C.Dananect with us

Analit

GRADSKO VIJEĆE Vijećnici se nisu naradili, iskoristili su tek polovicu vremena za pitanja

Najavljen je i šesti novi dječji vrtić, u preuređenoj zgradi bivše gimnazije Gaudeamus u Školskoj ulici

Objavljeno

.Dana

Tek deset vijećnika iskoristilo je mogućnost postavljanja pitanja gradonačelniku i predstavljanja inicijativa koje bi Osijek mogle učiniti boljim tijekom 23. sjednice Gradskog vijeća Grada Osijeka. Osim toga, gotovo polovica od ovih koji su sudjelovali su iz skupštinske većine pa su zapravo iskoristili mogućnost da podignu vidljivost projekata na kojima se već radi. Ukupni je dojam, dakle, da se većina vijećnika jako slabo priprema za posao, a to je posebice vidljivo iz činjenice da su uobičajenih sat vremena za “pitanja i inicijative” skratili na oko 34 minute. Iskreno, nisu se ni oznojili.

ODLIČNA PITANJA Najaktivniji je, naročito u nastavku sjednice, bio vijećnik Boris Kiš (na neki način vjerojatno i “igrač utakmice”) koji je postavio dva konkretna i važna pitanja o kojima se često raspravlja među sugrađanima. Prvo ga je zanimalo koliko su prigovora, odnosno pitanja građani postavili putem obrasca na gradskoj Internet stranici, a u vezi djelovanja i postupanja koncesionara za obavljanje dimnjačarske djelatnosti? I drugo, iznova je podsjetio kako je ostalo još manje od šest mjeseci do isteka koncesijskog ugovora za upravljanje gradskim parkiralištima, pa ga je zanimalo što se po tom pitanju trenutno događa. Konkretno, podsjetio je kako je na prošloj sjednici Gradskog vijeća rečeno da “Grad razmatra nove modele…” i stoga ga zanima jesu li razradili neki novi model ili do kuda je došao taj posao? Gradonačelnik Ivan Radić, odgovorio mu je kako su oba pitanja kompleksna te da će dobiti pisani odgovor.

NEMA KOMARACA, ALI NEMA NI MUHA Vijećnika Gorana Kušeca zanimalo je kakvim sredstvom se zaprašuju komarci jer je zadnjih dana na terenu čuo “da je bilo dosta upita na pomor pčela”, a kasnije još u šali dodao da “sad više nema komaraca, ali više nema ni muha”. Gradonačelnik je očekivano poentirao s: “Drago mi je da se slažete da smo problem komaraca napokon riješili”, a što se tiče sredstva protiv komaraca obećao mu je pisani odgovor. Nadalje, Kušeca je zanimalo i da konačno dobije odgovor na pitanje koje je u pismenoj formi poslao u nadležni gradski upravni odjel o broju izdanih prekršajnih naloga za nepropisno parkiranje na dan 15. ožujka ove godine (u razdoblju od 14,00 do 17,00 sati), odnosno koliko je kazni naplaćeno i u kojim iznosima. Gradonačelnik je konstatirao kako Kušec aludira na skup HDZ-a koji je toga dana održan u Osijeku te precizirao kako je izdano ukupno 27 kazni na koje nije bilo prigovora nego su sve i naplaćene, u ukupnom iznosu od 1.889 eura.

NEISPRAVNA PODNA RASVJETA Problem podne javne rasvjete na Trgu slobode i Trgu Ivana Pavla II te, općenito, problem neispravne podne javne rasvjete uz pješačke prijelaze aktualizirao je vijećnik Vjeran Marijašević s pitanjem je li u planu kakav konkretniji zahvat na održavanju/popravljanju? Gradonačelnik se složio kako je to velik problem “koji se nije dogodio preko noći, pa preko noći ne može biti ni riješen”, ali je podsjetio kako je u planu temeljita rekonstrukcija Trga Ante Starčevića, Županijske ulice i Trga Ivana Pavla II te da će većina tih problema biti riješena prilikom realizacije tih projekata.

