Connect with us

SPEEDWAY

DVORANA JUG Klinke sa Sjenjaka na turniru 5. i 6. razreda dale 30, a primile tek 5 koševa

Budi se nada da bi nove generacije u Osijek mogle vratiti nekadašnji status ženske košarke

Objavljeno

.Dana

Na neka ne baš tako davna vremena podsjetilo nas je ovih dana izvješće s nedavnog natjecanja učenica 5. i 6. razreda osječkih osnovnih škola u košarci. Naime, u dvorani Jug natjecale su se samo tri ekipe, što ukazuje na to da taj sport među našim najmlađim sugrađankama baš i nije osobito popularan. Na što, kad se malo promisli, utječe i sveukupni status ženske košarke u gradu na Dravi, čije se jedine predstavnice, košarkašice Murse natječu u tzv. Prvoj ženskoj ligi „A“ skupina što je, ustvari, drugi stupanj državnog natjecanja. Budući da se o njihovim rezultatima vrlo rijetko može pronaći poneka vijest u medijima, nije neobično što je basket u osnovnim školama sasvim na marginama.

Međutim, prošlotjedno okupljanje učenica 5. i 6. razreda triju osnovnih škola probudilo je nadu Osječana da se možda u ekipama Krešimira Adžića, Luke Kivele i(li) Ivana Matančića možda opet krije generacija sposobna vratiti prvoligaški ugled osječke košarke u ženskoj populaciji?

Dakako, najviše optimizma donio je sastav ŠSD Mladost iz istoimene osnovne škole sa Sjenjaka, koji je doslovce deklasirao oba suparnika postigavši pritom 30 i primivši samo pet (5!) koševa. Vrijedi, u svakom slučaju, zapamtiti imena Adžićevih učenica: Eva Vrbošić, Leona Molnar, Kristina Kozić, Doris Delija, Lucija Majdandžić, Terezija Teskera, Lora Putnik, Marla Lovrinčević i Lora Čurković.

U istom stilu, možda, treba pričati i pisati i o drugoplasiranom sastavu Jagode (OŠ Jagode Truhelke) jer je predvođena učiteljem Kivelom, koji je, u Mursi, voditelj i trener mlađih dobnih kategorija igračica a ovaj put u donjogradskom školskom sastavu bile su Lucija Vondrak, Magdalena Marković, Lena Matoković, Iva Ilišević, Tena Grebenšek-Glavati, Paula Cvitković, Mia Stipić, Mia Stojčević, Lora Perić, Taissa Tomas i Ana Braj.

S oba poraza, pak, turnir je okončao Sokol, iz OŠ Ljudevita Gaja s Juga II koji je vodio etablirani košarkaški trener i učitelj TZK Ivan Matančić, a nastupile su Ana Čulek, Tea Štark, Eva Margetić, DeaMioljević, Tea Hađa, Iva Vujević, Klarisa Benić, Natali Miočević i Lara Čaloš.

Ovi susreti probudili su sjećanje na stanje osječke ženske košarke početkom osamdesetih godina kad je, djelomice i iz rivaliteta dvaju klubova KK Osijek i Murse (nastale za Božić 1975.), grad na Dravi dobio svoje predstavnice u Prvoj saveznoj ligi. Dakle u konkurenciji najboljih klubova nekadašnje države, gdje su svoje zapaženo mjesto našle Romana Saraga, Zorica Poljak, sestre Milica i Marica Čubrilo, Zvjezdana Strajnić, Fahrija Alempić, Jasenka Bilić-Matečić, Đurđica Manci, Ljerka Krešić i druge učenice trenera Dražena Pešića i njegova pomoćnika Slavka Đurđevića (nažalost, obojica više nisu među nama) utemeljivši tako bogato razdoblje povijesti ženske košarke u Osijeku. Pod vodstvom nekih novih entuzijasta (Zvonka Milasa, Dražena Pešića, Slobodana Novakovića i Dejana Koronsovca) Mursa se nastavila uspinjati i u samostalnoj Hrvatskoj stekavši, uz ostalo, i pravo nastupa na europskoj sceni, ali idilično razdoblje počelo se urušavati sve izraženijom financijskom krizom, što je 2009. rezultiralo potpunim poniranjem – u HKS je upućena klupska odluka o istupanju iz prvoligaškog natjecanje.

Na kraju, nećemo morati dugo čekati da dobijemo odgovor na pitanje je li izvještavanje s turnira učenica osnovnih škola uopće trebalo spominjati u istom kontekstu s najljepšim razdobljem osječke ženske košarke ili ne. No, nitko nam, bar, ne bi ni trebao, ni smio zamjeriti oduzimati ljudski tako lijepu nadu, zar ne?

Foto: Arhiva natjecanja

SPEEDWAY

MEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva

Zbog prevelikog broja ozlijeđenih igrača nisu mogli izdržati ritam konkurenata

Objavljeno

.Dana

Objavio

Od svih amaterskih nogometnih klubova u Osijeku, još jednom, u najvišem stupnju natjecanja nastupao je sastav Športskog nogometnog kluba (ŠNK) Višnjevac, iz prigradskog naselja koje prema posljednjem popisu stanovništva broji nešto manje od sedam tisuća ljudi. Naime, višnjevački nogometaši natjecali su se u Međužupanijskoj ligi Osijek-Vinkovci, s 15 konkurenata, što je, ustvari, četvrti stupanj hrvatskih nogometnih natjecanja.

– Sve do samog kraja sezone bili smo u igri za drugo mjesto, međutim zbog prevelikog broja ozlijeđenih igrača u završnici nismo mogli izdržati ritam konkurenata – ukratko je prokomentirao minulu sezonu ambiciozni predsjednik Ivan Barišić. 

Za ŠNK Višnjevac u sezoni 2025./2026., pod nadzorom trenera Marija Amidžića, igrali su: Filip Jakovljević i Borna Sabolić (vratari), Bojan Gvozdenović, Pavo Grgić, Ivan Lončarević, Gordan Jelić, Matej Kurilj, Luka Ivković, Marko Pavlović, Bruno Stubičar, Marin Knežević, Robert Knežević, Vedran Goluža, Tomislav Ognjenčić, Ivan Gelo, Matej Lugarić, Luka Nađ, Tin Rebrina, Fran Jakobović, Filip Pandžić, Nikola Šafar, Marko Liović i Roberto Marić.

Golgeter natjecanja, iskusni Igor Priji „zabio“ je u dresu prvaka Mladosti iz Vođinaca čak 31 pogodak, a najviše pogodaka za višnjevačkog međužupanijskog ligaša u sezoni 25./26. postigao je Luka Nađ (7). Na klupskoj listi iza njega su Matej Lugarić (6) i Ivan Gelo(5). Što se tiče seniorske momčadi, za sljedeću sezonu već je zacrtano da će treneru Amidžiću pomoćnik biti Roberto Marić.

Višnjevčani su primjerno organizirana sportska udruga, koja skrbi i o svojim najmlađim sumještanima, ali i o – veteranima. Potonji su, štoviše, u tek završenoj sezoni osvojili naslov prvaka s bivšim nogometašima baranjskih klubova (Osijek nema veteransku ligu!) a ističu se i nastupima na malonogometnim turnirima. Što se mladeži tiče, redovne treninge i nastupe imaju limači, (pred)početnici i mlađi pioniri, svi bez imperativa natjecateljskihpodviga.

– Nakon što smo protekle sezone imali u natjecanju i kadetsku momčad ukomponiranu s odgovarajućim dječacima NK Vardarac, u nadolazećem će prvenstvu naši kadeti nastupati samostalno jer imamo dovoljan igrački kadar za taj uzrast pa nam od kadrova mladeži nemamo mogućnost za oformljenje juniora – nadodao je predsjednik Barišić.

Za kraj, treba istaknuti da je nedavno održana je i redovna Skupština na kojoj su klupskim čelnici opet dobili dosadašnji mandat: predsjednik Ivan Barišić, dopredsjednici Ivan Gelo i Roberto Marić, tajnik Perica Mihaljević i Nikola Šafar, voditelj Škole nogometa.

Foto: Arhiva kluba

Nastavi čitati

SPEEDWAY

MAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo

Marko je dres raznih selekcija RK Osijek nosio čak 12 godina

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ono što se već duže vrijeme naslućivalo, pa i nije previše iznenadilo osječke ljujbitelje rukometa, konačno se i dogodilo. Naime, RK Osijek ostaje bez jednog od svojih najboljih igrača Marka Maganića, lijevog vanjskog koji već duže vrijeme nastupima u Paket24 Premijer ligi Hrvatske skreće pozornost na svoj neporeciv potencijal – postao je članom najboljeg hrvatskog kluba RK Zagreb.

Štoviše, taj 20-godišnji lijevi vanjski još je prošlog ljeta potpisao za „zagrebaše“, pa je kao posuđen igrač prvenstvo ’25/’26 sjajno odradio u osječkom prvoligašu. Ovih dana, pak, već je  ostvarena i kombinacija po kojoj će Maganić u narednoj sezoni braniti boje RK Dugo Selo te će osim u nacionalnom prvenstvu nastupati i u Europskoj ligi.

Maganić se bavi rukometom još „od malih nogu“, kad je kao osmogodišnjak počeo svladavati rukometnu abecedu pod nadzorom osječke rukometne legende Hrvoja Privšeka, što znači da je dres raznih selekcija RK Osijek nosio čak 12 godina. Prije tri godine, pak, Frano Veraja prepoznao je Markovu darovitost, prerastao je u prvotimca i dostigao status reprezentativca i prije nekoliko dana vratio se s priprema naše najbolje juniorske selekcije pošto je ranije bio i u mlađejuniorskoj. Taj prirodni put razvoja, eto, odveo je Maganića u redove najboljeg hrvatskog kluba, što ujedno znači i da će RK Osijek iduće sezone biti znatno oslabljen.

Jednom prigodom povjerio se suigračima, prijateljima i novinarima:

– Moram se zahvaliti svima u RK Osijek što su mi pružili mogućnost što sam 12 godina, ustvari, živio rukomet, pa iza mene ostaje toliko prelijepih godina mog odrastanja. Svi zajedno smo i slavili pobjede i prolazili kroz teške trenutke, a sveukupno smo stvarali nezaboravne uspomene. No, sada je došao trenutak rastanka, putevi nam se razilaze, ali će mi ovaj klub zauvijek ostati u srcu, a na sportskom polju želim mu mnogo uspjeha.

Marko Maganić potpisao je s RK Zagreb četverogodišnji ugovor tijekom kojeg će, uvjereni smo, još jedan rođeni Osječanin postati najnoviji izdanak osječke škole rukometa u kojoj su ranije, uz spomenutog Privšeka, u raznim razdobljima stasali i Bambir, i Ivandija, i Ćurak, i Bičanić, i Boban, i Kuduz, a o Katici Ileš da i ne govorimo, i mnogi drugi. Maganić je, inače, student prve godine Kineziološkog fakulteta u Osijeku, ali će, kako je rekao, jednostavno uskladiti sportske i studentske obveze kao i mnogi vrhunski sportaši prije njega.

Foto: Arhiva kluba

Nastavi čitati

SPEEDWAY

HANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.

Naša Mia Wild u Sportskom parku Mladost istrčala 13,39

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Sportskom parku Mladost u Zagrebu, u petak poslijepodne, održan je 76 Boris Hanžeković memorijal iz serije World Athletics Continental Toura na kojem je postignuto šest novih rekorda tog uglednog mitinga. Najsnažnije odjeknulo je 10,91 sekundi na 100 metara, čime je Elaine Thompson (SAD) postavila nov rekord memorijala koji je još od 1988. držala Anolia Nuneva (10,92)!

U respektabilnoj konkurenciji brojnih etabliranih svjetskih atletičarki i atletičara sudjelovala je i Mia Wild, perspektivna članica Slavonije-Žito iz Osijeka. Nažalost, protiv iskusnijih i znalo se unaprijed konkurentica s boljim osobnim rezultatima, 20-godišnja osječka studentica, morala se zadovoljiti posljednjim, osmim mjestom postigavši za nju skroman rezultat od 13,39 sekundi.

Pobijedila je Alaysha Johnson s 12,43, ispred dvije američke sunarodnjakinje s rezultatima ispod magičnih 13 sekundi u toj disciplini. Podsjećamo, da je prvog dana lipnja, u Trstu, Wild popravila mlađejuniorski rekord Hrvatske u toj disciplini – 13,34 sekunde.

Bilo kako bilo, „Hanžek“ je za Miju bio značajna prilika za novo upoznavanje sa svjetskom elitom, u koju polako ulazi poslije prethodne serije sjajnih juniorskih ispita u karijeri.

Foto: Magnific

Nastavi čitati

SPEEDWAY

NAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža

Suvenir je kupljen prije 10 dana, neposredno pred susret u Dallasu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Svako veliko sportsko natjecanje, uz ostalo, ostavlja trajni trag i u marketinškim potezima. Posjetiteljima utakmica aktualnog Svjetskog nogometnog prvenstva ponuđene su tako, kao trajne uspomene na prvo natjecanje tog tipa koji je FIFA priredila u tri države, SAD, Kanada i Meksiko s rekordnih 48 državnih selekcija – i raznolike majice za koje je, dakako, trebalo izdvojiti pozamašne svote. No, o tomu se nije previše razmišljalo, jer je majica s oznakama organizatora World Cupa ’26 prilika da postane dokaz boravka na američkom tlu baš u vrijeme natjecanja na kojem igra i naša reprezentacija.

Događaj koji ovih dana (i noći!) zaokuplja pozornost na svim kontinentima, postao je mnogima stvar prestiža, što se odnosi i na ovog našeg sugrađanina. Doista lijepa majica kupljena neposredno prije susreta Hrvatska – Engleska u Dallasu, osvanula je u donjogradskoj ulici u kojoj hrvatska trobojnica baš pristaje uspomenama upravo prenesenima s nekih dalekih prostora. Jer, iako su vatreni protiv Gordog Albiona poklekli, na što će majica ponajviše podsjećati, ubrzo su navijači imali razloga za veselje jer je pogodak Ante Budimira u Torontu (Panama, 1:0) bio dostatan za prva tri boda i – nadu da će naši najbolji nogometaši izboriti plasman u nokaut-fazu prvenstva.

Za ostvarenje tog plana Modriću i društvu u subotu kasno navečer potrebna je pobjeda nad Ganom. Majica koja je stigla u Osijek možda na neki način donese nužnu sreću iz grada u kojem će, kao i širom Hrvatske, poželjeti planirani uspjeh. Sretno, Hrvatska!

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

SPEEDWAY

NK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta

Cilj je stvoriti okruženje koje omogućuje kontinuirani razvoj igrača

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nogometni klub Osijek kompletira svoj sportski sektor u seniorskom pogonu za novu sezonu. Poznato je od ranije kako je ulogu sportskog direktora preuzeo Nizozemac Kenneth Zandvliet, a njegov je pomoćnik Mađar Mark Makrai.

Glavni je trener Federico Bessone, Argentinac sa španjolskom putovnicom, kojemu su pomoćnici Enric Pi i dojučerašnji kapetan „bijelo-plavih“ Vedran Jugović. Trener vratara ostao je Filip Šušnjara, dok su za kondicijsku pripremu i trenažni proces u oporavku igrača zaduženi Fran Nunez i Marin Vučko. Fizioterapeuti su i dalje u nepromijenjenoj postavi: Milan Marković, Marko Ovničević i Nikola Grgić. Dr. Lovro Marinčić je na čelu medicinskog tima koji će biti kompletiran s još nekoliko specijalista. U ekonomatu su Ivica Vincek, Luka Tomas i Zoran Stranjak, dok u tehničkom i operativnom smislu značajan dio posla i nadalje odrađuje Mislav Leko, sada u ulozi voditelja nogometnih operacija.

Podatkovni odjel, kako je priopćio stručni stožer, postao je neizostavan dio suvremenog sportskog sustava, što se odnosi i na detaljan analitički pristup, budući da analitika više nije rezervirana samo za najveće europske klubove. Stoga je novi stožer odlučio pojačati aktivnosti i više će pozornosti posvetiti učinkovitijem korištenju takvih resursa i kontinuiranom podizanju razine rada. Dakle, kako bismo pojasnili ljubiteljima nogometa, za video analize ubuduće će biti zaduženi Gabriel Gotovac i Adrijan Topolovčan.

U narednim danima bit će kompletiran i ostatak sportskog segmenta u seniorskom pogonu s naglaskom na analitiku, podatkovni pristup i skauting. Rad skautske službe bit će usko povezan s analitičkim procesima i sportskom strategijom Kluba kako bi identifikacija i selekcija igrača bila što učinkovitija, te u skladu s profilima i principima igre koje NK Osijek želi razvijati, a sve to će koordinirati pomoćnik sportskog direktora Makrai. Zajednička vizija, jasni principi rada i uska suradnja svih odjela predstavljaju temelje nove sportske strukture osječkog prvoligaša. Cilj je stvoriti okruženje koje omogućuje kontinuirani razvoj igrača, donošenje kvalitetnijih odluka i dugoročnu konkurentnost Kluba na domaćoj i međunarodnoj razini.

Foto: NK Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije