Connect with us

Analit

PONAVLJANJE GRADIVA Što je izgrađeno, što se gradi i zašto nije raspravljano o promenadi

Još ne znamo tko je odgovoran što krematorij ne radi i tko će građanima nadoknaditi štetu zbog više cijene

Objavljeno

.Dana

Druga sjednica Gradskog vijeća Grada Osijeka, u segmentu pitanja i prijedloga vijećnika, protekla je smireno i dobrim dijelom u formi “ponavljanja gradiva” (kako se u jednom trenutku izrazio gradonačelnik Ivan Radić) s obzirom da su se i oporba i vlast zapravo uglavnom raspitivali kako teku radovi i projekti.

NOVA PARKIRALIŠTA Vijećnik Vjeran Marijašević upitao je za koliko je novih parkirališnih mjesta prošle godine plaćena izgradnja prilikom izgradnje novih stambenih zgrada, a u svjetlu činjenice da je Grad Osijek znatno povećao cijenu takvih parkirališta. Gradonačelnik mu je odgovorio da su ranije investitori u nove zgrade Gradu uplaćivali po 6.000 kuna za svako novo parkirališno mjesto, a da je u međuvremenu učinjen radikalan zaokret te da sada cijena iznosi 7.000 eura i parkiralište na taj način mogu dobiti samo vlasnici obiteljskih kuća koji eventualno uređuju potkrovlja pa na taj način povećavaju kvadraturu za stanovanje. U tom kontekstu prošle je godine uplaćen samo jedan takav parking.

Marijašević se interesirao i za stanje vodoravne LED svjetlosne signalizacije koja je svojedobno postavljena na neke pješačke prijelaze a sad više ne radi. Dobio je odgovor da je takvu signalizaciju teško i nemoguće održavati tijekom zimskog održavanja cesta, pa se zbog toga sad ugrađuje dodatna rasvjeta na stupovima.

NAGRAĐIVANJE KULTURNJAKA Vijećnica Nataša Surla-Lusch predložila je da se po uzoru na nagrađivanje uspješnih sportaša uvede i nagrađivanje izvrsnosti u kulturi te da se umirovljenicima, učenicima i djeci ukine obvezno plaćanje članarine za korištenje usluga Gradske i sveučilišne knjižnice. Gradonačelnik je podsjetio za se iz Gradskog proračuna za javne potrebe u kulturi izdvaja 110.000 eura, pa se svatko može javiti. A za prijedlog ukidanja članarine za GISKO da će razmotiriti prijedlog.

PLES U KVARTOVIMA Vijećnica Dubravka Krupa iskoristila je svoje vrijeme za govornicom, a da nije do kraja uspjela prezentirati sve što je pripremila jer je naprosto bila preopširna. To je početnička greška i vjerojatno će se do sljedeće sjednice usavršiti. Uglavnom, ona smatra kako je na Vijencu Dinare, Vijencu Petrove Gore i Vijencu Vladimira Nazora, uz izgradnju dječjih igrališta i parkirališta, potrebno investirati u igrališta za basket, otvorena vježbališta i podloge za ples jer se uslijed nedostataka takvih sadržaja građani iz tih dijelova grada odlaze družiti i rekreirati u druge kvartove. Dobila je odgovor da se takve stvari mogu graditi, da će inicijative biti razmotrene i prihvaćene, ali da ih u Grad treba slati iz Vijeća Gradskih četvrti. Dodatno, dobila je informaciju da se godišnje u gradskim četvrtima postavi oko stotinu novih klupa.

