C.Dananect with us

Analit

GRAĐEVINSKE DOZVOLE Imamo 11 novih službenika koji obrađuju zahtjeve i rješavaju zaostatke

Više od 80% zahtjeva za izdavanjem građevinske dozvole je nepotpuno

Objavljeno

.Dana

Izdavanje građevinskih dozvola aktualna je tema u gradu, jer se često povlači niz pitanja oko same duljine trajanja postupka izdavanja dozvole. Iz tih je razloga osječki dogradonačelnik Dragan Vulin održao konferenciju za novinare, na kojoj je s javnosti želio podijeliti informaciju o trenutnoj situaciji u gradskom odjelu koji se bavi tim poslom, te problemima s kojim se susreće.

– 4. lipnja 2021., na dan kada je ova administracija preuzela upravljanje gradom naslijedili smo 260 neriješenih predmeta i četiri službenika koja su radila na tim poslovima. U razdoblju od 1. siječnja 2015., kada je na nacionalnoj razini pokrenut e-sustav građevinskih dozvola, do trenutka preuzimanja Grada, broj zaprimljenih predmeta bio je 1.732, a broj riješenih 1.472. Da smo ostali na četiri službenika samo bismo generirali nove zaostatke, pa smo za tri godine mandata zaposlili 13 inženjera građevine, dok na današnji dan imamo 11 službenika koji obrađuju zahtjeve. Neki su preraspoređeni na druge poslove, a neki u mirovinu. Od 1. siječnja do 1. lipnja ove godine imali smo 140 zaprimljenih, te 160 riješenih predmeta, dakle paralelno s novima rješavamo i zaostatke – rekao je Vulin, dodajući kako je zabilježen i trend rasta broja zaprimljenih predmeta.

U tri se gdoine broj zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole gotovo udvostručio. Isti trend prate i drugi zahtjevi za izdavanje ostalih dozvola. Paralelno uz rješavanje novopristiglih zahtjeva, Vulin se nada kako će se i zaostaci uskoro rješavati brže, kako bismo došli u situaciju da se nakon predaje zahtjeva na dozvolu čeka od 30 do 45 dana.

–  Više od 80% zahtjeva za izdavanjem građevinske dozvole je ili nepotpuno ili nije u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom ili drugim zakonskim propisima.  To je nešto što nam stvara ogroman problem, jer ima dosta loših navika iz ranijih razdoblja kada projektantski uredi namjerno predaju dokumentaciju koja nije potpuna ili usklađena, pa dolazimo do situacije da naši djelatnici toliko ispravljaju i vraćaju dokumentaciju, pa na neki način uvjetno i projektiraju određene građevine. Zbog toga ćemo postrožiti postupanja i strogo se pridržavati normi. Kada dokumentacija nije potpuna i kada prođe rok za nadopunu, takve ćemo zahtjeve odbijati sukladno zakonu. Do sada se izlazilo u susret, a nama se stvarao generirani zaostatak i relativno veliki broj neriješenih predmeta – dodaje.

Kaže i kako su zatekli situaciju da je gotovo pa uobičajeno bilo da se na građevinama sa tri nadzemne etaže treća radila visine šest metara od poda do stropa, pa bi se nakon tehničkog pregleda i izdavanja uporabne dozvole dodavala još jedna etaža i na kraju se dobila četiri umjesto tri kata. Tome se također sada staje na kraj.

– U pet mjeseci riješili smo 20 zaostalih predmeta. Vjerujem da ćemo u roku od  dvije godine riješiti sve zaostatke i doći do toga da se zahtjev odmah uzima u proceduru i kreće u rad – zaključio je Vulin.

Foto: Komarilos

Analit

ADVENT Najam kućice je 4.000 eura, pa cijene langošica i fritula valjda neće biti šokantne

Glavni trg u Tvrđi je središte čarolije, ali panoramski kotač se vraća u park kod Školjke

Objavljeno

.Dana

Objavio

Advent u Osijeku počinje 30. studenoga i završava s dočekom Nove godine, 31. prosinca. Centralni dio Adventa bit će i ove godine u Tvrđi, najvećim dijelom koncentriran na Trgu sv. Trojstva. Pozornica će biti kod Rektorata uz ugostiteljski dio koji će se protezati niz Kuhačevu ulicu. Najmlađe će razveseliti središnji ured Djeda Božićnjaka koji će i ove godine biti u Arheološkom muzeju.

Na trgu će biti postavljena i Kupola dobrih želja – u njoj će građani i posjetitelji na razglednicama moći napisati želje i poslati ih bilo gdje u svijetu. U Kupoli želja bit će i fotopoint, te zid dobrih želja na koji će se moći ostaviti poruka, a neke od njih će se širiti na ekranima uz glazbeni program.

Advent započinje koncertom The Frajli, a iako je većina glazbenog programa već poznata, on će se još tijekom narednih tjedana dopunjavati. Radnim danima Advent će se moći posjetiti od 16,00 do 22,00 sata, a vikendom do 24,00 sata.

Da će ovogodišnji Adventu Osijeku donijeti čaroliju dobrih želja potvrdio je i zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin, naglasivši kako su se ove godine vodili željom da Advent učine drugačijim.

Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika Osijeka

– U organizaciji ovogodišnjeg Adventa vodili smo se svim onim što je proteklih godina bilo najbolje, komentarima naših sugrađanki i sugrađana, posjetitelja. Uvijek postoje konstruktivne primjedbe i prijedlozi, pa smo se potrudili što više njih uvažiti i to primijeniti kako bi advent bio najbogatiji, najraskošniji i najbolji do sada – rekao je Vulin.

Osim centralne lokacije – trga sv. Trojstva, uobičajene aktivnosti održavat će se i na Trgu Pape Ivana Pavla II ispred konkatedrale. Tamo će se nalaziti glavno, središnje božićno  drvce i adventski vijenac, na kojem će se svake nedjelje, počevši s 1. prosinca paliti po jedna od četiri svijeće.

– Uz tu lokaciju, imamo klizalište na Sokolu, koje će ovisiti o vremenskim uvjetima i temperaturama, lunapark kod Školjke (Park kralja Držislava) i Božićni tramvaj. Bez obzira na radove na tramvajskoj infrastrukturi, dio će radova u Europskoj aveniji biti gotov, pa će tijekom Adventa najmlađe voziti tramvaj. Novost je i ta što se panoramski kotač vraća na svoju početnu lokaciju – također kod Školjke uz lunapark – naglasio je Vulin.

– Osječki Advent je centralni Advent istoka Hrvatske, Slavonije i Baranje. Poznati smo po gastronomiji i bogatoj ponudi. Ono što je promjena u odnosu na lani, ali i advente unazad nekoliko godina, su ugostiteljske kućice. Cijene najma adventskih kućica smo fiksirali na 4.000 eura bruto. Time smo htjeli postići ponuda bude što raznolikija i kvalitetnija, te što je moguće više cjenovno prihvatljivija za sve naše posjetitelje. Natječaj je raspisan u srijedu i traje do 13. studenog, nakon čega će potpuno neovisno stručno povjerenstvo ocjenjivati ponude na temelju njihove kvalitete – objasnio je Vulin.

SJEĆAMO SE KAKO JE BILO PROŠLE GODINE Advent u Osijeku, lijepo je za prošetati ali cijene su suludo visoke – obična langošica je 3 eura

Lijepo je čuti da je organizacijski koncept konačno netko promislio iz perspektive građana, odnosno obitelji s djecom koje su prošle godine bile šokirane cijenama krumpirića, langošica i fritula. Jer, kako adventske događaje u Osijeku primarno pohađaju upravo Osječani koji kroz različite sustave budžetski dobrim dijelom i financiraju organizaciju – bilo je potpuno neprikladno od obitelji s dvoje djece očekivati da će u sat vremena potrošiti i 60 eura.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

IVANA KEKIN Zagrepčani su privilegirani u odnosu na Slavonce, imaju tri puta viši standard

Predsjednička kandidatkinja u Osijeku je govorila da su zaposleni u poljoprivredi u većem riziku od siromaštva

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Osijeku je jučer (subota, 2. studenoga) boravila predsjednička kandidatkinja političke platforme Možemo, Ivana Kekin. Govoreći na temu „Država je u Slavoniji zakazala u svojoj osnovnoj zadaći“ između ostaloga je izjavila:

ZAŠTO PLAĆAMO POREZE? “Država bi prije svega trebala služiti tome da osigura jednakost šansi, da neovisno o tome gdje ste se u ovoj državi rodili, u Slavoniji ili u Zagrebu, neovisno o tome kakve su socioekonomske prilike vaše obitelji, imate barem približno slične prilike u životu… Zato plaćamo poreze u ovoj zemlji, upravo zato, da bi onima čije su prilike u startu lošije, kroz sustav taj početni minus nadoknadili. Nažalost Slavonija je upravo suprotan primjer koji prikazuje zakazivanje države u njenoj osnovnoj zadaći, jer umjesto da se razlike između najrazvijenijih i najmanje razvijenih regija u koje spadaju dvije slavonske županije umanjuju, one se povećavaju.”

PRIVILEGIRANI ZAGREB “I Eurostatov Europski regionalni godišnjak pokazao je ogromne regionalne nejednakosti unutar same Hrvatske. Prema tom istraživanju, stanovnici grada Zagreba su u odnosu na Slavoniju privilegirani, jer imaju trostruko viši standard od Slavonaca, dvostruko više visokoobrazovanih, 30 posto nižu stopu smrtnosti od infarkta, tri godine duži očekivani životni vijek.”

POLJOPRIVREDNICI U RIZIKU OD SIROMAŠTVA „Ako želimo da ljudi ostanu u Slavoniji i da Slavonija ispuni svoje potencijale onda ne može biti da je među zaposlenima u poljoprivredi veća stopa rizika od siromaštva nego u drugim sektorima… Ako si poljoprivrednik da bi bio siguran moraš imati sigurno tržište, moraš imati predvidljiv plasman svojih proizvoda, moraš znati da u slučaju elementarnih nepogoda imaš stvarnu zaštitu, tek tada možemo uopće početi govoriti o potencijalnoj revitalizaciji i oporavku Slavonije, prvo demografskom, a onda svakom drugom.”

Na istu temu govorio je i osječki gradski vijećnik Boris Kiš koji je ustvrdio da u „Slavoniji bilježimo jedno od najvećih iseljavanja u zemlji, posebno mladih ljudi, a čak 75% stanovništva koji su otišli učinilo je to iz ekonomskih razloga”.

Foto: Press materijal

Nastavi čitati

Analit

MOŽE SE! BRAVO! Očišćena je cijela dravska obaloutvrda, pa ni brod nije zatrpan trupcima

Prošloga tjedna još je plutao i hladnjak u Zimskoj luci, ali sad je konačno sve čisto

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nekadašnji brod-bar na vodi već je duže godina usidren na istom mjestu, no bez ikakve namjene. Zatvoren je zbog tehničkih nedostataka, pa je sada samo privezan, bez funkcije. I dok propada, u svakom smislu te riječi, Drava na njega nanosi velike količine smeća, trupaca i granja.

Nakon posljednjeg vodenog vala krajem rujna još smo prije tjedan dana u Zimskoj luci, te duž cijele obaloutvrde gledali njegove posljedice – smeće koje je stiglo tko zna otkuda, velike trupce, prljavštinu i granje, a javnost se naročito zabavljala činjenicom da je u luci danima plutao i hladnjak. Tradicionalno, smeće se zadržava na mjestima gdje rijeka nema slobodan tok, a jedno od njih je i ovaj usidreni brod.

I evo, tjedan dana kasnije, obala je očišćena. Od svega osim od broda koji ovdje i dalje stoji bez ikakve namjene. Ali barem nije zatrpan trupcima kao inače.

Ni Hrvatske vode nisu u stanju riješiti problem napuštenog broda jer je vlasnik u Srbiji

GRADSKO RUGLO Gdje je zapelo, do kada će brod uz Promenadu služiti samo nakupljanju smeća?

Problem napuštenog broda na Promenadi riješen postavljanjem vrpce upozorenja. I to je sve!

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

PLAN Od Nove godine država sufinancira 1/3 troška ugradnje dizala, tko će platiti ostatak?

Prosječna cijena nabave i ugradnje lifta je 60.000 eura, dakle i nakon subvencije treba još dosta novca

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nakon što 1. siječnja 2025. na snagu stupi novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, mnogi će suvlasnici koji žive u višestambenim zgradama bez lifta odahnuti jer će se otvoriti mogućnost da država sufinancira 1/3 troškova njihove ugradnje. Sufinanciranje bi moglo biti i veće, posebno za one gradove i općine koje se odluče priključiti i pomoći svojim sugrađanima. Već je najavljeno, primjerice, da će Grad Zagreb sufinancirati tih 33% troškova nabavke i ugradnje dizala.

Kad se u obzir uzme činjenica da se prosječna cijena ugradnje dizala kreće i do 60.000 eura, vrlo je lako zaključiti da nije riječ o malom trošku i da će se mnogi sugrađani u Osijeku (ulaza u zgrade s 4+ katova bez dizala je ovdje 800) teško odlučiti za ugradnju i uz sufinanciranje od 1/3, jer ih i tada dizalo stoji 40.000 eura. No, ako bi bilo omogućeno i sufinanciranje iz gradskog proračuna, suvlasnici bi lakše donosili odluke.

– Mi smo se još na sastanku, koji smo u Gradu imali s pročelnikom Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, promet i mjesnu samoupravu 7. listopada povodom Svjetskog dana stanovanja, dotakli i te teme. Rečeno nam je da će se Grad aktivno uključiti u tu problematiku. I u onom dijelu koji se tiče pitanja prostorno-planske dokumentacije, odnosno zemljišta za potrebe liftova za zgrade koje nemaju svoj prostor, a i da razmišljaju o mogućem sufinanciranju. Nismo dobili precizan odgovor koliko će sufinanciranje iznositi, ali je rečeno da se o tome vodi računa i da će se uključiti – kaže Milan Kamenko, predsjednik Udruženja stanara grada Osijeka.

U Udruženju znaju da interes postoji još od kada je prije nekoliko godina spominjano sufinanciranje ugradnje liftova putem fondova EU. No, najveći je problem, kaže Kamenko, činjenica što je bilo potrebno napraviti kompletnu građevinsku dokumentaciju i onda se prijaviti. To je iziskivalo određeni trošak za suvlasnike, a bez potvrdnog izgleda da će se nešto moći ostvariti. I tu je većina stala, no sada, kada postoje konkretni iznosi kojim će se ugradnja dizala sufinancirati, vjeruje kako će suvlasnici ponovno pokazati interes.

– Kada se to postavi na zdrave temelje, u smislu da će se znati točno tko će, što i koliko sufinancirati, i sami suvlasnici će se lakše organizirati. Jer, liftovi su danas jako skupi, a sretni su oni koji mogu postaviti stakleni okvir unutar stubišta i postaviti lift, jer će proći najjeftinije. Oni ulazi koji moraju imati konstrukciju izvana, bojim se da će troškovi biti jako veliki. No, važno je znati koliko što košta i koliko tko sudjeluje u financiranju – dodaje Kamenko, napominjući kako se nada da će i u ovom slučaju biti potrebna ona kvalificirana većina od 80%, kao i za sve druge troškove koje suvlasnici zajednički odobravaju.

– Vidjet ćemo još što će konkretno stajati u konačnom tekstu zakona koji se donese. Za vrijeme obje rasprave u Saboru bilo je dosta primjedbi, znamo da će se neke stvari korigirati i vidjet ćemo kako će zakon u konačnici izgledati. U krajnjoj liniji, sigurno je da će biti puno jasnije i puno preciznije nego što je bilo do sada – dodao je.

INICIJATIVA Gradski vijećnik Babić predlaže kako olakšati ugradnju 800 dizala u Osijeku

Poznato je kako je gradski vijećnik Marin Babić još početkom godine rekao da će, nakon donošenja zakona, u Gradskom vijeću pokrenuti inicijativu da se iz gradskog proračuna dodatno subvencionira značajan dio od preostalih 66% troškova koji će za ugradnju dizala imati suvlasnici čiji su projekti prethodno subvencionirani državnim novcem. Tako bi suvlasnici bili dodatno stimulirani za dogovor i podizanje kredita putem kojih bi financirali svoj dio obveze te ga otplaćivali kroz pričuvu. Nadamo se da je inicijativa pripremljena.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Analit

NAJAVLJENO Glavna tržnica ide u obnovu, radove treba ugovoriti 2025. i realizirati do 2027.

Ministar Erlić požurio je u Osijeku najaviti posao, ali još nemamo idejno rješenje pa ne znamo kako će izgledati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Obnova i rekonstrukcija glavne gradske tržnice projekt je vrijedan 5,3 milijuna eura i, kako je danas naglasio zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin, iznimno važan za grad.

– Naša tržnica je najživlji dio grad. Kroz projekt njezine obnove cijeli prostor će se oživjeti, dobiti jednu novu vizuru. Sve postojeće će se temeljito obnoviti, prvo zgrada, a onda i krovna konstrukcija na koju će se postaviti solarni paneli kako bi cijeli prostor bio energetski učinkovit – naglasio je Vulin, dodajući kako je pri kraju izrada idejnog rješenja obnove glavne gradske tržnice, nakon kojeg će cijeli projekt biti predstavljen javnosti.

– Kroz ITU mehanizam za razdoblje od 2021. do 2027. Osijek će dobiti 55 milijuna eura. Uz projekt tržnice imamo još nekoliko velikih infrastrukturnih objekata… Potpunu obnovu dvorane i parka Zrinjevac, nova Gradska i sveučilišna knjižnica, uređenje Trga A. Starčevića, te obnova HNK – dodao je.

S Vulinom je prostor tržnice obišao i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić koji je naglasio da bi posao rekonstrukcije krova te uređenje zatvorenog i otvorenih dijelova tržnice trebalo ugovoriti 2025., a realizirati do 2027.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije