Connect with us

Mobilia

OD JUTROS Zatvorena je blagajna koncesionara za parkiranje, građani ne mogu produžiti karte

Ako je povlaštena mjesečna parkirna karta istekla, a ne može se produžiti, onda se mora plaćati parkiranje po satu

Objavljeno

.Dana

Glavna blagajna tvrtke Elektromodul, koncesionara za upravljanje i naplatu parkiranja u Osijeku, uobičajeno je otvorena tijekom razdoblja u kojemu se obavlja i naplata parkinga. U sve tri parkirališne zone to je razdoblje od 7,00 do 20,00 sati radnim danom te subotom od 7,00 do 15,00 sati. No, od jutros na vratima Doma obrtnika u Adamovićevoj ulici (gdje je sjedište blagajne) stoji obavijest da blagajna ne radi do daljnjega, bez ikakve dodatne obavijesti što je tome razlog. Kako je uopće moguće da blagajna odjednom ne radi, a pred nama je još cijeli jedan mjesec koncesije? Nije moguće da koncesionar nije bio pripremljen na ovakvu situaciju kad tijekom cijele zadnje godine koncesije uopće na dnevni red nije dolazilo pitanje o eventualnom produženju koncesije.

SVAKA ČAST! Grad Osijek preuzima upravljanje parkiralištima, koncesionar odlazi u povijest

ANALIZA Kako se tijekom 10 godina mijenjala i prilagođavala cijena koncesije za parkiranje

Naravno, od ranoga se jutra događa da ovamo dolaze vlasnici automobila kojima je mjesečna povlaštena parkirna karta istekla jučer ili ističe danas i svi redom naprosto “poljube vrata”, sekiraju se i više-manje glasno ne odobravaju to što se događa. Svima je zapravo jasno da je zatvaranje blagajne povezano s jučerašnjom odlukom gradske uprave da nakon 31. prosinca ove godine neće Elektromodulu produžiti koncesijski ugovor, nego da će Grad sam organizirati upravljanje i naplatu parkiranja u gradu.

Ljudi pred zatvorenim vratima postavljaju najrazličitija pitanja. Jedan je rekao kako ide na put, a da mu mjesečna karta ističe 4. prosinca pa je htio produžiti za još jedan mjesec jer neće biti u Osijeku kad mu istekne karta. Htio je tako biti bezbrižan, a sad mu se pojavio problem. Stariji čovjek došao je, kaže, provjeriti što će biti s razlikom u novcu jer je ranije platio parkiranje za više mjeseci pa mu karta ističe 15. siječnja iduće godine. Logično je, kaže, da bi mu trebali dati neku informaciju o tome ima li pravo na povrat dijela novca za ovih 15 dana u siječnju. Jedan se opet zaustavio pred vratima i ljutito dobacio da to nije u redu jer on automobil koristi za posao, karta je istekla jučer i sad će valjda po cijeli dan plaćati satne karte za parkiranje.

U razgovoru s građanima otvara se i pitanje zašto je koncesionar uopće izdavao i naplaćivao karte za vrijeme poslije 31. prosinca kad nije imao koncesiju za iduću godinu. Odnosno, zašto nije predvidio mogućnost da građanima kojima karta ističe početkom prosinca odredi razmjernu cijenu za broj preostalih dana u mjesecu ako su već više godina redovito plaćali mjesečne karte.

Ovako, bez ikakve obavijesti ili upute, svima preostaje naprosto plaćati satnu kartu za parkiranje, a to nije mali iznos novca.

Foto: Komarilos

Mobilia

RETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu

Grad je za obnovu crkve Uzvišenja sv. Križa donirao 40.000 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Misna slavlja župe Uzvišenja sv. Križa održavaju se u prostoru OŠ Retfala, budući da su u tijeku radovi na obnovi župne crkve u Retfali. Prva je održana u nedjelju, a nazočio joj je i gradonačelnik Ivan Radić koji je naglasio kako Grad Osijek obnovu crkve podupire kapitalnom donacijom od 40.000 eura namijenjenom dovršetku uređenja interijera, uključujući obnovu poda, zidova i stropa, postavljanje klimatizacijskog sustava, nove rasvjete i sjedećih mjesta.

– Crkva Uzvišenja sv. Križa zauzima važno mjesto u životu stanovnika Retfale i Grad želi pomoći da se radovi dovrše do blagdana Uzvišenja sv. Križa 14. rujna, kada je planirano  otvorenje obnovljenog prostora – izjavio je gradonačelnik.

Istaknuo je kako Grad kontinuirano ulaže u očuvanje sakralne baštine te da su za obnovu osječke Konkatedrale sv. Petra i Pavla od 2021. osigurana sredstva u iznosu od gotovo 400.000 eura.

– Grad Osijek ulaže u sakralne objekte diljem grada. Ono što nas posebno veseli je da naša Konkatedrala, jedan od simbola i ponosa grada Osijeka, ide u obnovu, u što će se uključiti i država. Mislim da je to jako bitno. U ovom trenutku radi se podizna platforma za osobe s invaliditetom kako bi im se olakšala pristupačnosti – dodao je.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Mobilia

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Susjedi kažu da redovito zovu policiju i komunalce, no kombi je i dalje tamo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez registarskih pločica već gotovo dvije godine stoji na cesti uz križanje Murske i Savske ulice. Obližnji stanovnici ljuti su i sada već gotovo bespomoćni, jer policiju redovito zovu, ali kombi se ne miče.

– Zovemo i komunalne redare, ali nitko ništa ne poduzima. Dođu pogledaju, odu i više se ništa ne dogodi. Kombi i dalje ovdje trune i zauzima parkirno mjesto. Ovo stvarno više nema smisla – ističe sugrađanin koji je fotodokumentirao ovu situaciju.

Nije ovaj kombi jedino napušteno vozilo u gradu. U gotovo svim dijelovima grada, po parkirnim mjestima, na cesti uz rubnjake redovno svjedočimo napuštenim vozilima na kojima je debeli sloj prašine. Napušteni i ostavljeni da trunu nekom drugom pred vratima, najviše izluđuju obližnje stanare koji su uvijek u potrazi za slobodnim mjestom na koje bi ostavili svoje vozilo.

Osim toga, cesta nije prostor na kojem se ostavljaju vozila da trunu, već mjesto na  kojem se odvija promet. No neke to očito nije briga.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

IVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti

U planu je oživljavanje i uređenje ovog prostora, no stanovnicima VIM-a čekanje je već dojadilo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ivanin trg na Vijencu Ivana Meštrovića uređen je krajem 2019. godine, a ni sedam godina kasnije izgleda oronulo i zapušteno. Iako se o njegovoj obnovi govori već neko vrijeme, još uvijek nema konkretnih informacija kada bi ovaj prostor mogao biti obnovljen.

Trg površine oko 1.500 četvornih metara otvoren je u znak sjećanja na trinaestogodišnju djevojčicu Ivanu Vujić koja je stradala tijekom Domovinskog rata kao prva civilna žrtva. Trg koji je prilikom otvorenja predstavljen kao mjesto druženja i okupljanja stanovnika, danas je mjesto koje stanovnici najradije zaobilaze. Prepun je udubljenja, rupa, iskidan i oronuo, pa se rijetko tko na njemu želi i zadržati. A tako će biti sve dok se prostor ne obnovi i ne dobije izgled kakav zaslužuje.

ZAPUŠTENO Ivanin trg na Vijencu već duže nije mjesto za druženje, već za izbjegavanje 

IVANIN TRG Sve je po starom, i dalje se raspada zapušteni, nekad lijepi trg na Vijencu

Doslovce se raspada četiri godine star, ali vrlo zapušten Ivanin trg na Vijencu

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

BAJER NA JUGU 2 Nakon krčenja i čišćenja, krenula izgradnja parkirališta za 52 vozila

Omiljeno kupalište vrlo će brzo biti uređeno rekreacijsko središte

Objavljeno

.Dana

Objavio

Početkom svibnja započela je prva faza uređenja jugovskog jezera – Bajera i to čišćenjem i izravnavanjem terena. Potom je započelo uređenje plaže, a na red je došla i izgradnja parkirališnih mjesta, Njih čak 52, s obzirom da će, nakon što se kompletno uredi, ovaj prostor postati pravo rekreacijsko središte.

Uređenje Bajera na Jugu 2 izvodit će se u četiri faze. Najesen kreće druga, tijekom koje će se napraviti sportska igrališta, u trećoj će se graditi spojna cesta na dva ulaza, jer će ovaj prostor u budućnosti biti ograđen. U posljednjoj, četvrtoj fazi, bit će izgrađena trim staza i šetnica oko jezera.

Radovi na uređenju Bajera, odnosno sve četiri faze uređenja stoje oko 1,4 milijuna eura.

JUG 2 Počela prva faza uređenja Bajera, bit će ovo rekreacijsko središte cijeloga grada

Foto: Komarilos, Grad Osijek i vizuali projekta

Nastavi čitati

Mobilia

DVA PUTA Na kružnom toku kod Standarda opet obnovljen asfalt jer se “uvijao poput tepiha”

Sutra bi cijeli posao na sanaciji trebao biti gotov do kraja radnog vremena

Objavljeno

.Dana

Objavio

Novi kružni tok kod nekadašnjeg MIO Standarda otvoren je krajem prošle godine, a već su početkom travnja uočeni rasjedi na južnoj prilaznoj cesti. U nekoliko je dana cesta sanirana, da bi unazad tri dana južni ulaz, odnosno ulaz na kružni tok iz Divaltove ulice ponovno postao mjesto radova.

Prema riječima građana koji žive u blizini, ponovno se postavljao novi asfalt unutar kružnog toka jer se postojeći „uvijao kao tepih“. Zadnjih je par dana kružni tok bio otvoren samo u smjeru istok-zapad i to kroz jednu traku – južnu, pa je promet reguliran semaforima.

Prilaz od Juga 2, odnosno od Divaltove ulice prema kružnom toku danas bi trebao biti otvoren nakon što radnici dovrše horizontalnu prometnu signalizaciju, ali će se promet istok-zapad još jedan cijeli dan nastaviti odvijati sjevernim dijelom kružnog toka i dalje s privremenom regulacijom prometa.

Ovo je druga sanacija novog kružnog toka, a kako neslužbeno doznajemo, sutra (petak) do kraja radnoga vremena cijeli bi posao trebao biti gotov, pa će se promet opet neometano odvijati kroz cijeli kružni tok i u svim pravcima.

MOŽE SE! BRAVO! Ekspresno popravljena popucala prilazna cesta kod kružnog toka Standard

POPUCALO Ozbiljni rasjedi na cesti kod kružnog toka Standard otvorenog krajem godine

NOVI KRUŽNI TOK Kod MIO Standarda promet je sada protočniji, sigurniji i bez gužvi

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije