C.Dananect with us

Mobilia

MOŽETE SJESTI Kompletno obnovljene klupe i nadstrešnica u Vrtu Jagode Truhelke

Još preostaje urediti podnu drvenu konstrukciju, ili ju ukloniti jer nema svrhu

Objavljeno

.Dana

Početkom mjeseca započela je rekonstrukcija drvene galanterije u Vrtu Jagode Truhelke. Drvene klupe su uklonjene, a prvo se krenulo sa zamjenom dotrajale nadstrešnice iznad dječjih konjića za njihanje.

RADE Izgleda je počela obnova urbanog kutka u Vrtu J. Truhelke, prvo nadstrešnice i klupe

ISTRUNUO VRT J. TRUHELKE Od urbanog kutka ostali su konjići za njihanje i kanta za pseći izmet

Ovih su dana djelatnici Unikoma dovršili posao, pa je sada nova drvenarija postavljena i na klupe. Sada se ovdje konačno može sjesti i predahnuti, no djeca će na igru još pričekati. Naime, drvena konstrukcija na kojoj su postavljeni konjići za njihanje u izrazito je lošem stanju. Neke su drvene letve izvađene, neke popucale, pa cijeli prostor roditeljima zapravo ne odaje sigurnost u kojoj bi se djeca trebala bezbrižno igrati.

Na nadstrešnici su promijenjene drvene letve

Osim toga, obnovu zahtjeva i viseća kuglana koja već godinama nije u funkciji, a čija je sajla omotana oko metalne konstrukcije. Tu su još i drvene podloge oko stabala koje su također oronule. Posla još ima, ali krenulo se. Pa sada barem vizualno cijeli ovaj nekada urbani kutak ponovno dobiva obris urbanog.

Konjići se još dobro drže, ali podloga na kojoj su baš i ne

I ovaj dio vrta zahtjeva obnovu – nekadašnja viseća kuglana koja nema funkciju

Foto: Komarilos 

Mobilia

SAMO MJESEC DANA Kestenjari mogu na ulice tek od 1. studenog na točno određene lokacije

Početna cijena zakupa za jednu od 10 lokacija je 100 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Grad Osijek tek je jučer (7. listopada) objavio javni natječaj za zakup površina javne namjene za postavljanje peći za pečenje i prodaju kestenja na području grada. I dok smo ranijih godina već u listopadu gotovo na svakom ćošku mogli kupiti ovu jesensku poslasticu, sada ćemo moći tek od 1. studenog. A i nećemo dugo na ulici ni moći kupovati pečeno kestenje, jer se površina može zakupiti samo na mjesec dana. Početni zakup za jednu od 10 lokacija iznosi 100 eura.

No, osim što građani primjećuju kako u gradu nema pečenih kestena, mnogi se već pitaju kolika će im biti cijena. Primjerice u Zagrebu velika mjerica pečenih kestena stoji od 6 do 7 eura. Kilogram sirovih kestena stoji oko 8 eura, pa se mnogi odlučuju za „home made“ varijantu – kestene kupe u trgovini ili na tržnici i sami ih ispeku.

Kako god bilo, dok se pećice postave na lokacije koje idu u zakup mnogi će se već izguštati u pečenim kestenima iz kućne radinosti.

  • Lokacije za ponudu pečenih kestena
  • * kod Picassa
  • * kod pješačkog mosta
  • * ugao Bosutske i Vinkovačke
  • * Sjenjak, kod robne kuće IPK
  • * Svačićeva, kod tržnice
  • * Trg bana J. Jelačića
  • * ugao Huttlerove i Trga bana J. Jelačića
  • * Gupčeva, kod okretišta tramvaja
  • * ugao Strossmayerove i Lj. Posavskog * Jelačićeva, kod samoposluge u Višnjevcu 

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Mobilia

NAŠ NAŠIČKI BAJER Kad ne pada kiša ovo je jedna od ljepših prirodnih oaza u gradu

Rekreacijske površine su uredno pokošene i redovito održavane, jedino treba ukrotiti šikaru neposredno uz obalu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Iznimno uredni, pokošeni i redovito održavani tereni Športsko rekreacijskog centra Heroji Rosinjače neposredno uz Našički bajer kod Našičkog naselja ipak ne mogu prikriti gustu šikaru na obalama bajera. Iako je ovo, kad ne pada kiša, jedna od ljepših prirodnih oaza u gradu ipak bi trebalo na vrijeme popraviti tonući ponton i vidjeti što s plastičnim čamcem koji izgleda kao odbačen u šikari uz vodu.

– Zapravo nam je jako teško doći do dijela bajera, posebno uz prugu gdje je trska i gdje su vrbe, pa taj dio ne možemo ni održavati. Što se pontona tiče, on stoji na buradi, jedan je dio istrunuo i moramo ga cijelog izvući van. To ćemo učiniti ovih dana – kaže Zlatko Bebek, predsjednik Udruge hrvatskih stradalnika Domovinskog rata Sveti Rok, koja je još 2000. pokrenula inicijativu za uređenjem i opremanjem sportsko-rekreacijskog centra na prostoru uz Našički bajer, pa od 2015. cijeli prostor nosi i ime Športsko rekreacijski centar Heroji Rosinjače.

Inače, Našički bajer prije više od 25 godina bio je najveći divlji deponij u širem središtu grada. Njegova je revitalizacija započela 2000. kada je iz vode je izvađeno 500 četvornih metara mulja te 2.000 četvornih metara otpada. Godinama se ovaj prostor uređivao, pa je još 2007. uređeno dječje igralište, posijana trava, posađeno drveće, napravljeno boćalište i teren za odbojku na pijesku, a krenulo se i s poribljavanjem. 

– Na južnoj strani bajera, kod bivšeg Getroa su još uvijek ostaci vrbika. Kada se bude generalno uređivao bajer, to se sve mora posjeći. Sjeverni dio uz prugu je također problematičan jer se tamo nalazi barem 10 kontejnera krupnoga otpada. Nama je plan kroz EU projekte povući sredstva i uz prostor vode napravit šetnicu, te detaljno urediti bajer – kaže Bebek.

Izvrsna ideja. Samo naprijed.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

HLADNI RADIJATORI Stanari na Vijencu P. Kolarića u zgradama 1, 2, 3 i 4 se omataju dekama

Gradsko grijanje neće biti pušteno sve dok ne dostave Izjavu o ispravnosti toplinskih instalacija

Objavljeno

.Dana

Objavio

Iako je gradsko grijanje u većini zgrada pušteno u utorak, 1. listopada, u nekim su stanovima radijatori još uvijek hladni. Nimalo ugodno, jer temperature zraka uz kišu koja pada u jutarnjim satima ne prelaze 10 stupnjeva, pa su se stanovi već dobrano „rashladili“ nakon ljetne žege.

Još 15. rujna HEP Toplinarstvo je završilo sve radove po gradu i bili su spremni za novu sezonu grijanja.

Među onima koje je obradovala vijest o početku nove sezone grijanja 2024./2025. su i stanari Vijenca Paje Kolarića u zgradama br. 1, 2, 3 i 4. No, četiri dana kasnije upravo iz tih zgrada stižu pritužbe da im je hladno, da se omataju dekama i da nema precizne informacije kad bi i tamo moglo biti uključeno gadsko grijanje.

IZ HEP Toplinarstva doznajemo kako za ova četiri ulaza nije dostavljan Izjava o ispravnosti toplinskih instalacija, koju su predstavnici suvlasnika od 15. rujna mogli podnositi HEP Toplinarstvu. Riječ je o pisanom zahtjevu za uključenje grijanja kojim se potvrđuje da su svi radovi na instalacijama grijanja u njihovim zgradama završeni te da su unutarnje instalacije spremne za prihvat toplinske energije.

– Čim nam predstavnik suvlasnika dostavi Izjavu o ispravnosti toplinskih instalacija, grijanje će biti pušteno – kratko su izjavili u HEP-u. Na upit imaju li još takvih slučajeva u gradu, kratko odgovaraju: – Bez grijanja su svi koji nisu dostavili traženu Izjavu.

Može biti nekoliko razloga zbog kojih nije na vrijeme dostavljena zahtijevana potvrda: netko je možda obavljao radove u stanu zbog kojih je djelimično ili u potpunosti bilo potrebno privremeno demontirati radijatore, pa taj posao nije na vrijeme obavljen; netko je u naselju možda pripajao novu zgradu na gradski sustav grijanja, pa nije posao dovršio prije sezone grijanja ili je naprosto predstavnik suvlasnia zgrade neodgovoran i nije na vrijeme u Toplinarstvo dostavio traženu dokumentaciju.

U svakom slučaju, u najmanju je ruku neodgovorno i nekorektno ovoliki broj stanova ostaviti bez grijanja na početku sezone grijanja.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Mobilia

KOMPA OPET VOZI Nakon tjedan dana ponovo se može preko Drave do Zoo vrta u Tvrđavici

Prošle godine kompa je prometovala do 4. prosinca

Objavljeno

.Dana

Objavio

Vodostaj Drave više nije visok, pa je nakon tjedan dana ponovno uspostavljen promet kompom s desne na lijevu obalu prema redovitom rasporedu. Naime, prvi polazak je svakoga dana u 9,00 sati s desne (osječke) obale i zatim kompa svakih pola sata naizmjence polazi s lijeve i desne obale. Zadnji polazak s desne obale je u 20,00 sati.

Prošle godine kompa je prometovala do 4. prosinca, a do kada će prometovati ove godine ovisi o dnevnim temperaturama. Za sada, još uvijek ima sunca, a vožnje su lijepe i osvježavajuće čak i za prohladnog vremena.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

LOŠE IZVEDENI RADOVI Županijska se zatvara za promet na mjesec dana, po kiši pliva u vodi

Zbog loše izvedene oborinske odvodnje uz novu tramvajsku prugu ima problema i na Vinkovačkoj, u Radićevoj i Štrosiki

Objavljeno

.Dana

Objavio

Do kraja listopada bit će zatvorena Županijska ulica od Trga Ivana Pavla II do križanja s Ulicom Hrvatske Republike jer je tijekom nedavnih obilnih kiša primijećeno kako je novouređena cesta i tramvajska pruga bila prekrivena vodom.

– Kod većih količina oborina došli smo u situaciju da nam dionica Županijske ulice, od Trga Ivana Pavla II do Ulice Hrvatske Republike pliva u vodi. Nakon pregleda nadzornih inženjera poslali smo rezultate izvođaču koji će sanirati, s obzirom da ova dionica još nije dobila uporabnu dozvolu – rekao je direktor GPP-a Goran Pajnić.

A to znači da će ta dionica Županijske od sutra pa sve do kraja listopada biti zatvorena za promet.

– Iskoristit ćemo lijepo vrijeme kako bi u što kraćem roku na ovoj dionici ugradili duple kanalice – dodao je direktor.

Napomenuo je i kako su isti nedostaci uočeni i na još nekoliko dionica.

– Na Vinkovačkoj imamo isti problem koji rješavamo kroz točkastu regulaciju prometa koja bi trebala biti gotova do kraja ovog tjedna. Isto ćemo takve radove imati na dionici u Radićevoj i Strossmayerovoj ulici. Riječ je o radovima koji su izvedeni prije godinu, godinu i pol dana i uglavnom se radi o oborinskoj odvodnji. Svi ti zahvati idu na trošak izvođača, što je u skladu s ugovorom. Izvođač radova je tvrtka Swietelsky d.o.o.. Takve reklamacije nisu neuobičajene, posebno kada je riječ o velikim projektima, kao što je ovaj. No, bez obzira na te nedostatke svi radovi se odvijaju prema planiranoj dinamici – poručio je direktor Pajnić, dodavši kako će do kraja godine krenuti vožnje na tramvajskoj liniji 2, dok bi do proljeća iduće tramvaji trebali prometovati do okretišta u Kanižlićevoj ulici. 

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije