Pičvajz
NEMAMO RJEŠENJE Osijek je prometno prepolovljen na dva dijela, do glavnog trga i od njega
Kad, recimo, vozeći Štrosikom autom dođete do središta – više nemate kamo, pa se stranci vrte u krug
U većini srednjeeuropskih gradova je već koncem 70-tih, kada se uvidjelo da se broj automobila na cestama povećava, došlo do ideje tzv. širenja koridora. To bi otprilike značilo da se postojeće prometnice prošire za barem jedan do dva prometna traka i time pokušaju rasteretiti svakodnevne prometne gužve. To se napravilo dugoročnim planiranjem na način da se svaka nova zgrada koja se gradi na koridoru morala uvući unutar parcele kako bi se nakon nekog vremena dobio prostor za nove prometne trake. To se uglavnom radilo na većim prometnicam, tzv. žilama kucavicama svakog grada.
Osijek je također, doduše negdje 2000.-tih pokušao širiti svoje koridore. Tako je na Strossmayerovoj ulici svaka novoizgrađena zgrada morala biti uvučena. Međutim kao i sve to je u našem gradu kratko trajalo. Kada se odustalo, ne znamo, ali vidimo da zgrade niču bez obaziranja na bilo kakve koridore.
S druge strane, na Strossmayerovoj imamo novo “genijalno” rješenje čije izvođenje je započelo prije nekih 15-tak dana. Pruga, koja je do sada prolazila usporedo sa cestom sad se seli na cestu. Hrabro je to i ni malo inovativno riješenje za koje već sada možemo reći da će stvoriti ogromne gužve u prometu. Dok cijela Europa širi gradski cestovni koridor, mi ga sužavamo? Koji je prometni stručnjak u projektiranju došao do ovog genijalnog rješenja i koji je stvarni razlog ne znamo, ali količina automobila koja svakodnevno prolazi Strossmayerovim zasigurno jamči prometni kaos kad se tramvaji napokon vrate na osječke ulice. Objašnjenje da su građani naviknuli na tramvaj na cesti, jer je tako i primjerice na Europskoj aveniji, ne zvuči baš kao neki prometno dobro osmišljen argument. Pa imamo primjer Divaltove ulice gdje tramvaj, kao i u ostalom u još nekim europskim gradovima, prometuje sredinom ceste u svojoj zasebnoj traci.
Istina je da je na jednom dijelom Štrosike tramvajska pruga prolazila gotovo uz kuće i tu se moralo tražiti novo riješenje, ali nije jasno je li se ikada razmatrala opcija pruge po sredini ceste. Predivno zvuči najava da će Strossmayerova dobiti novu vizuru s drvoredom, biciklističkom stazom i zelenilom, ali problem prometa je tu i ne možemo ga ignorirati.
Osijek ni inače nema baš sreće s glavnim prometnicama, a i ne čuje se za neka nova dobra rješenja. Pa ta Strossmayerova sve putnike automobilima dovede ravno do glavnog gradskog trga odakle automobilom ne mogu nigdje. Nerijetko viđamo strane registracije kako se vrte oko trga ne znajući kuda dalje. Druga velika gradska ulica, Vukovarska spaja se s Hrvatske Republike koja vas doveze ravno do zida zgrade. Postojala je ideja da se ta zgrada “probuši” i napravi spoj sa Strossmayerovom što bi imalo smisla, ali već godinama nismo čuli što je s tom idejom. Odnosno, na tome se vjerojatno ništa ne radi. Šamačka je poseban problem. Na tom “koridoru” nema ni poštenog kolnika, a u jednom dijelu ni poštenog nogostupa, odvojak za nelegalno gradsko parkiralište Rupa s naplatom vodi preko tuđeg zemljišta… tako da i taj kaos treba što prije riješiti.
Osijek je zapravo prometno prepolovljen na dva dijela. Do glavnog trga i od glavnog trga, a njegovo prometno spajanje nikada nije provedeno. Ali to nisu projekti koji mogu biti brzo gotovi. Tu nema press, nema prostora za brzi PR, cateringa, binu i razglas… tu treba zasukati rukave i dugoročno sa svom postojećom strukom iznaći neko kvalitetno rješenje.
Foto: Komarilos
Analit
NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere
Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.
Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.
I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.


Foto: Građani Komarilosi
Kožara
Na teniskom terenu u Perivoju još stoji uništeni reflektor i stup koji se srušio u nedjelju
U najmanju je ruku bizarno trenirati ili rekreativno igrati u ovakvom okruženju
Prošle nedjelje je popustio jedan od starijih kestena u tzv. kesten aleji koja kroz Perivoj kralja Tomislava povezuje Europsku aveniju i Promenadu. Stablo kestena povuklo je i visoki stup s reflektorom uz jedno od igrališta Teniskog centra Osijek koji se onda srušio na zemljanu podlogu.
Tom prilikom je stradala i ograda Teniskog centra jer su uslijed siline izvaljeni i neki noseći stupovi. Tijekom tjedna tenisači su nastavili s treninzima i rekreativnim nastupima, ali u najmanju je ruku ružno vidjeti smrskanu konstrukciju reflektora i metalni stup koji i dalje stoje na igralištu. Osim toga, i dobar dio ograde je i dalje polegnut, pa je opći dojam kako je prošlo previše vremena a da sve to skupa do sada nije barem sklonjeno kako ne bi prijetilo igačima.
Građanin koji je fotodokumentirao stanje na teniskom igralištu znakovito je potpisao svoje fotografije: “Srušen rasvjetni stup na teniskom igralištu u Perivoju kralja Tomislava: građani zabrinuti za sigurnost”.


Foto: Građani Komarilosi
Kožara
NE ČEKAJU Na pružnom prijelazu preko Svačićeve neki vozači voze slalom kroz spuštenu rampu
U zadnje vrijeme na osječkim ulicama kao da se natječu tko će više riskirati kršeći prometna pravila
Zadnjih dana u Osijeku na vidjelo izlaze sve čudesnije besmisleni prometni problemi. Najnoviji slučaj građani fotodokumentiraju na pružnom prijelazu preko Ulice kralja Petra Svačića, u blizini Javne profesionalne vatrogasne postrojbe, odnosno preko puta OLT-a. Tamo se gotovo svakodnevno događa da vozači ignoriraju zvučne i svjetlosne signale za spuštanje rampe i prelaze vozilom preko pružnog prijelaza. A ima i onih koji automobilom prvi dođu do upravo spuštene rampe na pružnom prijelazu, procijene kako bi im bilo dugo čekati da prođe vlak, odnosno iz iskustva vjerojatno znaju koliko je vremena potrebno da nakon spuštanja rampe stigne željeznička kompozicija – i onda u hipu odluče forsirati prugu vozeći slalom među spuštenim rampama s obje strane ceste. Nevjerojatno!
Logično je da u gradu punom automobila sigurno imamo i povećan broj najrazličitijih prometnih prekršaja, ali ovakvo što vjerojatno malo tko može očekivati. Zamislite da vozači tako odluče ne poštivati znak crvenog svjetla jer im se žuri, jer tih nekoliko desetaka sekundi što bi morali pričekati mogu iskoristiti puno korisnije. Ili da, recimo, nakon nekog vremena dobijemo čitavu sektu vozača koji će krenuti tumačiti da tijekom svakodnevne vožnje po gradu imaju i desetke ili više desetaka stajanja prilikom crvenih semafora i da sve to vrijeme zbroje u minute, pa krenu obrazlagati da su zapravo racionalni jer se prolazeći kroz crveno odgovorno ponašaju prema potrošenom vremenu i prolaznosti života uopće, dok stoje na semaforima?!
Vozači koji se odlučuju vlastitim primjerima pokazivati da je moguće prolaziti kroz spuštene rampe na pružnim prijelazima, te pritom uz fizičku zapreku ignoriraju sva vizualna i zvučna upozorenja na opasnost i pridržavanje prometnih pravila, takvim vozačima nije mjesto u prometu.
Sugrađanka koja je snimila i poslala ove fotografije napisla je: “I tako svaki dan jedan… Ovog je rampa udarala po krovu automobila”. Ako samo ona svakoga dana uoči po jedan tako ozbiljan prekršaj onda je moguće zamisliti koliko je stvarno onih koji na istom mjestu jednako riskiraju u razdoblju kad ih nitko ne fotografira.
Foto: Građani Komarilosi
Mobilia
PA-PA Maknuli su kiosk Studenca s Kopike, sad će tamo biti samo standardizirani ugo lokali
Kiosk je postavljen prošle godine na mjestu malog košarkaškog igrališta
Prošlog je ljeta na mjestu jedinog košarkaškog igrališta na Kopiki postavljen kiosk Studenca. Neki su s oduševljenjem prihvatili mini trgovinicu na plaži – mjesto na kojem su mogli kupiti pokoju sitnicu koju su zaboravili ponijeti od kuće ili pak hladno piće, ako ne žele sjediti na terasi nekog od kafića u nizu.
No bilo je i onih kojima je kiosk bio trn u oku, jer je zauzeo jedno mjesto za rekreaciju. Završetkom obnove kupališta, na kojem će biti postavljeno šest jednakih ugostiteljskih kućica, odlučeno je da kiosku ovdje više nije mjesto, pa je proteklih dana uklonjen s plaže.

Nemali broj kupača i šetača promatrao je kako radnici osiguravaju prostor, a potom i organiziraju prijevoz kioska-kućice koji je u jednom komadu prenesen na veliki tegljač. Osim novih ugostiteljskih objekata, kojima će se moći pristupiti i sa bazena i sa dravske plaže, kupači će ovo ljeto na raspolaganju imati i čitav niz „starih“ kafića uz Dravu.



Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
OPREZ! Srušili staru kuću u Štrosiki i hladno ostavili metar duboku rupu uz pješačku stazu
Ogromna zamka za pješake i bicikliste stoji danima bez oznake i bez zaštitne ograde
U Strossmayerovoj ulici, na dionici između Mlinske i zapadnog dijela Petefijeve, srušen je kompleks od dvije kuće i parcela je pripremljena za gradnju. To samo po sebi ne bi bilo važno niti bi bio problem da rušitelji (ili graditelji) iza sebe nisu ostavili potpuno nezaštićen pristup ogromnoj rupi nekadašnjeg podruma koja se nalazi odmah uz pješačku i biciklističku stazu!
Rupa duboka više od jednog metra naprosto mami da netko u nju upadne. Recimo, građani koji u prolazu eventualno (kao što je to uobičajeno) nešto čačkaju po ekranu mobilnog telefona idealne su potencijalne žrtve jer je dovoljno stazu promašiti samo za centimetar i – ode noga! U uvjetima slabije vidljivosti i vozači bicikala mogu se strmoglaviti u nekadašnji podrum. Netko bi se ovdje mogao ozbiljno polomiti.


Nema nikakve oznake i nikakve ograde, tek su na jednom mjestu ostale okomito stršati dvije cijevi od bivše plinske instalacije. Iza njih je rupa velika poput osrednjeg bazena.
Ovo je neodgovorno i opasno. Građanin koji je poslao informaciju i prvu fotografiju ove iznimno kritične točke napisao je kako rupa uz samu stazu tako nezaštićena stoji već danima, da je duboka barem dva metra i da nema naznaka o početku građevinskih radova zbog kojih bi eventualno tamo bile postavljene neke građevinske ograde ili druge zaštite.



Foto: Komarilos
______________________________________________
REAKCIJA Gornji tekst objavljen je u subotu oko podneva, a istoga dana poslije 22,00 sati stiglo je i reagiranje s nekoliko fotograija u kojemu stoji:
“Poštovani, ovim putem želimo demantirati tvrdnju da gradilište nije bilo ograđeno i osigurano. Navedena informacija nije točna jer je gradilište tijekom izvođenja radova bilo propisno ograđeno. U prilogu dostavljamo dvije fotografije snimljene tijekom izvođenja radova i pri izmjeni izvođača, iz kojih je vidljivo da je gradilište bilo ograđeno i osigurano. Tijekom radova, uključujući i razdoblje izmjene izvođača, gradilište je bilo adekvatno osigurano zaštitnom ogradom. Molimo da ovu objavu uklonite, kako javnost ne bi bila dovedena u zabludu.”

-
Kovinar1 dan od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
Šećerana2 dana od objaveČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
-
Pija raport1 dan od objaveLUBENICE Još nema domaćih, cijena im je niža nego krajem svibnja kada su stigle na tržnicu
-
Šećerana23 sata od objaveHRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
-
Šećerana18 sati od objave100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
-
SPEEDWAY19 sati od objaveHANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
-
Šećerana5 sati od objaveSPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima
-
SPEEDWAY3 sata od objaveMAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
-
Klopa2 sata od objaveIDEALNA ZA VRUĆINU Hrskava salata s piletinom i tjesteninom rashladit će vas iznutra
-
Svilana1 sat od objave150 GODINA LIPE Moćni zbor od 90 članova pjevao je repertoar od klasike do popa i rocka
