Connect with us

Analit

Jedina razlika između izvanrednih i redovitih pregleda dimnjaka je cijena, 230 ili 20 eura

Sjednica Gradskog vijeća o problematici isključivanja građana iz plinske mreže nije raspetljala ništa

Objavljeno

.Dana

Gradski vijećnici Boris Piližota i Željko Požega, svaki na svoj način, zapravo su najbolje kanalizirali bit problema u odnosu između Grada Osijeka (davatelja koncesije) i tvrtke Dimnjak (koncesionara za dimnjačarske poslove) tijekom tematske sjednice Gradskoga vijeća 27. prosinca 2023. (18,00 sati) na kojoj je gradski sustav pokušavao pronaći rješenje za sve češće isključivanje građana/potrošača iz plinske mreže zbog neispravnih dimnjaka.

IMAMO I DO 400% VIŠE CIJENE Vijećnik Piližota je nekoliko puta sudjelovao u raspravi i donio niz korisnih informacija, poput činjenice da 70% hrvatskih kućanstava koja se griju na plin imaju stare turbo bojlere, zatim da je 50% tih bojlera u Zagrebu a čak 20% u Osijeku. Također, usporedio je cjenike usluga koncesionara za dimnjačarske poslove u Osijeku i koncesionara u osječkoj okolici, pa konstatirao kako su “cijene u Osijeku 200, 300 i čak 400% više od cijena za iste usluge kod drugih koncesionara u okolici.” Potom je iz pozicije ekonomista zaključio “ako imate više posla u jednoj sredini onda je logično da tu možete ići i s nižom cijenom, a u našem slučaju ispada da izgleda u Dražu ili Koškoj ima znatno više posla jer je cijena tamo značajno niža”. No, najznačajniji je njegov doprinos u jasnom i nedvosmislenom ukazivanju kako se stalno govori o “redovitim i izvanrednim kontrolama dimovoda, a zapravo je jedina razlika među njima što redoviti pregled stoji oko 20 eura, a izvanredni pregled čak 230 eura”. Bez obzira što se u jednom i drugom slučaju radi o možda različitim poslovima, ovdje je zapravo riječ o problemima koji proizlaze iz kombinacije cijene radova i mogućnosti da koncesionar sam odlučuje kad je potreban izvanredni pregled, odnosno njegov dodatni prihod.

OBRATITE PAŽNJU NA BITNO Vijećnik Požega je na praktičan način pokušao skratiti cijelu priču i vratiti ju na bitno te je, služeći se prethodnim izlaganjem zamjenika gradonačelnika Dragana Vulina, pred koncesionara postavio tri jednostavna točke koje su bitne za cijelu ovu problematiku: (1) U slučaju izmjene plinskog brojila izvanredni pregled ne treba raditi koncesionar (Dimnjak) nego HEP Plin – da ili ne? (2) Koncesionar ne treba tražiti od korisnika projektnu dokumentaciju – da ili ne? (3) Ako se sumnja na propusnost (neispravnost) dimnjaka onda u provjeru treba ići redovitim, a ne izvanrednim pregledom – da ili ne?

KOMPLICIRANO I NEPREGLEDNO Tematska sjednica na ovu temu sazvana je temeljem inicijative platforme Možemo, pa je uvodno obrazloženje obavila vijećnica Katarina Kruhonja. Nažalost, činilo se da, unatoč poziciji moderatora teme, vijećnica nije uspjela u propisanom vremenu kratko i koncizno elaborirati problematiku i efikasno naznačiti ključne točke prijepora između potreba građana, ponašanja koncesionara na terenu i obveza Grada kao davatelja koncesije da zaštiti građane. Obrazloženja nisu bila nesuvisla, ali su bila opterećena nepotrebnim birokratiziranjem, pa u tom kontekstu nepregledna, preopširna i nedovoljno socijalno zašiljena da bi zaintrigirala vijećnike.

KONCESIONAR KAŽE DA JE VEĆ ODGOVORIO NA PITANJA Takav je nastup omogućio i Velimiru Slovačeku, predstavniku Dimnjaka, da pred vijećnicima izbjegne većinu odgovora koje su od njega izravno tražili. Objašnjavao je ulogu koncesionara, obvezu poštivanja zakona, statistike i podatke s terena (primjerice, 9 od 10 pregledanih dimnjaka je propusno/neispravno), ali na svako konkretnije pitanje je vijećnike upućivao na izviješća i očitovanja koncesionara koja je prethodno na tu temu već dostavio u Gradsku upravu. Kako vijećnici ta izviješća nisu imali prilike vidjeti, tako je i javnost ostala prikraćena za informacije koje su valjda važne kod rasprave o isključivanju građana iz plinskog sustava. Pa je prevladao dojam da su po ovim pitanjima naprosto isključeni i vijećnici i javnost.

KOLIKO ĆE TEK BITI ISKLJUČENIH? U tom kontekstu, zapravo je velika šteta što nitko nije odgovorio na izravno pitanje vijećnika Antonia Sobola: “Prema informacijama iz medija, do sada je više od 500 obitelji u Osijeku isključeno iz plinskog sustava, a koliko će zapravo neispravnih dimnjaka odnosno obitelji u kućama i zgradama zajedničkog stanovanja iz plinskog sustava biti isključeno u narednih godinu ili godinu i pol dana?”. To prevažno pitanje, zbog kojega je zapravo (između ostaloga) i sazvana tematska sjednica ostalo je bez odgovora.

Do sada je u Osijeku zbog bojlera iz plinske mreže isključeno 500 kućanstava

BEZVEZE SMO SE NAŠLI Vijećnik Požega je kasnije inzistirao da predstavnik koncesionara izravno odgovori na njegova pitanja: “Ako nećete na to odgovoriti onda smo se bezveze našli ovdje”, pa je Slovaček za govornicom izgovorio da će tako postupiti (odnosno ispoštivati) sukladno zahtjevima davatelja koncesije, odnosno Grada Osijeka. Dodao je da će ispitivanja sumnjivih dimnjaka raditi tijekom redovitih pregleda (a ne izvanrednih) ali s konstatacijom da će zbog tehničkih zahtjevnosti biti i dodatnih troškova.

ZAŠTO KONCESIONAR KAD MOŽE I SERVISER? Vijećnica Kruhonja u konačnici je imala priliku obrazložiti prijedlog zaključaka i istaknula je četiri bitne točke: (1) Napraviti novu Odluku o provedbi dimnjačarskih poslova koja će biti usklađena sa zakonom i novim pravilnikom HEP-a, (2) Temeljem nove Odluke promijeniti i sadržaj koncesijskog ugovora, odnosno eventualno raskinuti postojeći i potpisati novi koncesijski ugovor, (3) Predvidjeti mjere koje će Grad Osijek poduzeti kako bi pomogao sugrađanima koji su već isključeni ili im prijeti isključenje iz plinskog sustava, i (4) Plan sufinanciranja troškova kod prijelaza građana na korištenje kondenzacijskih bojlera. Iz njezina izlaganja moglo se saznati kako je problem u tome što postoji nekoliko vrsta C trošila koja imaju isti dimovodni pribor i kad se jednom ugrade onda poslove njihove kontrole više ne bi trebao raditi koncesionar (Dimnjak) nego serviser opreme, a u praksi to sad nije tako. I nadalje, u zgradama s, recimo, 4 ili 6 dimovodnih vertikala (s npr. 35 stanova) kontrolu i preglede su ranije radili serviseri a sad to čini koncesionar. To su, dakle, promjene koje je potrebno ugraditi u novu Odluku o provedbi dimnjačarskih poslova temeljem koje bi se kasnije mijenjao ili raskidao ugovor s koncesionarom.

STUDIJA EKONOMSKOG FAKULTETA Zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin objasnio je da su cijene koncesionarskih usluga proizašle iz studije koju je svojedobno napravio Ekonomski fakultet u Osijeku kao podlogu natječaju za izbor koncesionara, da su te cijene dio natječajne dokumentacije za izbor koncesionara i stoga cijene nije moguće mijenjati dok traje koncesija. Dodao je i da Gradu neće preostati ništa drugo nego raskinuti ugovor s koncesionarom ukoliko ovaj ne bude postupio prema zahtjevima koji su mu poslani, a na kojima je prethodno kroz tri točke inzistirao i vijećnik Požega.

Također, objasnio je Vulin, postoji “nelogičnost koju moramo riješiti” kad, primjerice, imamo više stanova, recimo 10 stanova, na istoj vertikali i ako u 10 godina svake godine po jedan stan ima promjenu brojila onda bi svi trebali raditi i plaćati izvanredni pregled dimovoda, praktički svake godine. “Toga smo svjesni”.

No, onda je Vulin prikazao birokratsku stranu cijelog procesa i rastumačio kako prijedlozi zaključaka koje je obrazlagala vijećnica Kruhonja podrazumijevaju “u bitnom” mijenjanje i Odluke i Ugovora o koncesiji te da to nije moguće učiniti jer bi se na taj način mijenjali uvjeti natječaja temeljem kojega je ugovor sklopljen, a to nije moguće napraviti ako se ne raskine ugovor a to opet ne bi bilo u skladu sa zakonom. Tako da ćemo, izgleda, morati pričekati da koncesijski ugovor naprosto istekne i prestane vrijediti, a to će se dogoditi nakon što prestane mandat ovog Gradskog vijeća.

Vulin je još dodao da u Gradu razmatraju što bi mogli učiniti po pitanju eventualnog subvencioniranja prilagodbe plinskih potrošača na nova ekološka trošila. No, da za to trebaju vremena jer se radi o samo jednoj skupini građana i važno je adekvatno argumentirati zašto baš njih možda favorizirati u odnosu na ostale.

PREPORUKA ZA GLASANJE Na kraju je Vulin još preporučio vijećnicima da ne prihvate predložene zaključke: “U mnogo čemu se slažemo, ali bismo morali raskidati ugovor o koncesiji, a to ne bi bilo u skladu sa zakonom.”. Nakon toga su vijećnici pristupili glasanju i njih 14 PROTIV srušili su ovu inicijativu naspram 9 koji su glasali ZA.

I tako je cijela ova priča otišla u vjetar. Usput, sjednici s ovom prevažnom temom nije nazočio gradonačelnik Ivan Radić mada nije posebno obrazloženo zašto. Jedino je na početku svog izlaganja vijećnik Piližota istaknuo da “znamo tko ima glavni utjecaj na određivanje termina sjednice Gradskog vijeća, pa mi nije jasno zašto nije s nama”.

Foto: Komarilos

Analit

NOVA LJEPOTICA Zgrada Državnog arhiva u Tvrđi u novom ruhu, gotova energetska obnova

Osim pročelja obnovljeno je i krovište i uveden novi sustav grijanja i izolacije

Objavljeno

.Dana

Objavio

Konačno se vidi kako zgrada Državnog arhiva u Tvrđi izgleda nakon obnove. Nakon što su uklonjene skele objekt je doslovno promijenio vizuru istočnog ulaza u staru gradsku jezgru.

Još su u ožujku prošle godine krenuli radovi na energetskoj obnovi vrijedni više od 2 milijuna eura. Čak 96% obnove sufinancirano je sredstvima EU, dok ostatak financira Ministarstvo kulture i medija. Obnova je obuhvatila izolaciju fasade, uređenje krovišta, te uvođenje novog sustava grijanja i ventilacije i izvodila se u nekoliko faza, budući da je zgrada u kojoj je arhiv smješten spomenik kulture prve kategorije u sastavu Tvrđe.

Jednokatnica uglastog oblika izgrađena je u starom baroknom slogu 1722. godine, a Državni je arhiv u nju smješten 1975. iz zgrade u Kuhačevoj 27, budući da je taj prostor bio premalen za svu arhivsku građu. Iako obnovljen, prostor Državnog arhiva i dalje je premalen za svu građu, koja se osim u arhivu čuva i na četiri privremene lokacije.

Grad Osijek još je 2003. Državnom arhivu darovao zemljište u Podravlju, u Ulici princa Eugena Savojskog. Na čestici od oko 4000 kvadratnih metara trebala bi se izgraditi nova arhivska zgrada s oko 3000 kvadratnih metara prostora.

DRŽAVNI ARHIV Krenula energetska obnova, zgrada će imati novi sustav grijanja i ventilacije

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

DOK ČEKAMO IZVOĐAČA Rekonstrukcija Štrosike riješit će problem odvodnje u Ulici Bele Bartoka

Ulica je obnovljena u veljači 2025., a već u kolovozu je nakon jake kiše cijela bila pod vodom

Objavljeno

.Dana

Objavio

Prije nešto više od mjesec dana otvorene su ponude pristigle na natječaj Javne nabave za rekonstrukciju Strossmayerove ulice kada je konstatirano kako je pristigla samo jedna ponuda zajednica ponuditelja okupljena oko osječke tvrtke Osijek-Koteks. No, do danas nije objavljena odluka o odabiru.

Podsjećamo kako je procijenjena vrijednost nabave bila je 39 milijuna eura, a oni su ponudili da će posao obaviti za 42.882.431,76 eura, odnosno za 53.603.039,70 eura s PDV-om.

Ako se nitko ne bude žalio produžetak Strossmayerove gradit će Osijek-Koteks i partneri

Prilikom nedavnog gostovanja u emisiji Radio Osijeka gradonačelnik Ivan Radić govorio je i o toj temi:

– U tijeku je pregled ponuda i vjerujem da ćemo vrlo brzo potpisati ugovor za novu ulicu i nakon toga riješiti još jedan veliki problem kojega sam svjestan, a to je da tramvaj ne vozi do Višnjevca. Ali kad se projekt završi, tramvaj će opet ući u Višnjevac. Rok od 450 dana će biti žestok, radit će s epunom parom, ali moramo to napraviti kako bi dobili lijepšu ulicu i kako bi se Retfalčani i Višnjevčani čim prije krenuli voziti tramvajem – rekao je gradonačelnik.

Također, objasnio je kako će prilikom rekonstrukcije Strossmayerove biti izvedena potpuno nova kanalizacija te da će to riješiti i problem Ulice Bele Bartoka koja je u potpunosti obnovljena u veljači 2025., a onda je iste godine u kolovozu nakon jače kiše bila pod vodom.

– Ovdje imamo sitauciju da ulice poput Bele Bartoka kod jakih kiša, unatoč tome što smo ih rekontruirali, doživljavaju poplave jer se kolektor na Strossamyerovoj zaštopa. Rješavanjem Strossmayerove riješit će se i to – rekao je gradonačelnik.

ULICA BELE BARTOKA Nakon 60 godina stanovnici dobili novi vodovod i kanalizaciju

UKUPNA ŠTETA 10 stabala na cestama, 40 poplavljenih podruma i 5 problema s krovovima

Podsjetio je i kako se razvijala ideja o investiciji u obnovu Štrosike.

– Modernizacijom tramvajske infrastrukture gledali smo kako napraviti funkcionalnom i Strossmayerovu ulicu, koja ima veliki potencijal da izgleda kao Europska avenija. Biciklistička staza iako postoji, zapravo je na nogostupu, pa stanovnici praktički kad izlaze iz svojih kuća nalijeću na bicikoliste. Dva se biciklista ne mogu mimoići, a teško će jedan pokraj drugoga proći bicikjlist i pješak. Osim toga, nasred biciklističke staze bili su stupovi javne rasvjete, a tramvajska pruga zapravo preblizu kućama, pa bi se pri svakom prolasku tramvaja prozori tresli. Smišljali smo kako prekategorizirati tu ulicu, pa smo 2022. to uspjeli i Strossmayerova je postala državna cesta, prije svega kako bi u svemu tome imali pomoć države odnosno Hravtskih cesta. Riječ je o projektu vrijednom čak 50 milijuna eura. Kada vam kažem da je ovogodišnji proračun 127 milijuna eura onda se može shvatiti o kolikom iznosu gvorimo. Taj se projekt, dakle, definitivno ne bi mogao financirati bez podrške Vlade RH.

Projekt podrazumijeva da će tramvajska pruga ići u desnu kolničku traku, a rekonstrukcijom se dobiva i prostor za drvored, pa će ulica zbog toga postati zelena avenija. Riješit će se i problem parkirališnih mjesta i dobiti prostora za biciklistučku pješačku stazu.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

LUDOST Na romobilima se utrkuju s autima vozeći uzbrdo ispod podvožnjaka na Trpimirovoj

Divljaju, hvale se brzinama od 110 km/h i objavljuju na društvenim mrežama

Objavljeno

.Dana

Objavio

Sinoć je na TikToku stajalo da je ovaj video objavljen prije 23 sata i već je imao oko 47.000 pregleda, pa su se mladići koji su izvodili brzinsku vratolomiju na cesti podvožnjaka na Trpimirovoj u Osijeku sigurno osjećali kao velike face u svom društvu. U sedam sekundi, koliko traje video, jasno se vidi kako jedan od romobilista pretječe automobil u brzom naletu iz dubine podvožnjaka prema kružnom toku na raskrižju s Drinskom.

Građanin koji je izdvojio ovaj video klip s javno dostupnog TikTok profila, iskreno zabrinut poslao ga je i u našu redakciju pod nazivom „Divljanje romobilima po Trpimirovoj u Osijeku“. Uz video, osjetio je potrebu i prokomentirati sve češću pojavu nepredvidivih vozača romobila koji se nenadano pojavljuju na cestama i ugrožavaju promet.

„Pozdrav, evo dostavljam vam ovo, pa ako biste htjeli objaviti da se apelira na javnost i policiju. Na TikToku je jedan korisnik javno dostupnog profila objavio videozapis koji prevršava svaku mjeru i granicu normale u prometu. Na jednoj od većih i prometnijih dionica u našem Osijeku (Trpimirova ulica, kod nadvožnjaka) vide se dva pametnjakovića kako voze romobile po samoj cesti, i k tome jedan od njih ubrzava i obilazi automobil što daje još veći apsurd ovom videozapisu. Oni se javno hvale svojim divljanjem, a u komentarima pišu kako taj romobil dostiže top speed od čak 110 km/h! Molim vas da se apelira na policiju i javnost jer ovo više nema smisla i prevršava svaku mjeru, pogotovo uzevši u obzir kakve su posljedice nesreća s romobilima u zadnje vrijeme.“

Hvala za video i hvala za komentar. Naravno, treba dodati kako većina vozača romobila uopće nema položen vozački ispit te kako vjerojatno ne poznaju ni osnovna pravila ponašanja u prometu. Njihova vožnja među automobilima na jednoj od najprometnijih četverotračnih cesta gotovo u središtu grada visoko podiže letvicu mladalačkog adrenalina, ali istovremno jednakom progresijom ugrožava promet.

Policija je na potezu. Bilo bi korisno i nadasve edukativno u redovitim izvještajima o prometnim prekršajima s visokim kaznama uskoro vidjeti skalpove nekih od ovih momaka. Roditelji bi im sigurno bili presretni.

Video: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

VRTIĆ KRIJESNICA Energetska obnova pri kraju, od jeseni će ovdje boraviti 140 djece

Objekt na Jugu 2 je kompletno rekonstruiran

Objavljeno

.Dana

Objavio

Radovi na energetskoj obnovi dječjeg vrtića Krijesnica teku planiranom dinamikom i bit će gotovi do nove pedagoške godine. Tako će djeca iz osam skupina, njih oko 140, od jeseni krenuti u potpuno novi vrtić.

– Vrijednost radova je 1,3 milijuna eura. Ranije smo u dvorište vrtića postavili nova igrala i novu ogradu, a s ovom energetskom obnovom dobivamo u potpunosti novi vrtić sa novim sobama, vanjskom stolarijom, dizalicama topline i hlađenja. Trenutačno se radi zeleni krov, a nakon toga ide opremanje vrtića – istaknuo je prilikom obilaska radova gradonačelnik Ivan Radić, podsjetivši kako je krenula izgradnja potpuno novog vrtića Bambi u Podravlju, vrtića Centar, te je u pripremi dokumentacija za novi vrtić u Retfali.

– Trenutno se radi face lifting, radovi se privode završetku i sve će bit gotovo do kraja srpnja. Radovi su bili dosta zahtjevni s obzirom da smo kompletno radili rekonstrukciju vanjske ovojnice i unutarnjeg uređenja. Jedan dio instalacija je zadržan, dok je sve ostalo kompletno novo – rekao je Boris Benić, glavni inženjer gradilišta.

Ravnateljica Dječjeg vrtića Osijek, Ana Mihaljević, naglasila je kako je, osim proširenja kapaciteta vrtića u smislu izgradnje novih objekata,jednako značajna i obnova postojećih objekata.

– Krijesnica nije samo u energetskoj obnovi, ovaj objekt je kompletno preuređen. Već je završena javna nabava za novi namještaj i novu didaktiku. Igralište je već ranije uređeno tako da dobivamo jedan kompletno novi objekt – naglasila je.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

BECIĆKA Za tjedan dana kreće izgradnja nove sportske dvorane vrijedne 2,7 milijuna eura

Ovo je prvo veliko ulaganje u školu na Moši koja je izgrađena davne 1961. godine

Objavljeno

.Dana

Objavio

I Osnovna škola Vladimira Becića jedna je od onih obhvaćenih najvećim investicijskim ciklusom u osnovno školstvo u novijoj povijesti Osijeka. Uz gradnju potpuno nove škole u Retfali i nadogradnju 14 postojećih izgrađuje se i 14 školsko-sportskih dvorana. Ukupna vrijednost svih investicija je 60 milijuna eura.

OŠ Vladimira Becića izgrađena je 1961. godine, dok je dvorana dograđena osam godina kasnije. I ovo je zapravo prvo ulaganje u ovu školu u širem centru grada u posljednjih 60 godina. 

– Danas smo uručili ugovor izvođaču radova, tvrtki Iver,koja će graditi dvoranu u OŠ Vladimira Becića. Nova dvorana vrijedna je 2,7 milijuna eura, a rok za izvođenje radova je 12 mjeseci. No to nije kraj, jer pripremamo i energetsku obnovu ove škole vrijednu 3 milijuna eura. Ovo je jedna od škola u gradu koja ima dvosmjensku nastavu i ovo su sve pripreme za jednosmjensku, odnosno cjelodnevnu nastavu – rekao je gradonačelnik Ivan Radić, dodajući kako je cilj da sva djeca, bez obzira u kojem dijelu grada pohađaju školu, imaju jednake uvjete.

Ivan Dumančić, ispred izvođača radova, tvrtke Iver, preuzeo je ugovor, te naglasio kako radovi na izgradnji nove dvorane počinju kroz sedam do 10 dana.

– Rok nam je godinu dana i dat ćemo sve od sebe da budemo u roku. Novi objekt se prostire na 900 kvadrata, kompletna konstrukcija je u betonu. Pokušat ćemo da u ovoj godini veliki dio objekta bude zatvoren, odnosno napravljena konstrukcija – naglasio je Dumančić.

Ravnateljica OŠ Vladimira Becića, Zrinka Šabić, izrazila je zadovoljstvo u ime učenika i djelatnika na ovim ulaganjima. Ne samo da će dobiti novu dvoranu, nego i energetsku obnovu koja je više nego potrebna.

– Dvorana će imati svlačionice i sve ono što potrebno. Uz dvoranu će biti i parking, prilaz za osobe s invaliditetom, dok će stara dvorana i dalje biti u funkciji i uvelike će olakšati organizaciju rada – dodala je Šabić, ističući kako ovu školu trenutno pohađa 314 učenika, a posebna je po tome što je jedna od dviju škola u gradu koja ima poseban odjel s djecom s poteškoćama.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije