Analit
Jedina razlika između izvanrednih i redovitih pregleda dimnjaka je cijena, 230 ili 20 eura
Sjednica Gradskog vijeća o problematici isključivanja građana iz plinske mreže nije raspetljala ništa
Gradski vijećnici Boris Piližota i Željko Požega, svaki na svoj način, zapravo su najbolje kanalizirali bit problema u odnosu između Grada Osijeka (davatelja koncesije) i tvrtke Dimnjak (koncesionara za dimnjačarske poslove) tijekom tematske sjednice Gradskoga vijeća 27. prosinca 2023. (18,00 sati) na kojoj je gradski sustav pokušavao pronaći rješenje za sve češće isključivanje građana/potrošača iz plinske mreže zbog neispravnih dimnjaka.
IMAMO I DO 400% VIŠE CIJENE Vijećnik Piližota je nekoliko puta sudjelovao u raspravi i donio niz korisnih informacija, poput činjenice da 70% hrvatskih kućanstava koja se griju na plin imaju stare turbo bojlere, zatim da je 50% tih bojlera u Zagrebu a čak 20% u Osijeku. Također, usporedio je cjenike usluga koncesionara za dimnjačarske poslove u Osijeku i koncesionara u osječkoj okolici, pa konstatirao kako su “cijene u Osijeku 200, 300 i čak 400% više od cijena za iste usluge kod drugih koncesionara u okolici.” Potom je iz pozicije ekonomista zaključio “ako imate više posla u jednoj sredini onda je logično da tu možete ići i s nižom cijenom, a u našem slučaju ispada da izgleda u Dražu ili Koškoj ima znatno više posla jer je cijena tamo značajno niža”. No, najznačajniji je njegov doprinos u jasnom i nedvosmislenom ukazivanju kako se stalno govori o “redovitim i izvanrednim kontrolama dimovoda, a zapravo je jedina razlika među njima što redoviti pregled stoji oko 20 eura, a izvanredni pregled čak 230 eura”. Bez obzira što se u jednom i drugom slučaju radi o možda različitim poslovima, ovdje je zapravo riječ o problemima koji proizlaze iz kombinacije cijene radova i mogućnosti da koncesionar sam odlučuje kad je potreban izvanredni pregled, odnosno njegov dodatni prihod.
OBRATITE PAŽNJU NA BITNO Vijećnik Požega je na praktičan način pokušao skratiti cijelu priču i vratiti ju na bitno te je, služeći se prethodnim izlaganjem zamjenika gradonačelnika Dragana Vulina, pred koncesionara postavio tri jednostavna točke koje su bitne za cijelu ovu problematiku: (1) U slučaju izmjene plinskog brojila izvanredni pregled ne treba raditi koncesionar (Dimnjak) nego HEP Plin – da ili ne? (2) Koncesionar ne treba tražiti od korisnika projektnu dokumentaciju – da ili ne? (3) Ako se sumnja na propusnost (neispravnost) dimnjaka onda u provjeru treba ići redovitim, a ne izvanrednim pregledom – da ili ne?

KOMPLICIRANO I NEPREGLEDNO Tematska sjednica na ovu temu sazvana je temeljem inicijative platforme Možemo, pa je uvodno obrazloženje obavila vijećnica Katarina Kruhonja. Nažalost, činilo se da, unatoč poziciji moderatora teme, vijećnica nije uspjela u propisanom vremenu kratko i koncizno elaborirati problematiku i efikasno naznačiti ključne točke prijepora između potreba građana, ponašanja koncesionara na terenu i obveza Grada kao davatelja koncesije da zaštiti građane. Obrazloženja nisu bila nesuvisla, ali su bila opterećena nepotrebnim birokratiziranjem, pa u tom kontekstu nepregledna, preopširna i nedovoljno socijalno zašiljena da bi zaintrigirala vijećnike.
KONCESIONAR KAŽE DA JE VEĆ ODGOVORIO NA PITANJA Takav je nastup omogućio i Velimiru Slovačeku, predstavniku Dimnjaka, da pred vijećnicima izbjegne većinu odgovora koje su od njega izravno tražili. Objašnjavao je ulogu koncesionara, obvezu poštivanja zakona, statistike i podatke s terena (primjerice, 9 od 10 pregledanih dimnjaka je propusno/neispravno), ali na svako konkretnije pitanje je vijećnike upućivao na izviješća i očitovanja koncesionara koja je prethodno na tu temu već dostavio u Gradsku upravu. Kako vijećnici ta izviješća nisu imali prilike vidjeti, tako je i javnost ostala prikraćena za informacije koje su valjda važne kod rasprave o isključivanju građana iz plinskog sustava. Pa je prevladao dojam da su po ovim pitanjima naprosto isključeni i vijećnici i javnost.
KOLIKO ĆE TEK BITI ISKLJUČENIH? U tom kontekstu, zapravo je velika šteta što nitko nije odgovorio na izravno pitanje vijećnika Antonia Sobola: “Prema informacijama iz medija, do sada je više od 500 obitelji u Osijeku isključeno iz plinskog sustava, a koliko će zapravo neispravnih dimnjaka odnosno obitelji u kućama i zgradama zajedničkog stanovanja iz plinskog sustava biti isključeno u narednih godinu ili godinu i pol dana?”. To prevažno pitanje, zbog kojega je zapravo (između ostaloga) i sazvana tematska sjednica ostalo je bez odgovora.
Do sada je u Osijeku zbog bojlera iz plinske mreže isključeno 500 kućanstava
BEZVEZE SMO SE NAŠLI Vijećnik Požega je kasnije inzistirao da predstavnik koncesionara izravno odgovori na njegova pitanja: “Ako nećete na to odgovoriti onda smo se bezveze našli ovdje”, pa je Slovaček za govornicom izgovorio da će tako postupiti (odnosno ispoštivati) sukladno zahtjevima davatelja koncesije, odnosno Grada Osijeka. Dodao je da će ispitivanja sumnjivih dimnjaka raditi tijekom redovitih pregleda (a ne izvanrednih) ali s konstatacijom da će zbog tehničkih zahtjevnosti biti i dodatnih troškova.

ZAŠTO KONCESIONAR KAD MOŽE I SERVISER? Vijećnica Kruhonja u konačnici je imala priliku obrazložiti prijedlog zaključaka i istaknula je četiri bitne točke: (1) Napraviti novu Odluku o provedbi dimnjačarskih poslova koja će biti usklađena sa zakonom i novim pravilnikom HEP-a, (2) Temeljem nove Odluke promijeniti i sadržaj koncesijskog ugovora, odnosno eventualno raskinuti postojeći i potpisati novi koncesijski ugovor, (3) Predvidjeti mjere koje će Grad Osijek poduzeti kako bi pomogao sugrađanima koji su već isključeni ili im prijeti isključenje iz plinskog sustava, i (4) Plan sufinanciranja troškova kod prijelaza građana na korištenje kondenzacijskih bojlera. Iz njezina izlaganja moglo se saznati kako je problem u tome što postoji nekoliko vrsta C trošila koja imaju isti dimovodni pribor i kad se jednom ugrade onda poslove njihove kontrole više ne bi trebao raditi koncesionar (Dimnjak) nego serviser opreme, a u praksi to sad nije tako. I nadalje, u zgradama s, recimo, 4 ili 6 dimovodnih vertikala (s npr. 35 stanova) kontrolu i preglede su ranije radili serviseri a sad to čini koncesionar. To su, dakle, promjene koje je potrebno ugraditi u novu Odluku o provedbi dimnjačarskih poslova temeljem koje bi se kasnije mijenjao ili raskidao ugovor s koncesionarom.
STUDIJA EKONOMSKOG FAKULTETA Zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin objasnio je da su cijene koncesionarskih usluga proizašle iz studije koju je svojedobno napravio Ekonomski fakultet u Osijeku kao podlogu natječaju za izbor koncesionara, da su te cijene dio natječajne dokumentacije za izbor koncesionara i stoga cijene nije moguće mijenjati dok traje koncesija. Dodao je i da Gradu neće preostati ništa drugo nego raskinuti ugovor s koncesionarom ukoliko ovaj ne bude postupio prema zahtjevima koji su mu poslani, a na kojima je prethodno kroz tri točke inzistirao i vijećnik Požega.
Također, objasnio je Vulin, postoji “nelogičnost koju moramo riješiti” kad, primjerice, imamo više stanova, recimo 10 stanova, na istoj vertikali i ako u 10 godina svake godine po jedan stan ima promjenu brojila onda bi svi trebali raditi i plaćati izvanredni pregled dimovoda, praktički svake godine. “Toga smo svjesni”.
No, onda je Vulin prikazao birokratsku stranu cijelog procesa i rastumačio kako prijedlozi zaključaka koje je obrazlagala vijećnica Kruhonja podrazumijevaju “u bitnom” mijenjanje i Odluke i Ugovora o koncesiji te da to nije moguće učiniti jer bi se na taj način mijenjali uvjeti natječaja temeljem kojega je ugovor sklopljen, a to nije moguće napraviti ako se ne raskine ugovor a to opet ne bi bilo u skladu sa zakonom. Tako da ćemo, izgleda, morati pričekati da koncesijski ugovor naprosto istekne i prestane vrijediti, a to će se dogoditi nakon što prestane mandat ovog Gradskog vijeća.
Vulin je još dodao da u Gradu razmatraju što bi mogli učiniti po pitanju eventualnog subvencioniranja prilagodbe plinskih potrošača na nova ekološka trošila. No, da za to trebaju vremena jer se radi o samo jednoj skupini građana i važno je adekvatno argumentirati zašto baš njih možda favorizirati u odnosu na ostale.
PREPORUKA ZA GLASANJE Na kraju je Vulin još preporučio vijećnicima da ne prihvate predložene zaključke: “U mnogo čemu se slažemo, ali bismo morali raskidati ugovor o koncesiji, a to ne bi bilo u skladu sa zakonom.”. Nakon toga su vijećnici pristupili glasanju i njih 14 PROTIV srušili su ovu inicijativu naspram 9 koji su glasali ZA.
I tako je cijela ova priča otišla u vjetar. Usput, sjednici s ovom prevažnom temom nije nazočio gradonačelnik Ivan Radić mada nije posebno obrazloženo zašto. Jedino je na početku svog izlaganja vijećnik Piližota istaknuo da “znamo tko ima glavni utjecaj na određivanje termina sjednice Gradskog vijeća, pa mi nije jasno zašto nije s nama”.
Foto: Komarilos
Analit
VUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina
Trenutno nema radova, a uz oštećeni dio već su mjesecima odbačeni znakovi
Dio biciklističke staze na Vukovarskoj 434, najistočnijem dijelu prema Nemetinu, već je duže vrijeme uništen. Veliko ulegnuće i nekoliko pukotina nastali su prije nekog vremena, a vjerojatno su uzrokovani prolaskom teških kamiona na obližnje gradilište.
Iako se neko vrijeme ovdje ništa ne gradi, na zelenoj su površini uz biciklističku stazu, odbačeni prometni znakovi. Prostor se redovno kosi, no znakove nitko ne miče, a ni staza se ne sanira.


Stanovnici ovog dijela grada pitaju se tko je odgovoran za ovu situaciju i tko bi nastalu štetu trebao sanirati?! Biciklistička staza praktički je nova, izgrađena je prije četiri godine i doista ne bi trebala biti u ovakvom stanju. Do konačne sanacije ne bi bilo zgoreg postaviti znak upozorenja, kako se netko od biciklista ne bi pao i ozlijedio se.
Foto: Građani Komarilosi
Analit
DAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“
Svečani mimohod u nedjelju kreće iz Tvrđe do Kapelice Kraljice Mira, cestovni most bit će zatvoren od 19,30 do 20 sati
Predstavljen je program obilježavanja ovogodišnjeg Dana osječkih branitelja i dana 106. Brigade ZNG RH i Dana Hrvatskog dragovoljca Osječko-baranjske županije. Program velike, okrugle i važne 35. godišnjice predstavio je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.
– I sam gradonačelnik uvijek ističe koliko su nam važni branitelji i koliko podupiremo udruge hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskoga rata. To ćemo činiti i dalje, jer doprinos tih ljudi je nemjerljiv – naglasio je Vulin, dodajući kako Dan osječkih branitelja ove godine pada na nedjelju, 28. lipnja.
Program će započeti već u subotu, 27. lipnja, kada se dogodio „Crveni fićo“. Održat će se memorijalno trčanje „Crveni fićo“ u 20 sati. U nedjelju program počinju već u 8,30 sati misom za poginule i umrle hrvatske branitelje i civile u župnoj crkvi Sv. Mihaela u Tvrđi. U 10 sati na lijevoj obali bit će taktičko-tehnički zbor HV-a, a nakon toga u 11 sati slijedi svečana Akademija u Dvorani Franjo Krežma. Program se nastavlja u 18,30 sati kada će krenuti okupljanje građana i branitelja na Trgu Vatroslava Lisinskog. U 19 sati počinje svečani program i postrojavanje branitelja, a u 19,30 sati planiran je početak svečanog mimohoda do Kapelice kraljice mira na lijevoj obali. U 20 sati položit će se vijenci i zapaliti svijeće kod kapelice, a od 21 sat slijedi koncert Stjepana Jeršeka Štefa, Vlatke Kopić Tene, Igora Delača i TS Žitna polja, koji je besplatan za sve sugrađanke i sugrađane, te bakljada udruge Kohorta na pješačkom mostu.

Zbog promijenjene rute mimohoda, koji se od Tvrđe preko Europske avenije i Mosta dr. Franjo Tuđman kreće prema lijevoj obali, odnosno Kapelici Kraljice mira, za sav će promet biti zatvoren cestovni most u nedjelju, 28. lipnja, od 19,30 do 20 sati.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek
Analit
NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere
Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.
Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.
I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.


Foto: Građani Komarilosi
Analit
AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika
Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada
Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.
– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.
Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.
Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.
– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
Analit
DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu
Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika
Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.
Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.
Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.
Foto: Komarilos
-
Mobilia2 dana od objaveMOŽE SE! BRAVO! Nema više kombija koji je dvije godine stajao na uglu Savske i Murske ulice
-
Analit2 dana od objaveDAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“
-
Mobilia24 sata od objaveMOŽE SE! BRAVO! Temeljito očišćen Trg Ante Starčevića, ručno i sa dva stroja za čišćenje
-
SPEEDWAY2 dana od objaveNOVO RAZDOBLJE Bijelo-plavi odradili prvi trening pod vodstvom argentinskog trenera
-
SPEEDWAY2 dana od objavePADOBRANSKO PRVENSTVO Helena ispred Jadranke, Aeroklub Osijek momčadski viceprvak
-
Analit1 dan od objaveVUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina
-
SPEEDWAY21 sat od objaveNK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta
-
Šećerana22 sata od objaveKINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!
-
Šećerana19 sati od objaveČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom
-
Kovinar28 minuta od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
