Pičvajz
OSIJEK VIŠE NIJE VELIKI GRAD Popis stanovništva 2021. pokazao je da nas ima „samo“ 96.848
Nije drama, imat ćemo 4 vijećnika manje i birat ćemo samo jednog zamjenika gradonačelnika – i to je sve
Prema popisu stanovništva iz 2021., u Osijeku je tada živjelo 96.848 stanovnika. I sad navodno više nismo veliki grad, jer imamo manje od 100.000 stanovnika. No, što se doista dogodilo i kako će se to eventualno odraziti na građane, odnosno na Osječane?
Prvo, na izborima ćemo birati samo jednog zamjenika gradonačelnika (do sada smo ih imali dvoje) i drugo, u Gradskom vijeću ćemo imati četiri vijećnika manje. I kako sada stvari stoje – to je zapravo sve. Osijek će, naime, i dalje biti četvrti po veličini grad u Hrvatskoj.
Popis stanovništva obavlja se svakih deset godina. Ovaj iz 2021. obavljen je u razdoblju od 13. rujna do 17. listopada i pokazao je nastavak trenda daljnjeg pada stanovništva u Hrvatskoj koji su već ranije zabilježeni i 2011. i 2001. Naime, Hrvatska je 1991. imala 4,78 milijuna stanovnika, a onda je taj broj svakih deset godina padao, da bi popisom stanovništva 2021. bilo zabilježeno 3,87 milijuna stanovnika.
Tijekom deset godina, između dva zadnja popisa, broj stanovnika Osijeka pao je sa 108.048 (2011.) na 96.848 (2021.) – to je 10,3 posto stanovnika manje. Istovremeno, drugi su izgubili i više stanovnika u istom razdoblju. Rijeka je izgubila 14,6 posto svog stanovništva, a Split 13,7 posto. Taj smo stres o smanjivanju gradova svi zajedno već prošli kad su nakon popisa objavljeni i rezultati, a ovih dana je priča iznova aktualzirana zato što to u Osijeku znači nešto manje zastupnika u Gradskom vijeću.
Osijek je 1971. imao 109.189 stanovnika, a 1991. – 129.792 stanovnika. Od tada, pa do popisa 2021. taj je broj kontinuirano opadao. Najprije Domovinski rat, a onda i stotine drugih razloga uvjetovale su stalno opadanje broja ljudi koji ovdje žive. Precizno znamo tko je u to vrijeme upravljao Hrvatskom i još preciznije znamo tko je do 2021. upravljao Osijekom. No, jedino što bi nas kao građane ovoga trenutka trebalo zanimati je – što će pokazati popis stanovništva koji će biti proveden 2031.? I tko će za to preuzeti odgovornost?
Foto: Komarilos
Analit
NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere
Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.
Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.
I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.


Foto: Građani Komarilosi
Kožara
Na teniskom terenu u Perivoju još stoji uništeni reflektor i stup koji se srušio u nedjelju
U najmanju je ruku bizarno trenirati ili rekreativno igrati u ovakvom okruženju
Prošle nedjelje je popustio jedan od starijih kestena u tzv. kesten aleji koja kroz Perivoj kralja Tomislava povezuje Europsku aveniju i Promenadu. Stablo kestena povuklo je i visoki stup s reflektorom uz jedno od igrališta Teniskog centra Osijek koji se onda srušio na zemljanu podlogu.
Tom prilikom je stradala i ograda Teniskog centra jer su uslijed siline izvaljeni i neki noseći stupovi. Tijekom tjedna tenisači su nastavili s treninzima i rekreativnim nastupima, ali u najmanju je ruku ružno vidjeti smrskanu konstrukciju reflektora i metalni stup koji i dalje stoje na igralištu. Osim toga, i dobar dio ograde je i dalje polegnut, pa je opći dojam kako je prošlo previše vremena a da sve to skupa do sada nije barem sklonjeno kako ne bi prijetilo igačima.
Građanin koji je fotodokumentirao stanje na teniskom igralištu znakovito je potpisao svoje fotografije: “Srušen rasvjetni stup na teniskom igralištu u Perivoju kralja Tomislava: građani zabrinuti za sigurnost”.


Foto: Građani Komarilosi
Kožara
NE ČEKAJU Na pružnom prijelazu preko Svačićeve neki vozači voze slalom kroz spuštenu rampu
U zadnje vrijeme na osječkim ulicama kao da se natječu tko će više riskirati kršeći prometna pravila
Zadnjih dana u Osijeku na vidjelo izlaze sve čudesnije besmisleni prometni problemi. Najnoviji slučaj građani fotodokumentiraju na pružnom prijelazu preko Ulice kralja Petra Svačića, u blizini Javne profesionalne vatrogasne postrojbe, odnosno preko puta OLT-a. Tamo se gotovo svakodnevno događa da vozači ignoriraju zvučne i svjetlosne signale za spuštanje rampe i prelaze vozilom preko pružnog prijelaza. A ima i onih koji automobilom prvi dođu do upravo spuštene rampe na pružnom prijelazu, procijene kako bi im bilo dugo čekati da prođe vlak, odnosno iz iskustva vjerojatno znaju koliko je vremena potrebno da nakon spuštanja rampe stigne željeznička kompozicija – i onda u hipu odluče forsirati prugu vozeći slalom među spuštenim rampama s obje strane ceste. Nevjerojatno!
Logično je da u gradu punom automobila sigurno imamo i povećan broj najrazličitijih prometnih prekršaja, ali ovakvo što vjerojatno malo tko može očekivati. Zamislite da vozači tako odluče ne poštivati znak crvenog svjetla jer im se žuri, jer tih nekoliko desetaka sekundi što bi morali pričekati mogu iskoristiti puno korisnije. Ili da, recimo, nakon nekog vremena dobijemo čitavu sektu vozača koji će krenuti tumačiti da tijekom svakodnevne vožnje po gradu imaju i desetke ili više desetaka stajanja prilikom crvenih semafora i da sve to vrijeme zbroje u minute, pa krenu obrazlagati da su zapravo racionalni jer se prolazeći kroz crveno odgovorno ponašaju prema potrošenom vremenu i prolaznosti života uopće, dok stoje na semaforima?!
Vozači koji se odlučuju vlastitim primjerima pokazivati da je moguće prolaziti kroz spuštene rampe na pružnim prijelazima, te pritom uz fizičku zapreku ignoriraju sva vizualna i zvučna upozorenja na opasnost i pridržavanje prometnih pravila, takvim vozačima nije mjesto u prometu.
Sugrađanka koja je snimila i poslala ove fotografije napisla je: “I tako svaki dan jedan… Ovog je rampa udarala po krovu automobila”. Ako samo ona svakoga dana uoči po jedan tako ozbiljan prekršaj onda je moguće zamisliti koliko je stvarno onih koji na istom mjestu jednako riskiraju u razdoblju kad ih nitko ne fotografira.
Foto: Građani Komarilosi
Mobilia
PA-PA Maknuli su kiosk Studenca s Kopike, sad će tamo biti samo standardizirani ugo lokali
Kiosk je postavljen prošle godine na mjestu malog košarkaškog igrališta
Prošlog je ljeta na mjestu jedinog košarkaškog igrališta na Kopiki postavljen kiosk Studenca. Neki su s oduševljenjem prihvatili mini trgovinicu na plaži – mjesto na kojem su mogli kupiti pokoju sitnicu koju su zaboravili ponijeti od kuće ili pak hladno piće, ako ne žele sjediti na terasi nekog od kafića u nizu.
No bilo je i onih kojima je kiosk bio trn u oku, jer je zauzeo jedno mjesto za rekreaciju. Završetkom obnove kupališta, na kojem će biti postavljeno šest jednakih ugostiteljskih kućica, odlučeno je da kiosku ovdje više nije mjesto, pa je proteklih dana uklonjen s plaže.

Nemali broj kupača i šetača promatrao je kako radnici osiguravaju prostor, a potom i organiziraju prijevoz kioska-kućice koji je u jednom komadu prenesen na veliki tegljač. Osim novih ugostiteljskih objekata, kojima će se moći pristupiti i sa bazena i sa dravske plaže, kupači će ovo ljeto na raspolaganju imati i čitav niz „starih“ kafića uz Dravu.



Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
OPREZ! Srušili staru kuću u Štrosiki i hladno ostavili metar duboku rupu uz pješačku stazu
Ogromna zamka za pješake i bicikliste stoji danima bez oznake i bez zaštitne ograde
U Strossmayerovoj ulici, na dionici između Mlinske i zapadnog dijela Petefijeve, srušen je kompleks od dvije kuće i parcela je pripremljena za gradnju. To samo po sebi ne bi bilo važno niti bi bio problem da rušitelji (ili graditelji) iza sebe nisu ostavili potpuno nezaštićen pristup ogromnoj rupi nekadašnjeg podruma koja se nalazi odmah uz pješačku i biciklističku stazu!
Rupa duboka više od jednog metra naprosto mami da netko u nju upadne. Recimo, građani koji u prolazu eventualno (kao što je to uobičajeno) nešto čačkaju po ekranu mobilnog telefona idealne su potencijalne žrtve jer je dovoljno stazu promašiti samo za centimetar i – ode noga! U uvjetima slabije vidljivosti i vozači bicikala mogu se strmoglaviti u nekadašnji podrum. Netko bi se ovdje mogao ozbiljno polomiti.


Nema nikakve oznake i nikakve ograde, tek su na jednom mjestu ostale okomito stršati dvije cijevi od bivše plinske instalacije. Iza njih je rupa velika poput osrednjeg bazena.
Ovo je neodgovorno i opasno. Građanin koji je poslao informaciju i prvu fotografiju ove iznimno kritične točke napisao je kako rupa uz samu stazu tako nezaštićena stoji već danima, da je duboka barem dva metra i da nema naznaka o početku građevinskih radova zbog kojih bi eventualno tamo bile postavljene neke građevinske ograde ili druge zaštite.



Foto: Komarilos
______________________________________________
REAKCIJA Gornji tekst objavljen je u subotu oko podneva, a istoga dana poslije 22,00 sati stiglo je i reagiranje s nekoliko fotograija u kojemu stoji:
“Poštovani, ovim putem želimo demantirati tvrdnju da gradilište nije bilo ograđeno i osigurano. Navedena informacija nije točna jer je gradilište tijekom izvođenja radova bilo propisno ograđeno. U prilogu dostavljamo dvije fotografije snimljene tijekom izvođenja radova i pri izmjeni izvođača, iz kojih je vidljivo da je gradilište bilo ograđeno i osigurano. Tijekom radova, uključujući i razdoblje izmjene izvođača, gradilište je bilo adekvatno osigurano zaštitnom ogradom. Molimo da ovu objavu uklonite, kako javnost ne bi bila dovedena u zabludu.”

-
Kovinar1 dan od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
-
Pija raport1 dan od objaveLUBENICE Još nema domaćih, cijena im je niža nego krajem svibnja kada su stigle na tržnicu
-
Šećerana1 dan od objaveHRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
-
Šećerana20 sati od objave100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
-
SPEEDWAY22 sata od objaveHANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
-
Šećerana7 sati od objaveSPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima
-
SPEEDWAY6 sati od objaveMAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
-
Klopa5 sati od objaveIDEALNA ZA VRUĆINU Hrskava salata s piletinom i tjesteninom rashladit će vas iznutra
-
Svilana4 sata od objave150 GODINA LIPE Moćni zbor od 90 članova pjevao je repertoar od klasike do popa i rocka
-
SPEEDWAY1 sat od objaveMEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva
