C.Dananect with us

Kombinirke

IZOLIRKA Na prvom predavanju u novom edukacijskom centru za građevince bilo je 50 majstora

Vrlo korisno za praktičare koji zapravo znaju sve o gradnji, ali trebaju hvatati ritam s inovacijama

Objavljeno

.Dana

Na prvom teorijskom predavanju i praktičnom dijelu nastave o zidanju suvremenim elementima za suhu gradnju u novom Izolirkinom centru za edukaciju izvođača radova (Jablanova ulica) bilo je 50 specijaliziranih majstora iz različitih tvrtki. Timovi izvođača pažljivo su pratili izlaganje o inovacijama koje omogućuju brže zidanje, odnosno o opcijama izvođenja građevinskih radova s manjim brojem ljudi. Specijalisti iz Wienerbergera predstavili su nekoliko takvih atraktivnih proizvoda.

PROFI BLOK Brušeni Profi blok omogućuje tri puta bržu gradnju i iznimno je kvalitetan toplinski izolator, pa je potrebna manja debljina vanjske izolacije. Uz blokove dolazi i originalno ljepilo i stoga je u konačnici punih 17% povoljnija gradnja u odnosu na klasičnu gradnju kad se svi ovi elementi kupuju u kompletu. Pogodan je za gradnju kuća i malih objekata, ali uspješno se koristi i prilikom gradnje velikih zgrada. U konačnici, dokazano je i potresno otporan.

IZO PROFI BLOK Nešto kvalitetniji i skuplji IZO Profi blok, od ove godine hrvatski proizvod, u procesu proizvodnje puni se vunenom izolacijom i funkcionira kao da ima stiropornu ili vunenu izolaciju izvana – tako da na njega izravno ide samo žbuka. Činjenica da se izolacija nalazi unutar bloka zapravo ju dugorčno štiti i spriječava propadanje.

Predavači su vrlo praktično, korak po korak, uz pomoć dokumentarnih fotografija sa gradilišta širom Hrvatske prikazali primjere izvedbe kroz različite faze gradnje. Dokazano je da 30 boca ljepila koje dolaze uz IZO Profi blok mijenja čak 10.000 litara morta, odnosno s jednom je bocom moguće zalijepiti čak 250 komada blokova. Ovakva gradnja je suha, čista i jednostavna.

  • IZO Profi blok
  • 20% – 40% manje materijala potrebnog za gradnju
  • 30% ušteda na vremenu gradnje
  • 30% veća energetska učinkovitost
  • 70% manje brige oko održavanja
  • 100% sigurnost od potresa i požara
  • 150 godina trajnosti (pečena glina + zaštićena izolacijska vuna u unutrašnjosti)

CRIJEP Tondach crijep koji se proizvodi u Đakovu u tradicionalnoj, kontinentalnoj, mediteranskoj i modernoj varijanti može se stavljati i na fasadu, a po želji ga je moguće proizvesti čak i u bijeloj boji. Njihov model Planton 10 (brojčana oznaka sugerira koliko komada crijepa ide u jedan kvadratni metar) postiže uštedu na letvama za podkonstrukciju od 20%, a za čak 40% brže ga je moguće postaviti u odnosu na klasični crijep.

KROVNI PROZORI Tondach krovni prozori dolaze u drvenim i PVC varijantama s dvoslojnim ili troslojnim termoizolacijskim staklom. Najskuplji modeli dolaze s ugrađenim sustavom za elektronsko upravljanje, a zapravo je najvažnije da svi modeli dolaze s pripremom za elektronsko upravljanje koju je moguće ugraditi i naknadno.

APLIKAICJA Okupljenim majstorima i izvođačima bila je naročito atraktivna nova mobilna aplikacija za prikupljanje bodova vjernosti. Ovdje svi, nakon registracije, mogu unositi podatke o objektima koje zidaju, pokrivaju ili gdje ugrađuju krovne prozore. Ukoliko u kontaktima s investitorima uspiju kvalitetno predstviti elemente za suhu gradnju, odnosno ako se založe za Wienbergerova rješenja i ako njihov angažman rezultira prodajom takvih elemenata – aplikacija će prikazati bodove s određenom novčanom vrijednošću koje je moguće ostvariti u obliku popusta na kupnju kod Izolirke.

Nakon teorijskog uslijedio je praktični dio nastave u skladištu, gdje su stručnjaci demonstrirali zidanje IZO Profi blokovima i upotrebu specijalnog ljepila. Bilo je kvalitetnih pitanja i još kvalitetnijih odgovora i obrazloženja. Ukratko, vrlo korisno za praktičare koji zapravo znaju sve o gradnji, ali uslijed svakodnevnih radnih angažmana trebaju u kratkom vremenu upijati informacije o novitetima u industriji materijala za gradnju.

Foto: Komarilos

Kombinirke

GLASROC X Ako planirate suhu gradnju u vanjskom ili vlažnom prostoru samo je jedno rješenje

Gradnja ovim pločama, u usporedbi s cementnim, omogućuje uštedu vremena i novca od oko 30 posto

Objavljeno

.Dana

Objavio

Suha gradnja već dugo vremena nije inovacija u graditeljstvu, već vrlo korištena metoda kako gradnje interijera, tako i unutrašnjeg uređenja prostora. To je postupak građenja, od podruma do krova, od poda do stropa, kod novogradnje, te kod adaptacija i pregrađivanja.

Temelj suhe gradnje su gipsane ploče, a tu se posebno ističe specijalna, sve više korištena Rigipsova Glasroc X ploča. Riječ je o vlaknastim pločama koje u sebi nemaju kartona, pa su zbog toga pogodne za vanjske prostore, ali i unutarnje u kojima ima dosta vlage, poput kuhinja, kupaonica ili sauna.

Jednako tako, ove su ploče otporne i na pojavu plijesni, otporne su na vatru i lagane su. Lako se režu običnim skalpelom i mogu se savijati. Glasroc X ploča ima iznimne karakteristike. Obostrano je ojačana staklenim vlaknima sa završnim UV otpornim slojem i upravo je to jedan od razloga što je iznimno učinkovita u vlažnim prostorima. Ove su ploče i idealna podloga za fasadne sustave toplinske izolacije (ETICS sustavi).

ili za direktno nanošenje završno-dekorativne žbuke. Na njih može ići bilo koja vrsta fasade (kamen, cigla), a može ići i samo fasadna boja bez toplinske izolacije, odnosno samo završna dekorativna žbuka. Sve to ovisi o željama i potrebama investitora, ali i njihovoj financijskoj konstrukciji.

Idealna su podloga za ventilirane i ETICS fasadne sustave, a predstavlja i savršeno rješenje za balkone, lođe, vanjske zidove i sustave oblaganja fasada.

Glasroc X ploče imaju dobru akustičnu i toplinsku izolaciju, otporne su na udare, lijepe se trakama ili silikonom. Montiraju se horizontalno, pričvršćuju se na metalne ili alu profile, a pričvršćuju se samoureznim vijcima.

Gradnja takvim pločama, u usporedbi s cementnim pločama, omogućuju uštedu u vremenu i novcu od oko 30 posto. U unutrašnjem prostoru nakon postavljanja ploče su spremne za bojanje. Nema potrebe na njih postavljati hidroizolaciju, primjerice ako je riječ o kupaonici ili bazenskom kompleksu, već je moguće na njih odmah lijepiti keramičke pločice.

Foto: Saint-Gobain

Nastavi čitati

Kombinirke

HIDROIZOLACIJE Ako pukne premaz svi bi okrivili proizvođača, a bitan je postupak izvođenja

U Izolirkinom Edukacijskom centru predstavljeni neki od najučinkovitijih vodonepropusnih materijala

Objavljeno

.Dana

Objavio

Izolirka i dalje bilježi zamjetno veliki interes majstora koji pohađaju praktične tematske edukacije u Centru za edukaciju građevinaca. Ponovo se u učionici tražila stolica više kad je stručni tim proizvođača Isomat predstavljao svoje građevinske inovacije, poglavito učinkovite materijale za hidroizolaciju.

Isomat je tehnološki superiorno organizirana tvrtka u čijim se pogonima u Grčkoj, primjerice, dnevno prozvodi oko 1.500 tona morta i još oko 150 tona tekućih materijala. Tvornice su gotovo u potpunosti automatizirane, među zaposlenima je relativno veliki udio inžinjera i inovatora koji razvijaju nova rješanja u čak sedam odjela za istraživanje i razvoj.

Na tržištu su Isomatova rješenja dominantna naročito u segmentu hidroizolacije. Razvili su nizove učinkovitih materijala kojima osiguravaju vodonepropusnost različitih tipova krovova – tekuće akrilne, poliuretanske, poliuretan-bitumenske i poliaspartske hidroizolacije. Poznati su i po hidroizolacijama koje se nanose vrućim raspršivanjem te po zaštitnim premazima, predpremazima, cementnim fluidnim smjesama i bitumenskim pločama.

Naravno, njihovi materijali uspješno izoliraju podrume, spremnike, bazene, mokra područja, zidove te su dobri i kod brtvljenja spojeva.

Okupljene majstore naročito je zanimalo na koji je način od proizvođača moguće ishoditi jamstva na učinjene radove ukoliko bi kojim slučajem došlo do pucanja hidroizolacije, pa bi investitori onda njih smatrali odgovornima. No, u takvim je postupcima potrebno precizno iskontrolirati sve faze upotrebe materijala i, naravno, propisane upotrebe i drugih materijala (predpremaza i završnih slojeva) kako bi završni učinak i formalno bio obavljen na način da je pokriven jamstvom proizvođača.

Isomatova rješenja također su čest odabir kod vanjskih toplinskih izolacija, zaštite i bojanja površina, ugradnje pločica i prirodnog kamena, zidarskih radova i popravaka, odabira betonskih smjesa, izvođenja industrijskih podova, mikrocementnih podloga i ukrasnih podova.

Naročito je bilo zanimljivo vidjeti primjere interijera brojnih noćnih klubova koji su u potpunosti završno izvedeni Isomatovim materijalima.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kombinirke

KROV Ako nabavite crijep s opcijom kliznog letvanja do 5 centimetara – svi su na dobitku

Najsigurniji krovovi pokriveni su crijepom koji ima veliko pomično područje, rupu za čavao i kopču protiv vjetra

Objavljeno

.Dana

Objavio

Pred velikim brojem majstora u Izolirkinom Centru za edukaciju građevinaca predstavljeni su modeli najčešće korištenog velikog crijepa iz Nexe ponude. Grupacija koju čini 16 tvrtki sa 1700 zaposlenih u Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini proizvodi cement, beton, agregat, betonske elemente, crijep, ciglu i keramiku, a veliki formati crijepa rade se u vinkovačkoj tvrti Dilj koja je 2022. napunila ravno 100 godina iskustva u proizvodnji pokrova.

Njihov model Cezar najpoznatiji je i najprodavaniji u kontinentalnim područjima. Zahvaljujući pomičnom području od 5 centimetara naječšći je izbor majstora kojima klizno letvanje omogućuje brži i sigurniji postupak postavljanja. Dobar je za rekonstrukciju i nadogradnju, a među profesionalcima je nadaleko poznat i njegov sustav dvostruke brtve.

Vrlo mu je sličan i model Oktavijan kod kojega 10 komada ide u kvadratni metar, ali nema tako velike mogućnosti kliznog letvanja.

Dioklecijan je nešto manji model s 11 komada u kvadratnom metru (zapravo je riječ o najmanjem modelu velikog formata). Također dolazi s dvostrukom brtvom vrhunskih svojstava, ali uskoro će ga naslijediti ipak nešto veći model Aurelijus (10 komada u kvadratni metar) koji će poput Cezara imati opciju kliznog letvanja do 5 centimetara. Sa sustavom dvostruke brtve i mogućnošću postavljanja kopče protiv vjetra zapravo i neće imati značajnu konkurenciju.

Modernoj arhitekturi 21. stoljeća prilagođen je vizualno jako dojmljiv ravni crijep Valens, s velikim pomičnim područjem. A u kategoriji Glinex kontinental (Rustik) najpraktičnijim se pokazao relativno mali crijep (13 komada u kvadratni metar) koji se slaže preklapanjem u cik-cak (nikako ne jedan iznad drugoga). U Premium varijanti taj je model nešto veći (12,6 komada u kvadratni metar), dvostruko je utoren, ima rupu za čavao i opterećenje na jednom kvadratnom metru iznosi 39 kg.

Za priobalno područje najčešći odabir majstora je model Kupa Marea koji je zapravo i razvijen u suradnji s krovopokrivačima. Taj je crijep značajno manji (od 14 do 15 komada u kvadratni metar), ali je idealan za područja gdje kišu na krov nanosi vjetar.

Inače, Nexeov sustav krovne opreme uključuje i snjegobrane, perforirane mrežice, folije i kopče protiv vjetra i nevremena.

Polaznici edukacije nisu krili zadovoljstvo izborom pokrova, vizualnim dojmom, brzinom postavljanja i generalnom čvrstinom krova čije su postavljanje pratili tijekom pratktičnog dijela.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kombinirke

2 OPCIJE Gotovo 90% krovova pokriveno je glinenim, ali betonski crijep mu puše za vratom

Betonski crijep ima duži vijek trajanja, ekološki je proizvod, a otporniji je na led i oluje

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kosi krovovi još uvijek se najčešće prekrivaju crjepovima, a investitori mogu birati hoće li to biti glineni ili betonski crijep. Stoga je vrlo važno znati i osnovne razlike između ove dvije vrste crijepa.

Betonski crjepovi u posljednjih 50 godina polagano preuzimaju tržište prvenstveno zbog ekonomičnosti proizvodnje. U svijetu su rangirani kao ekološki proizvod, siguran za zbrinjavanje i recikliranje. Imaju duži životni vijek u odnosu na glineni crijep, 50 godina, dok u nekim državama EU proizvođači daju i doživotno jamstvo na betonski crijep. Kako se iz godine u godinu tržište mijenja, na našem se području može vidjeti sve više krovišta s betonskim crijepom.

Jedan od razloga je i taj što sve više ljudi radi izvan Hrvatske, po zemljama središnje Europe, gdje su betonski crjepovi dominantni i drže od 70 do 80% tržišta. Drugi su razlog klimatski uvjeti, pa ljeti često, upravo na našem području, imamo slučajeve jakog leda uslijed kojeg najviše stradavaju upravo krovišta. Betonski je crijep otporniji na led i oluje, pa je i to jedan od razloga zašto postaje sve češćim odabirom. Glavne prednosti betonskog crijepa su dugotrajnost i činjenica što je riječ o ekološkom proizvodu koji je sve češće na krovištima kontinentalne Europe.

Glineni crijep proizveden je od prirodnog materijala – gline, koja se peče na 1045 stupnjeva. Na njega je moguće nanijeti sloj tanke glinene smjese, engobe koja trajno ostaje na materijalu. Njome se osigurava da glina bude zaštićena od vremenskih utjecaja i nečistoća koje se lako može oprati kišom. Proizvodnja glinenog crijepa je zahtjevnija, pa je zbog toga i njegova cijena viša u odnosu na cijenu betonskoga crijepa.

Glinenim crijepom godinama su pokrivani gotovo svi krovovi – primjer je, recimo, đakovačka katedrala čije je krovište pokriveno biber crijepom, osječka crkva sv. Mihovila također, a i cijela Tvrđa, odnosno svaka stara povijesna jezgra u Hrvatskoj pokrivena je glinenim biber crijepom. Tehnologija njegove proizvodnje mijenjala se i prilagođavala, tako da se danas proizvode glineni crjepovi velikog formata (10 komada u 1 m2), crijep je engobiran, odnosno zaštićen s gornje strane sitnim česticama od gline i željeznog oksida, te proizveden u raznim bojama (bijela, crna, crvena), te sa zaštitom od niskih i ekstremno visokih temperatura.

Glineni se crijep danas na području cijele Hrvatske nalazi na čak 90% krovišta. Investitori koji su odlučili na krov postaviti glineni crijep dobit će 33 godine garancije. O njegovoj trajnosti se ne mora govoriti, jer ga viđamo na svim starim građevinama, a novom tehnologijom proizvodnje njihova će se trajnost sigurno i udvostručiti.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Kombinirke

ČUDO Fasadne ploče od mineralne vune nisu uspjeli probiti ni gazeći po njima u štiklama

Na stropove se ove ploče lijepe, nema bušenja i tiplova, pa dva radnika u 8 sati postave 300 kvadrata

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ploča od mineralne vuna proizvođača Ursa iz slovenskog Novog Mesta izdržala je sve pokušaje gaženja, vlaženja i probijanja kojima je intenzivno bila podvrgnuta u praktičnoj završnici predstavljanja u Izolirkinom Centru za edukaciju građevinaca. Generalno, riječ je o pločama za izolaciju bilo kojega tipa zgrade na bilo kojoj poziciji, a svi oni koji su se trudili na bilo koji način fizičkom snagom oštetiti taj materijal – nisu uspjeli.

Najprije su je gazili ljudi različitih težina, ali se materijal nakon kratkog vremena (zahvaljujući specifičnoj vlaknastoj strukturi) uvijek vraćao u prvobitno stanje. Onda su je obilno zalijevali vodom, ali nije upijala vlagu. Potom su po tako polivenoj ploči opet pokušavali gaziti da bi u nju utisnuli vodu, ali ni to nije išlo. Kad bi nakon nekog vremena iz vodoravnog pomaknuli ploču u okomitu poziciju, sva nalivena voda istog bi trenutka do zadnje kapi naprosto skliznula s površine. I onda, kad se činilo da su isprobani svi pokušaji oštećivanja, onda su zamolili neke od gospođa koje su bile na edukaciji da u štiklama prošetaju preko ploče s mineralnom vunom, i doista su svi zanijemili kad se i nakon te šetnje s pločom nije dogodilo baš ništa. Sve je preživjela.

Takav građevinski materijal može, dakle, stajati na gradilištu pod utjecajem atmosferalija i prije ugradnje neće doći do pada kvalitete ili umanjenja nekih tehničkih vrijednosti. Dapače, iz prezentiranih tehničkih karakteristika vidljivo je da bez obzira na utjecaj kiše, sunca ili snijega fasada u kojoj je korištena neka od osnovnih ili naprednih Ursinih ploča – da će ta fasada i nakon 50 godina biti u istom stanju, kao nova.

Izolacijske ploče ovoga tipa mogu se koristiti, primjerice, za eliminaciju zvuka postavljene na unutrašnje ili vanjske zidove, na tlo, strop, krov ili negdje u garaži. Elastična vuna debiljine 10 cm, pozicionirana između dvije gipsane ploče, upijat će zvuk jednako ili bolje od zida koji je debeo 32,5 cm.

Različite varijante ovih ploča mogu se koristiti na kosim krovovima, kao toplinska i zvučna izolacija plutajućih podova, unutrašnjih zidova i međukatnih konstrukcija. Mineralna vuna proizvodi se iz recikliranih prirodnih elemenata, a njezina su toplotna, akustična i mehanička svojstva kombinirana s velikom elastičnošću.

Univerzalna ploča za izolaciju stropova u garažama, radionicama ili u podrumima montira se samo upotrebnom ljepila, bez bušenja i tiplova. Na taj način tijekom radnog vremena od 8 sati dvojica će radnika bez posebne prethodne obuke instalirati oko 300 kvadratnih metara takvoga stropa. To je toplinska, zvučna i hidrofobna barijera prema stambenom prostoru koji se može nalaziti iznad radionice. A napredniji modeli materijala uključuju i negorivu komponentu, pa funkcioniraju i kao protupožarna barijera.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije