Connect with us

Analit

STIMULACIJA Osmaši koji sve razrede završe s ocjenom 5,0 bit će nagrađeni s po 400 eura

50.000 EURA GODIŠNJE Gradski vijećnici izglasali su Odluku o nagrađivanju učenika, nastavnika i mentora

Objavljeno

.Dana

Pred gradskim se vijećnicima prošloga tjedna našao prijedlog Odluke o nagrađivanju učenika, nastavnika mentora i najboljih odgojno-obrazovnih radnika u osječkim osnovnim školama. Još od školske godine 1996./1997., dakle gotovo 30 godina, Grad Osijek odobrava stipendije i potpore učenicima i studentima, a sada će nagrađivati i učenike, nastavnike mentore te najbolje učitelje za uspjeh ostvaren u prethodnoj školskoj godini.

Odluka je izglasana, a iako je njezin nacrt bio na savjetovanju od 3. srpnja do 2. kolovoza na njega nije pristigla ni jedna primjedba ili prijedlog javnosti.   

Tako će osnovnoškolci, koji su svoje školovanje završili s uspjehom 5,00 u svakom od 8. razreda, biti nagrađeni s 400 eura. Učenici s teškoćama u razvoju u završnim godinama obrazovanja također će biti nagrađeni za ostvaren i zapažen rezultat.

Osim odličnog uspjeha, nagrađivat će se i uspjesi učenika i mentora na državnim natjecanjima i timskim smotrama, te izlučnim natjecanjima.

  • DRŽAVNO NATJECANJE POJEDINCI
  • 1. mjesto – za učenika nagrada 300 eura, a za mentora 250 eura
  • 2. mjesto – za učenika nagrada 200 eura, a za mentora 150 eura
  • 3. mjesto – za učenika nagrada 150 eura, a za mentora 100 eura

Za uspjehe timova na državnim natjecanjima, mentori se nagrađuju istim iznosima kao i kod pojedinačnih natjecanja, dok će timovi do 15 učenika za 1. mjesto dobiti 1.000 eura, za 2. mjesto 800 eura, a za 3. mjesto 400 eura.

Timovi s više od 15 članova za 1. mjesto nagradit će se sa 1.500 eura, za 2. sa 1.000 eura, a za treće mjesto sa 700 eura.

U nešto nižem novčanom iznosu nagradit će se i učenici koji na pojedinačnim ili timskim smotrama na kojoj nema rangiranja od prvog do trećeg mjesta na županijskoj razini, postignu rezultate te su predloženi za državnu smotru.

Najuspješniji odgojno-obrazovni radnici bit će nagrađeni s 200 eura, a osnovna škola koja ima tri ili više nagrađenih odgojno-obrazovnih radnika nagradit će se s 500 eura, a ta sredstva može iskoristiti za nabavu potrebnih materijala i opreme za rad škole

U ovogodišnjem je proračunu za nagrade učenicima i mentorima planirano 50.000 eura.

Foto: Freepik

Analit

AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika

Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu  u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.

– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.

Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.

Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.

– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu

Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.

Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.

Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

GOTOV PROJEKT Najveća investicija u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka

Ukupno je uloženo gotovo 48 milijuna eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na završnoj konferenciji EU projekta „Modernizacija tramvajske infrastrukture na području grada Osijeka“, koja je održana u galerijskom prostoru osječkog Kulturnog centra, istaknuto je da je u projekt uloženo gotovo 48 milijuna eura te da je to najveće ulaganje u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz dvije faze – kroz Program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. i Program Konkurentnost i koheziija 2021 – 2027.

– Dobili smo 9,5 km nove tramvajske pruge, isto toliko nove kontaktne mreže, 23 nova tramvajska stajališta, dvije obnovljene ispravljačke stanice i jednu potpuno novu. U budućnosti je plan još puno ulagati u javni gradski prijevoz i u proširenje mreže. Iduće godine stiže još 10 novih tramvaja, pa će ih na ulicama biti ukupno 20 novih. Dodatno, stiže i 19 novih električnih autobusa a do tada će biti pripremljena i infrastruktura za njihovo punjenje. Uz onih prethodno nabavljenih 13 autobusa s Euro 6 normom, praktički će cijeli autobusni vozni park biti praktički novi – rekao je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.

Darijan Rudan, direktor GPP-a i Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika

Također je najavio i projekt obnove Strossmayerova ulice u sklopu kojega će biti i kompletno obnovljena tramvajska infrastruktura. Rekao je da postoji i projekt nove tramvajske remize, a plan je tramvajskom prugom spojiti gradske četvrti Donji grad i Jug 2 i to baš kod nove remize.

Film detaljno prikazuje sve elemente projekta modernizacije

Upravo završeni projekt modernizacije realiziran je s ciljem unapređenja kvalitete i sigurnosti javnog gradskog prijevoza, povećanja učinkovitosti prometnog sustava te podizanja kvalitete života građana. Tijekom završne konferencije kroz petominutni su film predstavljeni ključni rezultati projekta i ostvareni infrastrukturni zahvati, a bilo je govora i o učincima projekta na sustav javnog prijevoza i urbanu mobilnost te o daljnjim razvojnim planovima u području održivog prometa u Osijeku.

– Bilo je to vrlo izazvno, ali sve smo realizirali kako je planirano. Sad imamo jednu od najmodernijih tramvajskih pruga u Europi. Tramvajska stajališta su posebno prilagođena osobama s invaliditetom i starijim sugrađanima kako bi što jednostavnije ulazili u nove niskopodne tramvaje. A na noseće stupove naše nove kontakne mreže Grad Osijek je dodatno instalirao novu LED rasvjetu – pojasnio je Darijan Rudan, direktor GPP-a.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

OŠTRO Možemo i SDP potegnuli pitanje obnove kazališne zgrade najavljene prije dvije godine

Pozvali su i ministricu Obuljen-Koržinek da obrati pozornost da je kod nas Anto Đapić predsjednik Kazališnog vijeća

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na konferenciji za novinare, koju su predstavnici Možemo i SDP-a održali pred zgradom osječkog HNK, najkonkretnija je bila saborska zastupnica Urša Raukar-Gamulin. Najprije je govorila o tome kako se trenutno na mjesta glumaca koji odlaze u mirovinu ne zapošljavaju novi glumci, odnosno da se mladim glumcima ne produžuju ugovori. Rekla je kako u osječkom HNK trenutno ima 17 članova glumačkog ansambla i da će ih uskoro biti 16 te je to dovela u kontekst s činjenicom da osječka Akademija dramskih umjetnosti svake godine izbacuje nove generacije glumaca za koje u Osijeku nema mjesta.

Također, Raukar-Gamulin je istaknula i kako je prije dvije godine najavljeno ulaganje sedam milijuna eura za obnovu zgrade HNK iz EU fondova, ali da do sada nema informacija da bi se takvo što moglo dogoditi. Zbog toga je pozvala i ministricu kulture Ninu Obuljen-Koržinek da obrati pozornost na situaciju s kazališnom zgradom, a županicu Natašu Tramišak da svojim znanjem, s obzirom da je nekad bila ministrica regionalnog razvoja i EU fondova, pomogne u pronalaženju rješenja za obnovu zgrade. Dodatno, Raukar-Gamulin je ministricu kulture prozvala i da obrati pozornost na činjenicu da je predsjenik Kazališnog vijeća Anto Đapić koji, smatra ona, nema apsolutno nikakve veze s kulturom, pa po zakonu ne bi ni smio biti član vijeća.

Gradski vijećnik Vjeran Marijašević govoreći o HNK ustvrdio je kako gradska politika kazalištem upravlja kroz pitanje racionalizacije te na taj način ne dobiva nikakvo rješenje. Također je kao primjer lošeg upravljanja kulturom u Osijeku istaknuo i pripajanje Gradskih galerija Kulturnom centru koji je zapravo postao dvorana za “gaže stand up komičara”.

Predsjednik osječkog SDP-a, Goran Kušec je rekao kako se stožernu instituciju hrvatske kulture u Osijeku ne smije tretirao kao gradsko poduzeće.

Foto: David Jerković/PIXSELL

Nastavi čitati

Analit

NIŽE CIJENE Od danas Unikom počinje s obavljanjem dimnjačarskih poslova, uveden novi cjenik

Za individualne stambene objekate čiji vlasnici koriste kruto ili tekuće gorivo redovni pregled iznositi 19,11 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Gradska komunalna tvrtka Unikom od danas (15. lipnja) započinje s obavljanjem dimnjačarskih poslova koje joj  je povjerio Grad Osijek. Uz promjenu isporučitelja, uvodi se novi cjenik koji građanima donosi pregledniji obračun usluga i niže cijene u više kategorija redovitih pregleda.

Tako će primjerice za korisnike individualnih stambenih objekata koji koriste kruto ili tekuće gorivo cijena redovitog pregleda iznositi 19,11 eura, što je smanjenje za 10,41% u odnosu na uslugu koju je naplaćivao koncesionar prije poskupljenja.

Uz niže cijene usluga, jedna od najvažnijih promjena odnosi se na ukidanje zasebne naplate pojedinih stavki. Uz to, izdavanje dimnjačarske potvrde više se neće posebno naplaćivati. Isto vrijedi za kontrolu dimovodne cijevi, a kod plinskih sustava i za kontrolu dozračnog sustava, koje će biti sastavni dio redovitog pregleda bez dodatnih troškova za korisnike.

– Nakon više od dva desetljeća dimnjačarskih poslova koji su se obavljali kroz koncesijski model, odlučili smo ovu komunalnu uslugu povjeriti gradskoj tvrtki Unikom. Naš je cilj jasan – da građani točno znaju što plaćaju, da usluga bude transparentna i da se uklone nepotrebne zasebne naplate – izjavio je gradonačelnik Ivan Radić.

Foto: Magnific

Nastavi čitati

Najlaćarnije