Connect with us

Analit

Gradsko vijeće, zaiskrilo jedino zbog podataka o manjem broju novorođenih

Saznali smo i da je netko zaključao 200 pari skija, pa je posao organizacije skijanja djece dobila agencija iz Zagreba

Objavljeno

.Dana

U tijeku je 19. sjednica Gradskog vijeća Grada Osijeka. Po običaju, na kratko je bilo zanimljivo tijekom točke Pitanja i prijedlozi vijećnika, gradonačelnikovih odgovora na ta pitanja i naknadnih komentara vijećnika nezadovoljnih odgovorima.

NJIKOŠEVA BISTA Vijećnica Jesenka Ricl inicirala je postavljanje biste Juliju Njikošu (skladatelj, osnivač STD Pajo Kolarić, suosnivač dječjeg kazališta i Hrvatskog tamburaškog festivala) i iznijela podatak da bi njegova obitelj željela da se prije postavljanja nove biste u javni prostor vrate i biste Njikoševih prethodnika, Franje Kuhača i Paje Kolarića koje s nalaze negdje u depoima. Gradonačelnik Ivan Radić kasnije je, odgovarajući na pitanja, prihvatio tu inicijativu.

DIMNJAK I SOLARI Vijećnika Borisa Kiša zanimalo je kako će Grad nadgledati rad Dimnjaka, koncesionara za dimnjačarsku djelatnost, kojemu je nedavno izdano upozorenje o mogućem prekidu koncesije. Odnosno, na koji će način Grad utvrđivati je li koncesionar prestao kršiti propise? Također, Kiš je želio znati hoće li Grad predložiti izmjene Odluke o dimnjačarskim poslovima kako bi ona bila usklađena sa zakonom. Ovdje je zapravo riječ o velikom gradskom problemu jer je u međuvremenu više od 500 kućanstava isključeno iz plinskog sustva zbog nejasne situacije s upotrebom starih i novih plinskih bojlera. Gradonačelnik je odgovorio da je Dimnjak posebna točka dnevnog reda, a da će ostale odgovore vijećnik dobiti pismenim putem.

Svi pažljivo slušaju

Vijećnik Boris Piližota raspitivao se za Centar za posjetitelje, odnosno je li određena konačna namjena svih prostora u njemu i kad će biti završeno uređenje. Gradonačelnik je odgovorio da će za opremanje biti utrošeno 27.000 eura i da će tamo biti preseljena Turistička zajednica Grada Osijeka.

Također Piližotu je zanimalo i što je s njegovom inicijativom o subvencioniranju postavljanja solarnih panela s 1% kamata i jesu li građani na bilo koji način uopće obaviješteni o toj mogućnosti? Dobio je odgovor da su tri banke koje su se javile na taj poziv odustale i da će ga morati ponoviti. Poslije je Piližotu još zanimalo zašto su banke odustale.

TURISTIČKE NAGRADE I ADVENT Zanimljivu raspravu je zatim imao vijećnik Antonio Sobol koji je konstatirao da su na Danima hrvatskog turizma Đakovački vezovi proglašeni najboljom manifestacijom kontinentalne Hrvatske, a da nijedan projekt TZ Osijek nije ušao u finale, odnosno da on misli da TZ Osijek nije ništa ni kandidirao, pa ga je zanimalo kako je to moguće. Osvrnuo se i na organizaciju Adventa u Osijeku te rekao kako nigdje ne postoji plakat koji građane upućuje u programe Adventa. Istovremeno, rekao je, Beli Manastir, Belišće pa i Bizovac odavno imaju istaknute adventske programe, ali Osijek ih još uvijek nema. Sobol je konstatirao i kako sve velike zabavne manifestacije u Osijeku organizira Kulturni centar, a TZ Osijek kojoj je to i zakonska obveza ne vodi glavnu riječ po tim pitanjima. I još se osvrnuo da turistički potencijali potput Regionalne vinoteke u Tvrđi, Turističko-informativnog centra u Tvrđi te Centra za posjetitelje i dalje ne rade, pa ga zanima što je s tim. Gradonačelnik je rekao da kritiku za Advent ne prihvaća jer su programi promovirani digitalnim kanalima, za koje misli da su adekvatniji. Čak su, rekao je, najavljene i grupe gostiju iz Bosne i Hercegovine i Mađarske. Za turističke je nagrade rekao da misli da ih je TZ Osijek kandidirala ali da nije ušla u finale. A TZ Osijek da je suorganizator Adventa zajedno s Kulturnim centrom. Potom je Sobola upitao koje su to turističke nagrade stigle u Osijek prije njegova mandata. Sobol je odgovorio da je 2017. Osijek bio najbolja turistička destinacija kontinentalne Hrvatske, a nekoliko godina prije toga dobio je i Brončani cvijet Europe. Još je dodao da se Kulturni centar treba baviti kulturom a TZ Osijek turističkim projektima.

PAD NOVOROĐENIH Kratko se potom za pozornicom zadržao vijećnik Željko Požega koji je podsjetio da je nakon prve godine gradonačelnikova mandata glasno u medije plasiran podatak da je u toj godini rođeno čak 100 djece više nego prije, ali da onda za 2022. i 2023. (do sada) nije javno objavljen podatak o broju novorođenih pa ga zanima koliki je taj broj. Gradonačelnik je rekao da će odgovoriti pismeno jer trenutno nema taj podatak. Doduše, misli da je ove godine do sada rođeno 714 djece, ali nema kompletan podatak pa će odgovoriti pismeno. Požega je na to replicirao kako gradonačelnik zapravo želi izbjeći odgovor jer je u Osijeku i ove i prošle godine rođeno oko 200 djece manje, pa imamo “brutalan pad novorođene djece i to se očito ne uklapa…”. Gradonačelnik je potom istaknuo kako nije želio izbjeći odgovor nego da naprosto u ovom trenutku nema informacije, pa nije htio zaključivati bez osnove. I pomalo je povisio glas kad je rekao Požegi da ga ne optužuje bez razloga. Potom su se sporječkali mimo mikrofona.

OPET DIMNJAK I ADVENT Vijećnik Goran Kušec isto se raspitivao za probleme u vezi Dimnjaka i pitao gradonačelnika ima li u planu obeštećivati građane koji su imali problema s koncesionarom. Nadovezao se i na problematiku Adventa konstatiravši da smo “prošle godine bili hit br. 1, a sad nas nema nigdje”. Gradonačelnik je kratko odgovorio kako je oko Dimnjaka već odgovorio Kišu, a oko Adventa Sobolu.

PRIHOD Vijećnica Mira Leko Ćurčić pitala je u vezi porezne reforme najavljene za 2024. kako će Grad Osijek nadomjestiti pad prihoda od prireza. Gradonačelnik je rekao da će prihod u proračun biti osiguran iz alternativnih izvora, iz projekata EU i od države te da će rasti plaće neopterećene prirezom. Ovaj puta je istaknuo plaću predmetnih nastavnika od 1125 eura koja bi u odnosu na Split, Rijeku i Zagreb u Osijeku trebala godišnje biti veća od 113 do 319 eura.

OTROVNO TLO Vijećnika Petra Kopunovića-Legetina zanimalo je kad ćemo dobiti službene rezultate o otrovnim česticama u tlu koje su posljedica požara u tvornici Drava International, a za koje se pričalo da mogu biti prisutne i naredne tri godine. Gradonačelnik je odgovorio da to nije u njegovoj nadležnosti i da Grad Osijek od nadležnih tijela očekuje te analize.

Atmosfera je radna

DIMNJAK I ZAKLJUČANE SKIJE Vijećnica Katarina Kruhonja upitala je gradonačelnika bi li on osobno podržao amandman kojim se traži 525.000 eura za subvencije građanima za sanaciju dimnjaka, što bi bilo dostatno za otprilike 300 kućanstava? Gradonačelnik je rekao da će o tome govoriti kasnije kad bude bilo riječi o Dimnjaku. A Kruhonja je iskoristila govornicu pa je upozorila da je netko iz Grada Osijeka ili iz Športskih objekata povezan sa slučajem u kojemu je 200 pari skijaške opreme u vlasništvu Školskog športskog saveza ljetos (bez znanja ikoga iz ŠŠS) izmješteno iz njihova prostora i “negdje zaključano”. ŠŠS dakle već mjesecima ne može do svojih skija i opreme koju su godinama nabavljali i održavali, a upravo je ta oprema bila preduvjet za javljanje na natječaj za organiziranje skijanja za školsku djecu. Zbog toga što nemaju opremu nisu se mogli javiti na natječaj, pa je taj posao na kraju dobila agencija iz Zagreba. Gradonačelnik je rekao da ne zna ništa o tome, da ne može komentirati navodne slučajeve i da se njemu po tom pitanju nitko nije obratio. Kruhonja je replicirala da ništa nije navodno i da po tom pitanju očekuje pisani odgovor.

RUINIRANI NATHODNICI Vijećnica Mirta Vlahović raspitivala se za stanje pješačkih nathodnika kraj novoobnovljenog željezničkog kolodvora i na Jugu 2 gdje “liftovi uglavnom ne rade, građani tamo uriniraju i razbijaju staklo”. S obzirom da ondje postoji video nadzor, zanima ju koliko je vandala počinitelja zatečeno i koliko je naplaćenih kazni? Gradonačelnik je obećao pismeni odgovor.

ZASTUPLJENOST ŽENA Jednako je odgovorio i vijećnici Sonji Kovač koja je pitala kako Grad Osijek u svom području provodi politiku ravnopravnosti spolova, odnosno koliko je žena među pročelnicima, direktori(ca)ma gradskih poduzeća, u gradskoj upravi… i što radi Odbor za ravnopravnost spolova?

NOVA CESTA Vijećnik Mate Jurčević pitao je za intrazonsku cestu koja ide od novog podvožnjaka na Čepinskoj do autobusnog kolodvora. Gradonačelnik je rekao da su radovi započeli i da će stajati 849.000 eura (85% EU kohezijski fond i 15% država), odnosno da Grad Osijek to neće stajati ništa.

Marin Babić, u sredini, založio se za besplatne ulaznice, korisno za Dan grada

BESPLATNO U KAZALIŠTE, AUTOBUS, NA BAZENE I U ZOO Vrlo je konkretan bio vijećnik Marin Babić koji je predložio da se u povodu Dana Grada Osijeka svim građanima i njihovim gostima omogući besplatan ulaz na predstave HNK, besplatne vožnje gradskim prijevozom te ulazak na Gradske bazene i u ZOO vrt. Gradonačelnik je te prijedloge prihvatio.

USPORIVAČI PROMETA I PODUZETNICI Vijećnik Josip Mihaljević ukazao je da je u Tenji kod novog pješačkog prijelaza na spoju Nove i Stare Tenje u dva tjedna bilo dvije prometne nesreće u kojima je stradalo dvoje djece, pa ga zanima planira li Grad tamo instalirati usporivače prometa. Gradonačelnik je rekao da su usporivači planirani. Mihaljević je još pitao kako stojimo s potporama poduzetnicima, koliko ih se prijavilo i koliko je novca utrošeno. Gradonačelnik je bio spreman na to pitanje: 623.797 eura je utrošeno, prijavio se 291 poduzetnik i 198 ih je dobilo potpore. U idućoj godini je za istu namjenu predviđeno 686.000 eura.

Foto: Komarilos

Analit

DAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“

Svečani mimohod u nedjelju kreće iz Tvrđe do Kapelice Kraljice Mira, cestovni most bit će zatvoren od 19,30 do 20 sati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Predstavljen je program obilježavanja ovogodišnjeg Dana osječkih branitelja i dana 106. Brigade ZNG RH i Dana Hrvatskog dragovoljca Osječko-baranjske županije. Program velike, okrugle i važne 35. godišnjice predstavio je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin. 

– I sam gradonačelnik uvijek ističe koliko su nam važni branitelji i koliko podupiremo udruge hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskoga rata. To ćemo činiti i dalje, jer doprinos tih ljudi je nemjerljiv – naglasio je Vulin, dodajući kako Dan osječkih branitelja ove godine pada na nedjelju, 28. lipnja.

Program će započeti već u subotu, 27. lipnja, kada se dogodio „Crveni fićo“. Održat će se memorijalno trčanje „Crveni fićo“ u 20 sati. U nedjelju program počinju već u 8,30 sati misom za poginule i umrle hrvatske branitelje i civile u župnoj crkvi Sv. Mihaela u Tvrđi. U 10 sati na lijevoj obali bit će taktičko-tehnički zbor HV-a, a nakon toga u 11 sati slijedi svečana Akademija u Dvorani Franjo Krežma. Program se nastavlja u 18,30 sati kada će krenuti okupljanje građana i branitelja na Trgu Vatroslava Lisinskog. U 19 sati počinje svečani program i postrojavanje branitelja, a u 19,30 sati planiran je početak svečanog mimohoda do Kapelice kraljice mira na lijevoj obali. U 20 sati položit će se vijenci i zapaliti svijeće kod kapelice, a od 21 sat slijedi koncert Stjepana Jeršeka Štefa, Vlatke Kopić Tene, Igora Delača i TS Žitna polja, koji je besplatan za sve sugrađanke i sugrađane, te bakljada udruge Kohorta na pješačkom mostu.

Zbog promijenjene rute mimohoda, koji se od Tvrđe preko Europske avenije i Mosta dr. Franjo Tuđman kreće prema lijevoj obali, odnosno Kapelici Kraljice mira, za sav će promet biti zatvoren cestovni most u nedjelju, 28. lipnja, od 19,30 do 20 sati.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj

Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere

Objavljeno

.Dana

Objavio

Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.

Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.

I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika

Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu  u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.

– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.

Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.

Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.

– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu

Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.

Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.

Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

GOTOV PROJEKT Najveća investicija u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka

Ukupno je uloženo gotovo 48 milijuna eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na završnoj konferenciji EU projekta „Modernizacija tramvajske infrastrukture na području grada Osijeka“, koja je održana u galerijskom prostoru osječkog Kulturnog centra, istaknuto je da je u projekt uloženo gotovo 48 milijuna eura te da je to najveće ulaganje u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz dvije faze – kroz Program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. i Program Konkurentnost i koheziija 2021 – 2027.

– Dobili smo 9,5 km nove tramvajske pruge, isto toliko nove kontaktne mreže, 23 nova tramvajska stajališta, dvije obnovljene ispravljačke stanice i jednu potpuno novu. U budućnosti je plan još puno ulagati u javni gradski prijevoz i u proširenje mreže. Iduće godine stiže još 10 novih tramvaja, pa će ih na ulicama biti ukupno 20 novih. Dodatno, stiže i 19 novih električnih autobusa a do tada će biti pripremljena i infrastruktura za njihovo punjenje. Uz onih prethodno nabavljenih 13 autobusa s Euro 6 normom, praktički će cijeli autobusni vozni park biti praktički novi – rekao je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.

Darijan Rudan, direktor GPP-a i Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika

Također je najavio i projekt obnove Strossmayerova ulice u sklopu kojega će biti i kompletno obnovljena tramvajska infrastruktura. Rekao je da postoji i projekt nove tramvajske remize, a plan je tramvajskom prugom spojiti gradske četvrti Donji grad i Jug 2 i to baš kod nove remize.

Film detaljno prikazuje sve elemente projekta modernizacije

Upravo završeni projekt modernizacije realiziran je s ciljem unapređenja kvalitete i sigurnosti javnog gradskog prijevoza, povećanja učinkovitosti prometnog sustava te podizanja kvalitete života građana. Tijekom završne konferencije kroz petominutni su film predstavljeni ključni rezultati projekta i ostvareni infrastrukturni zahvati, a bilo je govora i o učincima projekta na sustav javnog prijevoza i urbanu mobilnost te o daljnjim razvojnim planovima u području održivog prometa u Osijeku.

– Bilo je to vrlo izazvno, ali sve smo realizirali kako je planirano. Sad imamo jednu od najmodernijih tramvajskih pruga u Europi. Tramvajska stajališta su posebno prilagođena osobama s invaliditetom i starijim sugrađanima kako bi što jednostavnije ulazili u nove niskopodne tramvaje. A na noseće stupove naše nove kontakne mreže Grad Osijek je dodatno instalirao novu LED rasvjetu – pojasnio je Darijan Rudan, direktor GPP-a.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije