Analit
KAZALIŠNI POUČAK Svi se slažu da treba racionalizirati poslovanje, ali ne u svom dvorištu
Solidarna potpora ljudima u otkazu je dobrodošla, no rješenje nije u nastavku gomilanja gubitaka
Nova sistematizacija radnih mjesta, koju je polovicom svibnja potvrdilo Kazališno vijeće HNK u Osijeku, a temeljem koje već ovih dana kreću prvi otkazi ugovora o radu zaposlenicima koji su proglašeni tehnološkim viškom – inicirana je, između ostaloga, i tijekom pregovora o novom Kolektivnom ugovoru, odnosno o većim plaćama, kada su i predstavnici sindikata isticali da bi trebalo racionalizirati poslovanje i organizacijsku strukturu kazališta prilagoditi stvarnim financijskim mogućnostima ustanove. No, sad kad je racionalizacija krenula i kad je najavljen prvi val otkaza za 16 djelatnika (vatrogasaca, čistačica, scenskih radnika…), sad je sindikat zaposlenike kazališta izveo na ulicu. Očekivano.
PUNA USTA Teme o uštedama u poslovanju, racionalizaciji broja djelatnika, optimizaciji poslovnih i produkcijskih procesa te o poslovanju koje podrazumijeva da su rashodi limitirani prihodima i da treba graditi priču unutar realnih okolnosti – toga su svima puna usta u razgovorima uz kave na gradskim terasama i naročito na predizbornim sučeljavanjima. Ali kad netko pokuša pokrenuti stvari, onda imamo solidarne prosvjede i potpore. Nitko ne želi racionalizaciju i optimizaciju u svom dvorištu.
Doduše kad su se gasili, i kad se gase, proizvodni pogoni (a toga smo se u Osijeku nagledali) onda je bilo više ili manje uočljive javne sablazni, ali sve se to nekako brzo zaboravi, ljudi se nekako snađu, nakon nekog vremena isperu gorčinu i krenu dalje. No, kad je u pitanju financiranje iz gradskog proračuna, onda je valjda javni pogovor da je to bure bez dna, da tamo novca uvijek ima ili da, u najmanju ruku, treba potegnuti konop na svoju stranu, pa će već netko drugi valjda pristati na smanjenje prethodno ugovorenih prava.
GRADSKI SUSTAV Osječki HNK posluje unutar osječkog gradskog sustava kao i druge ustanove koje ne mogu tržišno egzistirati. Prošle godine iz gradskog je proračuna u kazalište uplaćeno mrvicu manje od 6.150.000 eura, a to je nešto manje od 65% kazališnih prihoda (ostalo prihoduju kroz projekte putem kojih Ministarstvo kulture i medija financira predstave i nešto malo od prodanih ulaznica). Istovemeno, čak 60% kazališnih prihoda odlazi na plaće zaposlenima i taj iznos zadnjih nekoliko godina neprestano raste. Unatoč tome, prošle godine napravili su gubitak od oko 95.000 eura, a iz prethodnih godina vuku još gotovo 137.000 eura gubitka. I kad se govori o racionalizaciji koja treba osigurati stabilnost kazališne proizvodnje u vremenu koje je pred nama, onda se zapravo govori o toj financijskoj gvalji koju netko treba pokriti i još dodatno treba osigurati novac kojim će pokriti minus koji se stvara i dalje.
LIJEPI PRIMJER Kad se prije nešto više od mjesec dana dogodilo da su iz gradskog poduzeća Ukop počeli na adrese građana slati nove uplatnice sa znatno povećanim iznosima za grobnu naknadu (u pojedinačnim slučajevima cijene su porasle od 150 do 250%) digla se „kuka i motika“ i građani nisu željeli prihvatiti da se cijene mijenjaju prvi puta nakon 16 godina iako su se iz poduzeća pravdali da su te cijene rezultat realnih troškova koje imaju ako njihov rad neće biti subvencioniran iz gradskog proračuna. Ukratko, novi cjenik je suspendiran i vraćen na doradu, onima koji su uplatili vraćen je novac, a prije nekoliko dana u distribuciju su krenule nove uplatnice s prošlogodišnjim cijenama grobne naknade.
To znači da će razlika u cijeni opet biti subvencionirana iz gradskog proračuna. Osim što će, prije ili kasnije, netko morati odgovarati za stres građana i kaos koji je nastao zbog zbrke s uplatnicama i vraćanjem novca – ovo znači da iz već isplaniranog gradskog proračuna za ovu godinu, zbog grobnih naknada po staroj cijeni nećemo moći krpati neke druge komunalne usluge ili troškove, pa tako (moguće je) i one u segmentu komunalne kulture jer za to naprosto nema novca. Ili ćemo prorijediti košnju na grobljima, prestati graditi nove betonske staze, utvrđivati zidove groblja, prestati uređivati odarnice i ispraćajne platoe, prestati s odvozom otpada s groblja, ukinuti tekuću vodu, ugasiti struju u uredima uprava pojedinih groblja ili ćemo početi otpuštati zaposlene. Zvuči brutalno? Moguće, ali kako drukčije optimizirati poslovanje i držati stare cijene? Naravno, možemo sve plaćati iz gradskog proračuna, ali i njega treba napuniti.
Tako je i s kazalištem. Ako rashodi trebaju ostati unutar prihoda iz gradskog i državnog proračuna – što ćemo onda? Pa nećemo valjda unatoč tako visokim proračunskim subvencijama morati smanjivati broj predstava kako bismo uštedjeli na radnim satima zaposlenika.
NOVO RJEŠENJE Prilikom argumentacije o smanjenju broja zaposlenih u kazalištu, iz gradskog sustava su plasirane informacije kako zbog dugoročnih ušteda i optimizacije procesa rade na tome da usluge čišćenja i vatrogastva centraliziraju u specijaliziranim jedinicama čije će usluge pod jednakim uvjetima biti na raspolaganju svima u sustavu. Ok, ako je to izvedivo, to bi moglo biti dobro rješenje.
U praksi, veliki odjel za čišćenje formiran je unutar gradske tvrtke Sportski objekti (jer su oni tamo zbog velikog broja dvorana i rekreacijskih prostora imali najviše zaposlenih u tom segmentu) i očekuje se kako će ondje s vremenom biti formiran ozbiljan tim čistačica i čistača specijaliziran obavljati te poslove u svim tvrtkama i institucijama gradskog sustava. Prevedeno, vodstvo kazališta može koristiti njihove usluge i za taj će posao plaćati jednu mjesečnu fakturu. Upravljanje poslovima čišćenja za njih postaje komotnije jer nemaju više veze s troškovima sredstava za čišćenje, radničkim pravima, smjenama i eventualnim bolovanjima.
Tako je zamišljeno i s vatrogascima. Osječka Javna vatrogasna postrojba odlično je opremljena i kadrovski ekipirana da, uz redovite intervencije, ima mogućnost pružati usluge zakonom predviđenih vatrogasnih aktivnosti u ostalim gradskim komunalnim tvrtkama i ustanovama. Njihova osnovna djelatnost također se financira iz gradskog proračuna, a u primjerice kazalištu – njihovi djelatnici mogu adekvatno zamijeniti postojeći vatrogasni tim. Opet, bez potrebe da HNK u svojim redovima brine o smjenama, bolovanjima, prekovremenim satima, specijalizacijama i eventualno posebnim uvjetima za rad vatrogasaca koji dežuraju uz sustav vatrodojave, a usluge profesionalnih gradskih vatrogasaca plaćat će temeljem mjesečne fakture koju će ispostaviti Javna vatrogasna postrojba.
PRAKTIČNA PRIMJENA No, da bi stvar doista profunkcionirala morala bi biti provedena na sljedeći način: HNK otpusti svoje vatrogsce i za isti iznos angažira vatrogasce iz Javne vatrogasne postrojbe. S obzirom da se HNK financira iz gradskog proračuna, dobiveni proračunski novac za tu vrstu troškova naprosto će proslijediti u Javnu vatrogasnu postrojbu, a oni će učiniti preraspodjelu radnog vremena i obaviti posao u kazalištu. No, s obzirom da su njihovi proračunski prihodi također unaprijed planirani – to znači da će za iznos koji su primili od kazališta umanjiti potraživanja iz gradskog proračuna. To bi bio Bingo! Jer znači da je za manju ukupnu količinu proračunskog novca u sustavu obavljena ista količina posla (dakle, više posla po zaposlenom djelatniku) jer je smanjen ukupan broj djelatnika vatrogasaca u sustavu.
Drugim riječima, otpuštanjem dijela radnika i naručivanjem usluga iz centraliziranih gradskih sustava osječki HNK će smanjiti broj djelatnika, ali neće smanjiti ukupni trošak. No, na nivou osječkog gradskog sustava smanjit će se ukupan broj zaposlenih djelatnika i smanjit će se proračunska dotacija u toj djelatnosti.
NUŽNOST I DOSTOJANSTVO Ova je procjena rađena temeljem dostupnih podataka i obrazloženja. Aktualni intendant HNK u odlasku, Vladimir Ham je izjavio kako „Nema dobrog ni lošeg trenutka, ovo je nužno.“ te da “Svi ljudi koji su obuhvaćeni ovom novom sistematizacijom i koji će biti tehnološki višak imaju pravo na otkazne rokove, otpremnine i sve što im po zakonu i kolektivnom ugovoru pripada.”. A glavni tajnik Sindikata radnika u kulturi, Domagoj Rebić na prosvjedu u Osijeku je ustvrdio kako će poduzeti sve zakonske mogućnosti da spriječi otkaze u kazalištu, ali „Ako i izgubimo bitku, bit će to dostojanstveno.“.
KOLEKTIV Konačno, solidarna potpora koju su kolegama pred otkazom pružili ostali djelatnici HNK na prosvjedu pred kazališnom zgradom bila je korektna i glasna, baš kako i treba. No, pomalo je to i netipično za kolektiv iz kojega sustavno, gotovo svakoga tjedna na medijske adrese te na urede i odjele u Gradskoj upravi, često i na gradonačelnikove komunikacijske kanale pristižu deseci anonimnih i potpisanih prijava, dojava, obavijesti, dobronamjernih primjedbi, potkopavanja, podmetanja i sugestija o kolegama koji tjednima ne dolaze na posao, već u 10 sati piju pivo, otvaraju bolovanja kad im se ime pojavi na rasporedu za probe, u radno vrijeme snimaju reklame ili za gotovinu fuširaju neke zanatske usluge na kazališnim sredstvima za proizvodnju, kasnije dolaze na posao, prerano odlaze, zatvaraju se u urede i rade privatne poslove, selektivno šire neke poslovne informacije kako bi od njih učinili dezinformacije, zbog vanjskih angažmana zapostavljaju obveze u matičnoj kući ili naprosto procjenjuju tuđi rad, pa takve opservacije guraju kroz sve dostupne kanale i općenito se trude kolegama iz bližeg ili daljeg kazališnog okoliša zagorčavati živote.
Nema tu nevinih. A i svi kazališni vatrogasci su već na bolovanju, pa sustav ima dodatne troškove.
PROSVJED ISPRED HNK Puno se pljeskalo sindikalistima, a najavljeni otkazi kreću 26. svibnja
Foto: David Jerković/PIXSELL
Analit
NOVA LJEPOTICA Zgrada Državnog arhiva u Tvrđi u novom ruhu, gotova energetska obnova
Osim pročelja obnovljeno je i krovište i uveden novi sustav grijanja i izolacije
Konačno se vidi kako zgrada Državnog arhiva u Tvrđi izgleda nakon obnove. Nakon što su uklonjene skele objekt je doslovno promijenio vizuru istočnog ulaza u staru gradsku jezgru.
Još su u ožujku prošle godine krenuli radovi na energetskoj obnovi vrijedni više od 2 milijuna eura. Čak 96% obnove sufinancirano je sredstvima EU, dok ostatak financira Ministarstvo kulture i medija. Obnova je obuhvatila izolaciju fasade, uređenje krovišta, te uvođenje novog sustava grijanja i ventilacije i izvodila se u nekoliko faza, budući da je zgrada u kojoj je arhiv smješten spomenik kulture prve kategorije u sastavu Tvrđe.
Jednokatnica uglastog oblika izgrađena je u starom baroknom slogu 1722. godine, a Državni je arhiv u nju smješten 1975. iz zgrade u Kuhačevoj 27, budući da je taj prostor bio premalen za svu arhivsku građu. Iako obnovljen, prostor Državnog arhiva i dalje je premalen za svu građu, koja se osim u arhivu čuva i na četiri privremene lokacije.

Grad Osijek još je 2003. Državnom arhivu darovao zemljište u Podravlju, u Ulici princa Eugena Savojskog. Na čestici od oko 4000 kvadratnih metara trebala bi se izgraditi nova arhivska zgrada s oko 3000 kvadratnih metara prostora.
DRŽAVNI ARHIV Krenula energetska obnova, zgrada će imati novi sustav grijanja i ventilacije
Foto: Komarilos
Analit
DOK ČEKAMO IZVOĐAČA Rekonstrukcija Štrosike riješit će problem odvodnje u Ulici Bele Bartoka
Ulica je obnovljena u veljači 2025., a već u kolovozu je nakon jake kiše cijela bila pod vodom
Prije nešto više od mjesec dana otvorene su ponude pristigle na natječaj Javne nabave za rekonstrukciju Strossmayerove ulice kada je konstatirano kako je pristigla samo jedna ponuda zajednica ponuditelja okupljena oko osječke tvrtke Osijek-Koteks. No, do danas nije objavljena odluka o odabiru.
Podsjećamo kako je procijenjena vrijednost nabave bila je 39 milijuna eura, a oni su ponudili da će posao obaviti za 42.882.431,76 eura, odnosno za 53.603.039,70 eura s PDV-om.
Ako se nitko ne bude žalio produžetak Strossmayerove gradit će Osijek-Koteks i partneri
Prilikom nedavnog gostovanja u emisiji Radio Osijeka gradonačelnik Ivan Radić govorio je i o toj temi:
– U tijeku je pregled ponuda i vjerujem da ćemo vrlo brzo potpisati ugovor za novu ulicu i nakon toga riješiti još jedan veliki problem kojega sam svjestan, a to je da tramvaj ne vozi do Višnjevca. Ali kad se projekt završi, tramvaj će opet ući u Višnjevac. Rok od 450 dana će biti žestok, radit će s epunom parom, ali moramo to napraviti kako bi dobili lijepšu ulicu i kako bi se Retfalčani i Višnjevčani čim prije krenuli voziti tramvajem – rekao je gradonačelnik.
Također, objasnio je kako će prilikom rekonstrukcije Strossmayerove biti izvedena potpuno nova kanalizacija te da će to riješiti i problem Ulice Bele Bartoka koja je u potpunosti obnovljena u veljači 2025., a onda je iste godine u kolovozu nakon jače kiše bila pod vodom.
– Ovdje imamo sitauciju da ulice poput Bele Bartoka kod jakih kiša, unatoč tome što smo ih rekontruirali, doživljavaju poplave jer se kolektor na Strossamyerovoj zaštopa. Rješavanjem Strossmayerove riješit će se i to – rekao je gradonačelnik.
ULICA BELE BARTOKA Nakon 60 godina stanovnici dobili novi vodovod i kanalizaciju
UKUPNA ŠTETA 10 stabala na cestama, 40 poplavljenih podruma i 5 problema s krovovima
Podsjetio je i kako se razvijala ideja o investiciji u obnovu Štrosike.
– Modernizacijom tramvajske infrastrukture gledali smo kako napraviti funkcionalnom i Strossmayerovu ulicu, koja ima veliki potencijal da izgleda kao Europska avenija. Biciklistička staza iako postoji, zapravo je na nogostupu, pa stanovnici praktički kad izlaze iz svojih kuća nalijeću na bicikoliste. Dva se biciklista ne mogu mimoići, a teško će jedan pokraj drugoga proći bicikjlist i pješak. Osim toga, nasred biciklističke staze bili su stupovi javne rasvjete, a tramvajska pruga zapravo preblizu kućama, pa bi se pri svakom prolasku tramvaja prozori tresli. Smišljali smo kako prekategorizirati tu ulicu, pa smo 2022. to uspjeli i Strossmayerova je postala državna cesta, prije svega kako bi u svemu tome imali pomoć države odnosno Hravtskih cesta. Riječ je o projektu vrijednom čak 50 milijuna eura. Kada vam kažem da je ovogodišnji proračun 127 milijuna eura onda se može shvatiti o kolikom iznosu gvorimo. Taj se projekt, dakle, definitivno ne bi mogao financirati bez podrške Vlade RH.

Projekt podrazumijeva da će tramvajska pruga ići u desnu kolničku traku, a rekonstrukcijom se dobiva i prostor za drvored, pa će ulica zbog toga postati zelena avenija. Riješit će se i problem parkirališnih mjesta i dobiti prostora za biciklistučku pješačku stazu.
Foto: Komarilos
Analit
LUDOST Na romobilima se utrkuju s autima vozeći uzbrdo ispod podvožnjaka na Trpimirovoj
Divljaju, hvale se brzinama od 110 km/h i objavljuju na društvenim mrežama
Sinoć je na TikToku stajalo da je ovaj video objavljen prije 23 sata i već je imao oko 47.000 pregleda, pa su se mladići koji su izvodili brzinsku vratolomiju na cesti podvožnjaka na Trpimirovoj u Osijeku sigurno osjećali kao velike face u svom društvu. U sedam sekundi, koliko traje video, jasno se vidi kako jedan od romobilista pretječe automobil u brzom naletu iz dubine podvožnjaka prema kružnom toku na raskrižju s Drinskom.
Građanin koji je izdvojio ovaj video klip s javno dostupnog TikTok profila, iskreno zabrinut poslao ga je i u našu redakciju pod nazivom „Divljanje romobilima po Trpimirovoj u Osijeku“. Uz video, osjetio je potrebu i prokomentirati sve češću pojavu nepredvidivih vozača romobila koji se nenadano pojavljuju na cestama i ugrožavaju promet.
„Pozdrav, evo dostavljam vam ovo, pa ako biste htjeli objaviti da se apelira na javnost i policiju. Na TikToku je jedan korisnik javno dostupnog profila objavio videozapis koji prevršava svaku mjeru i granicu normale u prometu. Na jednoj od većih i prometnijih dionica u našem Osijeku (Trpimirova ulica, kod nadvožnjaka) vide se dva pametnjakovića kako voze romobile po samoj cesti, i k tome jedan od njih ubrzava i obilazi automobil što daje još veći apsurd ovom videozapisu. Oni se javno hvale svojim divljanjem, a u komentarima pišu kako taj romobil dostiže top speed od čak 110 km/h! Molim vas da se apelira na policiju i javnost jer ovo više nema smisla i prevršava svaku mjeru, pogotovo uzevši u obzir kakve su posljedice nesreća s romobilima u zadnje vrijeme.“
Hvala za video i hvala za komentar. Naravno, treba dodati kako većina vozača romobila uopće nema položen vozački ispit te kako vjerojatno ne poznaju ni osnovna pravila ponašanja u prometu. Njihova vožnja među automobilima na jednoj od najprometnijih četverotračnih cesta gotovo u središtu grada visoko podiže letvicu mladalačkog adrenalina, ali istovremno jednakom progresijom ugrožava promet.
Policija je na potezu. Bilo bi korisno i nadasve edukativno u redovitim izvještajima o prometnim prekršajima s visokim kaznama uskoro vidjeti skalpove nekih od ovih momaka. Roditelji bi im sigurno bili presretni.
Video: Građani Komarilosi
Analit
VRTIĆ KRIJESNICA Energetska obnova pri kraju, od jeseni će ovdje boraviti 140 djece
Objekt na Jugu 2 je kompletno rekonstruiran
Radovi na energetskoj obnovi dječjeg vrtića Krijesnica teku planiranom dinamikom i bit će gotovi do nove pedagoške godine. Tako će djeca iz osam skupina, njih oko 140, od jeseni krenuti u potpuno novi vrtić.
– Vrijednost radova je 1,3 milijuna eura. Ranije smo u dvorište vrtića postavili nova igrala i novu ogradu, a s ovom energetskom obnovom dobivamo u potpunosti novi vrtić sa novim sobama, vanjskom stolarijom, dizalicama topline i hlađenja. Trenutačno se radi zeleni krov, a nakon toga ide opremanje vrtića – istaknuo je prilikom obilaska radova gradonačelnik Ivan Radić, podsjetivši kako je krenula izgradnja potpuno novog vrtića Bambi u Podravlju, vrtića Centar, te je u pripremi dokumentacija za novi vrtić u Retfali.



– Trenutno se radi face lifting, radovi se privode završetku i sve će bit gotovo do kraja srpnja. Radovi su bili dosta zahtjevni s obzirom da smo kompletno radili rekonstrukciju vanjske ovojnice i unutarnjeg uređenja. Jedan dio instalacija je zadržan, dok je sve ostalo kompletno novo – rekao je Boris Benić, glavni inženjer gradilišta.
Ravnateljica Dječjeg vrtića Osijek, Ana Mihaljević, naglasila je kako je, osim proširenja kapaciteta vrtića u smislu izgradnje novih objekata,jednako značajna i obnova postojećih objekata.
– Krijesnica nije samo u energetskoj obnovi, ovaj objekt je kompletno preuređen. Već je završena javna nabava za novi namještaj i novu didaktiku. Igralište je već ranije uređeno tako da dobivamo jedan kompletno novi objekt – naglasila je.
Foto: Grad Osijek
Analit
BECIĆKA Za tjedan dana kreće izgradnja nove sportske dvorane vrijedne 2,7 milijuna eura
Ovo je prvo veliko ulaganje u školu na Moši koja je izgrađena davne 1961. godine
I Osnovna škola Vladimira Becića jedna je od onih obhvaćenih najvećim investicijskim ciklusom u osnovno školstvo u novijoj povijesti Osijeka. Uz gradnju potpuno nove škole u Retfali i nadogradnju 14 postojećih izgrađuje se i 14 školsko-sportskih dvorana. Ukupna vrijednost svih investicija je 60 milijuna eura.
OŠ Vladimira Becića izgrađena je 1961. godine, dok je dvorana dograđena osam godina kasnije. I ovo je zapravo prvo ulaganje u ovu školu u širem centru grada u posljednjih 60 godina.
– Danas smo uručili ugovor izvođaču radova, tvrtki Iver,koja će graditi dvoranu u OŠ Vladimira Becića. Nova dvorana vrijedna je 2,7 milijuna eura, a rok za izvođenje radova je 12 mjeseci. No to nije kraj, jer pripremamo i energetsku obnovu ove škole vrijednu 3 milijuna eura. Ovo je jedna od škola u gradu koja ima dvosmjensku nastavu i ovo su sve pripreme za jednosmjensku, odnosno cjelodnevnu nastavu – rekao je gradonačelnik Ivan Radić, dodajući kako je cilj da sva djeca, bez obzira u kojem dijelu grada pohađaju školu, imaju jednake uvjete.

Ivan Dumančić, ispred izvođača radova, tvrtke Iver, preuzeo je ugovor, te naglasio kako radovi na izgradnji nove dvorane počinju kroz sedam do 10 dana.
– Rok nam je godinu dana i dat ćemo sve od sebe da budemo u roku. Novi objekt se prostire na 900 kvadrata, kompletna konstrukcija je u betonu. Pokušat ćemo da u ovoj godini veliki dio objekta bude zatvoren, odnosno napravljena konstrukcija – naglasio je Dumančić.
Ravnateljica OŠ Vladimira Becića, Zrinka Šabić, izrazila je zadovoljstvo u ime učenika i djelatnika na ovim ulaganjima. Ne samo da će dobiti novu dvoranu, nego i energetsku obnovu koja je više nego potrebna.
– Dvorana će imati svlačionice i sve ono što potrebno. Uz dvoranu će biti i parking, prilaz za osobe s invaliditetom, dok će stara dvorana i dalje biti u funkciji i uvelike će olakšati organizaciju rada – dodala je Šabić, ističući kako ovu školu trenutno pohađa 314 učenika, a posebna je po tome što je jedna od dviju škola u gradu koja ima poseban odjel s djecom s poteškoćama.
Foto: Komarilos
-
Kožara1 dan od objaveNE ČEKAJU Na pružnom prijelazu preko Svačićeve neki vozači voze slalom kroz spuštenu rampu
-
Mobilia4 sata od objaveBAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu
-
Šećerana1 dan od objaveANTUNOVO Prva misa služena u 3, u 18h u samostanskom dvorištu blagoslov djece i ljiljana
-
Analit7 sati od objaveNOVA LJEPOTICA Zgrada Državnog arhiva u Tvrđi u novom ruhu, gotova energetska obnova
-
SPEEDWAY1 dan od objavePOČETNICI Najmlađi sastav NK Osijek pobijedio na turniru i osvojio “Trofej ban Jelačić”
-
Mobilia5 sati od objaveGUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla
-
Pija raport1 dan od objaveTržnica puna višanja i trešanja, cijene se razlikuju, pa ako želite uštedjeti morate šetati
-
Klopa4 sata od objaveISKORISTITE SEZONU Brzi, prevrnuti kolač od jagoda i još par sastojaka nestat će u trenu
-
SPEEDWAY30 minuta od objaveIVO BILANDŽIJA Bivši nogometaš i umirovljeni ekonomist uporno trči 50 – 60 km tjedno
