališta uz Gundulićevu, nasuprot Zrinjevcu
Dan otvorenja je vrlo blizu, pa će biti smanjen pritisak na parkirališna mjesta u okolici
Radovi na rekonstrukciji parkirališta u Gundulićevoj ulici u sklopu Blok centra 2, odnosno na parceli istočno od Trgovačke škole i zapadno od Sunčane ulice, započeli su 9. veljače ove godine. Do danas je posao gotovo obavljen.
Po uzoru na ranije izgrađena i uređena nova gradska parkirališta u Ulici Gornjodravska obala, kod Zeke i u Ulici Hrvatske Republike – i ovaj je kompleks dobio novi sustav oborinske odvodnje, nove opločene i jasno označene parkirališne pozicije, te asfalitranu cestu. Ranije su ovdje, većim dijelom, vozači parkirali na šljaci ili na zemljanim površinama, pa su tijekom kišnim razdoblja uglavnom svi bili prljavih cipela, odnosno iz automobila bi izravno izlazili u lokve ili raskvašeno blato.
Sudeći prema stanju radova, otvorenje novog parkirališta je vrlo blizu i u tom će trenutku doći da znatnog smanjenja pritiska na okolnim parkiralištima.




Foto: Građani Komarilosi
Čušpajz
PREDUGO TRAJE Građani sami uklonili ograde na ulazu u nathodnik i prelaze preko pruge
Radovi na obnovi krenuli su krajem lipnja prošle godine i trebali su biti gotovi za šest mjeseci
Sanacija pješačkog nathodnika kod željezničkog kolodvora krenula je točno 25. lipnja 2025. i tada je rečeno kako će trajati šest mjeseci. Ta je informacija u trenutku zatvaranja najznačajnije pješačke prometnice koja povezuje središte grada i Industrijsku četvrt zadovoljila većinu pješaka koji su ondje prolazili svakodnevno. I svi su računali kako će do Božića sve opet biti po starom, ali obnovljeno.
Međutim, radovi na nathodniku do danas nisu dovršeni. Dugo su prilazi objektu s obje strane na široko bili zatvoreni visokim građevinskim ogradama i to je bio signal da se posao radi. Onda su u drugoj polovici veljače ove godine najprije radnici krenuli prati objekt te su skinuli postojeće građevinske ograde i postavili nove, manje i fleksibilnije, ali samo na prilazima stubištima. I nestrpljivim prolaznicima je to značilo kako se možda tek čeka neki tehnički pregled kako bi prolaz bio otvoren. Ali tri mjeseca kasnije i dalje se nije dogodilo ništa.
U zadnje vrijeme i kod nas u redakciji intenzivirana su pitanja sugrađana na temu dovršetka radova i konačnog ponovonog otvaranja nathodnika, ali svi formalni i neformalni upiti koje smo upućivali nisu dobivali odgovore. Naprosto, svi nadležni (i investitor i izvođač radova) su po tom pitanju zakopčani do grla.
Konačno, dogodilo se ono što se moglo vrlo lako i predvidjeti – ovih su dana građani sami uklonili ogradu na ulazu u nathodnik u Kašićevoj i počeli ga koristiti. Vidjeli su kako se mjesecima ondje ne događa ništa, kako nema nikakvih radnika na objektu i da se sve čini ispravno za korištenje, pa su u nedostatku drugih informacija jednostavno krenuli preko.
Autor ovih fotografija piše kako smatra da je riječ zapravo tek o prvoj fazi obnove jer je primjetno da je obnovljena pješačka staza samo u tunelu nathodnika, a da ništa nije rađeno na stubištima s obje strane. Također, na fotografijama se vidi kako je na stubištima u međuvremenu izrastao i korov.
Doista, kojeg smisla ima u tome da pješaci iz središta grada prave velike krugove kako bi s istočne i zapadne strane prelazili prugu na sigurnim mjestima? Ili da forsiraju desetke tračnica i skretnica ispod nathodnika da bi se dočepali Industrijske četvrti u koju ulaze kroz improviziranu rupu u zidu među garažama u Vrbaskoj ulici? Kojeg smisla ima u tome da nepotrebno pješače ili riskiraju ozljede hodajući preko pruge, ako je posao na obnovi gotov? Ili nije? Ali netko bi to trebao reći.
Foto: Građani Komarilosi
Čušpajz
POSTAVLJENI STUPIĆI Nema parkiranja na nogostupu kod tržnice u retfalačkom Žutom naselju
Konačno su uveli reda
Problem parkiranja po osječkim naseljima višegodišnji je problem, pa se vozači snalaze kako znaju i umiju. Oni koji žive u Retfali, odnosno naselju Ljudevita Posavskog poznatijeg kao „Žuto naselje“, često su znali parkirati na prostoru tržnice i to ne samo u poslijepodnevnim i večernjim satima, već tijekom cijeloga dana.
Da bi se doskočilo tom problemu nedavno su postavljeni zaštitni stupići duž cijelog nogostupa od tržnice, tako da parkiranja na tom dijelu više nema.


Foto: Građani Komarilosi
-
Mobilia2 dana od objaveMOŽE SE! BRAVO! Temeljito očišćen Trg Ante Starčevića, ručno i sa dva stroja za čišćenje
-
Analit2 dana od objaveVUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta
-
Kovinar14 sati od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
Šećerana2 dana od objaveKINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!
-
Šećerana1 dan od objaveČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom
-
SPEEDWAY13 sati od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
-
Pija raport11 sati od objaveLUBENICE Još nema domaćih, cijena im je niža nego krajem svibnja kada su stigle na tržnicu
-
Šećerana8 sati od objaveHRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
-
Šećerana3 sata od objave100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
-
SPEEDWAY5 sati od objaveHANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
