C.Dananect with us

Analit

BEZVEZE Glavni izazivači gradonačelnika nisu se pojavili na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća

Marijašević i Kiš odsutni; mrvicu je planulo oko parkiranja, ali ušteda od 10 milijuna eura je jak argument

Objavljeno

.Dana

Potpuno je iznenađujuće da glavni izazivači za mjesto gradonačelnika, na izborima koji se održavaju 18. svibnja ove godine, nisu iskoristili mikrofone Gradskog vijeća na zadnjoj sjednici aktualnoga saziva koja je održana danas. Naime, vijećnici Vjeran Marijašević i Boris Kiš (kandidati za gradonačelnika i zamjenika) nisu se pojavili na sjednici. Jednako tako, nije bilo ni vijećnika Željka Požege i Petra Kopunovića-Legetina. Iz perspektive građana, ovakav je potez u najmanju ruku neozbiljan jer minimum pristojnosti zahtijeva barem pojavljivanje na zadnjem okupljanju gradskoga parlamenta u koji su ih građani odabrali.

TKO ĆE RADITI KAD IH JE TAKO MALO? Na aktualnom satu (pitanja i prijedlozi) vijećnica Katarina Kruhonja zahvaljivala se svim kolegama i građanima te rekla kako se “Uporan i dosljedan rad za opće dobro isplati”. No, dok se zahvaljivala izgubila je veći dio vremena za svoja pitanja i inicijative, pa je brzo obrazložila kako je u zadnje četiri godine smanjen broj djelatnika u mjesnoj samoupravi kojima se građani mogu javljati. Ustvrdila je da je taj broj djelatnika smanjen s 30 (kada ih je po dvoje bilo nadležno za svaku Gradsku četvrt ili Mjesni odbor) na 5 djelatnika, dakle da sada svatko od njih radi za 3 jedinice mjesne samouprave. Smatra da tako nije moguće učinkovito raditi i stoga traži obrazloženje.

Gradonačelnik Ivan Radić odgovorio joj je kako je broj zaposlenih u gradskoj administraciji doista značajno smanjen, za čak 10% u zadnje četiri godini, odnosno da činovnika nikada nije bilo manje, a da istovremeno nikada nisu imali veće plaće nego danas. Također je istaknuo kako se u Gradske četvrti i Mjesne odbore ulagalo više nego prethodnih godina, odnosno čak 39 posto više novca je uloženo nego do 2021.

Kruhonja nije bila zadovoljna odgovorom jer nije rekao kako točno namjerava povećati uključenost građana u rad Gradske uprave, a smatra kako nije točno da je broj zaposlenih smanjen jer ima informaciju da je za ovu godinu predviđeno zapošljavanje 30 dodatnih činovnika, pa ćemo “imati 212 zaposelnih, potput Milana i Berlina”.

Gradonačelnik je objasnio kako je 2021. u Gradskoj upravi zatekao 203 zaposlenih, a da ih je sad 183.

– A kako će izgledati komunikacija s Gradskim četvrtima i Mjesnim odborima, taj ću vam koncept pokazati 19. svibnja ove godine, dan nakon što na izborima osvojim novi mandat – rekao je gradonačelnik.

ŠTO JE S REAKCIJAMA NA SLUČAJ POLICAJCA UBOJICE? Potom je vijećnica Sonja Kovač zatražila pismeni odgovor na pitanje koje je pročitala u ime udruge Adela, a odnosi ne na činjenicu da se Policija nikada nije ispričala za nastup svog načelnika koji je 28. rujna 2023. na sjednici Gradskoga vijeća objašnjavao da je “došlo do opaljenja” iz službenog pištolja policajca Marka Smažila koji je tada ubio djevojku Mihaelu Berak. Smažilu je u međuvremenu nepravomoćno presuđeno 18 godina zatvora, a i Gradska uprava nikada nije službeno reagirala na taj događaj. Gradonačelnik je obećao traženo pismeno očitovanje.

SLIJEDI NAVALA UMIROVLJENIKA NA BESPLATNE VOŽNJE Potpredsjednik Gradskog vijeća, Drago Šerić predložio je da gradske službe obiđu sva autobusna i tramvajska stajališta u gradu i da vide u kakvom su stanju te da se organizira popravak i uređenje tamo gdje je potrebno jer smatra kako će besplatan prijevoz za umirovljenike (koji kreće 1. svibnja) značajno povećati broj korisnika, pa treba misliti na sigurnost.

Također, Šerić je predložio i uređenje dodatnih parkirališnih mjesta u dvorištu Doma umirovljenika na Drinskoj ulici koja koriste posjetitelji jer ih sad nema dovoljno. Gradonačelnik je prihvatio obje inicijative.

DVA NALAZA SPORTSKE INSPEKCIJE O ŽNK OSIJEK Poslovnično konkretan, pa čak i pomalo agresivan u dobroj namjeri bio je vijećnik Antonio Sobol koji je istaknuo kako je u posjedu nalaza Sportske inspekcije u vezi ŽNK Osijek. Istaknuo je da je tamo dokumentirano kako klub nema potrebne pravilnike o radu, kako nema imenovanog trenera kadetkinja i početne kategorije igračica, da postojeći ugovori nisu usklađeni sa Zakonom o sportu, da 18 igračica nema potvrde o zdravstvenim pregledima te da je zbog toga nadležni inspektor 17. veljače izdao prekršajni nalog. Stoga, smatra Sobol, Zajednica osječkog sporta u taj klub ne bi treba uplaćivati nikakav novac.

Gradonačelnik ga je izvijestio da je on u posjedu svježijeg nalaza Sportske inspekcije od 2. travnja ove godine u kojemu stoji da su svi ti zatečeni prekršaji u međuvremenu otklonjeni i da je klub ispunio sve što je naložila Sportska inspekcija. Objasnio je i kako klub ostvaruje prihode od Zajednice jer ostvaruju potrebne programe te im je na ime toga isplaćeno između 120.000 i 140.000 eura. Istovremeno, objasnio je, Grad nema instrumente utjecati na rad kluba jer u njemu nije suvlasnik niti ima članove Nadzornog odbora.

IZGUBLJENIH 10 MILIJUNA EURA OD PARKIRANJA Mrvicu je, ali samo za kratko, planulo kad je vijećnik Goran Kušec audirajući na stanje u vezi s gradskim parkiralištima upitao: “Kako ste mogli toliko zabrljati?”.

Gradonačelnik je kratko, ali precizno odgovorio:

– Vi ste koncesionaru davali parking i dok ste bili na vlasti tako ste izgubili barem 10 milijuna eura, a mi smo donijeli hrabru i odgovornu odluku da upravljanje parkiralištima vratimo u ruke Grada, odnosno gradskog poduzeća GPP. Na taj ćemo način smanjiti dugove gradskog poduzeća i učiniti sve da posluje pozitivno. Osim toga, vi ste građane ostavljali da parkiraju u blatu, a mi ćemo urediti parkirališta i sagraditi nove javne garaže.

Kušec je potom rekao kako je to jeftina demagogija “kakvu nisam vidio ni u holivudskim filmovima ni u turskim serijama jer ste tri godine znali kad ističe koncesija…”. Gradonačelnik je reagirao prilično smireno, “kamo sreće da ste nam nešto ostavili, ali ostavili ste parking koncesionaru – ovo što radimo je ozbiljan projekt i uskoro će biti gotov”.

Vijećnik Predrag Zima samo se zahvalio kolegama na kvalitetnom radu, medijima na objektivnom prenošenju informacija i građanima na strpljenju, pa se gradonačelnik zahvalio njemu.

KREĆE OBNOVA PUTNIČKOG TERMINALA ZRAČNE LUKE Pitanje Zračne luke Osijek otvorio je vijećnik Svetozar Sarkanjac. Tumačio je kako razvojem Osijeka sad ima mnogo ljudi koji ovamo žele doći brzo, obaviti posao i brzo se vratiti. Smatra da je to smisao zračne luke, ali da je problem što je malo letova. Konstatirao je da je letova jednako kao i prije, da je putnika u ožujku bilo 1200 kao i prošle godine. Sjetio se da je bilo riječi o obnovi putničkog terminala, ali mu se čini da je to kao i općenito zračni promet u Osijeku ostalo ispod radara.

Gradonačelnik je objasnio da je 2021. Osijek bio bez ijedne međunarodne zračne linije te da je ostao dug od 400.000 eura prijevozniku Ryanair koji je u međuvremenu plaćen kako bi se uopće moglo sjesti za stol i razgovarati s njima te su nakon toga otvorene linije za London i Minhen. Rekao je još da je broj putnika od 2021. do danas porastao za 24% i da je u siječnju ove godine u odnosu na siječanj 2024. bilo 4,6 posto putnika više. I na kraju je rekao da će uskoro krenuti obnova putničkog terminala vrijedna 11 milijuna eura.

NOVI I TEKUĆI PROJEKTI Ostali vijećnici uglavnom su postavljali pitanja koja su omogućavala gradonačelniku da objasni što je sve u gradu obavljeno za njegova mandata te što je najavio za sljedeće razdoblje.

Vijećnik Jurčević raspitivao se za dječja igrališta, Mišetić za nastavak gradnje promenade uz Dravu prema Retali, Leko-Čurčić za proširenje ceste prema školi u Briješću, Mihaljević o tijeku gradnje biciklističkih staza, Petrašević o umirovljeničkim Uskrsnicama, Stojić o rekonstrukciji gradskih bazena, a Nalio o obnovi gradskog odmarališta u Omišlju na otoku Krku – gdje trenutno traje obnova vrijedna milijun eura, nakon koje će u ljetnim mjesecima odmaralište koristiti djeca, a zimi će ondje biti umirovljenici.

Vijećnica Vlahović raspitivala se što će biti sa željezničkim nathodnikom kod Glavnog kolodvora, pa je dobila informaciju da uskoro kreću radovi na obnovi vrijedni 380.000 eura.

OSIGURAN NOVAC ZA GRADNJU NOVE REMIZE I PRUGE DO LOKACIJE Doznali smo i da je vijećnik Boris Kiš posalo pismeno pitanje (doduše izvan roka) koje se odnosilo na nabavu novih tamvaja i prilagodbu dionica za vožnju. Gradonačelnik je odgovorio da je projektiranje dionica rađeno za vrijeme prethodne vlasti te da su sve te pogreške sad otklonjene i to na račun izvođača radova. Podsjetio je na ponovljene radove u Županijskoj ulici i na radove koji će biti ponovljeni u Ulici bana Jelačića u Višnjevcu. Objasnio je da će ukupno u grad stići 20 novih tramvaja i da su osigurana sredstva za gradnju nove remize i proširenje pruge koja će biti izgrađena do nove lokacije.

Koliko se moglo shvatiti iz publike, Kiš je u pismu valjda pitao i za stanje u Koncertnoj dvorani Franje Krežme jer mu je gradonačelnik odgovorio da “klavir nije oštećen i da normalno radi”.

Foto: Komarilos

Analit

PRIPREME Iako se od 1. svibnja voze besplatno, umirovljenici trebaju nadopuniti Butru

Nadopuna je obvezna i započinje 25. u mjesecu za sljedeći mjesec

Objavljeno

.Dana

Objavio

Već je dobro poznata informacija kako od 1. svibnja svi umirovljenici i osobe starije od 65 godina imaju pravo na besplatni javni gradski prijevoz. Odluka je to koju je Grad Osijek donio kako bi se što veći broj osoba treće životne dobi koristio javnim prijevozom.

Jedini uvjet koji moraju ispuniti jest prebivalište na području grada, ali i posjedovanje Butra kartice. Ukoliko ranije nisu koristili uslugu gradskog prijevoza, Butru mogu izraditi uz jednokratni trošak od 2,65 eura.

A oni koji imaju Butru, postojeću karticu jednostavno mogu besplatno prenamijeniti u umirovljeničku kategoriju. Iako je od 1. svibnja javni gradski prijevoz besplatan za njih, kartice će svakog mjeseca morati nadopunjavati. Nadopuna započinje 25. u mjesecu za sljedeći mjesec (nakon 24. u mjesecu nije moguće nadopuniti tekući mjesec), a nadopune vrijede od 1. do 30./31. u mjesecu.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

DRŽAVNI ARHIV Krenula energetska obnova, zgrada će imati novi sustav grijanja i ventilacije

Arhiv će dobiti i novi objekt u Podravlju, na zemljištu koje mu je darovao Grad

Objavljeno

.Dana

Objavio

Još su početkom ožujka započeli radovi na energetskoj obnovi zgrade Državnog arhiva u Tvrđi vrijedni više od 2 milijuna eura. Obnova obuhvaća izolaciju fasade, uređenje krovišta, te uvođenje novog sustava grijanja i ventilacije. Oko 96% iznosa obnove sufinancira EU, a ostatak Ministarstvo kulture i medija.

Radovi bi trebali biti gotovi do travnja iduće godine, a izvodit će se u nekoliko faza. Riječ je o zgradi koja je spomenik kulture prve kategorije u sastavu Tvrđe. Jednokatnica uglastog oblika izgrađena je u starom baroknom slogu 1722. godine, a Državni je arhiv u nju smješten 1975. iz zgrade u Kuhačevoj 27, budući da je taj prostor bio premalen za svu arhivsku građu.

No i prostor u zgradi u Frinigerovoj 1 koja se trenutno obnavlja već je duže vrijeme  premalen za svu građu, koja se osim u arhivu čuva i na četiri privremene lokacije, pa je Grad Osijek još 2003. Državnom arhivu darovao zemljište u Podravlju, u Ulici princa Eugena Savojskog. Na čestici od oko 4000 kvadratnih metara izgradit će se nova arhivska zgrada s oko 3000 kvadratnih metara prostora.

Foto: Borna Jakšić/PIXSELL

Nastavi čitati

Analit

RADI SE Mijenjaju se opločnici, ograđen je prostor na zapadnom dijelu konkatedrale

Polako, uz radove iznad glavnog ulaza, kreću i novi zahvati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Opločnici postavljeni oko konkatedrale na Trgu Pape Ivana Pavla II ovih su dana izvađeni i krenulo se sa sanacijom površine na koju će se postaviti nove, velike betonske kocke. Riječ je o prostoru uz zapadni dio konkatedrale koji gleda na OŠ Svete Ane.

Prostor je unazad nekoliko dana ograđen, opločnici izvađeni, a prostor na koji će se postaviti novi poravnava mini-bager.

Još je prošle godine objavljeno kako su podzemne vode počele ugrožavati pod same konkatedrale, te se već tada počelo razmišljati o sanaciji i vidjeti kako riješiti tu novonastalu situaciju. Pretpostavljamo kako je ova izmjena opločnika u direktnoj vezi s tim problemom, koji se, tijekom višegodišnje obnove konkatedrale, naprasno pojavio.

Za obnovu konkatedrale, koja traje više od 20 godina, nisu dostupni fondovi EU, već se obnova financira iz Ministarstva kulture i medija, grada Osijeka, Đakovačko-osječke nadbiskupije i donacijama građana.  

KONKATEDRALA Nakon obnove glavnog portala skela ide na zapadnu stranu zbog obnove krovišta

Zadnja procjena obnove katedrale bila je više od 250 milijuna eura, danas još više

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

NOVA RUNDA Radić za gradonačelnika i Vulin za njegova zamjenika idu u bitku za novi mandat

Službeno je krenulo prikupljanje potpisa građana koji podržavaju kandidaturu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Vlada je odlučila da će se lokalni izbori održati 18. svibnja, pa je krenulo razdoblje prikupljanja potpisa za kandidaturu.

Na Trgu slobode svoje kandidature ispred HDZ-a istaknuli Ivan Radić za gradonačelnika, te Nataša Tramišak, za županicu Osječko-baranjske županije. Jedno su drugom dali podršku.

Aktualni gradonačelnik objasnio je okolnosti u kojima kreće u bitku za novi mandat.

– U Osijeku ćemo imati jednog zamjenika, imat ćemo provjerenu ekipu, moj zamjenik će biti Dragan Vulin. Mislim da nas građani jako dobro poznaju, da smo izgradili međusobno poštovanje i povjerenje u ove četiri godine. Nadam se da ćemo to povjerenje potvrditi i na izborima, da nastavimo i sljedeće četiri godine voditi grad – rekao je Radić.

Potom se osvrnuo i na razdoblje mandata koji je na isteku.

–  Izuzetno mi je drago što smo stvari koje su u Osijeku bile problematične u ove četiri godine uspjeli riješiti. Tu govorim o rekordno visokoj zaposlenosti koja je u našem mandatu sa 49.000 otišla na 53.000 zaposlenih građana. Izgradili smo pet vrtića, uveli smo mnoge mjere. U budućnosti tu je svakako izgradnja KBC-a, podizanje gospodarstva i brojni infrastrukturni projekti koje ćemo predstaviti 26. travnja, kada i službeno budem predstavio program za grad Osijek za naredne četiri godine. Uskoro ćemo predstaviti i koalicijske partnere, to će više-manje biti oni koji su podržavali rad ove gradske uprave i do sada – naglasio je Radić, dodavši kao će upravo on biti nositelj liste za Gradsko vijeće.

Foto: Borna Jaksic/PIXSELL

Nastavi čitati

Analit

APSURD Pročelje zgrade Odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo se i dalje raspada

Ako ovdje stoluje institucija koja brine o uređenju, nije ni čudo kakav nam je grad

Objavljeno

.Dana

Objavio

Puno se priča o prostornom uređenju i građenju, apelira se na građane da obnavljaju svoje zapuštene objekte i onda jedna šetnja Europskom avenijom sve baca u vodu. Naime, zgrada Županijskog upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša oronula je i zapuštena do te mjere da građani često puta ne mogu  vjerovati koja se institucija u njoj nalazi.

Jer, ako ovako izgleda zgrada ureda koji brine o graditeljstvu i prostornom uređenju, onda stvarno nije nikakvo čudo kako nam izgleda prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštita okoliša.

Osim toga, velika se većina objekata obnavlja uz sufinanciranje iz EU fondova, grad sufinancira obnovu pročelja putem spomeničke rente, pa čudi što institucija koja je najbolje upoznata s procedurama i najlakše može doći do najsvježijih informacija, ne mari puno za svoj izgled. No kako kažu – u postolara su uvijek najgore cipele, a ove su već godinama takve.

NAŠA POSLA Institucija za graditeljstvo i prostorno uređenje u zgradi koja se raspada

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije