Connect with us

Pičvajz

TUŽNO Osječki nogometni amateri već dugo su spušteni ispod trećeligaške konkurencije

Ugled i kvaliteta srozani na najnižu razinu

Objavljeno

.Dana

Osim na profesionalnoj, zahuktala su se i nogometna natjecanja hrvatskih klubova na amaterskoj razini. Nažalost, pogled iz kuta klubova Osijeka i njegovih prigradskih naselja, poslije početnog, rujansko-listopadskog natjecanja u najnižim ligama, zaista je i ružan i – tužan. Jer, već su u zaborav pale sezone u kojima je i ovaj dio hrvatskog nogometa, kad govorimo o amaterskih udrugama, bio zastupljen na razinama koje su im nekad bile zajamčene i koje su privlačile brojne kibice na utakmice najmanje trećeligaškog ranga.

Već dugo, dugo, ljubitelji amaterskog nogometa u Osijeku i osječkim prigradskim naseljima, spušteni su ispod trećeligaške konkurencije, koja je, u sadašnjem sustavu HNS-a, ustvari, u rangiranju četvrta stepenica. Jer, devet klubova iz prostora o kojem pišemo natječe se u ligama od Međužupanijske lige Osijek-Vinkovci (i to samo NK Višnjevac), preko Prve i Druge županijske osječko-baranjske lige, sve do Lige NS Osijek. I dok je ta spoznaja tužna istina o srozavanju na najniže moguće grane, pogledate li ovih dana ljestvice (i) u tim ligama – morat ćete se složiti da je status osječkih klubova postao ružan.

U Međužupanijskoj ligi Osijek-Vinkovci, koja bi se mogla i nazvati i Peta hrvatska liga, što bi bilo doista nezgrapno ali je činjenica da se na državnoj razini prvenstva odvijaju u ovim ligama: Supersport HNL, Supersport Prva HNL, Druga HNL i Treća liga HNL, s tim što su trećeligaši raspodijeljeni regionalno u četiri skupine. Prema tome, ispod ta četiri ranga, na istoku Hrvatske, u ovom osječko-baranjskom prostoru, egzistiraju Međužupanijska liga Osijek-Vinkovci, potom Prva i Druga županijska liga i, na kraju, Liga NS Osijek, što će vas dovesti do četiri najniža natjecanja. I baš u njima se nalazi svih devet klubova Osijeka i osječkih prigradskih naselja! Moglo bi im se pridružiti i jedan od najmlađih klubova u našem podneblju NK Tomislav (2005.), ali Livana spada u Općinu Čepin, koja je, pak, ponosna na činjenicu da je baš njen NK Čepin (osnovan davne 1928.) član Treće hrvatske lige „istok“, dakle – natječe se u ligi iznad svih spomenutih! No, krenimo ispočetka, uoči utakmica odigranih prije desetak dana.

Najnovija momčad ŠNK Višnjevac

U stupnju ispod onog u kojem su čepinski nogometaši, kojima također baš ne „cvjetaju ruže“ jer su pri dnu ljestvice, jedini je još samo jedan klub, i to iz prigradskog naselja – Športski nogometni klub Višnjevac. Stabilno mjesto sastavu trenera Marija Amidžića donio im je zavidan učinak – nastupi bez dosad ijednog poraza! Nažalost, u ligi iznad spomenute međužupanijske, nakon prvih sedam kola, posljednja dva mjesta (15. i 16.) zaposjeli su već spomenuti „plemići“ iz Livane i najstariji gradski klub Olimpija, koja upravo proživljava svoju 102. godinu neprekinuta postojanja! No, u tim županijskim prvoligašima tinja nada u promptni preporod,  što u Livani temelje na činjenici da su u klubu aktivni i bivši prvoligaški igrači Nikšić i Šorša, a Škola nogometa okuplja dječake iz nekoliko okolnih mjesta s kojima se radi s mnogo posvećenosti, dok je na drugom kraju grada, u Donjem gradu, kao i prijašnjih desetljeća sjajno organizirana Škola nogometa „Antun Nađsombat-Nacika“.

U „zlatnoj sredini“ je tenjski Slavonac (nekadašnji TANK) o čijoj stabilnosti najbolje govori podatak, da je na Adici niknula novoizgrađena zgrada sa svlačionicama i ostalim nužnim prostorijama, pa je za očekivati da se i tenjski nogomet počne uspinjati u svakom, pa i natjecateljskom smislu. Iako je i sadašnji položaj, bitno iznad primjerice Donjograđana, za svaku pohvalu.

Za sveukupno sedmi stupanj natjecanja, na osječkom području u Drugoj županijskoj OBŽ ligi, mogao bi se, zbog brojnosti zastupljenih gradskih klubova (4), primijeniti među amaterima učestali naziv bundesica. Štoviše, konkurenciji čak 11 sastava predvode, trenutno na prva tri mjesta, baš osječki amaterski sastavi. Lider Elektra, zacijelo, ubire plodove višegodišnje suradnje s Akademijom Krpan&Babić, ali i zbog angažiranja za trenera Valentina Babića, nekadašnjeg prvotimca osječkog prvoligaša, dok s tri boda manje drugoplasirana Mursa (10), kao da prkosi svim „vjetrovima“. U Industrijskoj su četvrti nekad postojali i Drvodjelac, i Željezničar, i Radnički, i Dinamo (!) i Mursa-Zanatlija, koji su na igralište „Mačkamama“ nedjeljama privlačili po stotinjak kibica, promatrača svojih „velikih junaka malih terena“ zatomljujući svoje nogometne apetite priklanjajući se iskonskim nogometašima-amaterima. I pritom nikad ne tražeći preambiciozne učinke. Zbog aktualnosti kompletnog teksta, dodajemo da su u nedjelju i Elektra (6:0) i Mursa (4:0) postigli nove, uvjerljive pobjede.

S utakmice ŠNK Višnjevac (plavi) – Elektra, na igralištu “Kraj Drave”

Aktualni gradski tercet županijskih prvoligaša zaokružuje, trenutno treći s tri boda manje od reprezentanta iz Industrijske četvrti, ne tako davno klub čije su momčadi igrali i u natjecanjima najboljih slavonsko-baranjskih momčadi – LIO. Od nekadašnjeg terena-kaldrme svog igrališta „Kraj Lanare“(od 1953.) u Bračkoj ulici na razmeđi Novog grada i Juga II sada egzistira lijepo uređen teren s umjetnom travom i klupskim prostorijama (u onim rezultatski neusporedivo boljim vremenima, igrači su se morali skidati i odijevati prelazeći itekako
opasnu Tenjsku cestu!). Poslije višemjesečnih nadmudrivanja, za seniore „lanaraca“ je, kao mjesto za treninge ali i utakmice, određen – Brijest!

Nevjerojatno, ali istinito… I o bundesici još samo toliko, da joj se ljetos priključio josipovački Radnik, čije je obilježavanje 70. rođendana, nažalost, bilo početak silaska rang niže od onoga u kojem je šest sezona uzastopce bio uvaženi starosjeditelj. U (n)ovoj sezoni, bar zasad, nalazi se na petome mjestu.

Najtužnije, čak snuždeno, na ljestvice amaterskih nogometnih natjecanja, nedvojbeno, ovih tjedana gledaju navijači Grafičar Vodovoda i Metalca, koji se nalaze među osam članova Lige NS Osijek, sveukupno najnižeg ranga organiziranih nogometnih natjecanja. A nekad su to bili klubovi od respekta, koje je, postaje to sve jasniji zaključak, do ružne i tužne sadašnjice, odgurnuo prije svega krah njihovih nekadašnjih apsolutnih sponzora. „Nema više grafičkih radnika, ne treba postojati ni Grafičar“, moglo se kao objašnjenje čuti u doba kad na lijepom objektu na razmeđi Podgrađa i Retfale godinama nije postojala seniorska momčad. Slična je, još i prije toga, sudbina zadesila metalce, jer sadašnji OLT više nije ni izbliza ono što je nekad bio – stabilan sponzor! Mnogim će mladima danas zvučati nevjerojatnim da su i Grafičar i Metalac nekad bili samo dio istoimenih sportskih društava s više kvalitetnih sekcija.

Momčad Elektre s trenerom Valentinom Babićem-Tintom (Foto: Lucija Trampus)

I baš ta spoznaja razlog je očaja onih, koji su nekad bili pristalice tih klubova. Istina, na Bikari je neuništivi entuzijast Boro Ivković pokrenuo inicijativu za vraćanje na scenu seniorske momčadi s Bikare, isto je minulog ljeta učinjeno na drugom, zapadnijem dijelu grada, ali – sudeći prema prvim kolima sezone 2025./2026. u Ligi NS Osijek, teško je vjerovati da je revitalizacija u tim klubovima na čvrstim temeljima. „Grafičari“ su, od osam sudionika, na šestom mjestu bez bod(ov)a i s katastrofalnom gol-razlikom (2:25) na što je utjecao bitno prošlosubotnji domaći debakl s Filipovicom (2:6!), sedmi Metalac nije odigrao nijednu utakmicu, a najmlađi osječki klub (spomenuta Filipovica) također je u tom sportski siromašnom društvu i to s ta tri boda odnesenih „grafičarima“ s njihova bunjišta… Inače, u toj, najnižoj ligi, s manje ili više uspjeha, nastupaju iz osječkog podneblja i NK Brijest i NK Sarvaš.

Nogometaši Murse iz Industrijske četvrti (u crnom), s predsjednikom Zlatkom Koščevićem (stoji, prvi slijeva) i trenerom Draženom Husićem (u gornjem redu, drugi zdesna)

Eto, to je aktualni trenutak osječkog amaterskog nogometa, o kojem, možda, u ovom trenutku nije bilo potrebno pisati i na taj način zgražavati one sugrađane kojima je amaterski nogomet dugo bio najdraži hobi, tada bez ikakva opterećenja i(li) razloga za uznemiravanje. Dapače, desetljećima je odlazak na igrališta na Zelenom polju, „Kraj Drave“, Bikari, „Kraj Lanare“ i(li) Retfalu, najčešće u nedjeljna prijepodneva uoči podnevnih zajedničkih obiteljskih objeda, bio ono što se tijekom tjedna nestrpljivo iščekivalo. Zašto se sve to ugasilo i postalo tako tužna i ružna aktualnost? Upravo zbog činjenice, da se tom problematikom apsolutno nitko nije bavio, a niti se bavi imalo studiozno, smatrali smo da je trenutak da nekog potaknemo na pokušaj sprječavanje daljnjeg srozavanja ako je to uopće moguće. Ako već nije prekasno?!

(Na glavnoj fotografiji: Veselje Višnjevčana nakon ljetošnjeg uspjeha na “Memorijalu Antuna Batinića”)

  • Supersport HNL: NK Osijek
  • Supersport Prva liga, Druga HNL i Treća HNL – nitko (najbliži ŠNK Čepin)
  • Međužupanijska liga Osijek-Vinkovci: ŠNK Višnjevac
  • Prva županijska OBŽ liga: Olimpija i Slavonac, uz Tomislav
  • Druga županijska OBŽ liga: Elektra, Mursa, LIO, Radnik, te LIV 1949, BSK Beketinci, Gibarac 95, Vitez ’92, Slavonija i Sloga
  • Liga NS Osijek:Grafičar Vodovod, Metalac, Filipovica, NK Sarvaš i NK Brijest

Foto: Privatna arhiva

Kožara

Na teniskom terenu u Perivoju još stoji uništeni reflektor i stup koji se srušio u nedjelju

U najmanju je ruku bizarno trenirati ili rekreativno igrati u ovakvom okruženju

Objavljeno

.Dana

Objavio

Prošle nedjelje je popustio jedan od starijih kestena u tzv. kesten aleji koja kroz Perivoj kralja Tomislava povezuje Europsku aveniju i Promenadu. Stablo kestena povuklo je i visoki stup s reflektorom uz jedno od igrališta Teniskog centra Osijek koji se onda srušio na zemljanu podlogu.

Tom prilikom je stradala i ograda Teniskog centra jer su uslijed siline izvaljeni i neki noseći stupovi. Tijekom tjedna tenisači su nastavili s treninzima i rekreativnim nastupima, ali u najmanju je ruku ružno vidjeti smrskanu konstrukciju reflektora i metalni stup koji i dalje stoje na igralištu. Osim toga, i dobar dio ograde je i dalje polegnut, pa je opći dojam kako je prošlo previše vremena a da sve to skupa do sada nije barem sklonjeno kako ne bi prijetilo igačima.

Građanin koji je fotodokumentirao stanje na teniskom igralištu znakovito je potpisao svoje fotografije: “Srušen rasvjetni stup na teniskom igralištu u Perivoju kralja Tomislava: građani zabrinuti za sigurnost”.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Kožara

NE ČEKAJU Na pružnom prijelazu preko Svačićeve neki vozači voze slalom kroz spuštenu rampu

U zadnje vrijeme na osječkim ulicama kao da se natječu tko će više riskirati kršeći prometna pravila

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zadnjih dana u Osijeku na vidjelo izlaze sve čudesnije besmisleni prometni problemi. Najnoviji slučaj građani fotodokumentiraju na pružnom prijelazu preko Ulice kralja Petra Svačića, u blizini Javne profesionalne vatrogasne postrojbe, odnosno preko puta OLT-a. Tamo se gotovo svakodnevno događa da vozači ignoriraju zvučne i svjetlosne signale za spuštanje rampe i prelaze vozilom preko pružnog prijelaza. A ima i onih koji automobilom prvi dođu do upravo spuštene rampe na pružnom prijelazu, procijene kako bi im bilo dugo čekati da prođe vlak, odnosno iz iskustva vjerojatno znaju koliko je vremena potrebno da nakon spuštanja rampe stigne željeznička kompozicija – i onda u hipu odluče forsirati prugu vozeći slalom među spuštenim rampama s obje strane ceste. Nevjerojatno!

Logično je da u gradu punom automobila sigurno imamo i povećan broj najrazličitijih prometnih prekršaja, ali ovakvo što vjerojatno malo tko može očekivati. Zamislite da vozači tako odluče ne poštivati znak crvenog svjetla jer im se žuri, jer tih nekoliko desetaka sekundi što bi morali pričekati mogu iskoristiti puno korisnije. Ili da, recimo, nakon nekog vremena dobijemo čitavu sektu vozača koji će krenuti tumačiti da tijekom svakodnevne vožnje po gradu imaju i desetke ili više desetaka stajanja prilikom crvenih semafora i da sve to vrijeme zbroje u minute, pa krenu obrazlagati da su zapravo racionalni jer se prolazeći kroz crveno odgovorno ponašaju prema potrošenom vremenu i prolaznosti života uopće, dok stoje na semaforima?!

Vozači koji se odlučuju vlastitim primjerima pokazivati da je moguće prolaziti kroz spuštene rampe na pružnim prijelazima, te pritom uz fizičku zapreku ignoriraju sva vizualna i zvučna upozorenja na opasnost i pridržavanje prometnih pravila, takvim vozačima nije mjesto u prometu.

Sugrađanka koja je snimila i poslala ove fotografije napisla je: “I tako svaki dan jedan… Ovog je rampa udarala po krovu automobila”. Ako samo ona svakoga dana uoči po jedan tako ozbiljan prekršaj onda je moguće zamisliti koliko je stvarno onih koji na istom mjestu jednako riskiraju u razdoblju kad ih nitko ne fotografira.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

PA-PA Maknuli su kiosk Studenca s Kopike, sad će tamo biti samo standardizirani ugo lokali

Kiosk je postavljen prošle godine na mjestu malog košarkaškog igrališta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Prošlog je ljeta na mjestu jedinog košarkaškog igrališta na Kopiki postavljen kiosk Studenca. Neki su s oduševljenjem prihvatili mini trgovinicu na plaži – mjesto na kojem su mogli kupiti pokoju sitnicu koju su zaboravili ponijeti od kuće ili pak hladno piće, ako ne žele sjediti na terasi nekog od kafića u nizu.

No bilo je i onih kojima je kiosk bio trn u oku, jer je zauzeo jedno mjesto za rekreaciju. Završetkom obnove kupališta, na kojem će biti postavljeno šest jednakih ugostiteljskih kućica, odlučeno je da kiosku ovdje više nije mjesto, pa je proteklih dana uklonjen s plaže.

Nemali broj kupača i šetača promatrao je kako radnici osiguravaju prostor, a potom i organiziraju prijevoz kioska-kućice koji je u jednom komadu prenesen na veliki tegljač.  Osim novih ugostiteljskih objekata, kojima će se moći pristupiti i sa bazena i sa dravske plaže, kupači će ovo ljeto na raspolaganju imati i čitav niz „starih“ kafića uz Dravu.

Prošlo su se ljeto rekreativci bunili da nemaju gdje zaigrati basket

Sada im je taj prostor oslobođen

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Kovinar

OPREZ! Srušili staru kuću u Štrosiki i hladno ostavili metar duboku rupu uz pješačku stazu

Ogromna zamka za pješake i bicikliste stoji danima bez oznake i bez zaštitne ograde

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Strossmayerovoj ulici, na dionici između Mlinske i zapadnog dijela Petefijeve, srušen je kompleks od dvije kuće i parcela je pripremljena za gradnju. To samo po sebi ne bi bilo važno niti bi bio problem da rušitelji (ili graditelji) iza sebe nisu ostavili potpuno nezaštićen pristup ogromnoj rupi nekadašnjeg podruma koja se nalazi odmah uz pješačku i biciklističku stazu!

Rupa duboka više od jednog metra naprosto mami da netko u nju upadne. Recimo, građani koji u prolazu eventualno (kao što je to uobičajeno) nešto čačkaju po ekranu mobilnog telefona idealne su potencijalne žrtve jer je dovoljno stazu promašiti samo za centimetar i – ode noga! U uvjetima slabije vidljivosti i vozači bicikala mogu se strmoglaviti u nekadašnji podrum. Netko bi se ovdje mogao ozbiljno polomiti.

Nema nikakve oznake i nikakve ograde, tek su na jednom mjestu ostale okomito stršati dvije cijevi od bivše plinske instalacije. Iza njih je rupa velika poput osrednjeg bazena.

Ovo je neodgovorno i opasno. Građanin koji je poslao informaciju i prvu fotografiju ove iznimno kritične točke napisao je kako rupa uz samu stazu tako nezaštićena stoji već danima, da je duboka barem dva metra i da nema naznaka o početku građevinskih radova zbog kojih bi eventualno tamo bile postavljene neke građevinske ograde ili druge zaštite.

Foto: Komarilos

______________________________________________

REAKCIJA Gornji tekst objavljen je u subotu oko podneva, a istoga dana poslije 22,00 sati stiglo je i reagiranje s nekoliko fotograija u kojemu stoji:

“Poštovani, ovim putem želimo demantirati tvrdnju da gradilište nije bilo ograđeno i osigurano. Navedena informacija nije točna jer je gradilište tijekom izvođenja radova bilo propisno ograđeno. U prilogu dostavljamo dvije fotografije snimljene tijekom izvođenja radova i pri izmjeni izvođača, iz kojih je vidljivo da je gradilište bilo ograđeno i osigurano. Tijekom radova, uključujući i razdoblje izmjene izvođača, gradilište je bilo adekvatno osigurano zaštitnom ogradom. Molimo da ovu objavu uklonite, kako javnost ne bi bila dovedena u zabludu.”

Nastavi čitati

Mobilia

PODSJETNIK Zaboravili ste poslije intervencije popraviti stazu, netko će ovdje slomiti nogu

Ako vam je daleko iz ureda ići provjeriti, slobodno se o veličini rupetine informirajte na Google Mapsu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ulica 3. GBR Kune. Nogostup na sjevernoj strani, neposreno uz istočni početak parcele na kojoj se nalazi kompleks IT Centra. Klasična priča naših izvođača radova. Ovdje je vjerojatno svojedobno rađen nekakav priključak na postojeću infrastrukturu. Možda cjevovod ili odvodnja, možda neka kabelska mreža. Kako god. Onaj tko je obavljao posao morao je presjeći pješačku stazu, a kad je bio gotov stazu je naprosto ostavio u neredu.

Gospođa koja je uočila problem te fotodokumentirala i poslala fotografije jasno je zaključila: “Ovakva prepreka je nepremostiva za osobe u invalidskim kolicima, u što sam se osobno uvjerila. Zbog toga vas molim da na ovaj problem ukažete nadležnim tijelima.”.

Previše je ovakvih detalja u različitim dijelovima grada i zapravo je neobjašnjivo da nakon izvođenja radova ne postoji nitko tko je zadužen prekontrolirati njihov učinak i evidentirati ovakva oštećenja te kasnije temeljem dokaza tražiti da se posao obavi do kraja, odnosno da se obavi sanacija pješačke prometnice.

Ako već nisu izašli na teren i nisu se svojim očima uvjerili koliko je velika rupetina, mogu to obaviti i iz ureda – naime, oštećenje staze je toliko veliko da je lako uočljivo i na Google Mapsu. Živjeli.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Najlaćarnije