PORODILJNE NAKNADE Vijećnik Marijašević još se raspitao i za iznos porodiljne naknade za treće dijete u obitelji jer je u gradonačelnikovu predizbornom programu stajalo da će za treće dijete biti isplaćeno 35.000 kn, ali da sada na gradonačelnikovoj web stranici “više nema predizbornog programa u kojemu se to obećanje može vidjeti”. Gradonačelnik je obrazložio kako su porodiljne naknade rasle i da će i dalje rasti, ali da ne zna zašto programa više nema na webu, no da ga Marijaševiću može dostaviti. Dodao je i da u predizbornom programu nema obećanja za rješavanje mnogih problema koje trenutno rješava.

NJIKOŠEVA BISTA U Osijek je stigla bista skladatelja Julija Njikoša, pa je vijećnicu Jesenku Ricl zanimalo ima li šanse da se postavi negdje u javnom prostoru do 28. listopada ove godine jer bi na taj način obilježili godišnjicu njegove smrti? Gradonačelnik je rekao kako o tome odlučuje nadležno povjerenstvo. Dodao je i kako je “išao neki prijedlog da Njikoševa bista bude s ostalima u Sakuntala parku” te da se on s tim slaže ukoliko tako odluči struka.

NEMA STRATEGIJE No, vijećnica Ricl otvorila je i mnogo važniju temu, a to je nepostojanje strategije kulturnog razvoja Osijeka i strategije turističkog razvoja koju Osijek također nema, a te se dvije strategije mogu i značajno upotpunjavati u korist razvoja grada. Gradonačelnik je izvijestio da strategiju kulture “radi Kulturni centar na čelu s ravnateljem Ivanom Kristijanom Majićem” i da može dati u pismenom obliku odgovor na temu do kuda su oni trenutno došli s tim poslom. A što se tiče strategije razvoja turizma, znakovito je rekao da to “svakako treba porazgovarati i s Turističkom zajednicom”.

NEPOTREBNO DRAMATIČNO Dosta dramatično je svoju inicijativu na govornici Gradskog vijeća predstavio vijećnik Petar Kopunović Legetin kojega je izgleda zgrozilo kako djelatnici HNK već “30 godina nisu imali nijedan sistematski pregled”, pa da to treba periodično osigurati. Gradonačelnika, očekivano, takav nastup nije impresionirao jer su djelatnicima HNK nedavno, temeljem novog Kolektivnog ugovora, materijalna prava povećana za u prosjeku 25% te je rekao da bi “dobili i periodične sistematske preglede da su ih tražili”.

PROMOCIJA OSJEČKOG LJETA KULTURE Potom je vijećnik Antonio Sobol objasnio kako je bio na programu otvorenja Osječkog ljeta kulture, da je proučio program ovogodišnje manifestacije i da mu se čini jako dobar, ali da se nedovoljno ulaže u promociju pojedinih programa, pa su tako prilikom otvaranja OLJK-a ugostiteljske terase u Tvrđi bile prazne. Dodao je kako je par dana kasnije bio na otvorenju Ljeta Valpovačkog zbog kojega je grad bio pun i da se tražio stol više. Smatra da su potrebna dodatna ulaganja u promociju tako velike kulturne manifestacije i konkretno je predložio da se uloži 5.000 eura samo u promociju završnog programa “100 violina” koji će se održati 31. kolovoza “pa ćete vidjeti rezultate”. Zbog toga ga je zanimalo koliko točno trošimo za programske, a koliko za promotivne aktivnosti OLJK-a (po računima i dobavljačima). Gradonačelnik je rekao da su “terase možda bile prazne, ali su zato programi puni publike”. Dodao je i kako je domjenak nakon otvorenja bio posebno lijep i dobro posjećen. Iz toga je zaključio kako su građani dobro obaviješteni o programima. A što se tiče troškova, uputio je Kulturni centar da vijećniku dostavi informacije. Sobol je potom dodao da je program super, ali da “prazne ugostiteljske terase sat vremena prije početka znače da OLJK ne generira ugostiteljsko-turistički prihod”, a da to znači da u Osijek ne dolazi publika iz drugih gradova. Također je podvukao da je strategija turističkog razvoja grada zakonska obveza, a da unatoč tome ona i dalje ne postoji.

Nakon toga, uslijedila su pitanja vijećnika koji su zapravo omogućavali gradonačelniku da poentira objašnjavajući tekuće projekte svoje administracije.

KRUŽNI TOK U JOSIPOVCU Vijećnik Željko Kovačević je pitao u kojoj je fazi projekt izgradnje kružnog toka na raskrižju Osječke i Bizovačke ulice u Josipovcu, odnosno zanimalo ga je kad počinju radovi jer je ishođena građevinska dozvola. Gradonačelnik je rekao kako je procijenjena cijena bila 412.000 eura, ali da je nakon provedene javne nabave posao ugovoren za 362.000 eura te da je u tijeku rok za žalbe, a poslije toga će izvođač biti uveden u posao koji mora dovršiti za 120 dana.

VRTIĆI, DJECA I BROJ TETA S obzirom da su završeni upisi vrtićaraca za predškolsku godinu 2024./2025., vijećnicu Miru Leko Čurčić je zanimalo koliko će novih vrtića biti izgrađeno i koliko je djece upisano? Gradonačelnik je objasnio da će u njegovu mandatu biti otvoreno šest novih vrtića, uz pet ranije najavljenih i vrtić u Školskoj ulici, u prostoru bivše gimnazije Gaudeamus. To je gradski prostor koji će biti prenamijenjen u vrtić za četiri skupine. Istaknuo je i da je od 2021. (kad je došao na vlast) izdvajanje za dječje vrtiće iz gradskog proračuna povećano s 5,5 na 11,6 milijuna eura. zatim da je ove godine u vrtiće upisano 370 djece više nego lani, odnosno da je 2021. bilo 590 novoupisane djece, a 2024. ih je 1007. Odnosno, 2021. bilo je ukupno upisano 2848 djece, a 2024. ih je ukupno upisano 3611. Također, da smo 2021. imali zaposlenih 246 odgajateljica, a sad ih je 324, s tim da je u tijeku natječaj za zapošljavanje još 43 odgajateljice na neodređeno.

BICIKLISTIČKA U JOSIPOVCU I TENJI Vijećnik Milan Opačak raspitao se što je s biciklističkom stazom kroz Josipovac, pa je dobio odgovor da je planirana staza kroz Josipovac i Višnjevac duga 4,7 km, da joj je procijenjena vrijednost 1,6 milijuna eura, da je projekt trenutno na evaluaciji u nadležnom ministarstvu i da će nakon toga biti potpisan ugovor o sufinanciranju kako bi se krenulo u realizaciju. A jednako će biti i s biciklističkom stazom na dionici od ulaza do središta Tenje, koja je otprilike jednako duga, jednako će koštati i u istom je statusu.

SVLAČIONICE KOD IGRALIŠTA U TENJI I konačno, vijećnika Josipa Mihaljevića zanimalo je kad će biti izgrađen objekt sa svlačionicma uz igralište NK Slavonac u Tenji. Gradonačelnik mu je objasnio kako je bilo izmjena u projektu, ali da će i to ovih dana privesti kraju.

Uglavnom, ako je suditi po aktivnostima vijećnika – vidljivo je da smo već debelo u ljetnoj shemi. Zapravo, Legetinovo pitanje o sistematskim pregledima u HNK je vrhunac potpune dekoncentracije od onoga što je u Osijeku doista bitno. Ali, takav nam je horoskop.

(Na fotografiji: Vijećnik Sobol i gradonačelnik Radić prije početka sjednice, njihove su stranke sada partneri u Hrvatskom saboru, pa više ne iskri u osječkom Gradskom vijeću)

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Analit

SRAMOTNO Koncesionar je napao urednika našeg portala zbog tekstova o parkirališnim kartama

Nakon objave da koncesijski ugovor neće biti produžen najprije su ukinute mjesečne karte za građane a sad je napadnut i novinar

Objavljeno

.Dana

Objavio

U srijedu prijepodne naš je urednik Dario Topić pozvan u tvrtku Elektromodul (još uvijek aktualni koncesionar za upravljanje i naplatu parkiranja u Osijeku) gdje mu je obećano predočavanje navodnih dokaza o dugogodišnjim malverzacijama vezanima za dodjele koncesionarskih ugovora za parkiranje u gradu. Urednik se odlučio  odazvati rutinskom sastanku u sjedištu poduzeća i potpuno nesvjesno ondje upao u nasilničku klopku. Ozbiljno pretučen u uredu u kojemu su fizičko nasilje pratili i zaposlenici poduzeća koncesionara, naš je kolega nešto kasnije policiji prijavio napad i premlaćivanje te činjenicu da mu je tijekom fizičkog obračuna nedvojbeno dano do znanja da su razlog tekstovi objavljeni na našem portalu. A mi smo u danima prije napada pisali uglavnom o problemima građana koji su nastajali nakon što je koncesionar zatvorio blagajnu i prestao prodavati mjesečne povlaštene karte.

Slučaj je zahvaljujući angažmanu Hrvatskog novinarskog društva danas dospio u medije i tijekom cijeloga dana smo u redakciji obasuti porukama razumijevanja i podrške zabrinutih kolega, čitatelja i mnogih građana koji redovito osuđuju divljaštvo kakvo u Osijeku prethodno nije doživio nitko od novinara.

Iako u medijskom krvotoku već kolaju osnovne činjenice o nezapamćenom fizičkom obračunu s čovjekom koji zapravo samo vodi najklasičniju osječku komunalnu rubriku, sad nam se već javljaju ljudi iz drugih europskih država gdje informacije iz Osijeka pune portale koji bilježe slučajeve napada na novinare.

U tom kontekstu, za sada samo prenosimo i službeno priopćenje Hrvatskog novinarskog društva:

HND: Vlasnik tvrtke Elektromodul brutalno pretukao novinara Daria Topića

06.12.2024.

Hrvatsko novinarsko društvo (HND) šokirano je brutalnim fizičkim napadom na novinara Darija Topića, glavnog urednika portala Komarilos.com i člana HND-a, od Damira Taslidžića, suvlasnika i prokurista tvrtke Elektromodul, koji se dogodio prije dva dana u Osijeku. Komarilos.com, koji se primarno bavi osječkim gradskim temama, pisao je o slučaju odbijenice Grada Osijeka za produžetak koncesije za naplatu parkiranja tvrtki Elektromodul s 31. prosinca ove godine, nakon 26 godina.

Damir Taslidžić, čija je tvrtka Elektromodul i dalje aktualni koncesionar, pozvao je kolegu Topića u svoje poslovne prostorije pod izgovorom da će mu dati podatke o malverzacijama s dodjelama koncesija te ga fizički napao i pretukao čim je ušao, što znači da je napadač sve napravio s predumišljajem.

Dario Topić, kojem HND pruža svu moguću podršku, slučaj je prijavio policiji, Državnom odvjetništvu i HND-u te otišao u bolnicu na pregled, a jučer ponovo na policiju u pratnji potpredsjednika HND-a Drage Hedla.

HND se zbog ovog slučaja dopisom obratio Ministarstvu unutarnjih poslova i Policijskoj upravi osječko-baranjskoj u kojem traži privođenje napadača, a od Državnog odvjetništva podizanje optužnice za napad i nanošenje tjelesnih ozljeda.

Izmjenama Kaznenog zakona iz 2020. godine napad na novinara tretira se kao napad na osobu koja radi posao od javnog interesa te je za to djelo propisana kazna do tri godine zatvora.

HND zahtijeva od institucija da postupe u skladu sa zakonom i Protokolom o postupanju policije prilikom saznanja o kaznenom djelu počinjenom na štetu novinara i drugih medijskih djelatnika u obavljanju radnih zadaća kako bi se stalo na kraj atmosferi otvorenog linča u kojem rade, pogotovo kada ih se svakodnevno etiketira s najviših državnih razina. Takvo ozračje potiče razne siledžije koji misle da mogu nekažnjeno napadati novinare.

Damir Taslidžić, koji je u maniri kukavice pripremio “sačekušu” našem kolegi i pretukao ga u prostorijama svoje tvrtke, prema podacima kojima raspolaže HND, odmah nakon napada otišao je u Bosnu i Hercegovinu.

O napadu na novinara Darija Topića HND će obavijestiti sve relevantne međunarodne institucije.

Za Izvršni odbor HND-a

Hrvoje Zovko, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva

Chiara Bilić, potpredsjednica Hrvatskog novinarskog društva

Dragutin Hedl, potpredsjednik Hrvatskog novinarskog društva

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

DAN OBRANE Crkvena su zvona pet minuta zvonila u čast hrabrih branitelja koji su obranili Osijek

Na današnji dan 1991. dogodio se najžešći neprijateljski napad na grad

Objavljeno

.Dana

Objavio

Jutros u 9,05 sati sva su se crkvena zvona u gradu oglasila u znak sjećanja na žrtve Domovinskoga rata, te tako simbolično pozvala na zajedništvo i sjećanje na stradale.

Danas, 5. prosinca, obilježava se Dan obrane grada Osijeka, pa je prigodni program započeo paljenjem svijeća kod spomen-obilježja u Hebrangovoj ulici. Odavanje počasti nastavilo se kod spomen-obilježja na Filipovici, zatim na Brijestu, u Industrijskoj četvrti, kod spomen-obilježja u Tenji i Nemetinu, gdje je otkrivena spomen-ploča poginulima u Nemetinu.

– Na današnji dan 1991. godine Osijek je bio izložen najžešćem napadu u Domovinskom ratu. Na žalost, živote je izgubilo 28 branitelja, njih 16 u šumi Rosinjača, četiri civila dok se jedna osoba smatra nestalom. Njima u spomen jutros u 9,05 sati sva su crkvena zvona u gradu zvonila 5 minuta, jer je u 9,05 sati 1991. prekinuta komunikacija s hrabrim braniteljima u šumi Rosinjača. Njima u čast Gradsko vijeće je donijelo odluku da se današnji dan proglašava Danom obrane grada Osijeka. Naši hrabri branitelji toga su dana pružili otpor i zaustavili prodor neprijatelja u grad. Njihova žrtva ne smije biti zaboravljena, jer zahvaljujući njima Osijek je ostao i zauvijek će biti nepokoreni grad – rekao je gradonačelnik Ivan Radić.

Obilježavanje Dana obrane grada Osijeka završava večeras u 18 sati izložbom ratnih fotografija „Neuništivi grad“ u Galeriji FotoArt (Pejačevićeva 28).

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Analit

RUŠENJE MARE Nekadašnja tvornica iz Retfale je ženske kostime izvozila u Sovjetski Savez

Kad bageri završe posao imat ćemo još jednu veliku trgovinu, a Mare se više nitko neće sjećati

Objavljeno

.Dana

Objavio

U zgradi na zapadu grada, koju trenutno bageri ruše kako bi napravili prostora za novi trgovački centar, nekada je radila Tvornica trikotaže Mara. Početak Domovinskog rata tvornica je dočekala s 800 radnika, a kompletna dotadašnja proizvodnja uglavnom je išla u izvoz – velike serije ženskih kostima isporučivane su u tadašnji Sovjetski Savez, a ostatak su bili lohn poslovi za njemačke partnere.

Inače, tekstilna industrija u Osijeku po broju industrijskih pogona bila je među najjačima u bivšoj Jugoslaviji. Grad je već do 1955. bio industrijski centar s više od 63.000 stanovnika, od čega su čak oko 27.000 bili industrijski i zanatski radnici i službenici, a značajan dio njih bili su zaposleni u tekstilnoj industriji, naročito žene.

U godinama nakon Domovinskog rata proizvodnja se kontinuirano smanjivala, pa se smanjivao i broj radnika. Mara je formalno s radom prestala 2002. Od tada su u njezinim pogonima, na križanju Svilajske i Strossmayerove nastavili raditi tiskara, salon namještaja i prodavaonica građevinskog materijala. A kad bageri završe posao imat ćemo još jednu veliku trgovinu i Mare se više nitko neće sjećati.

