Connect with us

Kovinar

NOVINARSKI PROSVJED U ZAGREBU Ovo bi mogao biti kraj istraživačkog novinarstva

VAŽNO Donosimo govor nagrađivanog osječkog novinara Drage Hedla na Markovom trgu

Objavljeno

.Dana

U organizaciji Hrvatskog novinarskog društva danas su novinari uspješno prosvjedovali u Zagrebu i Splitu protiv tzv. Zakona opasnih namjera, odnosno protiv izmjena Kaznenoga zakona prema kojima neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje u fazi istražnog postupka postaje kazneno djelo. Novinari su tu izmjenu nazivali i Lex AP!

Na Markovu je trgu, između ostalih, govor održao i nagrađivani osječki istraživački novinar i potpredsjednik HND-a, Drago Hedl, koji je na početku rekao da ovakva izmjena zakona znači kraj istraživačkog novinarstva, koje se najčešće oslanja na izvore onih poštenih ljudi u sustavu koji se ne slažu sa zataškavanjem detalja iz istrage, čime se često pogoduje visokim dužnosnicima ili visokopozicioniranim ljudima iz vrha stranke.

Hrvoje Zovko, predsjednik HND i Drago Hedl u masi prosvjednika

Hedlov govor pod nazivom “Zakon opasnih namjena” – donosimo u cijelosti:

Julian Assange  u strogo čuvanom zatvoru Njegovog Veličanstva Belmarsh čeka izručenje državi koja se diči Prvim amandmanom kao garantom  slobode govora i medija, a u kojoj mu prijeti 175 godina strogog zatvora po Zakonu o špijunaži iz 1917. godine. Jedini grijeh zbog kojeg proganjaju Assangea svih ovih godina je taj što je ljudima govorio istinu i dokumentirao stravične zločine koje je United Stasi of America počinila u ime svojih građana, a da oni za to do WikiLeaksa nisu znali.

Zato, vi koji sada u Hrvatskoj odlučujete o uvođenju kaznenog djela „neovlaštenog otkrivanja sadržaja ili dokazne radnje“, kako bi se nas novinare zaustavilo u obavljanju naših svakodnevnih poslova, imajte na umu da država nema što tajiti od svojih građana ako im želi dobro, te da, i 107 godina nakon donošenja ovakvih zakona opasnih namjera, novinari mogu, poput Assangea, zbog objavljene istine, doživotno završiti u zatvoru!

Svjetski ugledni povjesničar, sociolog i novinar Boris Kagarlitsky zbog šaljive istine, ili istinite šale, objavljene prije godinu dana na YouTubeu uhapšen je u Putinovoj Rusiji.Nakon toga je kao politički zatvorenik odrobijao četiri i pol mjeseca u nekadašnjem Staljinovom logoru Gulag. Jedini grijeh Borisa Kagarlitskog je taj što Levijatan nema smisla za humor, kako u Sibiru, tako i na Korčuli, kada usamljeni građanin aktualnog premijera dočeka u trajektnoj luci s porukom „Dobrodošao, Ćaća!“ da bi ga policajci u civilu odveli u nepoznatom pravcu.

Prođe li ovaj Lex AP-e u Saboru, javnost neće smjeti znati zašto je nositelj transparenta nasilno priveden, kakav mu krimen zbog riječi Ćaća istraga stavlja na teret, te koje su dokazne radnje protiv suspektnog zločinca provedene, a da se mi kao novinari ne izložimo riziku trogodišnjeg robijanja. Kaznenim gonjenjem svih onih koji se usude mračne državne tajne  učiniti javnim, ili se našaliti s vlastodršcima, i mala Hrvatska velikim slovima se upisuje na globalnu mapu širenja Gulaga, od Guantanama i Belmarsha do Quantica i Sibira.

Zato ovaj Zakon nije samo zakon opasnih namjera već i zakon opasnih namjena! Timing njegovog donošenja nimalo slučajno podudara se s izborom novog glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića što može značiti samo jedno: da će i Zakon i Tužitelj revnosno štititi lik i djelo Andreja Plenkovića, kao i njegovih dvorjana, od bilo kakvog mogućeg razotkrivanja u javnosti. Uostalom, i sam Car  nije krio da je njegova golotinja, pojavljivanje inicijala AP u SMS porukama praćenih osoba, bila motiv za donošenje ovog rigidnog zakona. Sada kada je stvar pravno zgotovio i odabrao štitonošu, promijenio je retoriku pravdajući progon zviždača i novinara već viđenom praksom u 30 država koje, i da hoće, ne može nabrojati. I to u istom trenutku kada poglavar jedne od najkonzervativnijih, Vatikana, papa Franjo, demokratizira zviždaštvo u borbi protiv korupcije i radi financijske transparentnosti katoličke Crkve!

Zato je namjena ovog Zakona opasnija i od njegove namjere da mediji postanu tabula rasa kada se Žalac i Rimac dopisuju o šefudok ih istražitelji snimaju, ili kada njegov pobočnik Marko Milić koristi politički utjecaj za zapošljavanje podobnih u Hrvatskim šumama. Ovaj će Zakon u rukama AP-ovog Kadije učiniti nevidljivim prodaju plina za jedan cent, kao i šverc pola milijuna eura vrijedne ogrlice omiljenog tajkuna, baš kao što će iz javnog prostora biti izbrisane sve kriminalne radnje, sve bespravne gradnje, sve vožnje u pijanom stanju, sve Geodezije i Fimi medije, baš kao i sva obiteljska nasilništva hadezeovske bratije, svako slovo i svaki zarez koji bi mogli nanijeti „političku štetu“ Andreju Plenkoviću. O kaznenom progonu „glave hobotnice“, da i ne govorimo.

No krajnja namjena ovog Zakona opasnija je od svih ovih namjera, a ona cilja,koliko god nas Plenković pokušava držati guskama u magli, na kažnjavanje i izopćavanje nepoćudnih mu novinara kako bi u potpunosti zavladao javnim prostorom. Onaj koji posjeduje narativ, posjeduje i apsolutnu moć, jer laž prikazuje kao istinu, a istinu demonizira kao ugrozu demokracije. Svjedoci smo da vlasnici narativa genocid nazivaju borbom protiv terorizma, ubijanje civila i djece brane pravom na vlastitu državu, a proxy ratove proglašavaju ničim izazvanim sukobima.

Zašto mi kao novinari ne možemo niti smijemo vjerovati na riječ Andreju Plenkoviću dok donosi ovakve zakone? Naprosto zato što AP ne voli novinare izvan dvorišta režimske, tzv. javne kuće HRT-a, otvoreno nas tretirajući kao državne neprijatelje broj jedan. Jer, kaže on,vodimo „orkestrirane napade na njegovu vladu“!? Umjesto dokaznih radnji, evo još nekoliko citata njegovog ophođenja s novinarima:

„Što vi mislite, da ja ne znam tko od vas pripada kojem spektru?“

„Znam ja s kim ste u sprezi, znate vi to dobro“.

„Kakve je vrste djelovanja ovo vaše pitanje?“

„Vi ste u Hrvatskoj polulegalno, niste dobili koncesiju!“

„Odite vi na izbore pa pobijedite, pa onda planirajte proračun.“

„Imali ste teroristički napad Bezuka, da izvrši teroristički akt prema predsjedniku Vlade, odnosno prema meni“.

„Ovo je sitan bezobrazluk koji ste si dopustili…“

„Jeste li sada dobro? Je li dijareja gotova?“

„Mogu što hoću! Itekako mogu…“

Da, može Andrej Plenković zaista što hoće, pogotovo će to moći usvoji li se ovaj Zakon o zaštiti njegovog lika i djela što će mu dati veću koncentraciju moći i od samog Franje Tuđmana za čije su vladavine novinare uredno opservirale tajne službe. Ne treba puno guglati da bismo se uvjerili kako Andrej Plenković one medije koji nisu pod njegovom šapom drži opasnim kolaboracionistima vanjskih i unutrašnjih neprijatelja, te su mu, osim osornosti i bahatosti,teroristi i veleizdajnici često na jeziku.

Davno nam je AP poručio što je tema o kojoj trebamo izvještavati, a što nije. Otkako je na vlasti njegova ambicija da postane glavni urednik svih hrvatskih medija nije jenjavala, već metastazirala do ovog Zakona po kojem ćemo svi morati misliti i pisati njegovom glavom,ili ćemo završiti tamo gdje je Assange već godinama, u zatvoru.

Zato je glavna namjena ovog lex AP-a „oteti opjevani pojam „demokracije“ ne bi li gaizjednačio s vlastitim režimom, a novinare koji na to ne pristanu, proglasiti špijunima i državnim neprijateljima koje će, kao takve, Tužitelj svesrdno progoniti.Naravno, službeni narativ će reći, baš kao i za Assangea, da je tim i takvim objavljivanjem istine ugrožena nacionalna sigurnost. Stoga će njihov progon predstavljati „egzemplarno kažnjavanje“ kako bi se upozorilo sve one koji se ne podvrgavaju ili koji destabiliziraju politički poredak vladanja AP-a kakva ih sudbina čeka. Zato je namjena ovog Zakona opasnija i od njegovih opasnih namjera.

„Ako nam se oduzme sloboda govora, onda ćemo nijemi i šutljivi biti odvedeni kao ovce na klanje“, rekao je otac američke nacije George Washington prije više od dvjesto godina.

Danas smo se ovdje okupili da ne ispadnemo ovce ispred klaonice, dakle kako bismo digli svoj glas protiv zakona kojim nama, ali i našoj djeci i unucima, želi zabraniti da slobodno mislimo, govorimo i pišemo. Ako, pak, mislite kao Turudić da novinari samo grintaju, da je to njihovo pravo i poslanje, odnosno da je sve ovo šala za YouTube, dođite opet ovdje, na Markov trg, nakon što vladajuća većina, usta punih demokracije, izglasa ovaj kazneni progon zviždača i novinara. I budite hrabri tada pa i vi podignite transparent na kojem će pisati: „Dobrodošao, Ćaća!“.

I nama novinarima javite ono što ćete samo vi znati: U kojem ste Gulagu završili?

Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Kovinar

BAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći

Kud je stepenište oronulo, tu je još nagurano i vozilo. Svašta!

Objavljeno

.Dana

Objavio

Svakodnevno nas iznenade razni primjeri parkiranja po gradu. Tako je vozač ovog kombija nagurao vozilo uz stepenište na podvožnjaku u Trpimirovoj ulici, koje koriste građani koji idu u zgradu zvanu „Ljepotica“, ali i dalje prema gradu Kašićevom ulicom.

– Nisam mogla ne dokumentirati ovaj primjer bahatog parkiranja u Ulici kneza Trpimira na podvožnjaku. Hodala sam s majkom kojoj je 86 godina i treba pomoć pri kretanju. Dakle, nije dovoljno što su stepenice oronule, nego je „gospodin“ parkirao kombi u hlad i potpuno zagradio prolaz – ističe sugrađanka koja je fotodokumentirala ovaj prizor.

I doista, bahatosti pojedinih vozača nema kraja. Problem pronalaska slobodnog parkirnog mjesta je ponekad problem, no mnogi bi trebali znati da zbog svoje komocije ne mogu ugrožavati sigurnost i onemogućiti kretanje ostalim sudionicima u prometu.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Kovinar

ĐAKOVŠTINA Krenula sanacija zapadnog dijela kolnika od kružnog toka do ulaza u Interspar

Ovdje su vozači izbjegavajući rupe i šahtove uglavnom vozili slalom

Objavljeno

.Dana

Objavio

Konačno je započela sanacija dijela kolnika u Ulici sv. L. B. Mandića od kružnoga toka do ulaza u Interspar. Zapadni dio ceste, te autobusno ugibalište bili su u iznimno lošem stanju, a vozači su doslovno na ovom potezu vozili slalom među rupama i kanalizacijskim šahtovima.

Zbog radova je promet na ovoj dionici usporen, postavljeni su znakovi upozorenja, te je brzina kretanja smanjena na 20 km/h. Nakon što su skinuli gornji sloj asfalta, na nimalo ugodnim temperaturama, radnici će krenuti s asfaltiranjem. Ovaj će potez tako, nakon dugo vremena, konačno postati ugodniji i kotačima i vozačima.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kovinar

Radovi na novom vrelovodu na Jugu 2, nova opcija za grijanje zgrada koje nisu spojene

Trasa ide do kotlovnice u zoni kod Opatijske i Velaluške

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na području Juga 2 trenutno su u tijeku radovi na izvođenju novog vrelovoda. Građani koji su snimili fotografije govore da trasa ide paralelno s Umaškom ulicom kod bajera i da radnici trenutno rade iza zgrada na istočnoj strani Umaške.

No, riječ je o širem zahvatu, jer novi vrelovod ide do kotlovnice koja se nalazi u zoni blizu križanja Opatijske i Velaluške ulice. Investitor je HEP Toplinarstvo, a pretpostavka je da će po završetku radova biti ponuđena mogućnost spajanja na gradsku vreleovodnu mržu svim zgradama koje su trenutno u drukčijim režimima grijanja, kao dobrodošla alternativa.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Kovinar

Na križanju Svačićeve i Vukovarske prastari razdjelni stup uništen je i nema nikakvu svrhu

Nije u funkciji godinama, trebalo bi ga ukloniti

Objavljeno

.Dana

Objavio

Razdjelni prometni stup fizički je nekada razdvajao prometne trake, odnosno označavao početak pješačkog otoka. Ovaj stari model, na križanju Svačićeve i Vukovarske ulice već godinama nije u funkciji – reflektirajući dio je uništen, stup nema nikakvu svrhu i zapravo bi ga trebalo ukloniti.

Ovakvi modeli postavljali su se ranijih godina, fiksne su, krute izvedbe s retroreflektirajućim žuto-crnim trakama i vrlo su rijetki na hrvatskim cestama. Ovaj stup možda je još jedini u gradu, a kako nema nikakve svrhe, bilo bi dobro zamijeniti ga novim, fleksibilnim stupom, ukoliko za to na ovom mjestu ima potrebe.

I dok se nekada u cijeloj Hrvatskoj ovakav tip fiksne barijere masovno ugrađivao na pješačkim otocima i opasnim zavojima, on zapravo predstavlja potencijalnu opasnost za vozače i motocikliste pri eventualnom naletu.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Čušpajz

JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića

Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.

Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.

Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.

Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije