Connect with us

Mobilia

IZGLEDA DA JE GOTOVO Konačno, Štrosika je asfaltirana, crtaju signalizaciju i pomiču ograde

Po svemu sudeći, radnici obavljaju završne pripreme za otvaranje prometnice između trga i Rokove ulice

Objavljeno

.Dana

Kao što je već poznato, izvođači koji su prethodno asfaltirali sjeverni i južni prometni trak uz tramavajske tračnice u Strossmayerovoj između Trga Ante Starčevića i Ulice Sv. Roka – prihvatili su sav prethodno obavljeni posao obaviti ponovo o svom trošku. Riječ je o dionici dužine nešto kraće od jednog kilometra, odnosno o završnom asfaltiranju tramvajskih tačnica jer je asfalt popucao i prije nego što je tamo ponovo uspostavljen tramvajski promet.

Uglavnom, taj je opsežni posao danas izgleda dovršen. Izvođači su obnavljali najprije sjeverni, a sad su završili i radove na južnom prometnom traku. U tijeku je završno čišćenje, iscrtavaju horizontalnu prometnu signalizaciju i lagano pomiču metalne ograde kojima je bilo osigurano gradilište. Izgleda da bi promet ovdje mogao krenuti tijekom vikenda.

Posao su odradili temeljito, skinuli su sav pretodno nanešeni asflalt, detaljno sve počistili i onda precizno iznova asfaltirali. I prilikom rada na sjevernoj i na južnoj trasi uvjeti za završno asfaltiranje su bili idealni, tako da ovaj puta ne bi trebalo biti problema kad cesta bude puštena u promet.

NIKAD KRAJA Poduzetnici u Strossmayerovoj gube strpljenje jer radovi naprosto predugo traju

S obzirom da radovi na ovoj dionici više-manje u kontinuitetu traju od lipnja 2022. godine gotovo su svi ovdje već izgubili živce. Građanima je već dosta presjedati s tramvaja na autobus i pritom pješačiti oko pola kilometra, a poduzetnicima koji imaju poslovne lokale na tom dijelu Štrosike također je prekipjelo pa su prije nekog vremena istupili u javnost s obećanjem da kreću organizirano nadzirati dnevni učinak na gradilištu i svakodnevno fotodokumentirati stanje na dionici.

No, sad je sve to gotovo. Valja još karatko pričekati da cesta bude i službeno otvorena za promet.

Foto: Komarilos

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Temeljito očišćen Trg Ante Starčevića, ručno i sa dva stroja za čišćenje

U posljednje vrijeme srce grada bilo je puno golubljeg izmeta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dva stroja za čišćenje i pranje javnih površina, te ručno sa visokotlačnim čistaćem Trg Ante Starčevića temeljito je očišćen od svih nečistoća i golubljeg izmeta. A upravo je ovo posljednje zahtijevalo nešto „žešće“ čišćenje,  budući da je sam centar grada prostor na kojem se golubovi hrane, ali i hlade uz fontanu.

Kako će u subotu biti i prva ovogodišnja Osječka ljetna noć valjalo je pripremiti centar za veliki broj sugrađana koji će doći na ovu već tradicionalnu manifestaciju. A upravo je glavni gradski trg mjesto na kojem cirkulira najveći broj ljudi.

POKAKANO Nije lijepo, središte je puno golubova, a cijeli Trg presvučen ptičjim drekom

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Nema više kombija koji je dvije godine stajao na uglu Savske i Murske ulice

Konačno je riješen višegodišnji problem stanovnika ovog dijela grada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez pločica više od dvije godine bilo je parkirano na križanju Murske i Savske ulice u Industrijskoj četvrti. Stanari obližnjih zgrada i kuća konstantno su zvali komunalne redare i policiju, ali kombi kao da se „zacementirao“ za kolnik.

Ostavljen da trune na kolniku, zauzimao je parkirno mjesto, pa su se stanari s pravom ljutili. Srećom, dogodio se obrat – vozila više nema, netragom je nestalo, a stanari su odahnuli. Na njega jedino podsjeća trag uvelog lišća koje se doslovno zalijepilo na cesti oko njegovih kotača.

Ovako je bilo prije nekoliko dana

Ovako je danas

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

RETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu

Grad je za obnovu crkve Uzvišenja sv. Križa donirao 40.000 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Misna slavlja župe Uzvišenja sv. Križa održavaju se u prostoru OŠ Retfala, budući da su u tijeku radovi na obnovi župne crkve u Retfali. Prva je održana u nedjelju, a nazočio joj je i gradonačelnik Ivan Radić koji je naglasio kako Grad Osijek obnovu crkve podupire kapitalnom donacijom od 40.000 eura namijenjenom dovršetku uređenja interijera, uključujući obnovu poda, zidova i stropa, postavljanje klimatizacijskog sustava, nove rasvjete i sjedećih mjesta.

– Crkva Uzvišenja sv. Križa zauzima važno mjesto u životu stanovnika Retfale i Grad želi pomoći da se radovi dovrše do blagdana Uzvišenja sv. Križa 14. rujna, kada je planirano  otvorenje obnovljenog prostora – izjavio je gradonačelnik.

Istaknuo je kako Grad kontinuirano ulaže u očuvanje sakralne baštine te da su za obnovu osječke Konkatedrale sv. Petra i Pavla od 2021. osigurana sredstva u iznosu od gotovo 400.000 eura.

– Grad Osijek ulaže u sakralne objekte diljem grada. Ono što nas posebno veseli je da naša Konkatedrala, jedan od simbola i ponosa grada Osijeka, ide u obnovu, u što će se uključiti i država. Mislim da je to jako bitno. U ovom trenutku radi se podizna platforma za osobe s invaliditetom kako bi im se olakšala pristupačnosti – dodao je.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Mobilia

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Susjedi kažu da redovito zovu policiju i komunalce, no kombi je i dalje tamo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez registarskih pločica već gotovo dvije godine stoji na cesti uz križanje Murske i Savske ulice. Obližnji stanovnici ljuti su i sada već gotovo bespomoćni, jer policiju redovito zovu, ali kombi se ne miče.

– Zovemo i komunalne redare, ali nitko ništa ne poduzima. Dođu pogledaju, odu i više se ništa ne dogodi. Kombi i dalje ovdje trune i zauzima parkirno mjesto. Ovo stvarno više nema smisla – ističe sugrađanin koji je fotodokumentirao ovu situaciju.

Nije ovaj kombi jedino napušteno vozilo u gradu. U gotovo svim dijelovima grada, po parkirnim mjestima, na cesti uz rubnjake redovno svjedočimo napuštenim vozilima na kojima je debeli sloj prašine. Napušteni i ostavljeni da trunu nekom drugom pred vratima, najviše izluđuju obližnje stanare koji su uvijek u potrazi za slobodnim mjestom na koje bi ostavili svoje vozilo.

Osim toga, cesta nije prostor na kojem se ostavljaju vozila da trunu, već mjesto na  kojem se odvija promet. No neke to očito nije briga.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

IVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti

U planu je oživljavanje i uređenje ovog prostora, no stanovnicima VIM-a čekanje je već dojadilo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ivanin trg na Vijencu Ivana Meštrovića uređen je krajem 2019. godine, a ni sedam godina kasnije izgleda oronulo i zapušteno. Iako se o njegovoj obnovi govori već neko vrijeme, još uvijek nema konkretnih informacija kada bi ovaj prostor mogao biti obnovljen.

Trg površine oko 1.500 četvornih metara otvoren je u znak sjećanja na trinaestogodišnju djevojčicu Ivanu Vujić koja je stradala tijekom Domovinskog rata kao prva civilna žrtva. Trg koji je prilikom otvorenja predstavljen kao mjesto druženja i okupljanja stanovnika, danas je mjesto koje stanovnici najradije zaobilaze. Prepun je udubljenja, rupa, iskidan i oronuo, pa se rijetko tko na njemu želi i zadržati. A tako će biti sve dok se prostor ne obnovi i ne dobije izgled kakav zaslužuje.

ZAPUŠTENO Ivanin trg na Vijencu već duže nije mjesto za druženje, već za izbjegavanje 

IVANIN TRG Sve je po starom, i dalje se raspada zapušteni, nekad lijepi trg na Vijencu

Doslovce se raspada četiri godine star, ali vrlo zapušten Ivanin trg na Vijencu

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije