Fore
BOŽIĆNA PRIČA Složni susjedi organizirali Advent u Novogradiškoj ulici i okupili prijatelje
Imali su ozbiljnu grastro ponudu i fina pića, a djecu je iznenadio i Djed Mraz – rodila se nova tradicija
Kad se male ruke slože, sve se može! Zapravo, velike su došle na ideju, a male su im pomagale, pa je tako protekle nedjelje u Novogradiškoj ulici u Vatrogasnom naselju održan prvi ulični Advent. Još su za prošlog dočeka Nove godine susjedi došli na ideju kako bi bilo dobro organizirati ulično druženje, jer kada su u ponoć izašli na lijepo uređenu ulicu kako bi si međusobno čestitali 2024., te na kraju vani proveli više od sat vremena – odluka o Adventu bila je gotovo jednoglasna.
I tako, prije neka dva tjedna počele su pripreme. Ivana Biro, Julia Perić, Maristela Primorac i Tihana Kraljević počele su dogovarati što im je sve potrebno. Priključila im se i Melani Rošić, pred čijom kućom su i organizirale druženje. Kako su se pripreme zahuktavale, tako su se i ostali susjedi počeli priključivati. Priključila se i Goradana Jurković, a Davor i Monika Kojić napravili su kutak za djecu. Na kraju je u Novogradišku stigao i Djed Mraz sa poklonima.



O svom su trošku nabavili hranu i piće. Bilo je tu pečenih kobasica, hot-dogova, fritula, palačinki, kolača, kuhanoga vina, čaja, sokova… prava adventska ponuda. Osim susjeda iz ulice, pozvali su prijatelje i rodbinu, a odlučili su da će prihod od dobrovoljnih donacija ići u humanitarne svrhe. U dogovoru sa Župom sv. Ćirila i Metoda, prihod od donacija uplatit će za misije u Africi, točnije za dječicu iz Benina.
Okupilo se u ulici dvjestotinjak ljudi, mahom susjeda i njihovih prijatelja. Druženje je, unatoč kiši koja je počela padati, potrajalo do 23,00 sata. Složno su se odmah počeli vaditi kišobrani iz kuća, a susjedi su postavili i jedan veliki suncobran, kako bi se okupljeni sklonili od kiše.



– Planiramo da ovo postane tradicija, da se svake godine uoči Božića okupimo i podružimo. Reakcije su odlične, došlo nam je i puno starijih susjeda koji su oduševljeni idejom. Nagodinu će ih se puno više priključiti, podržavaju ideju, pa će Advent zasigurno biti puno veći nego što je bio ovoga puta – rekla je Ivana Biro, jedna od organizatorica.
Složni su susjedi zahvaljujući donacijama posjetitelja prikupili 720 eura. Djeci iz Benina to će biti velika i značajna pomoć.






Foto: Komarilos
Fore
DRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
Temperature će u narednim danima rasti do +35
Ljeto nam je stiglo i odmah pokazalo svoje pravo lice. Temperature su već danima visoke, iznad +30, a ako je suditi prema višednevnoj prognozi vremena, u narednim će danima živa u termometru samo rasti.
Vrhunac toplinskog vala očekuje nas za vikend kada će temperature ići i preko +30 stupnjeva! Stoga ne čudi što mnogi sugrađani spas pronalaze u Dravi. Na Kopiki ili Želji već je za produženi vikend sve vrvjelo kupačima, a tako će bit i u danima koji slijede.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Analit
DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu
Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika
Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.
Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.
Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.
Foto: Komarilos
Analit
NOVA LJEPOTICA Zgrada Državnog arhiva u Tvrđi u novom ruhu, gotova energetska obnova
Osim pročelja obnovljeno je i krovište i uveden novi sustav grijanja i izolacije
Konačno se vidi kako zgrada Državnog arhiva u Tvrđi izgleda nakon obnove. Nakon što su uklonjene skele objekt je doslovno promijenio vizuru istočnog ulaza u staru gradsku jezgru.
Još su u ožujku prošle godine krenuli radovi na energetskoj obnovi vrijedni više od 2 milijuna eura. Čak 96% obnove sufinancirano je sredstvima EU, dok ostatak financira Ministarstvo kulture i medija. Obnova je obuhvatila izolaciju fasade, uređenje krovišta, te uvođenje novog sustava grijanja i ventilacije i izvodila se u nekoliko faza, budući da je zgrada u kojoj je arhiv smješten spomenik kulture prve kategorije u sastavu Tvrđe.
Jednokatnica uglastog oblika izgrađena je u starom baroknom slogu 1722. godine, a Državni je arhiv u nju smješten 1975. iz zgrade u Kuhačevoj 27, budući da je taj prostor bio premalen za svu arhivsku građu. Iako obnovljen, prostor Državnog arhiva i dalje je premalen za svu građu, koja se osim u arhivu čuva i na četiri privremene lokacije.

Grad Osijek još je 2003. Državnom arhivu darovao zemljište u Podravlju, u Ulici princa Eugena Savojskog. Na čestici od oko 4000 kvadratnih metara trebala bi se izgraditi nova arhivska zgrada s oko 3000 kvadratnih metara prostora.
DRŽAVNI ARHIV Krenula energetska obnova, zgrada će imati novi sustav grijanja i ventilacije
Foto: Komarilos
Fore
LJEKARNE TRIPOLSKI Tijekom 35 godina otvorili su 14 ljekarni sa 70 zaposlenih u 3 županije
Poznati su po prvom ljekarničkom robotu i drive-in sustavu isporuke lijekova pacijentima u automobilima
Poznata osječka zdravstvena ustanova Ljekarne Tripolski proslavila je 35. obljetnicu rada. Toliko je, naime, prošlo od kada je mr. Marta Tripolski pokrenula prvu osječku privatnu ljekarnu u Pejačevićevoj 9. Do danas, iz njezine je poduzetničke inicijative izrastao ozbiljan poslovni sustav s centralnim skladištem i 14 ljekarni u Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Požeško-slavonskoj županiji u kojima radi sedamdesetak djelatnika.
– Biti prvi je uvijek teško, pogotovo u tim izazovnim vremenima devedesetih, ali kad vidimo današnju zdravstvenu ustanovu ne preostaje mi ništa nego vam iskreno čestitati – rekao je osječki gradonačelnik Ivan Radić. – Grad Osijek je partner svim svojim poduzetnicima i od 2021. kad sam došao na dužnost za mjere potpore poduzetnicima do sada smo uložili četiri milijuna eura.
U nastavku je gadonačelnik prigodno govorio o mjerama koje gradska vlada provodi kao potporu zdravstvu i najavio strateški projekt Vlade RH, odnosno gradnju novog kliničkog-bolničkog centra Osijek vrijednog 850 milijuna eura što će biti, naglasio je, najveće ulaganje ne samo u zdravstvo nego u Osijek u proteklih 100 godina.
– U ovom trenutku u gradu imamo rekordno visoku zaposlenost i rekordno nisku nezaposlenost u odnosu na 2021., odnosno danas je u gradu zaposleno 5.000 ljudi više nego te godine. A svakako su dio te priče i Ljekarne Tripolski koje zapošljavaju djelatnike. U nadi da ćemo i dalje biti partneri u izgradnji grada, baš kako je rekao i vaš ravnatelj Žolt Tripolski, podsjećam da je snaga u ljudima, snaga je u timu. Pozivam vas da na taj način nastavimo graditi grad i voditi ga prema ljepšoj budućnosti – rekao je gradonačelnik prilikom obraćanja djelatnicima zdravstvene ustanove Ljekarne Tripolski te njihovim partnerima i gostima na proslavi obljetnice.
Prilikom proslave predstavljen je i film o 35 godina povjerenja pacijenata u kojemu većim dijelom, o svojim radnim zadacima, neprekidnom usavršavanju, potpori digitalnih alata i iskustvima u komunikaciji s pacijentima – govore farmaceuti zaposleni u ustanovi.
Tijekom godina ustanova je kontinuirano usavršavala specifičan pristup pacijentima, temeljen na pažljivom slušanju i otvaranju dijaloga, pa su s vremenom postali i referentno mjesto za savjetovanje čak i zdravih ljudi. Poznati su po otvaranju prvog drive in sustava za isporuku lijekova koji se u njihovoj poslovnici u osječkoj Kanižlićevoj ulici mogu preuzimati iz automobila. Također, svojedobno je u javnosti snažno odjeknula njihova tehnološka inovacija sustava robotiziranog pretraživanja, lociranja i predaje lijekova do pacijenata, odnosno oslobađanje vremena za dodatno savjetovanje pacijenata za ljekarničkom recepturom.
Foto: Komarilos
Fore
KIĆO SLABINAC Predstavljena knjiga o omiljenom pjevaču, jedna ulica nosit će njegovo ime
„Kad umjetnost dodirne dušu“ napisala je Kićina bivša supruga Dubravka Bouša
Kad umjetnost dodirne dušu knjiga je Dubravke Bouše predstavljena danas u Kulturnom centru, a koja govori o životu i karijeri Krunoslava Kiće Slabinca. S poznatim je pjevačem u braku bila 10 godina, imaju dvojicu sinova, a upravo na inicijativu i ideju jednog od njih, Dubravka, inače profesorica književnosti, odlučila ju je napisati.
– Znala sam da je Kruno cijeli život htio napisati autobiografiju. Kada je preminuo, bila je šteta propustiti sve priče i dogodovštine koje sam znala. Krenula sam na posao, no nisam znala da će on tako dugo trajati. Materijal je samo počeo bujati, došla sam do 1000 stranica, popisala sam cijelu njegovu diskografiju. Knjiga je kontekstualizirana u vremenu i prostoru, pisala sam i o Slavoniji i o Domovinskom ratu. Male anegdotice su u knjizi, on je bio hodajuća riznica viceva jer je čitav život bio šaljivdžija – istaknula je Bouša, dodajući kako Kiću smatra prvim stand-up komičarom naših prostora, jer nije bio profesionalni glumac.
– Kao dijete je glumio u Dječjem kazalištu, bio je senzibiliziran za kazalište i sve je svoje koncerte radio kao male kazališne predstave – naglasila je.
– Kićo je uistinu svojom glazbom, a posebno svojim glasom, dodirivao dušu jednom pozitivnom, zaraznom energijom. Drago mi je da se predstavljanje odvija upravo ovdje, u Kulturnom centru , na mjestu gdje smo nedavno izgradili prvu Koncertnu dvoranu u povijesti grada. Dobila je ime po osječkom virtuozu Franji Krežmi, a Kiću je kao Osječanina Osijek i oblikovao. Na ovom je mjestu bio popularni Radnjak odakle je Kićo zajedno sa svojim Dinamitima krenuo i započeo glazbenu karijeru. Kao Osječani koji se ponose Kićom odlučili smo ulicu gdje se nalazi Koncertna dvorana i Kulturni centar nazvati Ulicom Krunoslava Kiće Slabinca. To je način da se Osijek i svi njegovi građani oduže Kići za sve ono što je dao svom gradu – rekao je prilikom predstavljanja knjige gradonačelnik Ivan Radić.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
-
SPEEDWAY2 dana od objaveNK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta
-
Kovinar1 dan od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
Šećerana2 dana od objaveČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
-
Pija raport23 sata od objaveLUBENICE Još nema domaćih, cijena im je niža nego krajem svibnja kada su stigle na tržnicu
-
Šećerana20 sati od objaveHRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
-
Šećerana15 sati od objave100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
-
SPEEDWAY17 sati od objaveHANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
-
Šećerana2 sata od objaveSPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima
-
SPEEDWAY35 minuta od objaveMAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