BAZENI U KVARTOVIMA Vijećnik Boris Kiš konstatirao je kako Grad ima viška neutrošenih sredstava već šestu sezonu, a da u gradu nemamo nijedan dječji bazen te predložio planiranje izgradnje dječjih bazena po gradskim kvartovima. Gradonačelnik je to pitanje iskoristio kako bi objasnio da su osigurana financijska sredstva za 2. fazu obnove gradskog kupališta Copacabana, da je prva polovica obnove dovršena, da je trajala šest mjeseci i da je to bila prva temeljita obnova nakon 46 godina. Druga faza obnove kreće na jesen, bit će obnovljen dječji i rekreacijski bazen i tobogan. Posao će biti gotov do iduće kupalšne sezone. Na Kopiki će biti posađeno oko 200 novih staba i preko 4.000 grmova, a ukupno će biti uloženo 7,5 milijuna eura (od toga 4,5 milijuna eura bespovratno). Također je podsjetio i kako dvije godine prije njegova dolaska na vlast bazeni na Kopiki uopće nisu radili. Kiš je kasnije rekao da je nezadovoljan odgovorom jer se on raspitivao za mogućnosti izgradnje kvartovskih bazene, a ne za Copacabanu.

KREMATORIJ NE RADI Nadalje, Kiš je pitao i tko je odgovoran što već treći puta ne radi gradski krematorij? Inzistirao je i na odgovoru na pitanje tko će nadoknaditi troškove građanima koji uslugu kremiranja u Zagrebu sad plaćaju i 600 eura više? Gradonačelnik je pozvao direktora Ukopa, Vedrana Novokmeta koji je sve svalio na bivšu vlast i bivšu upravu poduzeća, objašnjavajući kako je riječ o naslijeđenom problemu. Ukratko, Novokmet je objasnio kako je 30.4.2020. potpisan ugovor o ugradnji kremacijske peći između Grada Osijeka, tvrtke Mimaris i talijanskog proizvođača Ciroldija. Ustvrdio je kako je Ciroldi jedan od najpoznatijih svjetskih proizvođača kremacijskih peći, ali da do danas nije dobio odgovor zbog čega tim ugovorom nije regulirana i ugradnja originalnog Ciroldijevog dimnjaka uz kremacijsku peć nego se išlo na zamjensko rješenje. Zbog toga je, rekao je, 21.12.2023. zbog utvrđene propusnosti dimovoda i dimnjaka zaustavljen rad krematorija, a to se dogodilo i 15.4.2025. Novokmet je dodao i da su dobili informaciju da tadašnji i sadašnji koncesionar za dimnjačarske poslove, Dimnjak nije dao dozvolu za ugradnju Ciroldijevog dimovodnog sustava, ali on smatra kako je to odgovornost bivše vlasti i bivše uprave Ukopa. Još je informirao kako je jutros “razgovarao s Talijanima” iz Ciroldija koji sad isporučuju novi originalni dimnjak te da mu nije jasno kako je sad taj originalni dimnjak moguće ugraditi, a ranije to nije bilo moguće. Te da on, kao pravnik, takav ugovor nikada ne bi potpisao.

Kiš je kasnije podsjetio i da je pitao tko će građanima nadoknaditi štetu jer uslugu kremacije plaćaju 600 eura više, ali na to nije dobio odgovor.

TREĆA SREĆA Izgorjela su 2 zamjenska dimnjaka na krematoriju, konačno je naručen originalni

OPET Osječki krematorij ne radi već oko tri tjedna, užario se već drugi zamjenski dimnjak

Krematorij ne radi jer se usijava dimnjak, a usluga je 500 eura skuplja zbog slanja u Zagreb

NOVA OBALOUTVRDA Vijećnica Katarina Kruhonja iskoristila je svoje vrijeme kako bi zamolila gradonačelnika da razmotri da se inicijativa o djelimičnim izmjenama projekta izgradnje obaloutvrde kroz Retfalu do Višnjevca ipak uvrsti na dnevni red neke sljedeće sjednice. Naime, desetak minuta ranije Gradsko vijeće je velikom većinom glasova (19:5) odbilo njezin prijedlog da se ta točka uvrsti na dnevni red. Argumentirala je to činjenicom da je inicijativu potpisalo 1.500 građana i da ima informaciju da će u budući Vodeni trg kod stadiona na Pampasu biti ugrađeno 4.000 tona betona. Gradonačelnik ju je obavijestio kako je u zadnje četiri godine samo s tog malog poteza na Pampasu uklonjeno preko 40.000 tona različitog otpada te 10 zahrđalih olupina brodova. Potom je objasnio da je za projekt nastavka promenade do Višnjevca glasalo preko 20.000 građana, da u projektu nema predviđene nikakve betonizacije nego da je riječ o zelenom Pampasu na kojemu će prilikom izgradnje obaloutvrde biti posađeno 434 zelena nasada te više od 200 novih stabala, sve to samo na toj najkraćoj dionici od Neptuna do stadiona Opus Arena.

IGRALIŠTE NA TRGU SLOBODE Vijećnik Antonio Lozančić raspitivao se za cijenu radova kojima je obnovljeno dječje igralište na Trgu slobode. Gradonačelnik je to iskoristio kako bi temeljito izvijestio o svim novoizgrađenim i obnovljenim igralištima u gradu. Obavijestio je i kako su u tijeku radovi na najsuvremenijem dječjem igralištu Zoo Land. A onda je kratko izvijestio da su radovi na Trgu slobode stajali 385.000 eura (pola od toga su bespovratna sredstva), da je promijenjena gumirana podloga, da je popravljena rasvjeta, postavljena nova igrala i da stabla nisu dirana.

PJEŠAČKI NATHODNIK Vijećnik Jerko Glavaš raspitivao se o rokovima dovršetka rekonstrukcije na pješačkom nathodniku kod Željezničkog kolodvora, pa smo saznali da je to prva temeljita obnova nakon 16 goina, da će stajati 420.000 eura, trajati šest mjeseci i da će sve biti popravljeno.

KANAL ERCEGOVAC Vijećnik Ivan Barišić pitao je za stanje kanala Ercegovac u Višnjevcu jer se tamo u vrijeme jačih kiša voda vraća u ulice te poplavljuje dvorišta i podrume. Rečeno mu je da je izrađena projektna dokumentacija za zacjevljenje tog kanala, da će to koštati 300.000 eura i da uskoro po tom pitanju kreće javna nabava radova.

FILIPOVICA Vijećnik Mato Lukić pitao je kad će naselje Filipovica konačno dobiti spojnu cestu kako bi stanovnici naselja koje je od grada odsječeno obilanicom konačno bili povezani s Osijekom. Riječ je, objasnio je gradonačelnik Radić, o 370 metara spojne ceste kroz Bistričku ulicu za koju je 6.3.2025. izdano rješenje o izgradnji ceste, nogostupa i rasvjete. Potom je 30.6.2025. provedena javna nabava, odabran je izvođač i s njim je potpisan ugovor. Uskoro kreću radovi vrijedni 986.000 eura.

COPACABANA Vijećnik Vlatko Kopić raspitivao se za stanje obnove Copacabane, imao je veliki uvod kroz koji je dao do znanja kako zna da to nije posao za jedno ljeto, ali kako je pitanje očito bilo unaprijed pripremljeno zapravo nije shvatio da će gradonačelnik sve informacije o Copacabani ranije iskoristiti kako bi informirao oporbenoga Kiša, a Kopić je ovdje zapravo propustio priliku otvoriti dodatni prezentacijski prostor. Uglavnom, upravo je tako i bilo – gradonačelnik mu je rekao da je to već odgovorio Kišu.

JOŠ NOVIJI DJEČJI VRTIĆI Vijećnica Mira Leko Ćurčić očekivano se raspitivala je li, nakon izgradnje tri i obnove dva dječja vrtića, planirana i gradnja nekih još novijih vrtića jer joj se čini da i nakon znatno povećanih vrtićkih kapaciteta potrebe za smještaj nove djece i dalje rastu. Gradonačelnik ju je izvijestio da trenutno nema listi čekanja, da su u vrtiće upisana sva djeca kojima su zaposlena oba roditelja, ali da su osigurana sredstva za uređenje DV Centar u Školskoj ulici (neposredna blizina DV Vedri dani) i izgradnju DV Bambi u Podravlju. Odnosno, da je u pripremi javna nabava za izvodđenje radova za oba ta projekta.

Foto: Komarilos

Analit

VUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina

Trenutno nema radova, a uz oštećeni dio već su mjesecima odbačeni znakovi

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dio biciklističke staze na Vukovarskoj 434, najistočnijem dijelu prema Nemetinu, već je duže vrijeme uništen. Veliko ulegnuće i nekoliko pukotina nastali su prije nekog vremena, a vjerojatno su uzrokovani prolaskom teških kamiona na obližnje gradilište.

Iako se neko vrijeme ovdje ništa ne gradi, na zelenoj su površini uz biciklističku stazu, odbačeni prometni znakovi. Prostor se redovno kosi, no znakove nitko ne miče, a ni staza se ne sanira.

Stanovnici ovog dijela grada pitaju se tko je odgovoran za ovu situaciju i tko bi  nastalu štetu trebao sanirati?! Biciklistička staza praktički je nova, izgrađena je prije četiri godine i doista ne bi trebala biti u ovakvom stanju. Do konačne sanacije ne bi bilo zgoreg postaviti znak upozorenja, kako se netko od biciklista ne bi pao i ozlijedio se.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

DAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“

Svečani mimohod u nedjelju kreće iz Tvrđe do Kapelice Kraljice Mira, cestovni most bit će zatvoren od 19,30 do 20 sati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Predstavljen je program obilježavanja ovogodišnjeg Dana osječkih branitelja i dana 106. Brigade ZNG RH i Dana Hrvatskog dragovoljca Osječko-baranjske županije. Program velike, okrugle i važne 35. godišnjice predstavio je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin. 

– I sam gradonačelnik uvijek ističe koliko su nam važni branitelji i koliko podupiremo udruge hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskoga rata. To ćemo činiti i dalje, jer doprinos tih ljudi je nemjerljiv – naglasio je Vulin, dodajući kako Dan osječkih branitelja ove godine pada na nedjelju, 28. lipnja.

Program će započeti već u subotu, 27. lipnja, kada se dogodio „Crveni fićo“. Održat će se memorijalno trčanje „Crveni fićo“ u 20 sati. U nedjelju program počinju već u 8,30 sati misom za poginule i umrle hrvatske branitelje i civile u župnoj crkvi Sv. Mihaela u Tvrđi. U 10 sati na lijevoj obali bit će taktičko-tehnički zbor HV-a, a nakon toga u 11 sati slijedi svečana Akademija u Dvorani Franjo Krežma. Program se nastavlja u 18,30 sati kada će krenuti okupljanje građana i branitelja na Trgu Vatroslava Lisinskog. U 19 sati počinje svečani program i postrojavanje branitelja, a u 19,30 sati planiran je početak svečanog mimohoda do Kapelice kraljice mira na lijevoj obali. U 20 sati položit će se vijenci i zapaliti svijeće kod kapelice, a od 21 sat slijedi koncert Stjepana Jeršeka Štefa, Vlatke Kopić Tene, Igora Delača i TS Žitna polja, koji je besplatan za sve sugrađanke i sugrađane, te bakljada udruge Kohorta na pješačkom mostu.

Zbog promijenjene rute mimohoda, koji se od Tvrđe preko Europske avenije i Mosta dr. Franjo Tuđman kreće prema lijevoj obali, odnosno Kapelici Kraljice mira, za sav će promet biti zatvoren cestovni most u nedjelju, 28. lipnja, od 19,30 do 20 sati.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj

Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere

Objavljeno

.Dana

Objavio

Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.

Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.

I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika

Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu  u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.

– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.

Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.

Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.

– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu

Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.

Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.

Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije