Connect with us

Analit

ŠTO JE BILO – BILO JE Od danas kreće kažnjavanje ako ugradite klima uređaj na pročelje

Kazne su predviđene za vlasnike stanova, za majstore i za tvrtke koje se bave klimatizacijom

Objavljeno

.Dana

Novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada na snagu je stupio s prvim danom siječnja 2025. Puno je novosti i promjena koje donosi, no ostaje za vidjeti kada će sve u potpunosti zaživjeti. Upravitelji stambenih zgrada računaju da će se tek krajem travnja vidjeti koje promjene u praksi funkcioniraju, a koje ne, jer je i sam Zakon „živa stvar“ koja će se pratiti i mijenjati.

No, jedno je sigurno. Od 1. siječnja, nema više postavljanja klima uređaja na pročelja zgrada, kao niti zatvaranja balkona i lođa. Vlasnici stanova i majstori koji postavljaju klimu na pročelje mogu biti kažnjeni s do 5.500 eura, dok su kazne za tvrtke gotovo dvostruke i kreću se do 10.000 eura. Naravno, svi oni koji su klimu na pročelje postavili do 1. siječnja neće retroaktivno biti kažnjeni, no jednoga dana kada im se klima-uređaj pokvari i žele postaviti novi – to neće moći učiniti na pročelju.

Foto: Freepik

Iako nije nikakva utjeha onima koji bi htjeli postaviti klimu, a nemaju drugog izbora (balkon i slično) nego staviti ju na pročelje, ranijim propisima postavljanje klime na pročelje ionako je bilo zabranjeno, no nije se kažnjavalo. Sada se planira uvesti reda, pa će vlasnici ubuduće morati pronalaziti drukčija rješenja za klimatiziranje stanova.

OD 1. SIJEČNJA Za hitne radove u zgradi više neće biti potrebna suglasnost suvlasnika

SUFINANCIRANJE UGRADNJE DIZALA Važna stvar koju novi zakon donosi je sufinanciranje postavljanja dizala u višekatnim zgradama. Iako je većina suvlasnika mislila kako će ta stvar ići automatizmom – želimo lift, pa od države dobijemo 1/3 sredstava, to ipak nije tako.

Foto: Komarilos

– Prvo će se objaviti javni poziv, suvlasnici će morati prijaviti projekt, pa će ići bodovanje. Još se ništa točno ne zna, no računamo da će se do sredine godine više toga znati, a onda će vjerojatno i Grad donijeti odluku hoće li se dodatno uključiti u sufinanciranje. Vjerujem da hoće, jer je zakonodavac predvidio mogućnost dodatnog sufinanciranja. Ono što je sigurno jest da će Grad omogućiti suvlasnicima besplatno korištenje javne površine na kojoj će biti lift, ukoliko u samoj zgradi nema mjesta za njega i on mora biti vanjski/fasadni – ističe Krešimir Novoselić, direktor Zavoda za stanovanje.

Kaže kako interesa suvlasnika za ugradnjom liftova ima. Postali su svjesni da s liftom zgrada dobiva na vrijednosti, a samim time povećava se i cijena svakoga stana. Sad čak i oni s prvog kata složno kažu da bi lift bio potreban, što je ranije bila rijetkost.

– Nije dobro kada ljudi promatraju sebe samo kao vlasnike stana, a ne kao suvlasnike cijele zgrade. No, to se počelo mijenjati. Sada, kada se konkretno zna koliko će država subvencionirati ugradnju lifta, pokazalo se da su suvlasnici zapravo čekali ovaj trenutak. Kada se konkretno bude znalo s kolikim će se postotkom uključiti i sami gradovi, mislim da će ta priča o ugradnji liftova „eksplodirati“ – smatra Novoselić.

Analit

VUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina

Trenutno nema radova, a uz oštećeni dio već su mjesecima odbačeni znakovi

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dio biciklističke staze na Vukovarskoj 434, najistočnijem dijelu prema Nemetinu, već je duže vrijeme uništen. Veliko ulegnuće i nekoliko pukotina nastali su prije nekog vremena, a vjerojatno su uzrokovani prolaskom teških kamiona na obližnje gradilište.

Iako se neko vrijeme ovdje ništa ne gradi, na zelenoj su površini uz biciklističku stazu, odbačeni prometni znakovi. Prostor se redovno kosi, no znakove nitko ne miče, a ni staza se ne sanira.

Stanovnici ovog dijela grada pitaju se tko je odgovoran za ovu situaciju i tko bi  nastalu štetu trebao sanirati?! Biciklistička staza praktički je nova, izgrađena je prije četiri godine i doista ne bi trebala biti u ovakvom stanju. Do konačne sanacije ne bi bilo zgoreg postaviti znak upozorenja, kako se netko od biciklista ne bi pao i ozlijedio se.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

DAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“

Svečani mimohod u nedjelju kreće iz Tvrđe do Kapelice Kraljice Mira, cestovni most bit će zatvoren od 19,30 do 20 sati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Predstavljen je program obilježavanja ovogodišnjeg Dana osječkih branitelja i dana 106. Brigade ZNG RH i Dana Hrvatskog dragovoljca Osječko-baranjske županije. Program velike, okrugle i važne 35. godišnjice predstavio je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin. 

– I sam gradonačelnik uvijek ističe koliko su nam važni branitelji i koliko podupiremo udruge hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskoga rata. To ćemo činiti i dalje, jer doprinos tih ljudi je nemjerljiv – naglasio je Vulin, dodajući kako Dan osječkih branitelja ove godine pada na nedjelju, 28. lipnja.

Program će započeti već u subotu, 27. lipnja, kada se dogodio „Crveni fićo“. Održat će se memorijalno trčanje „Crveni fićo“ u 20 sati. U nedjelju program počinju već u 8,30 sati misom za poginule i umrle hrvatske branitelje i civile u župnoj crkvi Sv. Mihaela u Tvrđi. U 10 sati na lijevoj obali bit će taktičko-tehnički zbor HV-a, a nakon toga u 11 sati slijedi svečana Akademija u Dvorani Franjo Krežma. Program se nastavlja u 18,30 sati kada će krenuti okupljanje građana i branitelja na Trgu Vatroslava Lisinskog. U 19 sati počinje svečani program i postrojavanje branitelja, a u 19,30 sati planiran je početak svečanog mimohoda do Kapelice kraljice mira na lijevoj obali. U 20 sati položit će se vijenci i zapaliti svijeće kod kapelice, a od 21 sat slijedi koncert Stjepana Jeršeka Štefa, Vlatke Kopić Tene, Igora Delača i TS Žitna polja, koji je besplatan za sve sugrađanke i sugrađane, te bakljada udruge Kohorta na pješačkom mostu.

Zbog promijenjene rute mimohoda, koji se od Tvrđe preko Europske avenije i Mosta dr. Franjo Tuđman kreće prema lijevoj obali, odnosno Kapelici Kraljice mira, za sav će promet biti zatvoren cestovni most u nedjelju, 28. lipnja, od 19,30 do 20 sati.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj

Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere

Objavljeno

.Dana

Objavio

Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.

Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.

I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika

Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu  u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.

– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.

Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.

Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.

– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu

Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.

Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.

Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije