Pija raport
SKUPO Grožđe i kruške na tržnici stoje 3, a u trgovačkim centrima 1,70 eura za kilu
Građani među tezgama komentiraju da neko jesensko voće još uvijek treba zaobilaziti
Grožđe i kruške tipično su jesensko voće, a na glavnoj gradskoj tržnici ima ih sve više. No, cijene su prilično visoke. Stoje po 3 eura za kilogram. Ako imate, primjerice, četveročlanu obitelj kila voća vam neće biti dovoljna ni za “pod zub”, pa kibiceri na piji kupuju eventualno na komad i komentiraju kako će prvi urod jednostavno preskočiti.
S druge strane, u trgovačkim centrima isto voće je ponuđeno po cijenei od 1,70 eura po kilogramu. Dakle, gotovo dva kilograma voća ovdje se može kupiti za iznos kojim se na piji plaća samo jedan kilogram. No, možda samo valja pričekati, jer bi proizvođači možda mogli i iznenaditi, pa možda i spustiti cijene uslijed slabije potražnje.
Foto: Komarilos
Pija raport
TURKINJA Vrijeme je za bundevu u pećnici, na piji ih prodaju u komadima po 1 euro za kilu
Odlične su, u 100 grama imaju samo 30 kalorija
Bundeva turkinja ima nebrojene blagodati za zdravlje – regulira probavu, bogata je beta karotenom koji u tijelu prelazi u vitamin A koji opet ima veliku ulogu u imunološkom sustavu. Niskokalorična je i u 100 grama sadrži samo 30 kalorija, bogata je mineralima i vitaminima. Osim beta karotena, bogata je biljnim proteinima, a sadrži vitamine C i B te više od 60% nezasićenih masnih kiselina. Svi proizvodi od bundeve djeluju antikancerogeno i antiupalno pa su zbog toga povoljni za konzumiranje.
U našim se krajevima najčešće priprema vrlo jednostavno – pečenjem u pećnici. Da bi ju ispekli, prvo trebate očistiti koštice. Potom ju režete na željene komade i posložite na lim za pečenje. Na 180 stupnjeva peče se oko 10 – 15 minuta.
Na glavnoj gradskoj tržnici možete ju pronaći na nekoliko štandova, a cijena joj je 1 euro po kilograma. Prodavači ju režu na željene komade, pa ako ste jedini u obitelji koji ju jedu pečenu, odite po svoj komad ili dva.
Foto: Komarilos
Pija raport
NA PIJU STIGLE MANDARINE Cijena od 1,50 do 2,50 eura po kili, prodavači kažu da su domaće
Kora im je još uvijek više žuta nego narančasta i nekako su više kiselkaste
Pojavile su se u trgovačkim centrima, ali i na tržnici i to pod egidom “domaće”. Iako primjećujemo da su bojom kore nekako više žućkaste nego narančaste, ukusne su iako još pomalo kiselkaste. Jer njihovo vrijeme zapravo tek dolazi, ali kako nam je i vrijeme postalo pravo jesensko, tako se automatski prebacujemo i na sezonsko voće u ponudi.
Iako nisu preplavile glavnu osječku tržnicu (ima ih tek na nekoliko štandova), cijene im se kreću u rasponu od 1,50 do 2,50 eura po kilogramu. I takve će, barem kad je tržnica u pitanju, vjerojatno i ostati do kraja sezone.
Mandarine su jako zdravo voće koji čiju bi sezonu svakako trebali iskoristiti i više ih jesti. Odličan su izvor C vitamina, pa se najčešće nađu uz one koji se prehlade ili dobiju gripu. Zbog malog udjela masti i soli, mandarina je niskokalorična namirnica, pa se njezina konzumacija preporučuje onima koji žele smršaviti, kao i onima koji paze na liniju. Probudit će i uspavanu probavu, čuvaju srce, snižavaju krvni tlak.
Iako ih najčešće jedemo svježe, od njih se mogu napraviti džemovi i marmelade, a ukoliko doista kupite domaće, organske plodove, svakako potražite recepte u kojima ćete iskoristiti i njihovu koru.
Foto: Komarilos
Kinta
KRALJICA VOĆA Ponuda na piji je odlična, kilogram domaćih jabuka možete kupiti već za 0,60 eura
U usporedbi s drugim proizvodima, jabuke se na tržnici isplati kupovati
Jonagold, Zlatni delišes, Gala, Mucu – slatke ili kisele, domaće svježe jabuke zauzele su osječku glavnu tržnicu. Od manjih do većih plodova, birate sami ovisno što više preferirate, a u svakodnevnoj potrazi za što jeftinijim artiklima veseli što upravo na tržnici možemo pronaći domaće jabuke po cijeni nižoj nego u trgovinama.
Od 0,60 eura, koliko se kreće cijena po kilogramu za nešto sitnije i „lošije“ primjerke, pa do 1,20 eura, na tržnici se ovom kraljicom voća možete opskrbiti za cijeli tjedan.
Iako jabuke jedemo tijekom cijele godine, zapravo sada kreće njihova sezona, pa ćemo do zime uživati u svježim, ovogodišnjim plodovima.
Ne treba posebno govoriti o njihovoj dobrobiti za zdravlje, već se držati one stare poslovice „Jabuka na dan – doktor iz kuće van“.
Foto: Komarilos
Pija raport
ŠLJIVE NA PIJI Ako cijena ostane 1,50 eura po kili teško da će netko praviti domaći pekmez
Komentatori među klupama govore kako su šljive skupe i za jelo, a kamoli za kuhanje
Šljiva je jedna od najrasprostranjenijih voćki na svijetu. Poznato je više od 2.000 vrsta koje se razlikuju po izgledu stabla te po veličini, boji i obliku plodova. Kod nas je, kada su plave šljive u pitanju, najzastupljenija sorta bistrica koja je izrazito ukusna za jelo, a koristi se i za pravljenje pekmeza, džemova i rakije.
Ponuda plavih šljiva na glavnoj je tržnici jako dobra, a cijena im je uglavnom oko 1,50 eura po kilogramu.
Svi koji prave domaći pekmez znaju da to nije nimalo lak posao. Višesatno miješanje kako bi dobili dobru teksturu i kako vam pekmez ne bi zagorio iscrpljujuće je, no u konačnici uživate u domaćem proizvodu koji niti jedan industrijski ne može zamijeniti.
S druge strane, kada cijeni šljiva pribrojite i cijenu šećera i vrijeme koje ste utrošili, vrlo lako ćete izračunati da vam se kuhanje pekmeza baš i ne isplati. No, tko zna, možda kroz koji tjedan cijena šljiva ipak padne, pa se upustite u ovu zahtijevnu avanturu.
Foto: Komarilos
Pija raport
KUKURUZ ZA KUHANJE Cijena je veća nego u srpnju i stabilizirala se na 0,70 eura za klip
Neki prodavači pričaju kako zarada “mora biti barem 50%”, što bi značilo da njih klip košta 0,35 eura
Početkom srpnja na osječkoj su tržnici tražili 0,80 eura za klip kukuruza šećerca, a onda je već do polovice srpnja cijena značajnije pala i klip se mogao pronaći po cijeni od 0,30 do 0,60 eura.
No, današnja cijena je već neko vrijeme stabilna i iznosi 0,70 eura za klip, barem do podneva. Iako je na nekim klupama vidljivo da prodavači imaju i rezervnu oznaku cijene na kojoj piše 0,90 eura. Također, neki prodavači govore kako zarada “mora biti barem 50%” što bi značilo da njih, u osječkom slučaju, klip kukuruza košta 0,35 eura.
Istovremeno, zadnjih dana na zagrebačkim tržnicama klip kukuruza se prodavao po 0,50 eura, odnosno neki prodavači tamo nisu ni imali istaknutu cijenu što znači da ste se nakon upita s njima mogli eventualno i pogađati oko cijene.
Foto: Komarilos
-
Šećerana2 dana od objave
BRAVO Osječki fotograf osvojio žiri National Geographica fotkom reljefa u dravskom pijesku
-
Pičvajz6 sati od objave
PRENAMJENA Bivši Poljoprivredni fakultet postaje zatvor, izvrsna slika naše transformacije
-
Šećerana1 dan od objave
HOMBRE – FESTIVAL KUĆNIH PIVARA Interes je takav da je veliki dio ulaznica već prodan
-
Analit22 sata od objave
PROMAŠAJ Jedina poruka SDP-ove presice je Kušecov vic “Fata je Fata, al’ dvaput je dvaput”
-
Mobilia1 dan od objave
NAŠ NAŠIČKI BAJER Kad ne pada kiša ovo je jedna od ljepših prirodnih oaza u gradu
-
Kožara1 dan od objave
PAŽNJA Policija je posebno fokusirana na vozače koji čačkaju po mobitelima tijekom vožnje
-
SPEEDWAY21 sat od objave
IKTUS BRILJIRAO NA JARUNU Osječki veslači opet su sveukupno najbolji klub u državi
-
SPEEDWAY1 dan od objave
ŽENSKI RUKOMET Gošće iz Zeline su povele samo na otvaranju, a onda su naše izdominirale
-
SPEEDWAY1 dan od objave
MUŠKI RUKOMET Nije im išlo, Verajini dečki iz Poreča su se vratili praznih ruku
-
Šećerana23 sata od objave
SOLIDARNOST NA DJELU Prikupljanje osnovnih namirnica u školama za najsiromašnije građane
-
SPEEDWAY2 sata od objave
Osječaninu Tomljanoviću predsjednička medalja, a Vinkovčaninu Majstoroviću državna titula
-
Šećerana4 sata od objave
DNEVNIK PENZIONERKE Ne nasjedajte na ponude tonika od kojih ćelavcima do jutra izraste kosa