Connect with us

Šećerana

UGO ŠKOLA Srednjoškolci smislili kako bi Grad mogao brinuti o održavanju dječjih igrališta

Proveli su i malu anketu kroz koju je većina građana stanje na osječkim igralištima ocijenila trojkom

Objavljeno

.Dana

Dok nestrpljivo čekaju rezultate natječaja, učenice Ugostiteljsko-turističke škole Lea Ušković, Lorena Stošić, Dora Pašti i Ena Kolarik s nastavnikom geografije Ivanom Bujadinovićem, nadaju se kako će njihov projekt o dječjim igralištima privući pažnju javnosti, ali i odgovornih, budući da osim što prikazuje sliku stanja, projekt nudi i rješenja kako bi se o dječjim igralištima u budućnosti bolje skrbilo.

Projekt Učenje kroz GIS na ovogodišnjem je natječaju za učenike srednjih škola ponudio četiri teme, a učenici su ih birali prema svojem izboru i potrebama u lokalnoj zajednici. Natječaj podrazumijeva istraživački rad koji se provodi u više etapa kroz nekoliko mjeseci tijekom kojih učenici, koristeći literaturu, terenski rad, a po potrebi anketni upitnik i slične metode, prepoznaju probleme u prostoru, odgovaraju na istraživačka pitanja i predlažu nova rješenja.

– Nama je još prošle godine na pamet pala ideja o dječjim igralištima, jer recimo kartirana su stabla, no u gradu nemamo kartiranih dječjih igrališta i zapravo im i ne znamo točan broj. Mislim da ni sami građani nisu svjesni koliko igrališta imamo i u kakvom su stanju – naglasio je prof. Bujadinović, nadajući se kako kroz ovaj projekt  mogu potaknuti i gradske vlasti da naprave kategorizaciju dječjih igrališta. Osim toga, ovaj je projekt koristan i za učenike, jer svladavaju kako mogu neke stvari prikazati u prostoru.

Učenici na terenskoj nastavi

Kroz svoj su projekt „Grad Osijek – prijatelj djece“ prikazali stanje i održavanje dječjih igrališta, a kartirali su sva na području Donjeg grada, te nekoliko „poznatijih“ izvan tih granica, poput Drvengrada i igrališta kod ZOO vrta. Naveli su i mogućnost izrade aplikacije putem koje bi građani unosom podataka i fotografija mogli direktno Gradu ili Unikomu, koji je zadužen za održavanje dječjih igrališta, ukazati na probleme i nedostatke pojedinog igrališta.

– Ovaj je projekt samo ideja kako bi se moglo brinuti i održavati dječja igrališta u gradu. No ponudili smo i prijedloge za unaprjeđenje dječjih igrališta, kao što su sadnja novih stabala kako bi igrališta imala više hladovine, tehnološke inovacije, odnosno- proizvodnja slike, zvuka ili nešto treće uz potencijalnu suradnju s FERIT-om ili kroz poziv mladim inovatorima. Tu je i razvoj aplikacije s označenim postojećim dječjim igralištima i mogućnosti prijave nedostataka, te uključivanje dječjih igrališta Drvenpark i ZOO u turističku priča grada – dodaje, naglašavajući kako su učenici napravili i anketni upitnik prema kojem je od 118 ispitanika njih 70 igralištima dalo ocjenu 3. Njih 53 smatra da grad ima dovoljno igrališta, a 65 da nema.

Do sada su učenici Ugostiteljsko-turističke škole kroz prijašnje natječaje bili nagrađivani za svoje ideje, a u planu imaju i nove projekte.

ONLINE ALAT ZA KARTIRANJE IGRALIŠTA Pronađete dio grada, u njemu odaberete igralište te dobijete prikaz fotografije i informacije o vrsti, broju i stanju sprava na igralištu

(Na glavnoj fotografiji: Ena Kolarik 2f, Dora Pašti 2f, nastavnik geografije Ivan Bujadinović i Lorena Stošić 4f, a nedostaje Lea Ušković iz 4f)

Foto: Arhiva škole i Komarilos

Šećerana

SPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima

Sva sreća u ovo ljeto Osijek je ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih kupališta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dok traju sulude visoke temperature i dok je pred nama stalno prijeteća opasnost najavljenog crvenog meteo alarma, odnosno ozbiljnog toplinskog udara tijekom nedjelje, ponedjeljka i utorka – najuptunije je vrijeme provododiti unutar klimatiziranog prostora ili uz vodu.

Tijekom subote građani su maksimalno koristili bazenski kompleks novouređenog kupališta Copacabana, silazili su u Dravu i praktički gdje god je to bilo moguće – na nekom od kupališta Pampas, Željo, Kopika i Kod kompe, a primijećeni su i kako se u manjim skupinama osvježavaju čak u plićaku kod platoa uz Trg Nikole Tesle u Donjem gradu (u neposrednoj blizini restorana Javor).

21.06.2026., Osijek – Visoke temperature i prvi dan ljeta osjecani provode na obnovljenoj Kopiki. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Osijek je u ovo ljeto ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih i održavanih kupališta (nedosaje još samo mali kapacitet Gradskih bazena koji će u funkciji biti od jeseni) i stvarno te kapacitete treba koristiti sad kad su praktički jedini spas od nesnosnih vrućina.

21.06.2026., Osijek – Visoke temperature i prvi dan ljeta osjecani provode na obnovljenoj Kopiki. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice

Sestre koje brinu o bolesnicima u Osijeku su, zbog propasti štednje, 1937. uz doplatu dobile dvorac Pejačević

Objavljeno

.Dana

Objavio

U povodu 100 godina samostalnosti Družbe Marijinih sestara Čudotvorne medaljice, gradonačelnik Ivan Radić i njegov zamjenik Dragan Vulin posjetili su njihov samostan u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića.

– Drago mi je i izuzetno sam ponosan što se ovo događa u Osijeku. Mi brinemo o sakralnim objektima i imamo odlučnu suradnju sa svim župama. Samo u konkatedralu smo 2021. uložili 400.000 eura. Jedan od ponosa i simbola Osijeka će uskoro ići u temeljitu obnovu i uključit će se i Ministarstvo kulture. Družbi Marijinih sestara želim puno zdravlja, snage i božjeg blagoslova – rekao je gradonačelnik Radić.

Osvrnuo se i na nagradu  Europskog Najgradonačelnika koju je primio prije dva dana:

– To je nagrada svim Osječankama i Osječanima, svima koji znanjem, radom i predanošću rade za svoj grad. I svakako je vidljivo da su ti rezultati koje zajedno postižemo prepoznati i izvan Hrvatske. U gradu imamo rekordno nisku nezaposlenost i rekordno visoku zaposlenost – rekao je gradonačelnik.

Provincijalna poglavarica Družbe Marijinih sestara, Samuela Markanović, objasnila je kako je Družba osnovana krajem 19. stoljeća da bi služile bolesnicima.

– Samostanost se pravno dogodila 1926. U Hrvatskoj nas ima 54 sestre. Imamo i slovensku provinciju i delegaturu u Ukrajini. U Osijeku su sestre najprije bile u dvorcu Pejačević i tada su stanovale u kući u Rokovoj ulici. Sestre su 1937., zbog propadanja banke u kojoj su štedjele, uz doplatu dobile dvorac Pejačević. Od tada do 2000. smo boravile u dvorcu, a onda smo se preselile u ovaj prostor. Ovdje smo sretnije jer smo bliže narodu, a prostor je prilagođen za bolesne i starije sestre. Ovdje nas je 17 sestara – rekla je sestra Markanović.

Objasnila je da obilaze nemoćne, stare i osamljene te beskućnike. Rade s djecom, mladima i obiteljima. Imaju radionice i mjesečne susrete štovatelja Gospe Čudotvorne medaljice i jednom godišenje idu u jedno od marijanskih svetišta.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Šećerana

HRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića

Osijek noćas opet neće spavati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Hrvatska večeras u 23 sata igra svoju treću utakmicu na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Susret protiv Gane počinje u 23 sata, pa je pred Osječankama i Osječanima još jedna besana noć.  Srećom, vikend je pa će se većina stići naspavati.

Kako je ranije najavljeno, u vrijeme kada Hrvatska reprezentacija igra, osječki kafići imaju dozvolu za produljeno radno vrijeme, pa će noćas raditi do 3 sata. Novost je da će osim velikog ekrana na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi biti postavljen i veliki ekran na Trgu Ante Starčevića, pa će svi posjetitelji prve ovogodišnje Osječke ljetne noći moći pratiti i Vatrene.

Foto: Marko Šeper/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

ČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom

Subota, 27. lipnja od 10 do 13 sati u TC Portanova

Objavljeno

.Dana

Objavio

Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC prije ljetne stanke održava akciju u sklopu projekta „Čuj, Srce Ti Priča!“ koja će se održati u subotu, 27. lipnja od 10 do 13 sati u trgovačkom centru Portanova (prizemlje). 

Građani će imati priliku besplatno snimiti jednokanalni EKG, izmjeriti krvni tlak, razinu šećera u krvi i zasićenost krvi kisikom, kao i u svega nekoliko sekundi analizirati sastav tijela pomoću metaboličke vage.

Ovo je zadnje mjerenje prije ljetne stanke, a s projektom nastavljaju u listopadu na istom mjestu u isto vrijeme.

Foto: CroMSIC

Nastavi čitati

Šećerana

KINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!

Lilo & Stitch, Superman, Zootropolis 2 i F1: The Movie od 21 sat

Objavljeno

.Dana

Objavio

Savjet mladih Osječko-baranjske županije i Savjet Mladih Grada Osijeka i ove godine organiziraju već tradicionalno Kino pod zvijezdama! Projekcije će se održati u petak, 26. lipnja i subotu, 27. lipnja kod secesijskog zdenca na Šetalištu Franje Šepera.

Projekcije počinju u 21 sat, a u petak su na programu Lolo&Stitch i Superman, a u duboru Zootropolis 2 i F1: The Movie.

Iz Savjeta mladih poručuju da ponesete dekice, prostirke ili jastuke za sjedenje, udobno se smjestite pod zvjezdanim nebom i uživate u filmskoj čaroliji ovogodišnjeg Kina pod zvijezdama.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije