Analit
GROZNO ISKUSTVO Štakor izronio iz WC školjke u stanu na prvom katu zgrade u Blok centru 2
Štakori se u kanalizaciji zadržavaju zato što ljudi u školjke bacaju hranu
Sugrađanin je sjeo na WC školjku kako bi obavio nuždu i u nekom je trenutku začuo nekakav neuobičajeni zvuk. Kad je ustao vidio je da u vodi u školjki na kojoj je do maloprije sjedio – pliva štakor! Dramatična situacija dogodila se u Gundulićevoj ulici, zapravo u kupaonici stana na prvom katu u Blok centru 2. Zbunjen, uplašen i iznenađen istovremeno je pustio vodu iz vodokotlića, spustio poklopac WC školjke i odmah na njega postavio nešto knjiga i časopisa kako bi ga opteretio i onemogućio glodavca da izviri.
Trenutak kasnije krenuo je telefonirati – Službe za deratizaciju i Zavod za javno zdravstvo, a informacija je ubrzo proslijeđena i u našu redakciju. Svima koji su čuli priču brzo se kroz glavu počeo motati film o tome što bi se dogodilo da ga je štakor ugrizao za stražnjicu ili gdje već.

Ovakve situacije, kažu u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo osječko-baranjske županije, nisu česte i nikako ne upućuju na najezdu štakora. Ono što je važno, jest da se građani jave zavodu, koji će potom uputiti izvođača na provedbu deratizacije.
– U Osijeku je deratizacija besplatna kroz cijelu godinu i građani mogu prijaviti pojavnost glodavaca te će se na takav način smanjiti mogućnost da se nezgoda ponovi – ističu u zavodu.
No, najvažnije pitanje koje si u ovakvim situacijama ljudi postavljaju je – zašto se to događa?!
– Bez obzira u kojem gradu na svijetu živite štakori će uvijek naći put do kanalizacije i zadržavati se u njoj zbog mikroklime i ponajviše zbog ostataka hrane koji se mogu naći u njoj. Važno je shvatiti kako sustav kanalizacije funkcionira. U svom osnovnom obliku radi se o jednoj glavnoj cijevi na koje su spojene sporedne cijevi koje vode do stambenih objekata. Svaki puta kada građani u WC školjku ili sudoper izliju ostatke hrane ti ostaci neko vrijeme ostanu na izlazu kanalizacijske cijevi objekta i tada se tu skupljaju štakori te se tako povećava šansa da jedan od tih štakora odabere put upravo prema WC školjki – kažu u zavodu.

Kako se ovakve situacije ne bi događale, savjetuju da je, osim provođenja sustavne deratizacije, važna suradnja građana koji bi trebali prestati bacati ostatke hrane u WC školjke ili sudopere.
– Građani se dodatno mogu zaštititi ugradnjom nepovratne zaklopke u cjevovod WC školjke ukoliko za to postoji mogućnost – ističu.
Foto: Freepik i Građani Komarilosi
Analit
VUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina
Trenutno nema radova, a uz oštećeni dio već su mjesecima odbačeni znakovi
Dio biciklističke staze na Vukovarskoj 434, najistočnijem dijelu prema Nemetinu, već je duže vrijeme uništen. Veliko ulegnuće i nekoliko pukotina nastali su prije nekog vremena, a vjerojatno su uzrokovani prolaskom teških kamiona na obližnje gradilište.
Iako se neko vrijeme ovdje ništa ne gradi, na zelenoj su površini uz biciklističku stazu, odbačeni prometni znakovi. Prostor se redovno kosi, no znakove nitko ne miče, a ni staza se ne sanira.


Stanovnici ovog dijela grada pitaju se tko je odgovoran za ovu situaciju i tko bi nastalu štetu trebao sanirati?! Biciklistička staza praktički je nova, izgrađena je prije četiri godine i doista ne bi trebala biti u ovakvom stanju. Do konačne sanacije ne bi bilo zgoreg postaviti znak upozorenja, kako se netko od biciklista ne bi pao i ozlijedio se.
Foto: Građani Komarilosi
Analit
DAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“
Svečani mimohod u nedjelju kreće iz Tvrđe do Kapelice Kraljice Mira, cestovni most bit će zatvoren od 19,30 do 20 sati
Predstavljen je program obilježavanja ovogodišnjeg Dana osječkih branitelja i dana 106. Brigade ZNG RH i Dana Hrvatskog dragovoljca Osječko-baranjske županije. Program velike, okrugle i važne 35. godišnjice predstavio je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.
– I sam gradonačelnik uvijek ističe koliko su nam važni branitelji i koliko podupiremo udruge hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskoga rata. To ćemo činiti i dalje, jer doprinos tih ljudi je nemjerljiv – naglasio je Vulin, dodajući kako Dan osječkih branitelja ove godine pada na nedjelju, 28. lipnja.
Program će započeti već u subotu, 27. lipnja, kada se dogodio „Crveni fićo“. Održat će se memorijalno trčanje „Crveni fićo“ u 20 sati. U nedjelju program počinju već u 8,30 sati misom za poginule i umrle hrvatske branitelje i civile u župnoj crkvi Sv. Mihaela u Tvrđi. U 10 sati na lijevoj obali bit će taktičko-tehnički zbor HV-a, a nakon toga u 11 sati slijedi svečana Akademija u Dvorani Franjo Krežma. Program se nastavlja u 18,30 sati kada će krenuti okupljanje građana i branitelja na Trgu Vatroslava Lisinskog. U 19 sati počinje svečani program i postrojavanje branitelja, a u 19,30 sati planiran je početak svečanog mimohoda do Kapelice kraljice mira na lijevoj obali. U 20 sati položit će se vijenci i zapaliti svijeće kod kapelice, a od 21 sat slijedi koncert Stjepana Jeršeka Štefa, Vlatke Kopić Tene, Igora Delača i TS Žitna polja, koji je besplatan za sve sugrađanke i sugrađane, te bakljada udruge Kohorta na pješačkom mostu.

Zbog promijenjene rute mimohoda, koji se od Tvrđe preko Europske avenije i Mosta dr. Franjo Tuđman kreće prema lijevoj obali, odnosno Kapelici Kraljice mira, za sav će promet biti zatvoren cestovni most u nedjelju, 28. lipnja, od 19,30 do 20 sati.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek
Analit
NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere
Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.
Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.
I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.


Foto: Građani Komarilosi
Analit
AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika
Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada
Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.
– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.
Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.
Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.
– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
Analit
DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu
Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika
Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.
Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.
Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.
Foto: Komarilos
-
Kovinar1 dan od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
-
Pija raport1 dan od objaveLUBENICE Još nema domaćih, cijena im je niža nego krajem svibnja kada su stigle na tržnicu
-
Šećerana1 dan od objaveHRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
-
Šećerana1 dan od objave100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
-
SPEEDWAY10 sati od objaveMAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
-
Klopa9 sati od objaveIDEALNA ZA VRUĆINU Hrskava salata s piletinom i tjesteninom rashladit će vas iznutra
-
SPEEDWAY1 dan od objaveHANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
-
Šećerana11 sati od objaveSPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima
-
SPEEDWAY5 sati od objaveMEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva
-
Svilana8 sati od objave150 GODINA LIPE Moćni zbor od 90 članova pjevao je repertoar od klasike do popa i rocka
