Connect with us

Čušpajz

NIKAD KRAJA Poduzetnici u Strossmayerovoj gube strpljenje jer radovi naprosto predugo traju

Građani organizirano nadgledaju popravke i planiraju voditi evidenciju o dnevnom učinku radnika

Objavljeno

.Dana

Nekolicina poduzetnika koji rade u poslovnim lokalima u dijelu Strossmayerove ulice, između Trga Ante Starčevića i Rokove ulice, neformalno su se udružili u inicijativu za nadzor dužine izvođenja radova zbog kojih je njihova ulica praktički od lipnja 2022. gotovo kontinuirano u nekoj vrsti rasula, puna prašine, građevinskih ograda i privremene prometne regulacije. Riječ je o radovima na modernizaciji tramvajske infrastrukture.

– Ovo više nema smisla. To naprosto predugo traje. Stanje u ulici već godinama je nepromijenjeno. Stalno je sve puno prašine, zbog radova nisu u funkciji parkirališta koja su trasirana po sredini prometnice, veliki broj nervoznih ljudi neprestano pješači od trga do raskrižja s Gornjodravskom i natrag kako bi presjedali s tramvaja na autobus i s autobusa na tramvaj… Neki dan mi je jedan kupac rekao kako je njegova majka ili baka ovdje negdje i pala i ozlijedila se. Sve to skupa sad već dosta utječe i na naš posao jer jedino čega ovdje ima je ogromna količina nervoze. Svima su nam jako opali dnevni prometi jer građani u ovakvim prometnim okolnostima nerado dolaze i prolaze, odnosno kad je zatvoreno građevinskim ogradama onda i nemaju kako doći do lokala – kaže Nino Živković koji u Štrosiki ima urarsku radnju i neformalno je organizirao susjede poduzetnike.

Pridružile su mu se kolegice i kolege poduzetnici iz Aura beauty, Pansion Strossmayer, Sobe Lišnić, caffe bar Viktoria, Ekran i Vinoteka Lu-Ma, a i mnogi drugi se javljaju kako bi potvrdili da se s njima slažu i da su se spremni uključiti.

Ne žele se, kaže, miješati u u raspravu o kvaliteti ili nekvaliteti radova, ali je problem u tome da radovi nikako ne završavaju.

– Tu se zna dogoditi da tijekom dana bude dva ili tri radnika koji na toj trasi dugoj gotovo jedan kilometar nešto sitno prčkaju. Razumijemo da je riječ o velikim zahvatima i da oni moraju dugo trajati, ali molim vas pa to bi onda trebalo stalno ovdje biti puno radnika koji vidljivo postižu rezultate, grade, dovršavaju gradnju, a ne ovako da se danima ne vidi nikakav napredak – jasan je Nino.

Zbog toga su, kaže, odlučili iz dana u dan početi fotografirati i na taj način dokumentirati radove da mogu, ako bude potrebno, i praktično prigovoriti i dokazati da se ništa ne odvija dovoljno brzo.

Inače, Strossmayerova na tom potezu je od početka lipnja do kraja rujna 2022. bila jedno od najvećih gradilišta u gradu. U tom je razdoblju teškom mehanizacijom ondje pokidan asfalt na obje prometne trake, učinjeni su iskopi i iznova je betonirana posteljica za novu prugu, pa je zatim ta pruga i postavljena i sve je iznova asfaltirano.

Potom je, manje od godinu i pol kasnije (oko 15. veljače 2024.) započelo novo raskopavanje, ovaj puta po sredini, jer su krenuli radovi na promjeni stupova tramvajske kontaktne mreže koji su postavljeni po sredini prometnice.

Zatim, jedno su vrijeme pomicane tračnice na raskrižju Strossmayerove i Rokove, pa je i zbog toga bilo dugih čekanja u kolonama. No, taj je posao završen polovicom travnja ove godine. I mislili su da je gotovo. Ali onda je ispalo da je potrebno ponoviti asfaltiranje oko tračnica. Taj praktički novi asfalt je u međuvremenu popucao i ljetos su krenuli radovi na popravcima koji traju do danas. Odnosno, u međuvremenu je asfalt obnovljen na sjevernoj strani, pa su onda ogradili južnu stranu. Jedno vrijeme se na gotovo cijeloj trasi od trga do Rokove zbog ograda nije moglo prelaziti s jedne na drugu stranu ulice, a sad je to ipak moguće na nekoliko mjesta.

Dakle, na trasi dugoj nešto manje od kilometra radi se već više od tri godine i poduzetnici okupljenu u namjeri da organizirano nadgledaju brzinu izvođenja radova smatraju kako se i ovaj puta izvođači neće držati postavljenih rokova.

– Znamo da izvođači popravljaju vlasitite loše izvedene radove o svom trošku i da zbog toga neće biti štete u gradskom proračunu, ali ovako dugotrajni radovi već su napravili veliku štetu u našem poslovanju – kaže Živković.

Foto: Građani Komarilosi

Čušpajz

JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića

Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.

Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.

Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.

Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Čušpajz

GUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla

Nekada neuređen parking u Blok centru sada ima svu potrebnu infrastrukturu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Otvoreno je još jedno novouređeno parkiralište u centru grada. Nakon Strossmayerove i Ulice Hrvatske Republike danas je otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta u Gundulićevoj ulici preko puta Zrinjevca. Od tog je broja pet parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom.

Vrijednost radova je 450.000 eura, trajali su tri mjeseca i ovo nekada neuređeno parkiralište sada ima svu potrebnu infrastrukturu.

– Napravljena je cesta, oborinska odvodnja i uz parkirališna mjesta uskoro će biti postavljena javna rasvjeta. U jesen će biti posađena 22 stabla. Ovo parkiralište, kao i ono u Strossmayerovoj ulici, bilo je potpuno neadekvatno. Parkiralo se u blatu, a ja sam rekao kada Grad Osijek preuzme odgovornost za parking, ovakve se stvari neće događati. I danas imamo sasvim druga parkirališta, od onih sramotnih kakva su ranije bila – naglasio je gradonačelnik Ivan Radić, podsjećajući kako je nakon gotovo 30 godina Grad preuzeo parking koji je bio pod koncesionarom.

Do sada je u gradu uređeno 1.100 parkirališnih mjesta koja će se od 1. rujna postepeno uvoditi u sustav naplate.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Čušpajz

SKORO JE GOTOVO Završno asfaltiranje novog parkirališta uz Gundulićevu, nasuprot Zrinjevcu

Dan otvorenja je vrlo blizu, pa će biti smanjen pritisak na parkirališna mjesta u okolici

Objavljeno

.Dana

Objavio

Radovi na rekonstrukciji parkirališta u Gundulićevoj ulici u sklopu Blok centra 2, odnosno na parceli istočno od Trgovačke škole i zapadno od Sunčane ulice, započeli su 9. veljače ove godine. Do danas je posao gotovo obavljen.

Po uzoru na ranije izgrađena i uređena nova gradska parkirališta u Ulici Gornjodravska obala, kod Zeke i u Ulici Hrvatske Republike – i ovaj je kompleks dobio novi sustav oborinske odvodnje, nove opločene i jasno označene parkirališne pozicije, te asfalitranu cestu. Ranije su ovdje, većim dijelom, vozači parkirali na šljaci ili na zemljanim površinama, pa su tijekom kišnim razdoblja uglavnom svi bili prljavih cipela, odnosno iz automobila bi izravno izlazili u lokve ili raskvašeno blato.

Sudeći prema stanju radova, otvorenje novog parkirališta je vrlo blizu i u tom će trenutku doći da znatnog smanjenja pritiska na okolnim parkiralištima.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Čušpajz

PREDUGO TRAJE Građani sami uklonili ograde na ulazu u nathodnik i prelaze preko pruge

Radovi na obnovi krenuli su krajem lipnja prošle godine i trebali su biti gotovi za šest mjeseci

Objavljeno

.Dana

Objavio

Sanacija pješačkog nathodnika kod željezničkog kolodvora krenula je točno 25. lipnja 2025. i tada je rečeno kako će trajati šest mjeseci. Ta je informacija u trenutku zatvaranja najznačajnije pješačke prometnice koja povezuje središte grada i Industrijsku četvrt zadovoljila većinu pješaka koji su ondje prolazili svakodnevno. I svi su računali kako će do Božića sve opet biti po starom, ali obnovljeno.

Međutim, radovi na nathodniku do danas nisu dovršeni. Dugo su prilazi objektu s obje strane na široko bili zatvoreni visokim građevinskim ogradama i to je bio signal da se posao radi. Onda su u drugoj polovici veljače ove godine najprije radnici krenuli prati objekt te su skinuli postojeće građevinske ograde i postavili nove, manje i fleksibilnije, ali samo na prilazima stubištima. I nestrpljivim prolaznicima je to značilo kako se možda tek čeka neki tehnički pregled kako bi prolaz bio otvoren. Ali tri mjeseca kasnije i dalje se nije dogodilo ništa.

U zadnje vrijeme i kod nas u redakciji intenzivirana su pitanja sugrađana na temu dovršetka radova i konačnog ponovonog otvaranja nathodnika, ali svi formalni i neformalni upiti koje smo upućivali nisu dobivali odgovore. Naprosto, svi nadležni (i investitor i izvođač radova) su po tom pitanju zakopčani do grla.

Konačno, dogodilo se ono što se moglo vrlo lako i predvidjeti – ovih su dana građani sami uklonili ogradu na ulazu u nathodnik u Kašićevoj i počeli ga koristiti. Vidjeli su kako se mjesecima ondje ne događa ništa, kako nema nikakvih radnika na objektu i da se sve čini ispravno za korištenje, pa su u nedostatku drugih informacija jednostavno krenuli preko.

Autor ovih fotografija piše kako smatra da je riječ zapravo tek o prvoj fazi obnove jer je primjetno da je obnovljena pješačka staza samo u tunelu nathodnika, a da ništa nije rađeno na stubištima s obje strane. Također, na fotografijama se vidi kako je na stubištima u međuvremenu izrastao i korov.

Doista, kojeg smisla ima u tome da pješaci iz središta grada prave velike krugove kako bi s istočne i zapadne strane prelazili prugu na sigurnim mjestima? Ili da forsiraju desetke tračnica i skretnica ispod nathodnika da bi se dočepali Industrijske četvrti u koju ulaze kroz improviziranu rupu u zidu među garažama u Vrbaskoj ulici? Kojeg smisla ima u tome da nepotrebno pješače ili riskiraju ozljede hodajući preko pruge, ako je posao na obnovi gotov? Ili nije? Ali netko bi to trebao reći.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Čušpajz

POSTAVLJENI STUPIĆI Nema parkiranja na nogostupu kod tržnice u retfalačkom Žutom naselju

Konačno su uveli reda

Objavljeno

.Dana

Objavio

Problem parkiranja po osječkim naseljima višegodišnji je problem, pa se vozači snalaze kako znaju i umiju. Oni koji žive u Retfali, odnosno naselju Ljudevita Posavskog poznatijeg kao „Žuto naselje“, često su znali parkirati na prostoru tržnice i to ne samo u poslijepodnevnim i večernjim satima, već tijekom cijeloga dana.

Da bi se doskočilo tom problemu nedavno su postavljeni zaštitni stupići duž cijelog nogostupa od tržnice, tako da parkiranja na tom dijelu više nema.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Najlaćarnije