Kinta
JEFTINI RUČAK Ličke šnicle oduševit će cijelu obitelj, peku se u pećnici i jako su ukusne
Junetinu smo zamijenili svinjetinom, pa je i cijena povoljnija

Cijene junetine i teletine nećemo komentirati, pa ako ste od onih koji bojkotiraju kupnju ovoga mesa, dobra je vijest što je cijena svinjetine drastično pala. Stoga smo koristili svinjetinu za pripremu jela prema receptu koji inače podrazumijeva junetinu i stvarno smo oduševljeni jer je riječ o nijansama. A najvažnije je da je ručak fin i da ga svi ukućani hvale.
Dakle, riječ je o Ličkim šniclama, jelu koje se brzo i jednostavno sprema i što je najvažnije – peče se u pećnici! A rezultat su sočne i toliko mekane šnicle koje se doslovno tope u ustima.
- Sastojci (za 4 osobe)
- 1 kg svinjske slabine/leđa
- 30 dkg krušnih mrvica
- 3 jaja
- 2 češnja češnjaka
- 2 dcl bijelog vina
- 3 žlice kosanog peršina (može i suhi)
- sol i papar
POSTUPAK Svinjetinu narežite na tanke šnicle, pa svaku još dodatno istucite batom za meso. Posolite i popaprite, pa posipajte s malo krušnih mrvica i lagano istucite batom za meso. Potom ih panirajte – prvo u razmućena jaja, a zatim u mrvice. Pohajte ih kratko na vrućem ulju dok ne dobiju zlatnu boju. Zatim ih složite u dublju posudu (najbolje vatrostalnu), te bogato pospite češnjakom i peršinom. Zatim zalijte vinom i toplom vodom, toliko da ih prekriju. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 stupnjeva oko pola sata. Poslužite uz rižu ili pire krumpir
- Cijena sastojaka
- 1 kg svinjetine – 3,99 eura
- 0,2 l graševine – boca od 0,75 l je 4,99 eura
- 1 kg riže – 1,99 eura
Foto: Freepik

Pija raport
ŠPINAT Tržnica se zeleni od ponude, kilogram se prodaje uglavnom po cijeni od 3 eura
Ima klupa na kojima je ponuđen i po cijeni od 4 eura, toliko je koštao prošle zime

Puno vitamina i minerala, a malo kalorija – špinat je izvrsno zeleno lisnato povrće koje bi na našem jelovniku možda trebalo biti češće nego što je. Njegova je priprema brza, ne previše zahtjeva, a zapravo više vremena izgubite na pranje i čišćenje nego na kuhanje.
Zbog toga se većina odlučuje na kupnju smrznutog špinata, bilo u briketima ili onog pasiranog, no i njegova cijena nije puno jeftinija od cijene svježeg. Istina, kada kupite kilogram svježeg špinata, dok ga očistite i obarite, od kilograma će vam ostati oko 600 grama.

Foto: Komarilos
Pija raport
NAJNIŽA CIJENA Glavica bijelog luka, vezica rotkvice ili peršina na piji – sve po 1 euro
Riječ je o povrću koje se ne prodaje na kile, a kad bi ga tako prodavali cijene bi bile vrtoglave

Već smo u nekoliko navrata pisali o tome kako se na tržnici ne može kupiti ništa ispod 1 eura. Pa smo ovoga puta odlučili vidjeti što od povrća možemo kupiti za 1 euro. Radi se u povrću koje se ne prodaje po kilogramima, već po komadu ili vezici.
Za 1 euro možete kupiti jednu glavicu bijelog luka, odnosno češnjaka. Euro ćete izdvojiti i za vezicu peršinova lista, kao i za vezicu rotkvica.
No, vratimo se mi na češnjak, vjekovima poznat i kao biljka (hrana) i kao lijek. Kako u trgovinama u ponudi uglavnom imamo onaj kineski, nadamo se da je ovaj s tržnice domaći. Tako bi trebalo biti ukoliko ga kupujete s štanda OPG-ovaca.
Češnjak se konzumira u svim varijantama – nasjeckan, kao sok ili čaj, kao namaz… Mnogima je njegov miris poznat, ali nije baš omiljen. Ako niste znali, miris češnjaka možete ublažiti peršinom, metvicom, mažuranom ili majčinom dušicom.
Češnjak ima visoku nutritivnu vrijednost, sadržava karoten, vitamin E, B1, B2, B3 i vitamin C. Njegova konzumacija smanjuje razinu kolesterola, snižava krvni tlak, normalizira ubrzan rad srca, ima antimikrobni učinak, pomaže u liječenju plućnih oboljenja.
Foto: Komarilos
Kinta
MANDARINE Prošle smo ih zime plaćali najviše 1,50 euro, sada su na piji 2,50 eura po kili
Iako im je sezona završila, još uvijek ih ima u ponudi

Sezona im je od početka studenog do početka veljače. Dakle, mandarinama je, mogli bi slobodno reći, došao kraj. No, ne i na glavnoj tržnici gdje su i dalje u ponudi. Tko ih voli, trk na tržnicu, no moramo odmah naglasiti da im cijena nije nimalo popularna. Kilogram je 2,50 eura! Ili prevedeno u nekadašnju valutu – oko 19 kuna.
Kad su se prethodne zime (sezona 2023./2024.) pojavile na tržnici mogli ste ih kupiti po cijeni od 1 euro (u pakiranjima od 3 kg) pa do najviše 1,50 eura za kilu. Ove sezone pojavile su se već krajem rujna, a cijena im se kretala u rasponu od 1,50 do 2,50 eura po kilogramu. Dakle, od sezone do sezone stoje gotovo dvostruko!
Na žalost, mnogi sugrađani kada vide cijenu odustanu od kupnje, jer koliko god bile zdrave, ne mogu si ih priuštiti. A kako je krenulo, neće moći ni sezonsko voće koje očekujemo dolaskom proljeća, poput jagoda i trešanja.
NA PIJU STIGLE MANDARINE Cijena od 1,50 do 2,50 eura po kili, prodavači kažu da su domaće
Mandarine su još uvijek u jako dobroj formi, sad ih već ima i za euro po kili
Foto: Komarilos
Pija raport
VJESNICI PROLJEĆA Cica mace se na tržnici mogu kupiti po cijeni od jednog do čak 3 eura
Cijena ovisi o veličini, prodaju se u kratko rezanim buketićima ili kao veće grane

Poput visibaba i cica mace su svojevrsni vjesnici proljeća. Lijepo ih je vidjeti u svakoj kući, postavljene u vazu mogu stajati u prozoru ili na stolu. Vole vodu i puno svjetla, pa će vam kao ukras dugo stajati u domu.
Spadaju u porodicu vrba, možemo ih pronaći u gotovo svakom okruženju i uvjetima. Mnogima rastu u dvorištu, a često ih je moguće uočiti tijekom šetnji u prirodi.
Ovih su se dana pojavile i na glavnoj tržnici, no od kupnje bi vas mogla odvratiti jedino cijena. Naime, mali se primjerci (kratko rezani) mogu kupiti za 1 euro, a veće grane stoje do čak 3! Tko voli nek’ izvoli.

Foto: Komarilos
Kinta
CIJENE Na piji skoro ništa ne košta manje od jednog eura, evo rotkvice su euro za vezicu
Ako vas to može utješiti, cijena se nije mijenjala od proljeća prošle godine

Iako su jako zdrave, rotkvice se zapravo rijetko nalaze na stolu. Šteta, jer bogate su vlaknima, vitaminima, a i siromašne su kalorijama, pa su odličan saveznik onima koji paze na liniju.
No, rotkvice će se još i rjeđe nalaziti na stolovima zbog svoje cijene, koja je trenutno na tržnici 1 euro za vezicu. Zapravo, ništa skuplje nego u proljeće prošle godine, pa smo se već naviknuli na činjenicu da na tržnici ne možemo kupiti gotovo ništa po cijeni koja je ispod 1 euro.
Ako se odlučite „počastiti“ rotkvicama, znajte da je i lišće rotkvice jestivo – bogato je željezom i idealno je za podizanje razine željeza u krvi.
Najčešće se jede sirova, no možete ju peći i kuhati. Jako je ukusna ako ju ispečete u pećnici. Dobro oprane i osušene rotkvice rasporedite na lim za pečenje, uvaljate ih u malo maslinovog ulja i soli, pa pečete 15-ak minuta na 200 stupnjeva. Budu odlične.
Foto: Komarilos
-
Kožara5 sati od objave
UPRAVO SADA Grunula trafostanica u Vrtu J. Truhelke, dimi se, kvart bez struje
-
Kožara1 dan od objave
ULAGAČICA Na internetu našla oglas, uložila 20.250 eura u kriptovalute i ostala bez svega
-
Analit1 dan od objave
UPRAVO Krenula izgradnja pješačke i biciklističke staze od ulaza u Tenju do centra mjesta
-
Šećerana8 sati od objave
HOTEL ROYAL Na pročelju se sad već jasno naziru obnovljeni balkoni, skulpture i reljefi
-
Kožara1 dan od objave
Nakon devet mjeseci suđenja, javnost iščekuje presudu policajcu koji je ubio studenticu
-
Mobilia1 dan od objave
MOŽE SE! BRAVO! Nakon dvije godine ponovno montirana kanta za pseći izmet na Vinkovačkoj
-
Šećerana1 dan od objave
DAN OČEVA Idemo ponovo, otac može biti svatko, a tate su brižni roditelji svojoj djeci
-
SPEEDWAY1 dan od objave
SMJENA TRENERA Coppitelli je sad već bivši, a treninge vodi dosadašnji pomoćnik Radotić
-
Kožara3 sata od objave
PRESUDA Marko Smažil osuđen na 18 godina zatvora za ubojstvo djevojke Mihaele Berak
-
Analit6 sati od objave
MOŽE SE! BRAVO! Postavljena nova zastava Grada Osijeka na špicu lukobrana Zimske luke
-
Analit1 dan od objave
ŠTRAJK Učenici danas moraju biti u klupama, nastave će biti, negdje se štrajka, a negdje ne
-
SPEEDWAY36 minuta od objave
PINGIĆ Sportaši će zauzeti sve gradske hotele i još oko 800 ležajeva u Sveučilišnom kampusu