Foto i video: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

BESPLATNO PARKIRANJE Nije više moguća kupnja mjesečnih karata i ljudi se snalaze kako znaju

Plaćanje dnevnih ili satnih karata je preskupo za one koji rade u središtu grada, pa uguraju auto gdje mogu

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Waldingerovoj ulici, neposredno prije križanja s Aninom ulicom, odnedavno su vozači uočili mjesto za besplatno parkiranje. Nakon što je prije nekoliko mjeseci srušena kuća, a prostor ostao neograđen, domišljati vozači pronašli su novu, besplatnu oazu parkiranja u centru grada.

Posljedica je to nedavne jednostrane odluke još uvijek aktualnog koncesionara za upravljanje i naplatu parkiranja koji tijekom zadnjeg mjeseca koncesije građanima ne omogućuje kupnju mjesečnih karata nego ih tiska plaćati satne ili dnevne karte (koje su za neke čak i skuplje od mjesečnih). Pretpostavka je da će narednih dana biti još ovakvih situacija.

Istina, ne može se ovdje u Waldingerovoj  parkirati puno automobila, no tko prvi – njegovo mjesto. Pa osim što vozila zauzmu pola nogostupa, kojim uglavnom prolaze djeca na putu do obližnje osnovne škole, već je razrovan i dio zelene površine.

I dok se u obližnjim ulicama parkiranje na nogostupu kažnjava, ovdje očito kažnjavanje prolazi ispod radara. Ako ne prije, onda će valjda od 1. siječnja 2025., kada svi parkinzi u gradu budu neko vrijeme besplatni, ovakva parkiranja „na divljaka“ biti neinteresantna.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

DAN GRADA Premijer najavio gradnju novog KBC-a i završetak koridora 5c prema Mađarskoj

Gradonačelnik je istaknuo kako je prioritet Gradske uprave razvoj gospodarstva

Objavljeno

.Dana

Objavio

Rođendanska proslava grada Osijeka, koji danas slavi 238. rođendan započela je svečanom sjednicom Gradskoga vijeća u koncertnoj dvorani Franjo Krežma u Kulturnom centru i nastavlja se tijekom cijeloga dana brojim sadržajima za građane. Ulaz u ZOO vrt i na Gradske bazene besplatan je tijekom cijeloga dana, dok će u dvorani Gardens večeras biti upriličena umirovljenička proslava. U sklopu Adventa u Osijeku, u Tvrđi će se u 19,30 sati održati koncert Osijeku na dar uz izvedbu najljepših hitova Krunoslava Kiće Slabinca.

U Osijek je danas stigao i premijer Andrej Plenković koji je istaknuo kako je osječki gradski proračun dosegnuo gotovo 195 milijuna eura, što svjedoči o rastu grada i županije.

– Uskoro krećemo s projektom izgradnje novog KBC-a Osijek, što je strateški važan projekt za 600.000 ljudi koji gravitiraju Osijeku zbog zdravstvene skrbi – naglasio je premijer, dodavši kako će se sljedeće godine završiti preostalih nekoliko kilometara koridora 5c prema mađarskoj granici. – Vlada će Osijeku biti ozbiljan i konzistetntan partner. Pomoći ćemo da ovaj dio Hrvatske ulovi korak sa svima koji su razvijeniji.

Gradonačelnik Ivan Radić na svečanoj je sjednici istaknuo kako je razvoj gospodarstva prioritet Gradske uprave jer samo jako gospodarstvo može Osijek učiniti snažnim. Rekao je i kako nije povećavana cijena usluga gradskih poduzeća, a tijekom zadnje četiri godine u gradu je posađeno ukupno 4.473 stabala. Nadalje,  odlični gospodarski pokazatelji omogućili su i usvajanje rekordnog proračuna od 194,7 milijuna eura, što je 84 milijuna eura više nego 2021.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL (glavna) i Grad Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije