Kovinar
Božić je, sjetimo se starih i nemoćnih u garažama, hodnicima i mračnim sobicama
Industrija domskog smještaja, ljudima bez dostojanstva tek dva puta dnevno mijenjaju pelene
U Osijeku se, u jednom privatnom domu za stare i nemoćne, prošloga tjedna dogodila nezapamćena tragedija, kada je 75-godišnju staricu priklještilo i usmrtilo teretno dizalo kojem osoblje doma prevozi hranu. Okolnosti ove nesreće se ispituju, državno odvjetništvo radi svoj posao, a tijelo nesretne žene poslano je na obdukciju.
Ova situacija samo je jedna u nizu crnokroničnih vijesti iz domova za starije i nemoćne u našoj zemlji. Ministar rada, obitelji i socijalne politike Marin Piletić nakon osječke je tragedije rekao kako će poslati inspekciju, koja će utvrđivati kakva je skrb o korisnicima, te je li teretno dizalo bilo ispravno ili ne, te postoji li sumnja u kazneno djelo.

No, pitanje je što je sa izvidima i kontrolama tijekom 365 dana u godini?! Rade li socijalne službe i inspekcije svoj posao? Tko kontrolira kapacitete – je li u domu koji je registriran za 20 ili 50 korisnika doista njih toliko ili se u male, skučene sobice nagurava krevet više kako bi se dodatno zaradio koji euro.
Smiju li svi domovi primati dementne osobe? Treba li briga o njima biti pojačana?
Svi znamo da su „državni“ domovi podkapacitirani. Konkretno, u Osijeku da bi dobili mjesto u Domu za stare i nemoćne, zahtjev morate podnijeti najmanje pet godina prije nego i pomislite da biste mogli zakoračiti u njega. Iako je najavljena gradnja novoga doma, pitanje je kada će se to dogoditi. Dakle, ukoliko u obitelji imate staru ili bolesnu osobu o kojoj se ne možete brinuti, krećete u potraga za alternativnim smještajem.
Privatnih je domova podosta na području grada, no u rijetko kojem, iole pristojnom i za život (pa i smrt) dostojanstvenom, ćete pronaći mjesto.
Obilaskom uočavate niz nepravilnosti – ne morate po struci biti ni socijalni radnik ni inspektor – dovoljno je da pogledate obiteljske kuće – dvokatnice i trokatnice pretvorene u domove, s malim skučenim sobicama, jednom kupaonicom na svakoj etaži, neuredne podove, količinski male obroke koji ne zadovoljavaju elementarne potrebe korisnika…
Većinu s indignacijom odbacujete – jer bez obzira na cijenu (koja se u tim opskurnim domovima kreće od 550 do 600 eura mjesečno) shvaćate da nemate srca svog bližnjeg ostaviti u takvoj rupi.
Idete dalje, tražite nešto bolje, nešto dostojno posljednjih godina ili dana života, pa ako imate sreće pronađete smještaj u nekom „luksuznijem“ domu – urednom, čistom, s prostranijim sobama i finom, obilnom, domaćom hranom. Tada vas iz cipela izuje cijena – koja je u većini slučajeva od 800 do 900 eura mjesečno. I tu se u obiteljima počnu lomiti koplja – mirovina osobe koja treba u dom nije dovoljna, na nju treba dodati 200, 300, 400 ili čak 500 eura. A većina obitelji si to ne može priuštiti.
Stari i bolesni tako „silom prilika“ završavaju smješteni u raznim domovima koji to zapravo nisu, po garažama, hodnicima, mračnim prljavim sobicama, s minimumom dostojanstva i brige, a maksimalnom nebrigom države i pojedinaca. I to je nešto što treba mijenjati. Iz korijena. Jer osim loših uvjeta smještaja, tu je i problem nedostatka radne snage, jer mali broj njegovateljica i medicinskih sestara po domovima nije dostatan u odnosu na broj korisnika. Često je samo po jedna njegovateljica u smjeni, pa se primjerice za nepokretne osobe rade rasporedi po kojima se odvija previjanje i kupanje. A to uglavnom izgleda tako da se pelene mijenjaju dva do eventualno tri puta na dan, a kupanje je jednom tjedno!
Ako je osoba obavila veliku nuždu nakon jutarnjeg mijenjanja pelena, velika je vjerojatnost da će u toj peleni biti do kasnog popodneva – najmanje šest ili čak osam sati!
I za kraj, najbolje bi bilo da inspekcije, kada krenu u nadzor i kontrole, obave i razgovore s obiteljima štićenika i iz prve ruke čuju sve nepravilnosti – jer oni to najbolje znaju. A nakon ovog posljednjeg nesretnog slučaja, u cijeloj bi zemlji trebao krenuti val inspekcija. Ili ćemo čekati još koju tragičnu smrt u nekom od privatnih domova diljem Hrvatske?
Foto: Pexels
Kovinar
Radovi na novom vrelovodu na Jugu 2, nova opcija za grijanje zgrada koje nisu spojene
Trasa ide do kotlovnice u zoni kod Opatijske i Velaluške
Na području Juga 2 trenutno su u tijeku radovi na izvođenju novog vrelovoda. Građani koji su snimili fotografije govore da trasa ide paralelno s Umaškom ulicom kod bajera i da radnici trenutno rade iza zgrada na istočnoj strani Umaške.
No, riječ je o širem zahvatu, jer novi vrelovod ide do kotlovnice koja se nalazi u zoni blizu križanja Opatijske i Velaluške ulice. Investitor je HEP Toplinarstvo, a pretpostavka je da će po završetku radova biti ponuđena mogućnost spajanja na gradsku vreleovodnu mržu svim zgradama koje su trenutno u drukčijim režimima grijanja, kao dobrodošla alternativa.


Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
Na križanju Svačićeve i Vukovarske prastari razdjelni stup uništen je i nema nikakvu svrhu
Nije u funkciji godinama, trebalo bi ga ukloniti
Razdjelni prometni stup fizički je nekada razdvajao prometne trake, odnosno označavao početak pješačkog otoka. Ovaj stari model, na križanju Svačićeve i Vukovarske ulice već godinama nije u funkciji – reflektirajući dio je uništen, stup nema nikakvu svrhu i zapravo bi ga trebalo ukloniti.
Ovakvi modeli postavljali su se ranijih godina, fiksne su, krute izvedbe s retroreflektirajućim žuto-crnim trakama i vrlo su rijetki na hrvatskim cestama. Ovaj stup možda je još jedini u gradu, a kako nema nikakve svrhe, bilo bi dobro zamijeniti ga novim, fleksibilnim stupom, ukoliko za to na ovom mjestu ima potrebe.


I dok se nekada u cijeloj Hrvatskoj ovakav tip fiksne barijere masovno ugrađivao na pješačkim otocima i opasnim zavojima, on zapravo predstavlja potencijalnu opasnost za vozače i motocikliste pri eventualnom naletu.
Foto: Komarilos
Čušpajz
JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića
Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica
Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.
Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.


Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.
Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.







Foto: Komarilos
Kovinar
ZAMKA NA NOGOSTUPU Rupa kod frizerskog salona u Reisnerovoj 110 čeka prvu žrtvu
Pješaci ovdje mogu slomiti nogu u idealnim okolnostima, a vozači romobila i bicikla mogu proći i gore
Građanin koji je fotodokumentirao lijepu, veliku i duboku rupu, koja se otvorila na nogostupu ispred frizerskog salona u Reisnerovoj 110, objašnjava kako problem nije od jučer nego da traje i godinu dana te da je neko vrijeme tamo stajao i plastični znak upozorenja: “… kasnije su ga maknuli, a rupa je ostala. Samo je sad još više propala.”.
Doista, u uvjetima slabije vidljivosti ovdje prolaznik lako može slomiti nogu jer je rupa dovoljno široka da se u nju nepažnjom može zagaziti i potom naglo izgubiti ravnotežu. Osim toga, idealna je za nesreće vozače romobila jer prednji kotač može upasti dovoljno duboko tako da će onaj tko je za upravljačem vozila naprosto preletjeti preko upravljača i dalje glavom forsirati pločnik. A i biciklisti imaju šanse dosta duboko zaglaviti kotač, pa isto poletjeti.
Otvaranje rupa u nogostupima po gradu nije novost. Događa se zbog puknuća cijevi i ispiranja podloge ili zbog nekih drugih razloga. I nije čudno što se to događa, nego je čudno što prolazi dosta dugo vremena između otvaranja problema i njegove sanacije.
Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
GRADSKI BAZENI Dovršeno je 80% radova, a obnovljeni kompleks bit će otvoren 1. rujna
Najavljena je i gradnja prvog osječkog zatvorenog olimpijskog bazena uz kompleks u Wilsonovoj
Gradonačelnik Ivan Radić danas je sa suradnicima obišao radove na rekonstrukciji Gradskih bazena.
– Gradski bazeni prolaze svoju prvu temeljitu obnovu nakon 28 godina. Jedan od razloga zašto smo krenuli u energetsku obnovu je i to što kompleks ne bi imao minimalne tehničke uvjete za rad i morali bismo ga zatvoriti – rekao je gradonačelnik.
Vrijednost radova, objasnio je, iznosi šest milijuna eura, a troškovi su porasli zato što su – nakon što je krenula obnova vanjske ovojnice, bazenske tehnike, sustava grijanja i hlađenja, pločica, nove bazenske tehnike, novog tobogana, nove strojarnice i fotonaponske elektrane – uočili i da su truli drveni nosači krova, pa je onda odlučeno i to zamijeniti.
– Zbog toga je rok za dovršetak radova pomaknut na 1. rujna. Do sada je već završeno 80% radova – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je da Osijeku nedostaje zatvoreni olimpijski bazen. Postojeći bazen nema dovoljne dimenzije.
– Sad najavljujem da ćemo napraviti i prvi zatvoreni olimpijski bazen u Osijeku te da ćemo za dva mjeseca raspisati urbanističko-arhitektonski natječaj. Poslije toga idemo u izmjenu UPU-a i onda u odabir izvođača. Budući zatvoreni olimpijski bazen nalazit će se u sklopu Gradskih bazena, u produžetku Wilsonove ulice – najavio je Radić.

Predstavnik izvođača radova, Jožef Viszmeg iz tvrtke Cras, objasnio je kako su prilikom otvaranja krovišta primijetili da su glavni nosači bili oštećeni vlagom. Napravljena su ispitivanja i došli su do zaključka da tri nosača ne zadovoljavaju tehničke uvjete i oni su ekspresno naručeni, proizvedeni, dobavljeni i montirani i sad rade na tome da do kraja lipnja završe sve radove na krovu da bi mogli u prostoru raditi na keramici te dovršiti strojarnicu i postaviti fotonaponsku elektranu na krov.
Direktor Športskih objekata, Robert Seligman rekao je da je ugrađen potpuno novi tobogan s kućicom i stubištem, zatim da je izgrađen novi mali protočni ledeni bazen za oporavak poslije saune, dvije nove svlačionice za sportske klubove, a ugrađena je i ventilacija koja do sada nije funkcionirala. Dodao je da energetskom obnovom kompleks ostvaruje uštede od 60% na energentima i održavanju što je na godišnjoj razini oko 200.000 eura.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
-
Mobilia1 dan od objaveIVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNK ELEKTRA Prvaci Druge županijske lige ušli su u Prvu, u 20 utakmica 16 pobjeda i 1 poraz
-
Kožara8 sati od objavePRODUŽENI VIKEND Čak 43 pijana vozača u prometu, rekorder u Čepinu napuhao 2,24 promila
-
Mobilia10 sati od objaveNA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice
-
Šećerana1 dan od objaveOSIJEK BEZ GRANICA Super fora događaj u parku na Šenoinom trgu okuplja lokalce i strance
-
Šećerana1 dan od objaveOGRJEV Narezani jasen, bukva, hrast i grab u oglasnicima stoje i do 75 eura za kubik
-
SPEEDWAY1 dan od objavePLIVANJE Osječanin Čarapović na „Zlatnom medvjedu“ dvaput isplivao državni rekord
-
Šećerana5 sati od objaveDRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
-
Šećerana7 sati od objaveTEKMA Hrvatska igra u 1 sat protiv Paname, kafići rade do 5, a ekran u Tvrđi vas čeka
-
Mobilia3 sata od objaveRETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
